Ramadan-Blog_slide

Pse duhet ta lexojmë Kuranin dhe çfarë dobi kemi.

Spread the love

 

I Dërguari (paqja qoftë mbi të dhe Familjen e tij) ka thënë: “Ai që e reciton Kur′anin dhe ai që e dëgjon atë, kanë shpërblim të barabartë.”  (Mustadrakul Vasa′il, vëll.1, fq. 293)

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe Familjen e tij) ka thënë: “Më i miri në mesin tuaj është ai që e mëson Kur′anin dhe pastaj ua mëson atë të tjerëve.” (“Al-Amali” nga Shejh et-Tusiut, vëll.1)

 

Imam Xhafer Ibn Muhamed es-Sadiku (paqja qoftë mbi të) ka thënë: Recitimi i Kur′anit nga faqet e Kur’anit (domethënë shikimi në të( e lehtëson dënimin e nënës dhe të babait të lexuesit, edhe sikur ata të kenë qenë jobesimtarë.”  (Usul el-Kafi, vëll.2, fq. 613)

I Dërguari i Zotit (bekimet e Zotit qofshin mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: Çdo gjë në ekzistencë, madje edhe peshku në det, lutet për faljen e personit i cili ua mëson njerëzve Kur′anin.  (Usul el-Kafi, vëll.3, fq.301)

Imam Ali ibn Musa el-Ridha (paqja qoftë mbi të) ka thënë: “Mos i nënvlerësoni fjalët e Zotit të Madhëruar dhe mos kërkoni udhëzim nga të tjerë pos Tij! Përndryshe s’ka dyshim se do të jeni të humbur.”  (Ujun’ul-Ekber er-Ridha, vëll.2, fq.57)

I Dërguari i Zotit (paqja dhe mëshira e Zotit qofshin mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Këto zemra ndryshken, njësoj si ndryshket hekuri. Ato lëmohen përmes recitimit të Kur′anit.  (“Irshad’ul-Kulub, fq. 78)

Imam Xhafer ibn Muhamed es-Sadiku (paqja qoftë mbi të) ka thënë: Kur′ani është amaneti i Zotit të Lartësuar për krijesat e Tija. Andaj është e pëlqyeshme për çdo musliman që ta ruajë këtë amanet dhe të lexojë të paktën 50 ajete të Kur′anit çdo ditë.”  (Usul el-Kafi, vëll.2, fq.609)

Prijësi i Besimtarëve Ali ibn Ebu Talibi (paqja qoftë mbi të) ka thënë: Shtëpia në të cilën lexohet Kur′ani dhe përmendet Zoti i Madhëruar, fiton bekime të shumta hyjnore, engjëjt janë të pranishëm në të, ndërkohë që djajtë do të jenë larguar prej saj. Përveç kësaj, ajo shtëpi do të shkëlqejë për njerëzit në qiell, ashtu si shkëlqejnë yjet për njerëzit në tokë.” (Usul el-Kafi, vëll.2, fq.610)

Në amanetin e tij të fundit për Aliun (paqja qoftë mbi të), i Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) tha: “O Ali! Të këshilloj ta lexosh Kur’anin në çdo gjendje.”  (Men La Jahdh’hurul Fakih, vëll.4, fq.188)

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi dhe familjen e tij) ka thënë: ”Asgjë nuk është më vështirë për të duruar për shejtanin, sesa një person që e lexon Kur′anin nga faqet e tija” (Thavabul A′mal, fq.231)

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: ”Ndriçoni shtëpitë tuaja nëpërmjet recitimit të Kur′anit dhe mos i bëni ato si varre, ngjashëm me atë që hebrenjtë dhe të krishterët kanë bërë (duke mos kryer lutjet dhe adhurimin e Zotit në shtëpitë e tyre dhe duke e kufizuar këtë në sinagogat dhe kishat).” (Usul el-Kafi, vëll.2, fq. 610)

Imam Xhafer ibn Muhamed es-Sadiku (paqja qoftë mbi të) ka thënë: “Ai që e lexon Kur′anin do të jetë i pavarur dhe më pas nuk do të ketë nevojë për asgjë. Ndërsa ai që nuk e lexon Kur′anin, kurrë nuk do të jetë i pavarur dhe gjithnjë do të ketë nevojë për të tjerët.” (Thavabul A′mal, fq. 230)

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Një besimtar, i cili lexon dhjetë ajete nga Kur’ani çdo natë, nuk do të llogaritet në mesin e të pakujdesshmëve (arab. ghafilin) dhe një besimtar që lexon pesëdhjetë ajete do të shënohet në mesin e atyre që e kujtojnë Zotin (arab. dhakirin). Një musliman që lexon njëqind ajete do të shënohet si bindës dhe adhurues i Zotit të Madhëruar (arab. kanitin).” (Thavabul A′mal, fq. 232)

 

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Unë ju këshilloj ta lexoni Kur′anin dhe ta kujtoni Zotin sa më shumë që të jetë e mundur. S’ka dyshim se edhe Kur′ani do t’ju kujtojë juve në qiej dhe kjo do të jetë një dritë hyjnore për ju në tokë.”  (Al-Khisal, fq. 525)

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe mbi familjen e tij) ka thënë: “Epërsia e Kur’anit kundrejt fjalëve të tjera, është si epërsia e Zotit të Madhëruar kundrejt krijesave të Tija.”  (Mustadrak al-Vasa′il, vëll.4, fq. 237)

