1.1

Shuarja e yjeve sipas Kuranit Fisnik

Spread the love

Shuarja e yjeve

Yjet janë të ndryshëm në madhësi, masë dhe temperaturë. Diametri i yjeve fillon nga 450x ata me masë më të vogël deri në 1000x më e madhe se ajo e Diellit. Masat e yjeve varion nga 1/20 në mbi 50 se sa masa diellore.

Reaksionet bërthamore që ndodhin në qendër të yllit sigurojnë energji që është e mjaftueshme që ylli të shndritë deri në fund të jetës së tij. Jeta e një ylli më shumë varet nga madhësia e tij. Yjet shumë të mëdhenj që quhen yje masiv, e djegin shumë më shpejt karburantin e tyre (energjinë) sesa yjet më të vegjël. Këto yje mund të zgjatin disa qindra mijëra vjet. Jeta e yjeve më të vegjël do të zgjat më shumë, për disa miliarda vjet sepse karburanti i tyre do të digjet shumë më ngadalë sesa i yjeve të mëdhenj. Zoti i Madhëruar në Kuranin Fisnik, na tregon për shuarjen e yjeve përmes ajetit ku thotë:

Betohem në shuarjen (perëndimin) e yjeve”. (Surja el-Vakia, ajeti 75)

Autor: M.Sc. Artan S. Mehmeti

(Revista “Vlera”, nr. 26, maj/qershor 2018, fq. 27)
There are 4 comments

Add yours
 1. najlepszy sklep

  Wow, awesome weblog format! How lengthy have you ever been blogging for?

  you make blogging glance easy. The full look of your website
  is magnificent, as well as the content material! You can see similar:
  e-commerce and here najlepszy sklep

 2. ecommerce

  Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but
  after looking at many of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often! I saw similar here: najlepszy sklep and
  also here: ecommerce

 3. ecommerce

  Very great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing in your rss feed and I hope
  you write again very soon! I saw similar here: Ecommerce


Post a new comment