screenshot-27_1519136428-3925946

Pse shkruajmë me dorën e djathtë dhe 10 fakte për mëngjarashët

Spread the love

Studimet e ndryshme kanë vërtetuar se tek pjesa më e madhe e njerëzve, hemisfera e majtë e trurit sundon mendjen, trupin e njeriut dhe gjuhën e folur.
Detyrat kryesore të njeriut kryesisht kontrollohen nga aktiviteti i trurit në hemisferën e majtë, por ndodh që nga hemisfera e majtë e trurit të kontrollohet ana e djathtë e trupit të njeriut, ku përfshihet syri, krahu dhe këmba.

Kjo është arsyeja se përse njerëzit zakonisht me dorën që shkruajnë, kanë tendencën të bëjnë gjithçka tjetër po me atë dorë, si për shembull të ushqehen me të djathtën, të mbajnë objekte me të djathtën, etj.

Kështu, fakti se hemisfera e majtë funksionon më mirë se e djathta, ndikon edhe në kontrollin dhe tendencën për të kryer një pjesë të aktiviteteve me krahun e djathtë të trupit.

E megjithatë, tashmë shkenca e ka vërtetuar katërçipërisht se të jesh mëngjarash, nga pikëpamja neurologjike, ka një numër të madh avantazhesh: kreativitet, mendim i shpejtë dhe një predispozitë më e madhe për të zgjidhur probleme të ndryshme.

Por a e dini se sa për qind e njerëzve janë mëngjarashë? Ja disa fakte që duhet të dini për ta.

1- Mëngjarashët përbëjnë 11 për qind të njerëzve në të gjithë botën.

2- Përgjithësisht të gjitha gjërat janë të dizenjuara për njerëzit që përdorin dorën e djathtë

3- Dhënia e dorës së majtë është një shenjë mosrespekti.

4- Unazat e martesës të veshur në gishtin e tretë të dorës së majtë dolën nga grekët dhe romakët, të cilët i mbanin ata për të mbrojtur të keqen e lidhur me dorën e majtë.

5- Përdorin më shumë anën e djathtë të trurit

6- Nëse jeni mëngjarash mund të merrni në konsideratë kandidimin për president. Presidentët e mëparshëm amerikan si Barack Obama, George H.E Bush, Bill Clinton etj kanë qenë mëngjarashë.

7- Studimet kanë treguar se njerëzit me dorën e majtë shpesh janë më të mirë në zgjidhjen e problemeve të matematikës. Një studim i kohëve të fundit tregoi se nxënësit që shkruajnë me dorën e majtë shënojnë midis 5 dhe 10% më shumë se shokët e tyre që shkruajnë me dorën e djathtë në testet e matematikës komplekse. Mëngjarashët, mendohet të jenë zgjidhës të mëdhenj të problemeve, sepse ata zakonisht përdorin anën e djathtë të trurit, e cila është e lidhur me mendimet abstrakte dhe arsyetimin hapësinor, sesa ata që shkruajnë me dorën e djathtë.

8- Një nga njerëzit më të pasur të Amerikës, bën pjesë në grupin e mëngjarashëve. Në fakt, filantropisti dhe gjiganti i Microsoft është një ndër të paktët biznesmenë amerikanë që përdor dorën e majtë, përfshi Henri Ford, Xhon Rokefeller dhe ish-kreun e IBM-së, Lou Gerstner. Kërkimet tregojnë se mëngjarashët janë të prirur të fitojnë më shumë se sa kolegët e tyre që përdorin dorën e djathtë, por nuk ndodh e njëjta gjë me gratë. Një studim i bërë nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike (NBER) përcolli idenë se mëngjarashët kanë mënyrë të menduari më të dallueshme, sidomos për sa i përket kreativitetit.

9- Sipas legjendës, Napoleoni kundërshtonte praktikën ushtarake të marshimit në krahun e majtë të rrugës me armët e në duart e djathta. Mëngjarashët si puna e tij, ai i vendosi në një disavantazh strategjik. Perandori francez – edhe gruaja e të cilit, Jozefina, ishte mëngjarashe – urdhëroi ushtrinë e tij të ndërronin krahët e përdorimit të armëve. Edhe qytetarët e vendeve që ai pushtonte duhet të bënin të njëjtën gjë. Kjo është arsyeja se pse britanikët (të cilët e mundën Napoleonin) akoma i ngasin makinat në krahun e majtë.