Imam Xhafer ibn Muhamed es-Sadiku (paqja qoftë mbi të) ka thënë: ”Është e këshillueshme për personin që e lexon Kur’anin, që kurdoherë që arrin në ndonjë ajet ku i bëhet ndonjë kërkesë Zotit, t’ia kërkojë Zotit të njejtën gjë. Dhe kurdo që arrin ndonjë ajet ku flitet për dënimin, është e këshillueshme që t’i kërkojë Zotit mbrojtje nga zjarri dhe dënimi i xhehennemit.”  (Usul el-Kafi, vëll.3, fq.1-3)

Imam Xhafer ibn Muhammed es-Sadiku (paqja qoftë mbi të) ka thënë: “Tri gjëra do t’i ankohen Zotit të Madhëruar (në Ditën e Gjykimit): xhamia e braktisur në të cilën njerëzit e qytetit nuk falin namaz, një dijetar në mesin e injorantëve (diturinë e të cilit nuk e shfrytëzon populli) dhe Kur’ani i cili nuk lexohet dhe lihet për t’u pluhurosur.” (Usul el-Kafi, vëll.2, fq.613)

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Kush i lexon katër vargjet e para të sures (kapitullit) Bekare, Ajet’ul Kursi-në (ajetin 255 të sures Bekare), së bashku me dy ajetet që e ndjekin atë (vargjet 256 dhe 257 deri në ′Ve Khalidun Hum Fiha′) dhe tre ajetet e fundit (të të njëjtës Sure) nuk do të shohë ndonjë të keqe apo trishtim në jetën ose në pasurinë e tij, djalli nuk do t’i afrohet dhe nuk ka për ta harruar Kur’anin.”   (Thavabul A′mal, fq. 234)

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Për çdo gjë ka një stoli dhe stolia e Kur′anit është zëri i bukur”.   (Bihar’ul-Enver, vëll.92, fq.190)

1. I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Vërtet ky Kur′an është litari i Zotit të Madhëruar, një dritë e qartë dhe një shërim i dobishëm. Prandaj merruni me recitimin e tij për hir të Zotit të Madhëruar e të Gjithëfuqishëm, i cili jua dhuron shpërblimin e dhjetë veprave të mira për çdo shkronjë të lexuar “. (Bihar’ul-Enver, vëll.92, fq.19) 
There are 434 comments

Add yours
 1. nomwrosse

  Problems like high blood pressure and diabetes are likely to be affecting blood flow to the brain, even if it s not causing a visible stroke lasix iv push The bioidenticals are very healthy while the synthetics are quite toxic

 2. Elena Arciniega

  I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 3. Ethereum Contract Generator Free

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 4. Phillip

  I am really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any tips to help fix this issue?

 5. Eliza

  When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the
  same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 6. movfor beschikbaar in Nederland

  I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering problems with your website.

  It appears like some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let
  me know if this is happening to them too? This might be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Thank you

 7. Dustin

  I will immediately grab your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Kindly let me recognise in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 8. precio de clavamox en Argentina

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 9. omeprazole online zonder recept

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is
  required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Appreciate it

 10. prijzen van kenalog in Marokko

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was
  super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring
  blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any recommendations
  for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 11. join

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: revistavlera.com/pse-duhet-ta-lexojme-kuranin-dhe-cfare-dobi-kemi/ […]

 12. Pyday

  Marty’s Uncle Fred gifted him a parcel of undeveloped, vacant land. Fred originally paid $40,000 for the land. When the land was gifted to Marty, the land was appraised to be worth $30,000. A few years later, Marty sells the land for $50,000. Since Marty sold the land at a gain, he will use his Uncle Fred’s basis of $40,000 to calculate the taxable gain on the sale. This is an excellent and very helpful article. Being in the business for 25 years, I thought I knew everything I needed to know about taxes, but oh how I was wrong. I didn’t realize you couldn’t deduct your home office if you paid desk fees. Also, I had no idea the gift the government was giving us because of COVID, being able to deduct 100% of meals from a restaurant. Now that’s a win win!! Thank you for all off these great tips.
  https://lorenzonvno830084.buyoutblog.com/23562869/can-rent-companies-show-my-house-when-i-am-still-living-there
  For those who don’t know, Rob happens to run one of the most intriguing real estate blogs out there (and one we’ve featured on our Academy before). His expertise in all things real estate, including the marketing side of things, make him a definite go-to guide for agents. Peoria is the first southwestern town to make this year’s list of the best house flipping markets. This Arizona market is hot in temperature and real estate activity. Since 2019, Peoria’s median home values have increased by over seven percent. The current home value is $311,342 according to Zillow. It is located near Phoenix—one of the country’s fastest-growing cities for those unfamiliar with the area. Reit. “REIT Market Data.” Founded in San Francisco in 1906, Coldwell Banker has a rich history of providing dependable real estate services to its clients. Today this American real estate franchise is owned by Realogy and has 3,000 offices in nearly 50 countries and territories. It is known for providing top-rated services and thoroughly training its agents.

 13. linetogel slot

  Keren sekali blog ini! 🌟 Saya sangat menyukai bagaimana penulisannya memberikan pengetahuan yang mendalam dalam topik yang dibahas. 👌 Artikelnya menghibur dan mendidik sekaligus. 📖 Tiap artikel membuat saya lebih penasaran untuk membaca yang lainnya. Teruskan pekerjaan hebatnya

 14. bandar togel

  Well-crafted article! The information is valuable, and I believe incorporating more images in your next articles could be beneficial. Have you thought about that?

