Ramazani i bamirësisë

Muaji i Ramazanit – muaj i bamirësisë

Spread the love

Ramazani është muaji i nëntë i kalendarit Islam. Ky muaj zgjatë 29 ose 30 ditë bazuar në vëzhgimet pamore të hënës së re dhe sipas llogarive të shumta të hartuara në hadithe.

Fjala Ramazan vjen nga arabishtja Ramaḍān (رمضان) që do të thotë vapë ose thatësirë. Agjërimi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe zgjatë nga agimi deri në perëndimin e diellit.

Në Ramazan shtohet bamirësia dhe shpërndahet mëshira ndaj njerëzve në nevojë. Bamirësia është çdo herë e rëndësishme për Islamin, dhe akoma më shumë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit. Një nga shtyllat kryesore të Islamit është detyrimi që të pasurit duhet t’u dhurojnë një shumë të caktuar, monetare apo ushqimore, të varfërve. Në Islam, të gjitha veprat e mira shpërblehen më shumë kur kryhen gjatë muajit të Ramazanit. Si rezultat, pjesa më e madhe e njerëzve vendosin që të japin pjesën e tyre të dhurimeve gjatë këtij muaji. Një pjesë tjetër mund të dhurojë sasi më të mëdha se ajo e caktuar, me qëllim që të rrisin shpërblimin në Ditën e Gjykimit. Shumë xhami dhe organizata fetare, çdo mbrëmje ofrojnë falas vakte iftari për të varfrit.

Redaksia e revistës “Vlera”.
There are 18 comments

Add yours
 1. yasmin disponible sans ordonnance en Suisse

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about
  a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress
  content into it? Any help would be really appreciated!

 2. achat mefenamic acid 500 mg en Belgique fiable

  Hello! I realize this is kind of off-topic however I had to ask.

  Does running a well-established blog such as yours require a lot of work?
  I am completely new to operating a blog but I do
  write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can easily share
  my experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 3. compra de keflex en Italia en línea

  I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems
  with your blog. It appears as if some of the text in your posts are
  running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is
  happening to them too? This may be a problem with my internet browser because I’ve had
  this happen before. Kudos

 4. zyrtec 10 mg aankoop in België

  Fantastic items from you, man. I’ve consider your stuff previous
  to and you’re simply extremely fantastic. I really like what you’ve obtained here, certainly like
  what you’re saying and the way in which through which you are saying it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
  I can’t wait to learn far more from you. This is actually a wonderful site.

 5. florinef en venta libre en Bélgica

  Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check
  out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the knowledge you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good blog!

 6. cena ichderm dostępnego online w Gdańsku

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about
  a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content
  into it? Any help would be really appreciated!


Post a new comment