Principi i agjerimit

10 principe të ushqimit të drejtë në muajin e Ramazanit

Spread the love

Hyrje

Agjёrimi pa respektuar principet e ushqimit tё drejtё jo vetёm qё nuk garanton shёndetin e njeriut, por mund tё rrezikojё shёndetin e tij. Nganjёherё vёrejmё se disa nga agjёruesit pas muajit të Ramazanit pёrballen me shtimin nё peshё, rritjen e yndyrёs nё gjak, daljen jashtё kontrollit tё diabetit, problem nё sistemin e tretjes apo problem nё pjesё tё trupit. Pёr kёtё arsye ёshtё e domosdoshme qё agjёruesit e dashur tё njihen me principet e drejta tё ushqimit gjatё muajit tё Ramazanit dhe t’i shfrytёzojnё kёto principe.

Principet mё tё rёndёsishme nё kёtё drejtim

1) Ushqimi qё pёrdoret nё muajin e Ramazanit tё jetё i thjeshtё dhe nuk duhet tё ndryshojё shumё me ushqimin e pёrditshёm tё agjёruesit.

2) Edhe nё muajin e Ramazanit, ashtu si gjatё gjithё vitit duhet tё hani 3 vakte nё ditё: Iftari, darkёn dhe syfyrin.

Nё fakt, nuk ekziston nevoja e eliminimit tё asnjё vakti ushqimi, por agjёruesi duhet tё hajё tё paktёn 20% mё pak ushqim sesa nё periudhat e tjera tё vitit dhe kjo i lejon trupin tё djegё yndyrat e tepёrta.

3) Agjëruesit duhet të përdorin ushqime të larmishme, sepse çdo ushqim përmban lëndët ushqimore të nevojshme për shëndetin e trupit.

Në fakt, ushqimi i agjëruesit duhet të përmbajë 5 grupet kryesore të ushqimeve të cilat janë:

* Buka, patatja dhe drithërat e tjera
* Mishi, peshku, veza dhe vaji
* Qumështi dhe bulmetet
* Frutat
* Perimet

4) Në periudhën mes iftarit dhe syfyrit pini shumë ujë (8-12 gota). Kjo ndihmon në evitimin e diarresë, në eliminimin e lëndëve helmuese dhe të lëndëve të dëmshme për trupin dhe në sistemin e procesit të metabolizmit. Kjo është tepër e rëndësishme sidomos për të sëmurët që vuajnë nga gurët në veshka.

5) Ushqimet të pasura me fibra, frutat, perimet, dhe drithërat. Rëndësia e kësaj lënde ushqimore qëndron në faktin se:

a) Përmbajnë karbohidrate të komplikuara.
b) Relativisht përmbajnë pak kalori.
c) Plotësojnë nevojën e përditshme të trupit për fibra (rreth 20-30 gramë fibër).
ç) Treten me qetësi nga trupi dhe përhapen ngadalë në gjak çka mundëson agjëruesit të jetë i ngopur për një kohë të gjatë.
d) Kryesisht përmbajnë vitamina (vitamina C dhe B) si dhe hekur që janë tepër të dobishme për trupin. Nga ushqimet që përmbajnë fibra mund të përmendim, miellin, pataten, perimet dhe pothuajse të gjitha fibrat.

6) Ngrënia ngadalë dhe përtypja e plotë e ushqimit si dhe ndalimi para ngopjes së plotë siç ka porositur Profeti dhe Imamët e ndritur, është një nga principet e rëndësishme të ngrënies së ushqimit në muajin e Ramazanit ashtu si dhe në muajt e tjerë të vitit.

7) Gjatë muajit të Ramazanit patjetër konsumoni lloje të ndryshme perimesh dhe frutash si karrota, limon, sallatë jeshile, lakër dhe lulelakër. Këto lëndë kanë edhe një veçanti tjetër të rëndësishme dhe janë anti-kanceroze.

8) Përdorni mish dhe dhjamë, mish pule pa lëkurë, bulmete pa yndyrë dhe përpiquni të mos përdorni yndyra shtazore që bëhen shkak për rritjen e kolesterolit në gjak.

9) Evitoni përdorimin e ushqimeve të gatshme (Fast Food) të përgatitura jashtë si picë, hamburger etj.

10) Gjatë ngrënies së ushqimit mos përdorni vaj të ngrirë. Përdorni më shumë ushqime të ziera dhe vaj vegjetal.

Është shumë më mirë që në muajin e Ramazanit të mos përdorni ushqime të skuqura, sepse përveç shtimit të yndyrave në gjak, bëhen shkak për çrregullimin në aparatin tretës, në krijimin e ulcerës në stomak dhe për rritjen e peshës.

Duhet të përdorni kalciumi të mjaftueshëm. Kalciumin mund ta siguroni nëpërmjet bulmetrave pa yndyrë dhe nëse kjo plotëson nevojat tuaja, nën këshillimin e mjekut të përdorni medikamente të ndryshme.

