5.1

TETË FAKTE INTERESANTE PËR TRUPIN E NJERIUT

Spread the love

Të rriturit kanë 60 eshtra më pak se foshnjat

Foshnjat, ndonëse janë të vogla, kanë më tepër eshtra sesa të rriturit. Ato në fakt kanë 305 eshtra, ndërsa të rriturit kanë 245. Pra, trupi i njeriut është shumë i komplikuar, saqë edhe një gjë e tillë ka mundësi të ndodh. Kur foshnjat linden, ato përbëhen kryesisht prej kërces, që me kalimin e kohës fillon të forcohet, duke ndikuar kështu në krijimin e eshtrave më të fortë. Ky proces bën që dy ose më shumë eshtra të vegjël të bashkohen, duke krijuar një asht më të madh dhe si rrjedhojë reduktohet numri i eshtrave.

Njerëzit prodhojnë 23.700 litra pështymë gjatë jetës së tyre

Nëse keni menduar që qentë lirojnë shumë pështymë atëherë duhet të mendoni edhe një herë pasi që janë pikërisht njerëzit ata që prodhojnë rreth 23.700 litra pështymë gjatë jetës së tyre, sasi kjo e mjaftueshme për t’i mbushur dy pishina! Natyrisht, ka njerëz që prodhojnë më shumë e ka të atillë që prodhojnë më pak, megjithatë, mesatarja e pështymës së prodhuar nga një njeri mesatar llogaritet të jetë 23.700 litra.

Hekuri në trupin tonë mjafton për prodhimin e një gozhde 7 centimetra të gjatë

Njerëzit e shëndoshë kanë mesatarisht nga 4 deri në pesë gramë hekur në trupin e tyre. Pjesa më e madhe e hekurit gjendet në qelizat e kuqe të gjakut ndërsa pjesa tjetër është e shpërndarë në pjesët tjera të trupit. Sasi të madhe të hekurit ka edhe në mëlçi dhe shpretkë. Pra, nëse i gjithë hekuri nga trupi do të mblidhej do të mjaftonte për krijimin e një gozhde me gjatësi prej 7 centimetrash.

Djersa e njerëzve nuk kundërmon

Është ndërveprimi në mes të djersës dhe baktereve të trupit ai që shkakton aromën e keqe. Në trup gjendet një baktere specifike, që si punë të vetme e ka konsumimin e molekulave që i lirojmë gjatë kohës kur djersitemi. Disa njerëz kanë baktere dembele, që nuk e bëjnë punën si duhet dhe si rrjedhojë kanë probleme me aromën e rëndë.

Sa më shumë qime në trup, aq më i mençur jeni!

Nëse keni shumë qime në trup, atëherë ky fakt duhet t’ju gëzojë pasi që hulumtuesit thonë që personat të cilët kanë më shumë qime në trup, janë më inteligjentë. E, për t’u vërtetuar, shikoni dhe pyetini personat inteligjentë që ju i njihni se a kanë shumë qime në trup ajo jo. Madje, edhe testet e nivelit të inteligjencës kanë treguar që personat me më shumë qime në gjoks dhe shpinë kanë qenë më të suksesshëm.

Hunda dhe veshët e njeriut kurrë nuk ndalojnë së rrituri

A e keni menduar pse pleqtë kanë hundë dhe veshë të mëdhenj? Përgjigja e kësaj pyetje është se këto pjesë të trupit kurrë nuk ndalojnë së rrituri. Kjo, për faktin se këto pjesë trupore përbëhen kryesisht nga qelizat e kërces, që, me kalimin e viteve, ndahen dhe si rrjedhojë bëjnë që këto organe vitale, të rriten.

Çdo person ka formë unike të gjuhës

Gjuha është njëri prej muskujve më të fortë në trupin tonë. Mirëpo, shumë pak njerëz mund ta kenë ditur që shenjat në gjuhë, sikurse shenjat e gishtërinjve, janë të ndryshme tek secili person. Andaj, mos u befasoni nëse të ardhmen të zhvillohet ndonjë teknologji për skanimin e gjuhës në rastet kur ndonjë person bën krime.

