2.1

Kur fëmija fillon të shohë botën përreth tij

Spread the love

Kur fëmija fillon të shohë botën përreth tij

Prindërit bartin një përgjegjësi të madhe. Ata duhet të jenë vetëdijshëm se fëmija ka ndjenja dhe është nën ndikimin e sjelljes së tyre. Ata duhet të mbajnë vëmendjen e fokusuar në të. Ata duhet të vijnë në prezencën e fëmijës me buzëqeshje dhe me fytyrë të këndshme. Fëmija është një njeri në miniaturë dhe natyra e tij është sociale. Ai ka nevojë për ndihmën dhe mbështetjen e të tjerëve për të jetuar. Ai do të ketë kujdesin e tij të fokusuar te të tjerët; ai përfiton dobi prej tyre dhe të tjerët përfitojnë dobi prej tij si kundërshpërblim. Muajt e parë të jetës së tij, i sapolinduri nuk i njeh të tjerët dhe nuk është i aftë t’u kushtojë vëmendjen atyre.

Mbasi të mbushen katër muaj, fillojnë të shihen bazat e natyrës shoqërore në sjelljet e tij. Prej kësaj kohe fillon t’i kushtojë vëmendjen rrethinës dhe fillon t’i vështrojë sjelljet e nënës së vet. Fillon të reagojë ndaj veprimeve të të tjerëve. Nëse nëna qeshet, edhe ai ia kthen të qeshurën. Nëse nëna i luan vetullat, edhe ai bën të njëjtën. I shikon lodrat, me interesim dhe buzëqeshje. Fillon t’i masë ndjenjat e lumturisë dhe të zemërimit të të tjerëve. Kur të përballet me faqen e lumtur dhe të gëzuar, përnjëherë kërcen drejt tyre. Ai dëshiron të ulet dhe ta vështrojë botën për rreth tij.

Në këtë fazë, prindërit duhen të kujdesen për atë se fëmija i ka zhvilluar disa ndjenja të rrethinës dhe se është anëtar i plotë i familjes. Fëmija është në gjendje t’ua kushtojë vëmendjen të tjerëve në familje dhe deri në një masë t’i kuptoj ndjenjat e tyre. Gjatë katër muajve të parë të jetës së tij, fëmija ka kaluar përmes disa përvojave dhe ka formuar një memorie për gjërat rreth tij.

Nëse prindërit janë të matur në tentimet për të ushqyer instinktin e fëmijës, ai mund të ndihmohet dhe të zhvillohet e të bëhet një anëtar i dobishëm i shoqërisë. Përndryshe, fëmija do të fillojë të bëhet i pavëmendshëm ndaj botës së jashtme dhe do të kufizohet vetëm në fushën e botës së tij të brendshme. Ai mund të shndërrohet në një person të turpshëm dhe të tërhequr nga bota. Ai do të bëhet viktimë e kompleksit të vlerës së ulët.

Prindërit bartin një përgjegjësi të madhe. Ata duhet të jenë vetëdijshëm se fëmija ka ndjenja dhe është nën ndikimin e sjelljes së tyre. Ata duhet të mbajnë vëmendjen e fokusuar në të. Ata duhet të vijnë në prezencën e fëmijës me buzëqeshje dhe me fytyrë të këndshme. Me fëmijën duhet të flasim me dashuri. Duhet që t’i sigurojnë fëmijës lodra edukuese që njihet me botën e jashtme me lehtësi dhe me rehati.

Nëse nevojat dhe dëshirat e fëmijëve janë të plotësuara, ata do të ndjehen të rehatshëm. Ata do të fillojnë të ndjejnë se të tjerët ia duan të mirën dhe se janë mirëbërësit e tij. Kur të trajtohet mirë, fëmija përgatitet të bëhet anëtar i mirë i shoqërisë. Prindërit e mirë dhe të vëmendshëm nuk i rrahin fëmijët e tyre dhe nuk i trajtojnë ashpër. Ata janë të vetëdijshëm se një sjellje e tillë do të ketë efekt të kundërt në mendjen e fëmijës dhe do të shndërrojnë atë në person me karakter të humbësit dhe që është i turpshëm. I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të) ka thënë: “Respektoni fëmijët tuaj dhe mundësojuni një rritje të mirë, që Allahu t’ju bekojë”.

Autor: Dr. Ibrahim Amin

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 13, janar 2015, fq. 39)
There are 47 comments

Add yours
 1. aankoop van provera online

  Today, I went to the beachfront with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 2. achat de betoptic en Espagne

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 3. Shay

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this site,
  and paragraph is truly fruitful for me, keep up posting such
  articles.

 4. valpridol achat en France

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have learn this publish and if
  I may just I wish to counsel you some fascinating issues or advice.
  Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
  I desire to read even more issues about it!

 5. dexamethasone bez recepty dostępny w Hiszpanii

  Very good blog you have here but I was curious about if you knew of any forums
  that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get feed-back from other
  knowledgeable individuals that share the same interest. If you
  have any suggestions, please let me know.
  Appreciate it!

 6. Bestellung von Medikamenten in Belgien online

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really good posts and I think I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Cheers!

 7. informacje o clotrimazole 10 mg w Krakowie

  Hi fantastic blog! Does running a blog similar to this take a lot
  of work? I have no knowledge of programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I simply needed to ask.

  Cheers!

 8. vermox en vente libre

  Greetings from California! I’m bored to tears at work so
  I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m shocked at how quick your blog loaded on my
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
  awesome blog!

 9. astralean w sprzedaży online w Gdyni

  Hello superb website! Does running a blog such as this take a great deal of work?
  I’ve very little understanding of computer programming but
  I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic but I simply needed to ask.

  Many thanks!

 10. kopen cialis in Zwitserland

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 11. levodopa brez recepta v Veroni

  Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working
  with? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads
  a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?

  Kudos, I appreciate it!

 12. Chastity

  I used to be suggested this blog via my cousin. I’m
  no longer sure whether or not this submit is written through him as nobody else understand such designated approximately my problem.
  You’re wonderful! Thank you!

 13. Kupi mefenamic acid 500 mg v Utrecht brez recepta

  You’re so awesome! I do not believe I have read through a single
  thing like this before. So great to discover another
  person with a few original thoughts on this
  subject. Seriously.. thank you for starting this up.
  This website is something that is needed on the internet,
  someone with a bit of originality!

 14. профессия по матрице судьбы бесплатно

  13 октябрь какой знак зодиака хозяин таро перевернутая значение
  1 секунда в космосе сколько на земле, 1
  год в космосе и на земле
  147 ангельская нумерология, число 147
  в эзотерике 30 ноября знак зодиака,
  30 ноября знак зодиака мужчина совместимость


Post a new comment