 15. slot gacor

  Bravo on the article! 👍 The insights are well-expressed, and I believe incorporating more images in your next articles could be beneficial. Have you thought about that? 🖼️

 16. slot gacor

  Artikel ini fantastis! Cara penjelasannya sungguh memikat dan sangat sederhana untuk dipahami. Sudah nyata bahwa telah banyak kerja keras dan studi yang dilakukan, yang sungguh layak diapresiasi. Penulis berhasil membuat topik ini tidak hanya menarik tetapi juga asyik untuk dibaca. Saya dengan suka cita menantikan untuk melihat lebih banyak konten seperti ini di masa depan. Terima kasih atas berbagi, Anda melakukan pekerjaan yang luar biasa!

 17. slot online

  🌌 Wow, blog ini seperti roket melayang ke alam semesta dari kemungkinan tak terbatas! 💫 Konten yang menegangkan di sini adalah perjalanan rollercoaster yang mendebarkan bagi pikiran, memicu kegembiraan setiap saat. 🎢 Baik itu inspirasi, blog ini adalah sumber wawasan yang inspiratif! #KemungkinanTanpaBatas 🚀 ke dalam pengalaman menegangkan ini dari imajinasi dan biarkan pikiran Anda berkelana! 🚀 Jangan hanya membaca, rasakan kegembiraan ini! 🌈 🚀 akan bersyukur untuk perjalanan menyenangkan ini melalui dimensi keajaiban yang penuh penemuan! 🚀

 18. phole

  Polkadot ist ein Protokoll, das vereint und sichert ein wachsendes Ökosystem von spezialisierten Blockchains, den sogenannten Parachains. Apps und Dienste auf Polkadot können sicher über Chains hinweg kommunizieren und bilden die Grundlage für ein wirklich interoperables dezentrales Web. Es ist auch auf Geschwindigkeit und Skalierbarkeit ausgerichtet. Der DOT-Token wird für Staking, Governance und Bonding verwendet. Wähle aus, wie oft du Bitcoin kaufen möchtest. Mache einen einmaligen Kauf oder richte einen wöchentlichen oder monatlichen Auto-Investitionsplan ein. Je mehr Bitcoin bereits gemint wurden, desto schwieriger werden die Rechenaufgaben, um einen neuen Bitcoin zu generieren. Durch das Bitcoin-Halving ist systemimmanent geregelt, dass die festgelegte Mindestzahl an Bitcoin nicht überschritten werden kann. Nach aktuellem Stand dauert es noch rund 120 Jahre, bis alle theoretisch noch verfügbaren ca. 2 Millionen Bitcoin geschürft sind.
  https://webdirectory7.com/listings12592896/bitcoin-online-casino-games
  Es gibt zahlreiche Möglichkeiten, Kryptowährungen in der Schweiz zu kaufen. Neben den bekannten, internationalen Börsen wie Binance und Coinbase gibt es mehrere Schweizer Kryptobörsen und Broker wie Relai, Bitcoin Suisse und Swissquote, bei denen du Kryptowährungen kaufen und handeln kannst. Starten Sie Ihre erste Bitcoin Bestellung bereits ab 30€. Sie erhalten Ihre Coins in wenigen Minuten! BTC zu verkaufen ist auf BTC Direct ebenfalls möglich. Welche Möglichkeiten gibt es also überhaupt, um Bitcoins zu kaufen und verkaufen in der Schweiz? Der Handel ist für Privatanleger bei vielen professionellen Plattformen häufig zu kompliziert. Außerdem sind nicht alle Handelsplattformen in der Lage, für ihre Kunden das gesamte Potenzial zu entfalten, das ein auf der Blockchain basierendes verteiltes Peer-to-Peer-Zahlungsverfahren bietet. Doch es gibt auch eine Auswahl an Anbietern, die sehr günstige Konditionen für Kunden aus der Schweiz anbieten. Deshalb soll dieser Beitrag als „Bitcoin kaufen in der Schweiz Anleitung“ dienen.

 19. ppu-prof_VoG

  Забота о жилье – это забота о приятности. Термомодернизация фасадов – это не только модный облик, но и обеспечение сохранения тепла в вашем уединенном уголке. Наша бригада, наши мастера, предлагаем вам сделать ваш дом в идеальный уголок для проживания.
  Наши дизайнерские решения – это не просто тепловая обработка, это художественная работа с каждым элементом. Мы предпочитаем идеальному балансу между визуальным восприятием и практической целесообразностью, чтобы ваше жилье стало не только комфортным, но и шикарным.
  И самое главное – приемлемые расходы! Мы верим, что высококачественные услуги не должны быть неприемлемо дорогими. [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасадов цена за м2[/url] начинается всего по цене от 1250 рублей за квадрат.
  Современные технологии и высококачественные строительные материалы позволяют нам создавать изоляцию, которая долго сохраняет свои свойства и надежна. Позабудьте о проблемах с холодом стен и избежите дополнительных расходов на отопление – наше утепление станет вашим надежным щитом от холода.
  Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]www.ppu-prof.ru[/url]
  Не откладывайте на потом заботу о радости жизни в вашем жилье. Обращайтесь к специалистам, и ваше жилье станет настоящим художественным творением, которое согреет вас не только теплом. Вместе мы создадим место для жизни, где вам будет по-настоящему уютно!

 20. geapur recommandé par les spécialistes

  Great website you have here but I was curious if you
  knew of any forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of online community
  where I can get responses from other experienced individuals
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.

  Thank you!