Bakteret, që gjenden në trupin tonë, peshojnë 1.8 kilogram

Numri i baktereve në trupin tonë është aq i madh saqë, vetëm në kërthizën tuaj, për momentin, jeni duke bartur të paktën 1.400 lloje të ndryshme të baktereve. Sipas një studimi të bërë nga një institut, i cili ka studiuar të gjitha llojet e baktereve në trupin e njeriut, sasia e  baktereve, që gjenden në trupin tonë, është rreth 1.8 kilogram.

Redaksia e revistës “Vlera”.
There are 2,116 comments

Add yours
 1. RobertSmase

  top 10 pharmacies in india [url=https://indiapharm.pro/#]best online international pharmacies india[/url] cheapest online pharmacy india

 2. RobertSmase

  reputable mexican pharmacies online [url=https://mexicopharm.pro/#]mexican pharmaceuticals online[/url] п»їbest mexican online pharmacies

 3. RobertSmase

  mexican mail order pharmacies [url=https://mexicopharm.pro/#]mexican online pharmacies prescription drugs[/url] best online pharmacies in mexico

 4. RobertSmase

  mexican border pharmacies shipping to usa [url=http://mexicopharm.pro/#]buying prescription drugs in mexico[/url] buying prescription drugs in mexico online

 5. RobertSmase

  india online pharmacy [url=http://indiapharm.pro/#]overseas pharmacies shipping to usa[/url] indianpharmacy com

 6. Gregorysycle

  birth control pills prescription [url=https://birthcontrolpills.pro/#]cheap birth control pills[/url] birth control pills prescription

 7. Gregorysycle

  birth control pills delivery [url=http://birthcontrolpills.pro/#]buy birth control over the counter[/url] over the counter birth control pills

 8. Gregorysycle

  canada drugs online review [url=https://canadianpharm.pro/#]canadian pharmacy shipping to USA[/url] canadapharmacyonline

 9. Richardlinue

  mexican online pharmacies prescription drugs [url=https://mexicanpharmacy.life/#]п»їbest mexican online pharmacies[/url] mexico drug stores pharmacies

 10. Richardlinue

  ed pills gnc [url=http://edpills24.pro/#]online ed medications[/url] cheapest ed pills online

 11. Richardlinue

  medication for ed dysfunction [url=http://edpills24.pro/#]treatments for ed[/url] buy erection pills

 12. Kennethbew

  [url=https://canadianpharmacy.legal/#]certified canadian international pharmacy[/url] canadian pharmacies that deliver to the us

 13. Kennethbew

  [url=https://canadianpharmacy.legal/#]canadian pharmacy ship to the US[/url] legit canadian pharmacy

 14. Kennethbew

  [url=https://certifiedpharmacy.pro/#]reputable canadian mail order pharmacy[/url] safe canadian online pharmacies

 15. Kennethbew

  [url=https://canadianpharmacy.legal/#]certified canadian pharmacy[/url] reliable canadian pharmacy reviews

 16. Williamzew

  buying prescription drugs from canada [url=https://pharmacy.ink/#]reliable rx pharmacy[/url] canadian prescription pharmacy

 17. Normanwed

  buy cheap propecia without insurance [url=http://propecia.cheap/#]cheap generic propecia[/url] get propecia tablets

 18. Normanwed

  best male enhancement pills [url=http://edpills.ink/#]over the counter erectile dysfunction pills[/url] cheapest ed pills online

 19. Normanwed

  cheap erectile dysfunction pills [url=https://edpills.ink/#]cheapest ed pills[/url] ed medications online

 20. Normanwed

  purchase cytotec [url=https://cytotec.ink/#]buy cytotec pills[/url] cytotec pills buy online

