2.1

Bashkëpunimi i prindërve në edukimin e fëmijës

Spread the love

Hyrje

Nëse prindërit në edukimin e fëmijës kanë bashkëpunim dhe pajtim, patjetër do ta arrijnë rezultatin e dëshiruar. Por, nëse ndodh e kundërta, pra nëse kanë mospajtime me njëri-tjetrin, nuk do të arrijnë rezultat të mirë. Fëmija duhet të ketë njohuri për detyrat e tij, në mënyrë që kur babai i thotë ndonjë gjë, nëna ose gjyshja ndonjë gjë tjetër, të mos ngel i hutuar, duke mos ditur si të veprojë. Prindërit janë shembull për fëmijën. Prindërit, duhet të veprojnë në atë mënyrë që vetë fëmija të jetë në gjendje të dallojë dhe përcaktojë sjelljen e mirë dhe atë të keqe. Në shtëpinë, ku prindërit janë të një mendimi të njëjtë, fëmija do të rritet i qetë dhe me sjellje të mirë. Kurse, në atë shtëpi, në të cilën midis prindërve ekziston përçarje, grindje dhe mosmarrëveshje, fëmija do bëhet nevrik, i pamoralshëm dhe i lazdruar.

Edukimi me anë te veprës, e jo të gjuhës

Shumica e prindërve edukimin e konsiderojnë vetëm këshillë, urdhër dhe ndalim. Pikërisht për këtë arsye, në kohën kur fëmija e arrin moshën e adoleshencës dhe e kupton të mirën dhe të keqen, fillon me këshillimin e tij, duke mos pasur parasysh se një veprim i tillë është plotësisht i gabuar. Prindërit duhet ta dinë se edukimi i fëmijës fillon që nga dita e parë e lindjes së tij. Fëmija, me anë të shikimit filmon dhe percepton gjithçka përqark dhe tek ai ndikon çdo sjellje e mirë ose e keqe e prindërve.

Në mënyrë të ngadalësuar, duke u rritur, ai imiton veprat e të rriturve. Fëmija, shikimet e veta i mban vazhdimisht në drejtim të prindërve, sjellja dhe fjalët e tyre, ai e humbet besimin tek ata nëse sheh diçka të keqe. Nëse prindërit dëshirojnë që të kenë një fëmijë të pastër, të zgjuar, dashamirës, të sjellshëm, besimtar dhe bamirës, me anë të veprave duhet t’ia mësojë atij këto vepra të merituara. Hazret imam Aliu (a.s.) ka thënë: “Ai i cili është prijës i njerëzve, së pari duhet ta edukojë veten, më pas të edukojë të tjerët me anë të gjuhës, duhet t’ia mësojë sjelljen të tjerëve me anë të sjelljes së mirë të vet”. Ai gjithashtu ka thënë: “Respektoji të rriturit që edhe fëmijët  tuaj t’u respektojnë juve”.

Autor: Prof. Abdulfazl Beni Ahmedi

(Revista “Vlera”, nr. 1, nëntor/dhjetor 2009, fq. 7)
There are 148 comments

Add yours
 1. Earlene Buckley

  Hi there! This blog post couldnít be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 2. Am chen in logo

  I like the valuable info you provide in your articles. I?ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 3. Website Design

  At this time it appears like BlogEngine is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?????????????????

 4. Andrea Jones

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it,you could be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come backdown the road. I want to encourage continue your great job,have a nice day!

 5. to learn more

  I often used to read through short article in information papers but now as I’m a consumer of Internet thus from now I’m using net for posts, owing to Internet. oreiep.se/map1.php minska i vikt fort

 6. year 2024

  Each participating computer, often referred to as a “miner,” solves a mathematical puzzle that helps verify a group of transactions—referred to as a block—then adds them to the blockchain leger.

 7. xe nang dien

  Aw, this was a really good post. Spending some time and actualeffort to create a superb article… but what can I say…I hesitate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 8. view

  I take pleasure in, result in I discovered exactly what I used to be looking for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 9. visit

  excfellent points altogether, you simply gained a lolgo new reader.Whatt may you suggest in regards to your publish that you simply madesome days in the past? Any sure?

 10. uncensored hentai manga

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful info particularly the last part I care for such information a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 11. Ban Chuot Hamster

  I do not even know how I ended up here, but Ithought this submit was good. I don’t understand who you’re however certainly you are going to a well-known blogger forthose who are not already. Cheers!


Post a new comment