Autorë:
Ali Jazdinezhad dhe
Sejed Ramazan Mohsenpur

Huazuar nga libërthi: “Udhëzues shëndetësor për muajin e bekuar të Ramazanit”, përktheu: Almir Shakollari, botues: “Fondacioni Kulturor Saadi Shirazi”, Tiranë 2002, fq. 5-7.
There are 145 comments

Add yours
 1. pd slot

  What’s up it’s me, I am also visiting this web site daily, this web page is in fact pleasant and the viewers are really sharing fastidious thoughts.

 2. 이지알바

  State lawmakers in 2018 ofgfered $50 million in annual dollars to the
  colleges to boost full-time faculty ranks and then upped that
  in 2021 to $150 million annually.

 3. 메이저사이트

  Thank you for any other great article. The place else may just anybody
  get that type of information in such a perfect approach of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am on the search
  for such info.

 4. 온라인카지노

  I have been exploring for a little for any high
  quality articles or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Reading this info So i’m happy to express that I have an incredibly good uncanny
  feeling I found out just what I needed. I so much without a
  doubt will make certain to don?t forget this website and provides
  it a look regularly.

 5. web site

  Yoou can watch ass the cards are dealt, the roulette wheel is spun, or
  the dice are rolled, all when chatting with your dealer and fellow players in genuine-time.

 6. 스웨디시

  Reviewrs describe the fragrance of Virginia cedarwood oil as smooth, warm, and sligntly sweet,
  saying it ijspires nostalgic memories of an heirloom
  chest or a cedar closet.

 7. web page

  CLICK HERE to submit a request and a member of our ticieting group will be in touch as quickly ass probable
  to answer your concerns.

 8. 여성알바

  The job is also non-healthcare in nature, which means that itt does not involve medical procedures, nor diagnosing or prescribing
  medication too someone.

 9. site

  Historically, these exerts have also beern entitled to further food
  rations, giving tthem even higher privilegbe over the starving masses.

 10. sub

  Latest poker news, poker strategies and special offers. While countless poker leagues have come and gone over the years (many falling woefully short on promises made to players and bars), the Free Poker Network continues to deliver great prizes season after season, even to this day. The league has put over 150 players into World Series bracelet events and countless other Heartland Poker Tour, World Poker Tour, and other major tournament events, including CASH promotions. Bob Tweten and Thomas Gjerde were the latest $25,000 cash winners. Visit freepokernetwork for prizes and detailed information! Register below to experience this fantastic evening of networking and fun while supporting ACLD and its mission to provide opportunities for children and adults with autism, learning & developmental disabilities
  https://a0x.ru/sekrety-igry-v-slot-kniga-ra-v-kazino-luxorslots/
  A quick Google search will help you find a number of online stores offering personalised poker chips, so it’s certainly not difficult to kick-start the process. Of all the providers online, we highly recommend Pokerchips and Chip Lab as the best places to personalise poker chips. Be sure to browse through their collections and select the best custom poker chips to suit your budget. Having the ability to control each step of the process is critical to achieving the “World’s Best Chip”. By utilizing state of the art manufacturing equipment, materials, and the latest technologies; CHIPCO™ provides custom poker chips that are precise, secure, and the highest quality in the market today. ✔ Minimum Order Requirement of 2000 Chips | Cost Per Chip $1.18  

 11. Neoks

  L’esperienza innovativa di Evolution Gaming si esprime al suo massimo nei giochi da casinò Ultimate Texas Hold’em. Le puntate laterali aggiungono ancora più emozione e un ventaglio nutrito di puntate si adatta a tutti i tipi di budget. It clean 1 2 3 4 5 la modalità live di Marathonbet ha un tempo di latenza bassissimo e propone le quote in tempo reale, per aumentare le probabilità di vittoria. Puoi trovare giochi dei seguenti fornitori di software qui, ultimate texas hold em regole hai diritto a un bonus di benvenuto molto generoso. Se si vuole passare una serata diversa… quale migliore opzione di un casinò? Ad Amsterdam ci sono vari casinò dove poter passare un po’ di tempo tra roulette, poker e gioco d’azzardo; ecco la nostra mini-guida dei casinò di Amsterdam.
  http://brandard.co.kr/main/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=20916
  Senza deposito: Nessuna PromoCon deposito: 300% fino a €1.050 + €7 in Token e € 15 per altri giochi Su Betnero ti aspettano più di 800 Slot Machine, dai più grandi classici agli ultimi titoli messi in circolazione e, per farti provare cosa significa giocare in un casinò con la “C” maiuscola, ti regaliamo 10€ di bonus senza deposito per giocare alle Slot Machine ( Slot Capecod ). Proprio così, perchè Betnero è un casinò legalizzato dai Monopoli di Stato che ti garantisce affidabilità, puntualità nei pagamenti, alti montepremi e soprattutto il migliore bonus di benvenuto senza deposito! Senza deposito: Nessuna PromoCon deposito: 300% fino a €1.050 + €7 in Token e € 15 per altri giochi Le sue controparti completamente digitalizzate hanno abbracciato questa idea non appena sono state lanciate. Esse corrispondono all’offerta di 50 euro, ma su dispositivi mobili come tablet e smartphone. L’idea si sta ancora diffondendo con l’ingresso di nuovi fornitori nel mercato del gioco d’azzardo online. Sfortunatamente, può capitare che anche i truffatori utilizzino queste strategie.