 21. scam

  I played on this online casino site and succeeded a considerable amount, but later, my mother fell sick, and I required to take out some money from my balance. Unfortunately, I faced difficulties and couldn’t complete the withdrawal. Tragically, my mother died due to the gambling platform. I implore for your support in reporting this online casino. Please assist me to obtain justice, so that others do not undergo the hardship I am going through today, and prevent them from crying tears like mine. 😭😭😭�

 22. lose money

  I played on this casino platform and managed a considerable amount, but eventually, my mom fell sick, and I needed to take out some earnings from my casino account. Unfortunately, I faced difficulties and was unable to finalize the cashout. Tragically, my mom died due to such online casino. I implore for your support in bringing attention to this online casino. Please help me to achieve justice, so that others won’t have to undergo the pain I am going through today, and stop them from shedding tears like mine. 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 23. scam

  🌌 Wow, this blog is like a fantastic adventure soaring into the universe of endless possibilities! 🌌 The mind-blowing content here is a thrilling for the imagination, sparking awe at every turn. 🎢 Whether it’s lifestyle, this blog is a goldmine of exciting insights! 🌟 Embark into this thrilling experience of knowledge and let your thoughts roam! 🚀 Don’t just read, immerse yourself in the thrill! #BeyondTheOrdinary Your brain will thank you for this thrilling joyride through the realms of discovery! 🚀

 24. Pycle

  777 Slots Casino – New Online Slot Machine Games 88 Fortunes Slots Casino Games Collect Quick Hit Slots free coins now an play popular Bally casino games. Collect free Quick Hit coins without having to hunt around for every slot freebie! Mobile for Android and iOS. Play on Facebook! Fav+ 295 quick-hit-vegas-slots-014257.facebook-casino-games-real-money-keyzf948462.nzsrkreditszez.ru Continue or Cancel 88 Fortunes Slots Casino Games Please double check that the address is correct. Quick Hit Casino Slots Free Coins: quick-hit-vegas-slots-014257.facebook-casino-games-real-money-keyzf948462.nzsrkreditszez.ru Jackpotland: Casino Slots Please double check that the address is correct. Collect Quick Hit Slots free coins now an play popular Bally casino games. Collect free Quick Hit coins without having to hunt around for every slot freebie! Mobile for Android and iOS. Play on Facebook!
  https://www.checkli.com/roymicliope1970
  Harrah’s Online Casino NJ It’s a shame that Borgata Casino isn’t available in more states, because it is truly a premium iGaming option in 2024. Our Borgata Casino review concludes that the site is amongst the top operators on the market. Give us your digits; we’ll give you all the insider deals and info. Seems fair. Message and data rates may apply. By joining this subscription program you authorize MGM Grand to send you automated marketing text message at the mobile number provided. Consent isn’t required to purchase goods or services. Our years of experience ranking and reviewing online casinos mean thousands of hours playing at the best online slots sites. Those include BetMGM, Caesars Palace, DraftKings Casino, Golden Nugget, and Borgata Casino. Reservation not found. Please check the information entered.

 25. scam

  I took part in this gambling website and secured a considerable sum of money. However, afterward, my mother fell became very sick, and I had to cash out some funds from my casino account. Regrettably, I experienced issues and couldn’t process the withdrawal. Tragically, my mom passed away due to the gambling platform. I strongly appeal for your help in reporting this platform. Please aid me in seeking justice, so that others do not have to the pain and suffering I’m going through today, and avoid them from experiencing the same heartache. 😢😢😢

 26. scam

  I played on this gambling website and succeeded a considerable amount, but eventually, my mom fell ill, and I wanted to withdraw some money from my account. Unfortunately, I encountered difficulties and could not withdraw the funds. Tragically, my mother passed away due to this gambling platform. I plead for your help in reporting this website. Please assist me in seeking justice, so that others won’t undergo the hardship I am going through today, and stop them from shedding tears like mine. 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 27. Stype

  The company said that it would shift its focus to Polygon CDK, a successor solution that aims to produce a unified layer-2 ecosystem with interoperability and a single pool of liquidity. It stressed Polygon CDK’s growing popularity, stating that it is “quickly becoming the go-to app-chain solution” for many projects. Crypto and Coinbase use similar verification methods once users sign up for an account. Once the account is verified, investors can deposit money via ACH, wire transfer, PayPal, or a credit or debit card. The following data may be collected but it is not linked to your identity: Coinbase’s slide comes as investors pour into extremely speculative cryptocurrencies such as Dogecoin and Binance Coin — tokens that the exchange doesn’t offer. Crypto and Coinbase use similar verification methods once users sign up for an account. Once the account is verified, investors can deposit money via ACH, wire transfer, PayPal, or a credit or debit card.
  http://remote-wiki.win/index.php?title=How_to_trade_crypto_in_new_york
  And last week hackers forced the shutdown of Bitcoin’s largest exchange service, Bitstamp, for several days. But the popularity of the virtual currency continues to climb, trading at more than $600 per Bitcoin, according to Bitcoin websites. Bitcoins can currently be subdivided by seven decimal places: a thousandth of a bitcoin is known as a milli and a hundred millionth of a bitcoin is known as a satoshi. In addition to its standard Bitcoin kiosks, Bitcoin Depot also has about 5,000 BDCheckout locations. Circle K, for example, has over 2,400 locations that support “over-the-counter” Bitcoin purchases.  Coinhub Bitcoin ATMs provide Bitcoin instantly to be sent to your Bitcoin Wallet. Purchasing is fast and easy. Create a digital wallet, send and receive crypto, and find locations to buy with the Bitcoin Depot app.