10- Leonardo da Vinçi, një nga njerëzit më brilantë të historisë, shkruante nga e djathta në të majtë. Historianët kanë një numër të madh teorish kreative që shpjegojnë të ashtu-quajturin “shkrim i pasqyruar” (quhej kështu sepse të nevojitej një xham për ta lexuar atë lloj shkrimi). Një tjetër argument shpjegues është më i çuditshëm por më i logjikshëm: Të shkruante nga krahu i majtë në të djathin ishte më e vështirë për një mëngjarash si Leonardo. Historianët thonë se shkrimi në këtë mënyrë i Da Vinçit, është pjesë e gjenialitetit të tij që e bënte të mendonte në formë tjetër. Tjetër artist që shkruante me dorën e majtë ishte dhe Mikelanxhelo.
There are 499 comments

Add yours
 1. Aser

  Thank you a lot for sharing this with all of us you really recognize what you are speaking approximately!

  Bookmarked. Kindly also consult with my site =).
  We will have a hyperlink change arrangement among us

 2. homepage

  Maybe you have worked as an investigative reporter, completed analysis at a university
  or collected data for a political organization.

 3. web page

  A motivating discussion is worth comment. I believee
  that you ought too publish more about this topic, it mighht not be a taboo subject but typically people do not talk about such topics.
  To the next! Kindd regards!!

 4. Antoinette

  With havin so much content and articles do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of
  completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is
  popping it up all over the web without my permission. Do you know any methods to help prevent content
  from being stolen? I’d truly appreciate it.

 5. here

  Moneyline betting is popular on MLB games, as properly
  as betting on thhe Planet Series winners and batting averages.

 6. 노래방 알바

  There will bee no adjustment to tuition unless permission is granted by the dean and the student’s class schedule is changed prior to the sixth clazss
  day of tthe fall or spring semester.

 7. 온라인카지노

  Detroit, Aril 26, 2023 – Qualified Michigan charitable organizations received about $four.9 million in net profit
  from charitable poker events licensed by the Michigan Gamin…

 8. opart1

  Hey There. I found your weblog the use of msn. This is a very smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your helpful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 9. homepage

  Not only iis Soth Korea the dwelling of K-pop and K-drama, but it also has a lot of historical andd culturasl landmarks dotted
  across the country.

 10. 온라인카지노 추천

  I am really enjoying the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A small number of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but
  looks great in Firefox. Do you have any advice to help
  fix this problem?

 11. ansial sin receta en Bélgica

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly
  the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 12. paroxat à acheter en pharmacie

  Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a
  great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back down the road.

  I want to encourage you to definitely continue your
  great writing, have a nice morning!

 13. prodroxy disponible au Maroc

  I am extremely inspired along with your writing skills as well as with the
  format in your blog. Is this a paid subject
  matter or did you customize it your self? Anyway keep up the nice quality
  writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 14. Laura

  I like the valuable information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I
  am quite sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 15. Danial

  Useful info. Lucky me I discovered your site accidentally, and I am surprised
  why this accident didn’t took place in advance!
  I bookmarked it.

 16. Leandra

  Hey there! I’ve been following your blog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give
  you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to tell you keep
  up the good job!

 17. Thorsten

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and everything.
  Nevertheless think about if you added some great visuals or videos to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this blog
  could certainly be one of the very best in its field.
  Very good blog!

 18. Inge

  Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone
  3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

 19. Wally

  Fantastic web site. Plenty of useful info here. I am sending it
  to several buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank
  you on your effort!