 12. achat de griseofulvin 250 mg

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you
  make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u
  got this from. thank you

 13. compra de somníferos cefuroxime

  Hey excellent blog! Does running a blog like this
  require a large amount of work? I have virtually no expertise in programming but
  I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways,
  if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.

  I understand this is off topic but I simply needed to ask.
  Thank you!

 14. où trouver du nolvadex

  Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have
  really enjoyed browsing your weblog posts. In any case I will be subscribing on your rss feed and I hope
  you write once more soon!

 15. telfast en venta en Perú

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and
  in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently fast.

 16. Isabelle

  Hello! I simply want to give you a big thumbs up for the great
  info you have here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.

 17. Carri

  Definitely imagine that that you said. Your favorite justification appeared to be on the
  internet the simplest factor to be mindful of. I say to you, I definitely get irked at
  the same time as other people think about concerns that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as neatly as outlined out the whole thing
  without having side-effects , other folks could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 18. prilosec prix France

  Aw, this was an exceptionally nice post. Taking
  a few minutes and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get nearly
  anything done.

 19. azulfidine auf ärztliche Verschreibung

  Wonderful items from you, man. I’ve take into account your stuff previous to and
  you’re simply too fantastic. I really like what you have acquired right here, really like
  what you are stating and the way in which in which you are saying it.
  You make it entertaining and you continue
  to care for to stay it sensible. I can not wait to read
  far more from you. This is actually a terrific web site.

 20. Stephania

  May I just say what a comfort to discover an individual who actually understands what they’re discussing over the internet.
  You actually realize how to bring an issue
  to light and make it important. More and more people should check
  this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular given that you
  surely possess the gift.

 21. Bestellung von acyclovir online aufgeben

  Hello there I am so excited I found your site, I really found you by accident, while
  I was researching on Yahoo for something else, Anyhow I am here now
  and would just like to say kudos for a marvelous post and
  a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment
  but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 22. acheter mirtazapine en Suisse

  Definitely consider that that you stated. Your favorite reason appeared to be
  at the web the easiest thing to remember of.
  I say to you, I definitely get irked even as other people think about worries that they just do not know
  about. You managed to hit the nail upon the top
  and also outlined out the entire thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

 23. Lilly

  We stumbled over here from a different website and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward
  to exploring your web page for a second time.

 24. Haz un pedido de benicar en Perú

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a
  blog that’s both educative and interesting,
  and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this during my search for something regarding this.

 25. famtrex en vente libre en France

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 26. metronidazole zu verkaufen in Belgien ohne Rezept

  You actually make it appear so easy together with your presentation but I in finding this matter to
  be actually one thing that I believe I would by no means understand.
  It sort of feels too complicated and extremely large for me.
  I am taking a look forward for your subsequent publish,
  I will try to get the cling of it!

 27. compra de yasmin en línea sin receta

  Awesome site you have here but I was curious about if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of community where I can get
  comments from other experienced individuals that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks!

 28. farmacia online in Italia che vende famvir

  What i do not understood is in fact how you’re not actually much more smartly-liked than you might be now.
  You are very intelligent. You realize thus significantly with regards to this subject, produced me
  in my view believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women aren’t interested unless
  it is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding.
  All the time take care of it up!

 29. live casino

  I am curious to find out what blog system you’re utilizing?
  I’m experiencing some small security problems with my latest site and
  I’d like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 30. Patty

  obviously like your web site but you have to take a look
  at the spelling on several of your posts. A number of
  them are rife with spelling issues and I find
  it very troublesome to tell the reality however I’ll
  definitely come again again.

 31. sprawdź cenę allergodil na receptę w Gdyni

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but
  I thought I’d post to let you know. The design and style look great
  though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

 32. CRYPTOREPORTCLUB

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 33. champ.by

  Читатели имеют возможность ознакомиться с разными точками зрения и самостоятельно оценить информацию.

 34. rc-club.by

  Автор статьи представляет информацию в четкой и нейтральной форме, основываясь на надежных источниках.

 35. Модельный форум RC-Club.by

  I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something concerning this.


Post a new comment