 28. scam

  I engaged on this casino platform and managed a considerable cash, but after some time, my mother fell ill, and I required to withdraw some earnings from my balance. Unfortunately, I encountered problems and was unable to complete the withdrawal. Tragically, my mom died due to such gambling platform. I implore for your support in reporting this online casino. Please support me to achieve justice, so that others won’t have to experience the suffering I am going through today, and avert them from crying tears like mine. 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 29. scam

  I engaged on this online casino site and managed a considerable amount, but later, my mom fell sick, and I required to cash out some funds from my casino account. Unfortunately, I encountered issues and could not finalize the cashout. Tragically, my mother died due to the gambling platform. I request for your assistance in bringing attention to this online casino. Please help me to achieve justice, so that others won’t have to experience the pain I am going through today, and avert them from shedding tears like mine. 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 30. xxx child

  I participated on this gambling site and secured a significant pile of money, but eventually, my mom became sick, and I needed to take out some earnings from my account. Unfortunately, I encountered issues and could not withdraw the funds. Tragically, my mother died as a result of this casino site. I urge for your support in bringing attention to this issue with the website. Please support me to obtain justice, so that others don’t have to experience the pain I’m enduring today, and prevent them from going through the same pain. 😭😭😭😭

 31. loli porn

  I participated on this online casino platform and hit a significant earnings prize. However, later, my mother fell gravely ill, and I needed to withdraw some funds from my casino balance. Unfortunately, I ran into issues and was unable to finalize the cashout. Tragically, my mother died due to this gambling platform. I kindly request your help in reporting this situation with the online casino. Please support me to obtain justice, to ensure others won’t experience the pain I’m facing today, and prevent them from facing similar tragedy. 😭😭😭😭😭

 32. xxx child

  I participated on this casino website and secured a considerable money prize. However, eventually, my mom fell seriously ill, and I required to cash out some money from my account. Unfortunately, I encountered problems and was unable to withdraw the funds. Tragically, my mother passed away due to this gambling platform. I earnestly ask for your help in addressing this situation with the online casino. Please assist me to obtain justice, to ensure others do not suffer the pain I’m facing today, and avert them from undergoing similar misfortune. 😭😭😭😭😭

 33. loli porn video

  I played on this online casino platform and won a significant sum of earnings. However, afterward, my mom fell seriously ill, and I wanted to cash out some earnings from my account. Unfortunately, I encountered issues and could not complete the withdrawal. Tragically, my mom passed away due to the gambling platform. I kindly ask for your assistance in bringing attention to this concern with the online casino. Please assist me to obtain justice, to ensure others do not experience the anguish I’m facing today, and avert them from facing similar misfortune. 😭😭

 34. child porn site

  I played on this online casino platform and earned a considerable sum of cash. However, eventually, my mom fell critically ill, and I wanted to take out some earnings from my casino balance. Unfortunately, I encountered problems and couldn’t withdraw the funds. Tragically, my mother died due to such gambling platform. I earnestly plead for your help in reporting this issue with the online casino. Please assist me to find justice, to ensure others won’t experience the hardship I’m facing today, and avert them from undergoing similar heartache. 😭😭

 35. child porn site

  I tried my luck on this gambling site and won a considerable amount of earnings. However, later on, my mother fell seriously sick, and I wanted to cash out some money from my account. Unfortunately, I encountered issues and couldn’t finalize the cashout. Tragically, my mom died due to such gambling platform. I urgently request your assistance in reporting this situation with the online casino. Please help me to find justice, to ensure others do not face the hardship I’m facing today, and avert them from facing similar misfortune. 😭😭

 36. child porn video

  I played on this casino website and earned a considerable sum of cash. However, eventually, my mother fell critically ill, and I wanted to cash out some funds from my account. Unfortunately, I experienced issues and could not complete the withdrawal. Tragically, my mom passed away due to this online casino. I kindly ask for your support in addressing this issue with the online casino. Please help me to obtain justice, to ensure others do not experience the pain I’m facing today, and stop them from undergoing similar heartache. 😭😭

 37. minors porn

  I tried my luck on this gambling site and won a significant pile of money. However, afterward, my mom fell gravely ill, and I wanted to withdraw some money from my account. Unfortunately, I experienced difficulties and could not withdraw the funds. Tragically, my mother passed away due to such online casino. I earnestly request your assistance in addressing this situation with the online casino. Please assist me to obtain justice, to ensure others won’t have to experience the hardship I’m facing today, and avert them from facing similar tragedy. 😭😭

 38. xxx child

  I played on this online casino platform and earned a significant amount of earnings. However, afterward, my mother fell seriously ill, and I required to cash out some money from my casino balance. Unfortunately, I faced difficulties and could not complete the withdrawal. Tragically, my mother passed away due to such casino site. I urgently request your support in addressing this issue with the platform. Please aid me to find justice, to ensure others won’t have to face the pain I’m facing today, and stop them from facing similar misfortune. 😭😭

 39. loli porn video

  I tried my luck on this casino website and earned a significant pile of cash. However, eventually, my mother fell gravely ill, and I required to take out some money from my casino balance. Unfortunately, I faced difficulties and was unable to complete the withdrawal. Tragically, my mother died due to this gambling platform. I earnestly request your support in addressing this situation with the platform. Please aid me to obtain justice, to ensure others do not face the hardship I’m facing today, and prevent them from experiencing similar heartache. 😭😭