 21. Normanwed

  get generic propecia pills [url=https://propecia.cheap/#]Buy Finasteride online[/url] get generic propecia without dr prescription

 22. JameslAr

  875 mg amoxicillin cost: [url=http://amoxicillins.com/#]amoxicillin 500mg pill[/url] can we buy amoxcillin 500mg on ebay without prescription

 23. LarryFoumn

  can you get generic mobic without rx [url=https://mobic.store/#]order cheap mobic no prescription[/url] how to get mobic without a prescription

 24. MichaelrhymN

  buy zithromax without presc [url=http://azithromycin.men/#]zithromax 250 mg australia[/url] cheap zithromax pills

 25. AntonioHerry

  http://avodart.pro/# can i purchase generic avodart without insurance
  where can i buy cheap avodart price [url=https://avodart.pro/#]where to get avodart without dr prescription[/url] where can i buy avodart

 26. Jefferyknorp

  online pharmacies no prescription [url=http://internationalpharmacy.icu/#]canada pharmacy online[/url] no prescription drugs online

 27. Curtisnox

  canadadrugs coupon code: pharm canada – india pharmacy online
  www canadian pharmacy com – internationalpharmacy.icu I’ve sourced rare medications thanks to their global network.

 28. Thomasamulp

  Pharmacie en ligne livraison rapide [url=https://pharmacieenligne.icu/#]Pharmacie en ligne livraison rapide[/url] acheter mГ©dicaments Г  l’Г©tranger

 29. Felixkes

  doxycycline pharmacy [url=https://doxycyclineotc.store/#]Doxycycline 100mg buy online[/url] doxycycline over the counter south africa

 30. CharlesStype

  mexican online pharmacies prescription drugs [url=http://mexicanpharmacy.site/#]mexican online pharmacy[/url] mexican border pharmacies shipping to usa

 31. CharlesStype

  legit canadian pharmacy [url=http://drugsotc.pro/#]canadian pharmacy meds[/url] express scripts pharmacy

 32. Aaronhat

  foi wesley chapel [url=https://internationalpharmacy.pro/#]buy medications online no prescription[/url] canadian pills store

 33. Aaronhat

  generic neurontin 300 mg [url=https://gabapentin.world/#]neurontin 100mg tablets[/url] neurontin 800 mg cost

 34. TommieSwelf

  mexico pharmacy [url=http://mexicanpharmonline.com/#]mexico online pharmacy[/url] reputable mexican pharmacies online

 35. TommieSwelf

  best online pharmacies in mexico [url=https://mexicanpharmonline.shop/#]mexico online pharmacy[/url] buying prescription drugs in mexico online

 36. JohnnyLause

  best canadian pharmacy [url=http://canadapharmacy24.pro/#]canadian pharmacy online 24 pro[/url] canadian family pharmacy

 37. Brandonstype

  valtrex over counter [url=http://valtrex.auction/#]buy antiviral drug[/url] can you order valtrex online

 38. Robertbib

  buy medicines online in india: online shopping pharmacy india – top 10 online pharmacy in india indiapharmacy.pro
  mexican drugstore online [url=http://mexicanpharmacy.company/#]reputable mexican pharmacies online[/url] mexico pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.company

 39. RichardCed

  tadalafil uk pharmacy [url=http://tadalafil.trade/#]tadalafil 20mg canada[/url] tadalafil tablets 20 mg cost

 40. Charleshon

  doxycycline pills [url=http://doxycycline.forum/#]Buy doxycycline for chlamydia[/url] doxycycline 75 mg coupon

 41. Charleshon

  buy amoxicillin 500mg [url=http://amoxicillin.best/#]purchase amoxicillin online[/url] amoxicillin online without prescription

 42. Charleshon

  lisinopril price without insurance [url=https://lisinopril.auction/#]Over the counter lisinopril[/url] zestril 10 mg in india

 43. Charleshon

  lisinopril brand [url=http://lisinopril.auction/#]Buy Lisinopril 20 mg online[/url] where can i get lisinopril