2.1

Korrespondenca e Muhammed ‘Abduhū-së dhe Lev Nikoláevič Tolstoĭt – fakte historike dhe porositë (2)

Spread the love

Vazhdim

Përgatiti: Akademik Enes Karić

 1. Fascinimet e ‘Abduhū-së ndaj pikëpamjeve të Tolstoĭt

Mendimet dhe qëndrimet e Muhammed ‘Abduhū-së rreth Lev Tolstoĭt më së miri kuptohen prej shkresës së ‘Abduhū-së të cilën ai e shkroi në arabisht, e në anglisht e përktheu Lady Anne Blunt, tashmë mbesa e përmendur e poetit Lord Bajron, dhe gruaja e shkrimtarit anglez Wilfrid Scawen Blunt. Shtojmë që Lady Anne (1837-1917) jetoi gjatë në Kajro, ku në pasurinë e vet të madhe, është marrë me rritjen e kuajve arabë të racës fisnike, gjithashtu Lady Anne udhëtoi me burrin e saj W. S. Blunt në shumë vende dhe rajone të Lindjes së Mesme, për këtë e njihte mirë gjuhën arabe.

Prej librit “Seri e punimeve të panjohura të Muhammed Abduhūsë” (Silsiletu li a’mālil-mexhhūlah muhammed ʽabduhū), të cilin në vitin 1987 e botoi në Londër ‘Ali Shalash, ne mësojmë që Lady Anne Blunt për muftiun ‘Abduhū përkthente prej arabishtes në anglisht edhe disa bashkëngjitjet dhe intervistat e tij.

Sipas të dhënave të cilat i jep Alexander B. Kudelin, letra e Muhammed ‘Abduhū-së Lev Tolstoĭt është e datuar me 8 prill të vitit 1904, dhe është e shkruar në ‘Ajnush-Shems, periferia e Kajros. Shkresa i është (arabisht origjinal dhe përkthimi i saj në anglisht nga Lady Anne Blunt) dorëzuar Tolstoĭt me ndërmjetësim të koleksionistit anglez të dorëshkrimeve, historianit dhe shkrimtarit Sydney Cockerelli (1867-1961). Gjegjësisht, Kudelini citon fragmentin prej letrës të cilën Tolstoĭ e shkroi më 12 maj1904, dhe ia drejtoi Sydney Cockerellit, në shkresë Tolstoĭ thotë:

Tani pranova letrën e muftiut dhe shumë u jam falënderues që ma keni dërguar. Letra e muftiut është aq lindore, me ngjyrim falënderues saqë gjej se kam vështirësi të përgjigjem në të. Por, unë do të provoj ta bëj këtë dhe kam kënaqësi të madhe të komunikoj me një personalitet aq interesant”.

Edhe vet Wilfrid Scawen Blunt në ditarët e veta në Appendixin 1, ditën e 10 prillit të vitit 1904, shënon lajme rreth kësaj letre të ‘Abduhū-së dhe sjell përkthimin e saj në anglisht me titullin: “The Grand Mufti of Egypt to Count Leo Tolstoi (Myftiu i madh i Egjiptit kontit Lev Tolstoĭt)”. Gjithashtu, Blunt shënon që kjo shkresë është e datuar me 8 prill të vitit 1904 (“Ain Shems, near Cairo”- Ajn Shems, afër Kajros). Siç shihet prej të dhënave të cilat japin ‘Ali Shalash dhe W. S. Blunt, historiani i përmendur anglez dhe koleksionisti i dorëshkrimeve, Sydney Cockerell, qëndroi në Kajro në periudhën shkurt-mars-prill të vitit 1904. Sydney Cockerell ia dorëzoi letrën Lev Nikoláevič Tolstoĭt, është për të supozuar që ai vet e mori letrën prej Kajros, dhe për më tepër me bashkëshortët Anne dhe Wilfrid Bluntin mori pjesë në nxitjen (bindjen) e Muhammed ‘Abduhū-së që atë letër t’ia shkruajë shkrimtarit të famshëm Tolstoĭt.

Në bazë të të gjithave, kjo shihet qartë prej të dhënave të cilat i sjell Alexander B. Kudelin në studimin e vet Muhammad ‘Abduhū’s Letter to Leo Tolstoi (Letra e Muhammed ʽAbduhū-së Lev Tolstoĭt), gjegjësisht ai citon letrën e Sydney Cockerellit (prej 2 maj 1904) në të cilën ai i drejtohet Lev Nikoláevič Tolstoĭt:

Ndoshta kujtoheni që ju kam folur dhe shkruar rreth simpatisë të cilën shejh Muhammed ‘Abduhū, muftiu i madh i Egjiptit, shprehu për sjelljen dhe të mësuarit tuaj. Unë kohët e fundit isha në Kajro dhe ai më besoi letrën e vulosur që t’ua dorëzoj juve. Në anglisht e përktheu Lady Anne Blunt, udhëtare e njohur dhe njohëse e gjuhës arabe, e cila është mike dhe fqinje (gjatë periudhës së dimrit) e këtij muftiu. Ndoshta letra do t’ju inkurajoj në kohë, kur deklarata juaj e guximshme rreth përplasjes fatkeqe në Lindje duhej shkaktuar armiqësi prej të shumtëve, të pranoni këtë shprehje të simpatisë prej një njeriu të urtë nga një tjetër religjion, i cili pësoi shumë në emër të parimeve të cilat nuk i ndajnë gjithmonë bashkëqytetarët e tij”.

Vazhdon

Përktheu nga gjuha boshnjake: Behrim Jusufi

(Revista “Vlera”, nr. 26, maj/qershor 2018, fq. 14)
There are 139 comments

Add yours
 1. Lenard

  Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 2. Alyssa

  Your style is unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.

  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 3. Online-Kauf von Medikamenten in Brüssel

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your webpage? My blog site is in the very
  same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!

 4. Preise für sulfasalazine ohne Rezept

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your weblog? My blog is in the very same niche as yours and
  my visitors would really benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks a
  lot!

 5. Dani

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I
  had spent for this info! Thanks!

 6. Bestellung von voxafen

  I’m amazed, I must say. Seldom do I come
  across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail
  on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this during my search for something concerning this.

 7. pyramistin bez recepty w Szczecinie

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make
  your point. You obviously know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us
  something enlightening to read?

 8. Alvand en vente libre en Guadeloupe

  This is the right website for everyone who would like to find out about this topic.
  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).

  You definitely put a new spin on a subject that has been written about for decades.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 9. tademact in der Schweiz erhältlich

  Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 10. irbesartan in vendita senza prescrizione ad Amsterdam

  hello there and thank you for your info – I’ve definitely
  picked up something new from right here. I did
  however expertise several technical issues using this website, since I experienced to
  reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I
  am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement
  in google and could damage your high-quality score if
  ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email
  and can look out for a lot more of your respective fascinating
  content. Make sure you update this again very soon.

 11. visit this link

  However, the successful transformation of learning goes beyond technology alone. It requires a shift in pedagogy, encouraging educators to adopt a facilitative role, guiding students through inquiry-based learning and fostering a growth mindset.

 12. prezzi di biaxin a Torino

  What i do not realize is in truth how you are no longer actually much more neatly-favored than you might be now.
  You are so intelligent. You know therefore considerably when it comes to this subject,
  made me individually believe it from a lot of varied
  angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except
  it is one thing to do with Lady gaga! Your individual
  stuffs great. Always take care of it up!

 13. veroptinstada na predaj v Gent

  When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and from now on whenever a comment is added I
  recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service?
  Many thanks!

 14. Camilla

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of
  hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?


Post a new comment