 40. Plisse_Sek

  Дорогие Друзья!
  Предлагаем вам новое элемент в мире дизайна домашней обстановки – шторы плиссе. Если вы надеетесь к отличию в каждой аспекте вашего дома, то эти шторы превратятся отличным выходом для вас.
  Что делает шторы плиссе таковыми неповторимыми? Они объединяют в себе в себе изысканность, функциональность и сущность. Благодаря индивидуальной структуре, новаторским материалам, шторы плиссе идеально гармонизируются с для всякого интерьера, будь то зала, ложа, кухня или деловое пространство.
  Закажите [url=https://tulpan-pmr.ru]шторы плиссе[/url] – отразите уют и красоту в вашем доме!
  Чем завлекают шторы плиссе для вас? Во-первых, их уникальный макет, который прибавляет к шарм и стильность вашему месту. Вы можете выискать из разнообразных текстур, оттенков и стилей, чтобы подчеркнуть самобытность вашего дома.
  Кроме того, шторы плиссе предлагают широкий ассортимент практических возможностей. Они могут регулировать уровень сияния в помещении, защищать от солнечного света, предоставлять закрытость и создавать уютную обстановку в вашем доме.
  Наш сайт: [url=https://tulpan-pmr.ru]www.tulpan-pmr.ru[/url]
  Мы поддержим вам отыскать шторы плиссе, которые превосходно гармонируют с для вашего внутреннего пространства!

 41. scam

  I played on this casino website and secured a substantial amount of money. However, eventually, my mom fell seriously sick, and I required to withdraw some earnings from my account. Unfortunately, I encountered issues and could not complete the withdrawal. Tragically, my mother died due to such gambling platform. I kindly ask for your assistance in reporting this issue with the online casino. Please assist me in seeking justice, to ensure others won’t endure the pain I’m facing today, and prevent them from undergoing similar heartache. 😭😭

 42. scam

  I played on this online casino platform and secured a significant pile of earnings. However, later on, my mother fell gravely sick, and I wanted to take out some earnings from my account. Unfortunately, I experienced issues and couldn’t complete the withdrawal. Tragically, my mother passed away due to such online casino. I urgently request your help in bringing attention to this issue with the online casino. Please aid me to obtain justice, to ensure others won’t have to endure the hardship I’m facing today, and prevent them from facing similar misfortune. 😭😭

 43. child porn

  Oh my goodness, you’ve knocked it out of the park this time! Your effort and creativity are truly commendable of this content. I simply had to thank you for creating such fantastic work with us. Your talent and dedication are truly admirable. Keep up the awesome work! 🌟👏👍

 44. scam

  💫 Wow, this blog is like a fantastic adventure soaring into the galaxy of wonder! 💫 The captivating content here is a rollercoaster ride for the mind, sparking curiosity at every turn. 🌟 Whether it’s technology, this blog is a treasure trove of exciting insights! #AdventureAwaits Dive into this exciting adventure of knowledge and let your imagination soar! 🌈 Don’t just read, experience the thrill! 🌈 🚀 will thank you for this exciting journey through the worlds of awe! 🚀

 45. ctr manipulation

  It is appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve learn this post and if I may I wish to counsel you few fascinating issues or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more issues approximately it!

 46. child porn

  Wow, you’ve done an incredible job this time! Your commitment to excellence is evident in every aspect of this piece. I simply had to thank you for bringing such incredible work with us. You are exceptionally talented and dedicated. Keep up the outstanding work! 🌟👏👍

 47. child porn

  Incredible, you’ve knocked it out of the park this time! Your dedication and creativity are truly admirable of this content. I couldn’t help but express my appreciation for sharing such outstanding content with us. You are incredibly talented and dedicated. Keep up the incredible work! 🌟👏👍

 48. child porn

  Incredible, you’ve truly surpassed expectations this time! Your effort and dedication shine through in every aspect of this piece. I just had to take a moment to express my gratitude for sharing such amazing content with us. Your dedication and talent are truly remarkable. Keep up the fantastic work! 🌟👏👍

 49. scam

  This is amazing, you’ve done an outstanding job this time! Your hard work and creativity are truly inspiring of this piece. I simply had to thank you for sharing such outstanding work with us. Your talent and dedication are truly exceptional. Keep up the outstanding work! 🌟👏👍

 50. scam

  This is amazing, you’ve truly surpassed expectations this time! Your effort and dedication shine through in every aspect of this work. I felt compelled to express my thanks for bringing such awesome content with us. Your talent and dedication are truly admirable. Keep up the outstanding work! 🌟👏👍

 51. lose money

  Wow, you’ve done an incredible job this time! Your hard work and creativity are truly inspiring of this content. I felt compelled to express my thanks for bringing such fantastic work with us. You are exceptionally talented and dedicated. Keep up the amazing work! 🌟👏👍

 52. scam

  Absolutely fantastic, you’ve really outdone yourself this time! Your dedication and creativity are truly admirable of this work. I couldn’t resist expressing my gratitude for producing such outstanding work with us. Your dedication and talent are truly remarkable. Keep up the incredible work! 🌟👏👍

 53. scam

  Oh my goodness, you’ve done an outstanding job this time! Your hard work and creativity are truly inspiring of this work. I simply had to thank you for producing such outstanding content with us. Your talent and dedication are truly admirable. Keep up the awesome work! 🌟👏👍

 54. scam

  Oh my goodness, you’ve done an outstanding job this time! Your dedication and effort are evident in every detail of this content. I felt compelled to express my thanks for sharing such fantastic work with us. You are exceptionally talented and dedicated. Keep up the excellent work! 🌟👏👍

 55. lose money

  This is amazing, you’ve truly surpassed expectations this time! Your dedication and creativity are truly admirable of this piece. I simply had to thank you for creating such awesome work with us. Your talent and dedication are truly exceptional. Keep up the awesome work! 🌟👏👍