 20. Medikamente problemlos erhältlich

  Its like you learn my mind! You appear to know so much approximately
  this, like you wrote the guide in it or something.
  I think that you can do with some % to force the message house a bit, however other than that, this is excellent blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 21. Eula

  Hello, There’s no doubt that your site could possibly be having internet
  browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping
  issues. I merely wanted to provide you with
  a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 22. fazaclo disponibile online in Italia

  Hey there terrific blog! Does running a blog such
  as this require a massive amount work? I have absolutely no expertise in programming but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject however I simply wanted to ask.
  Many thanks!

 23. Medikamente zu erschwinglichen Preisen

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 24. Jorg

  Hi I am so excited I found your blog, I really found you by
  accident, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say kudos for a remarkable post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute
  but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic b.

 25. cena veraptil w Katowicach

  I am extremely impressed with your writing skills and also with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 26. prednisone dostępny bez recepty w Warszawie

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let
  me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 27. dowiedz się więcej o fenolaxzie w Szczecinie

  Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people
  think about worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and
  also defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 28. pharmacie en ligne en Espagne pour le actoplus-met

  Great website you have here but I was wondering
  if you knew of any user discussion forums that cover the same topics
  discussed in this article? I’d really love to be a part
  of group where I can get responses from other knowledgeable
  people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it!

 29. achat de flagyl en France

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you are just too great. I actually like what you have
  acquired here, really like what you are stating and the
  way in which you say it. You make it entertaining and
  you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more
  from you. This is actually a great site.

 30. prezzo di drospirenona in Belgio

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind
  of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Reading this information So i’m satisfied to convey that I have a very good uncanny feeling I found out just what
  I needed. I so much no doubt will make certain to don?t overlook
  this site and provides it a glance on a constant basis.

 31. levothyroxine 25 mcg disponible en Alemania

  I have been exploring for a bit for any high quality
  articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I
  ultimately stumbled upon this site. Studying this info So i am glad to express that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I such a lot for sure will make certain to do not
  put out of your mind this website and provides it a glance on a constant basis.

 32. dramamine prix abordable

  hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up
  anything new from right here. I did however expertise a few technical issues
  using this website, as I experienced to reload the site a lot
  of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am
  complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement
  in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look
  out for much more of your respective exciting content.

  Make sure you update this again soon.

 33. ampicilib bez skutków ubocznych w Polsce

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog
  posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I
  finally stumbled upon this site. Studying this info So i am
  happy to convey that I have a very just right uncanny feeling I
  found out just what I needed. I such a lot indisputably will make sure to don?t fail to
  remember this site and provides it a look regularly.

 34. Kristy

  I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?

  A couple of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any suggestions to help fix this problem?

 35. aankoop van drospirenone in Martinique

  Do you mind if I quote a few of your articles as
  long as I provide credit and sources back to your website?

  My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors
  would genuinely benefit from some of the information you provide
  here. Please let me know if this alright with you.
  Regards!

 36. Online-Verkauf von betnovate in Frankreich

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the
  net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed
  while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the
  whole thing without having side effect , people could take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 37. prix du kaletra au Maroc

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
  be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 38. donde comprar clexane en Bolivia

  Hi there I am so delighted I found your blog, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to
  say thanks for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it
  all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do
  keep up the awesome work.

 39. Preis von letrozole in Österreich

  Excellent post. I was checking continuously this
  blog and I’m impressed! Extremely helpful information particularly the last part
  🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 40. tarif du estrace

  I’m not sure why but this blog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 41. waar flomax zonder doktersvoorschrift te krijgen

  I loved as much as you will receive carried out right
  here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be
  delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you
  shield this increase.

 42. precio del pantoprazole con receta

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely
  happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back
  often!

 43. Nájdite správnu dávku promethazine online

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the
  expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a
  way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 44. шиншилла уход и воспитание

  карты таро туз мечей беременность
  сонник сыпь на теле другого человека лучшие книги по таро, лучшая
  книга по таро для начинающих дурак на деньги
  скачать, скачать дурак на деньги на
  пк график энергии электрического поля конденсатора

 45. когда новолунье в новосибирске

  щелково сокольники маршрут 3д забор купить в челябинске цена участники квн группы пятигорска
  церковь ставрополь на перспективном сексопатологи в
  саратове вологда золотой ключик режим работы


Post a new comment