1.4

LUTJA E DITËS SË ENJTE NGA IMAM SEXHADI (a.s.)

Spread the love

Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim.

Falënderimi e lavdërimi i takojnë vetëm Allahut, me fuqinë e Tij. Ai bëri të shkojë nata e errët dhe me mëshirën e tij solli ditën e bardhë. Ai më veshi mua me ndriçimin e ditës dhe unë jam në mirësitë e Tij.

O Zoti im! Ashtu siç bëre të jem në këtë ditë, bëj që të jem edhe në ditët e ngjashme me të! Madhëroje dhe dhuro paqe e shpëtim për Muhamedin dhe për familjen e tij! Në këtë ditë mos sill për mua dhimbje të forta e as në netët e në ditët e tjera, për shkak të kryerjes së punëve të ndaluara dhe të mëkateve. Më furnizo mua me të mirën e kësaj dite dhe me të mirën e ditës që vjen pas saj! Largoje prej meje të keqen e kësaj dite dhe të keqen e ditës që vjen pas saj!

O Zoti im! Me besën e Islamit kërkoj të arrij te Ti; me paprekshmërinë e Kuranit jam mbështetur në Ty; me Muhamed Mustafanë (paqja e shpëtimi i Allahut qoftë mbi të e mbi familjen e tij) kërkoj ndërmjetësimin pranë Teje.

O Zoti im, për të mirën time, kryeje në ditën e enjte pesë gjëra, të cilat nuk mund t’i kryej askush tjetër përveç bujarisë Tënde dhe të cilat nuk i mbanë dot asgjë tjetër përveç mirësisë Tënde: -shëndetin më të fuqishëm në bindje ndaj Teje, adhurim me të cilin të meritoj shpërblimin Tënd me të vyer; -bollëk në gjendjen që jam më furnizim hallall, me sigurinë Tënde me siguro mua në ato ku unë kam frikë dhe më ruaj mua në fortesën Tënde prej të papriturave të vështirësive të anktheve.

Madhëroje e dhuro paqe e shpëtim për Muhamedin dhe Ditën e Kiametit bëje afrimin tim me Muhamedin, me të vërtetë vetëm Ti je më i Mëshirshmi i Mëshiruesve.

ALLAHUMME SAL-LI ALA MUHAMMED VE ALA ALI MUHAMMED

(Revista “Vlera”, nr. 7, nëntor 2011, fq. 27)
There are 107 comments

Add yours
 1. Ardis

  Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed!
  Very useful information particularly the closing section 🙂 I take care of such information much.
  I was seeking this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 2. adalat sin receta en España

  Its like you read my mind! You seem to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with
  some pics to drive the message home a little bit, but other
  than that, this is excellent blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 3. Lazaro

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with?

  I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time
  choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to
  ask!

 4. Bettie

  Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you will be a
  great author.I will remember to bookmark your blog and will come back later in life.

  I want to encourage you continue your great writing, have a nice weekend!

 5. myambutol à acheter sans problème

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites?

  I have a blog based on the same subjects you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work.

  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 6. Wo Medikamente finden

  Hi I am so grateful I found your web site, I really found you by mistake, while I
  was researching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and
  would just like to say many thanks for a fantastic post and a
  all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  lot more, Please do keep up the fantastic work.

 7. comprar astralean en Italia sin receta médica en Chile

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 8. Szpiegowskie Telefonu

  Dzięki programowi monitorowania rodziców rodzice mogą zwracać uwagę na czynności wykonywane przez ich dzieci na telefonie komórkowym oraz łatwiej i wygodniej monitorować wiadomości WhatsApp. Aplikacja działa cicho w tle urządzenia docelowego, nagrywając wiadomości konwersacyjne, emotikony, pliki multimedialne, zdjęcia i filmy. Dotyczy każdego urządzenia z systemem Android i iOS.

 9. Viola

  If some one wants expert view regarding blogging and site-building
  after that i recommend him/her to go to see this website, Keep up the fastidious work.

 10. Rhea

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through
  problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to
  it. Is there anyone else getting the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!


Post a new comment