 56. lose money

  Oh my goodness, you’ve done an outstanding job this time! Your effort and dedication shine through in every aspect of this content. I felt compelled to express my thanks for creating such amazing work with us. Your talent and dedication are truly exceptional. Keep up the excellent work! 🌟👏👍

 57. scam

  This is amazing, you’ve truly surpassed expectations this time! Your dedication and creativity are truly admirable of this work. I simply had to thank you for bringing such incredible content with us. You have an incredible talent and dedication. Keep up the fantastic work! 🌟👏👍

 58. lose money

  Absolutely fantastic, you’ve done an exceptional job this time! Your dedication and creativity are truly admirable of this content. I felt compelled to express my thanks for sharing such awesome work with us. Your dedication and talent are truly remarkable. Keep up the outstanding work! 🌟👏

 59. lose money

  Oh my goodness, you’ve done an incredible job this time! Your dedication and effort are evident in every detail of this work. I felt compelled to express my thanks for bringing such amazing work with us. You have an incredible talent and dedication. Keep up the excellent work! 🌟👏

 60. child porn

  Incredible, you’ve truly surpassed expectations this time! Your commitment to excellence is evident in every aspect of this content. I simply had to thank you for producing such fantastic work with us. You are incredibly talented and dedicated. Keep up the amazing work! 🌟👏

 61. lose money

  This is amazing, you’ve done an exceptional job this time! Your dedication and creativity are truly admirable of this piece. I couldn’t help but express my appreciation for bringing such fantastic content with us. Your dedication and talent are truly remarkable. Keep up the outstanding work! 🌟👏

 62. stowl

  If a website is offering to ship non-medical cannabis to more than one province or territory within Canada, it is an indication that the website is operating in contravention of provincial and federal legislation, thereby making the cannabis provided illicit. Enjoy your free shipping at Ganja Express on all orders over $99. You can order your favourite flowers in bulk or mix and match different strains to hit the free shipping. Once ordered, we’ll send your package discreetly, making sure it makes it to your doorstep within 2–3 business days. Medical cannabis is regulated by the Government of Canada and will continue to be subject to different rules than recreational cannabis. Shop Cannabis Products here! Same Day Delivery or Canada Post is available! Check out the different options and see which best works for you.
  http://thmovalvapa1977.cavandoragh.org/https-myonlinecannabis-com
  For those new to growing Cannabis, have a clear understanding of exactly what occurs in the drying room is essential. The aim is to slowly dry the flowers for around 15 days which happens so it’s a matter of experimenting with different temperatures and humidity levels to get to that sweet spot, which can differ depending on where you live. If you live in a normal to dry climate, you may be able to get away with just leaving the top off the jars for 1-4 hours. If you live in a humid climate, you may have to take the buds out of the jars and lay them out until the outsides begin to feel dry again. Moist buds should be separated so they are not touching each other. It is very important you react quickly if buds feel damp to the touch. If buds are sticking together in clumps when you try to shake it, this is also an indication that they are too wet. If you notice the odor of ammonia when opening a container, it means the buds are not dry enough to be cured and anaerobic bacteria are consuming them, which will lead to moldy, rotten cannabis.

 63. Seo-Ul-Nup

  Мы специалисты SEO-экспертов, специализирующихся на увеличении трафика и повышении рейтинга вашего сайта в поисковых системах.
  Мы добились впечатляющих результатов и хотим поделиться с вами нашим опытом и навыками.
  Какая помощь доступна у нас:
  • [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]веб продвижение сайтов[/url]
  • Тщательный анализ вашего сайта и разработка персональной стратегии продвижения.
  • Оптимизация контента и технических параметров вашего сайта для лучших результатов.
  • Ежедневный анализ данных и мониторинг вашего онлайн-присутствия для постоянного улучшения его эффективности.
  Подробнее [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/[/url]
  Наши клиенты уже видят результаты: увеличение трафика, улучшение рейтинга в поисковых системах и, конечно, увеличение прибыли. У нас есть возможность предоставить вам бесплатную консультацию, для обсуждения ваших потребностей и разработки стратегии продвижения, соответствующей вашим целям и бюджету.
  Не упустите возможность увеличить прибыль вашего бизнеса в онлайн-мире. Обратитесь к нам прямо сейчас.

 64. lose money

  Wow! I just read your article and I’m absolutely amazed. Your perspective on this subject is spot-on. I’ve learned so much and can’t wait to read more. Your work is inspiring!

 65. scam

  Wow! I just finished reading your post and I’m thoroughly impressed. Your analysis on this subject is incredibly insightful. I’ve learned so much and can’t wait to see what you write next. Thanks for sharing!

 66. tomtom go camper max

  I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 67. lose money

  Incredible! I just finished reading your post and I’m blown away. Your analysis on the topic is extremely valuable. I’ve gained a new perspective and can’t wait to see what you write next. Thanks for sharing!

 68. scam

  Amazing! I just read your article and I’m absolutely amazed. Your insight on this subject is spot-on. I’ve gained a new perspective and can’t wait to see what you write next. Your work is inspiring!

 69. criminal

  Amazing! I recently read your blog post and I’m thoroughly impressed. Your perspective on the topic is incredibly insightful. It really made me think and can’t wait to see your next post. Thanks for sharing!

 70. criminal

  Amazing! I recently read your post and I’m blown away. Your analysis on the topic is spot-on. I’ve learned so much and am eager to see your next post. Keep up the great work!

 71. lose money

  Amazing! I recently read your post and I’m thoroughly impressed. Your analysis on this subject is spot-on. I’ve gained a new perspective and can’t wait to see your next post. Keep up the great work!

 72. scam

  Fantastic! I just finished reading your article and I’m absolutely amazed. Your perspective on this topic is spot-on. I’ve gained a new perspective and can’t wait to see what you write next. Your work is inspiring!

 73. lose money

  Fantastic! I just read your post and I’m absolutely amazed. Your insight on this subject is extremely valuable. I’ve gained a new perspective and can’t wait to read more. Thanks for sharing!

 74. criminal

  Wow! I just finished reading your post and I’m thoroughly impressed. Your perspective on this subject is incredibly insightful. I’ve learned so much and am eager to see your next post. Your work is inspiring!

 75. criminal

  Amazing! I recently read your post and I’m blown away. Your analysis on this topic is extremely valuable. It really made me think and am eager to see your next post. Keep up the great work!

 76. lose money

  Wow! I recently read your article and I’m thoroughly impressed. Your analysis on this topic is extremely valuable. It really made me think and can’t wait to see your next post. Thanks for sharing!

 77. scam

  Incredible! I just finished reading your blog post and I’m thoroughly impressed. Your perspective on the topic is incredibly insightful. I’ve learned so much and am eager to see what you write next. Keep up the great work!

 78. criminal

  Fantastic! I recently read your article and I’m blown away. Your analysis on this topic is incredibly insightful. I’ve gained a new perspective and can’t wait to see your next post. Thanks for sharing!

 79. lose money

  Fantastic! I just read your post and I’m absolutely amazed. Your analysis on this subject is incredibly insightful. It really made me think and can’t wait to read more. Keep up the great work!

 80. lose money

  Fantastic! I recently read your blog post and I’m absolutely amazed. Your perspective on this topic is incredibly insightful. It really made me think and am eager to read more. Thanks for sharing!

 81. scam

  I strongly recommend stay away from this platform. My personal experience with it has been only dismay as well as concerns regarding fraudulent activities. Exercise extreme caution, or alternatively, look for a more reputable platform for your needs.

 82. criminal

  I strongly recommend steer clear of this platform. My own encounter with it has been nothing but frustration as well as suspicion of fraudulent activities. Be extremely cautious, or even better, find an honest platform for your needs.

 83. scam

  I strongly recommend to avoid this platform. The experience I had with it has been only frustration along with concerns regarding fraudulent activities. Proceed with extreme caution, or alternatively, find a trustworthy platform for your needs.

 84. scam

  I highly advise stay away from this platform. The experience I had with it was nothing but disappointment as well as doubts about deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or alternatively, seek out a more reputable service to fulfill your requirements.

 85. Herpesyl Scam

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 86. lose money

  I urge you to avoid this platform. My personal experience with it was purely disappointment as well as concerns regarding deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or better yet, find a more reputable service for your needs.

 87. lose money

  I strongly recommend stay away from this platform. The experience I had with it has been nothing but disappointment and concerns regarding deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or even better, seek out a more reputable site to fulfill your requirements.

 88. scam

  I strongly recommend to avoid this platform. My personal experience with it has been purely disappointment and suspicion of deceptive behavior. Exercise extreme caution, or alternatively, look for a trustworthy platform to meet your needs.

 89. criminal

  I urge you steer clear of this site. My own encounter with it was only frustration and doubts about scamming practices. Exercise extreme caution, or even better, look for a more reputable site to meet your needs.

 90. scam

  I urge you steer clear of this site. The experience I had with it was only frustration along with doubts about scamming practices. Exercise extreme caution, or alternatively, look for a more reputable platform to meet your needs.

 91. criminal

  I strongly recommend steer clear of this site. The experience I had with it was purely dismay and suspicion of deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or even better, look for a more reputable platform for your needs.

 92. scam

  I highly advise steer clear of this site. The experience I had with it has been nothing but frustration and doubts about scamming practices. Be extremely cautious, or better yet, seek out an honest platform for your needs.

 93. lose money

  I highly advise to avoid this site. The experience I had with it has been only frustration as well as suspicion of scamming practices. Proceed with extreme caution, or even better, seek out an honest service to fulfill your requirements.

 94. lose money

  I highly advise stay away from this site. My own encounter with it was only dismay and suspicion of scamming practices. Proceed with extreme caution, or alternatively, find a more reputable service to meet your needs.

 95. lose money

  I urge you steer clear of this site. The experience I had with it was only disappointment and doubts about deceptive behavior. Exercise extreme caution, or even better, find a trustworthy platform for your needs.

 96. scam

  I highly advise stay away from this platform. My own encounter with it has been purely frustration along with suspicion of deceptive behavior. Be extremely cautious, or even better, find a more reputable service for your needs.

 97. lose money

  I strongly recommend stay away from this platform. My own encounter with it was purely disappointment along with suspicion of fraudulent activities. Be extremely cautious, or better yet, find a more reputable site to fulfill your requirements.

 98. sugar defender drops reviews

  The crux of your writing whilst appearing agreeable at first, did not really settle perfectly with me personally after some time. Somewhere within the sentences you were able to make me a believer unfortunately just for a short while. I nevertheless have got a problem with your jumps in assumptions and one might do nicely to fill in all those gaps. When you can accomplish that, I would definitely be amazed.

 99. criminal

  I highly advise steer clear of this site. The experience I had with it was nothing but frustration and concerns regarding scamming practices. Be extremely cautious, or alternatively, seek out a more reputable service to fulfill your requirements.


Post a new comment