al

Bostoni Qytet Shenjtëror përurohet “Qendra e Grave Amel”

Spread the love

Bostoni Qytet Shenjtëror

Në një rrugë të Dorchester të mbushur me shtëpia trekatëshe, një shtëpi e gjelbër me një portë të bukur ngjyrë vjollce qëndron bukur “Qendra e Grave Amal” ku shkruan se është e hapur për të gjitha gratë dhe fëmijët që kanë
nevojë për të. Sipas Malika MacDonald-Rushdan, drejtoresha e zyrës së terrenit të organizatës së shërbimeve sociale myslimane, ICNA Relief ajo tregon se ne: “Ne shpresojmë të lehtësojmë kalimin e grave dhe fëmijëve nga një situatë në situate të ndryshme të mjerueshme, prandaj duke e hapur kërë shtëpi shprese në qytetin tonë, ne shënojmë strehimin e parë tranzicional të drejtuar nga myslimanët në Masaçusets,

Këtu në qendrën “Qendrën e Grave Amal” bëhet përkrahja dhe mbështetja me mjetet që ato kanë nevojë për të qenë të vetëmbajtura dhe prë të kaluar sfidat me lehtësi. Ndihma në qendër përfshin udhëzimin e tyre për të referuar programe që mësojnë gjuhën angleze si gjuhë të dytë dhe të tjerët që ofrojnë klasa për të fituar një shkallë të barabartë të shkollës së mesme.

Punonjësit e qendrës gjithashtu ofrojnë asistencë me trajnimin e aftësive dhe aplikimet përpunë. Amal do të thotë “shpresë” në arabisht, shpjegoi MacDonald-Rushdan. Ngjyra e gjallë vjollce e derës nënkupton atë ndjenjë. Shtëpia
e vogël në tranzicion hapi dyert e saj më 17 prill 2017 dhe deri tani i kemi strehuar e trajnuar një numër të mëdha të grave dhe tani momentalisht i kemi 12 shtretër të zënë që së shpejti do t’i aftësojmë të lehtësojmë jetën që të mund të
jetojnë vetë pa ndihmën e qendres.

Për të përuruar hapjen e kësaj qendre kryebashkiaku i Bostonit Marty Walsh do të marrë pjesë në një prerje të shiritit dhe hapje solemne. Walsh dhe zyrtarë të tjerë të qytetit kanë qenë veçanërisht mbështetës të qendrës, tha ajo.
Kryetari i bashkisë ka qenë gjithashtu i sinqertë për të siguruar që Boston është një qytet shenjtëror, i cili duhet të mbrojë dhe të mirëpresë njerëzit nga të gjitha vendet dhe besimet.
Përveq fotos së Malcolm X në muret tona ne gjithashtu kemi respekt të madh edhe ndaj ministrit Louis Farrakhan, udhëheqës i diskutueshëm i Kombit Islam, prandaj në muret tona gjithashtu do të varen edhe fotot e tija si
shejë kjtimi dhe sacrifice që ata kanë bërë prë njeërzinë.

Kuzhina e qendrës muslimane ndjek metodat e përgatitjes së ushqimit Halal, por MacDon-
ald-Rushdan tha se objekti ishte i mirëseardhur për të gjithë, që do të thotë të ndihmojë çdo grua që ka nevojë për të, pa marrë parasysh besimin e saj. “Mjedisi në disa strehimore – jo vetëm për një grua muslimane, por për gratë
në përgjithësi – nganjëherë mjedisi nuk është më i miri”, tha MacDonald-Rushdan. “Dhe ne duam t’u japim atyre një vend të sigurt ku ato ndjehen të respektuara, ku ne ruajmë dinjitetin e tyre, të cilat shpesh herë mendoj se mungojnë në strehimoret e tjera sot”.

 
There are 1,056 comments

Add yours
 1. sklep online

  Wow, amazing weblog layout! How long have you been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The full glance of your web site
  is wonderful, let alone the content material! You can see similar: najlepszy sklep and here sklep online

 2. sklep

  Hey there! Quick question that’s completely off
  topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My blog looks weird when viewing from my apple
  iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able
  to resolve this problem. If you have any suggestions, please share.
  Thanks! I saw similar here: e-commerce and also here: sklep

 3. sklep

  Why users still use to read news papers when in this
  technological world everything is presented on net?
  I saw similar here: Sklep internetowy

 4. najlepszy sklep

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Many thanks! You can read similar text here: Sklep online

 5. Scrapebox AA List

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with
  SEO? I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.

  Cheers! I saw similar article here: List of Backlinks

 6. Frances63

  Wow, fantastic blog format! How lengthy have you been running a blog for?

  you made blogging glance easy. The full glance of your site is fantastic, let alone the
  content material! You can see similar here prev next and those was wrote by
  Carroll88.

 7. Layla97

  Wow, superb weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make blogging look easy. The whole look of your website is magnificent, let alone the content material!

  You can read similar here prev next and that was wrote by Kelvin72.

 8. Hassan

  10 Failing Answers To Common Motor Vehicle Law Questions: Do You Know Which Answers?
  motor vehicle accident law firms; Hassan,

 9. Bobby

  10 Failing Answers To Common How Many Cases Are There
  In CSGO Questions: Do You Know The Right Ones?
  cs2 case (Bobby)

 10. Dieter

  Guide To Birth Injury Attorney California: The Intermediate Guide In Birth Injury Attorney California birth injury
  attorney california – Dieter,

 11. Gary

  5 Reasons To Consider Being An Online Car Accident Settlement Buyer And 5 Reasons Why You Shouldn’t car accident law firm – Gary –

 12. Lawerence

  Guide To Online Shopping Sites In United Kingdom: The Intermediate Guide On Online
  Shopping Sites In United Kingdom online shopping
  sites in united kingdom (Lawerence)

 13. Hans

  Treadmill Home Tools To Help You Manage Your Daily Lifethe One Treadmill Home Trick That Every Person Should
  Know treadmill home – Hans,

 14. Doretha

  What The 10 Most Worst Online Shopping Websites For Clothes Failures Of All
  Time Could Have Been Prevented Durable Backpacking Tent (Doretha)

 15. Ute

  10 Things Everyone Gets Wrong About The Word
  “Side By Side Fridge Freezers” counter depth refrigerator
  side by side white (Ute)

 16. Merry

  Electric Fireplaces Suites Techniques To Simplify Your Everyday Lifethe Only Electric Fireplaces Suites
  Trick That Everybody Should Know electric fireplaces
  suites (Merry)

 17. Merri

  An Online Home Shop Uk Discount Code Success Story You’ll Never Imagine Auto Trans
  Oil Cooler Hose Assembly (Merri)

 18. modern air conditioner

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!

 19. Thad

  Demo Slot Sugar Tools To Streamline Your Daily Lifethe One Demo Slot Sugar Trick That Every Person Must
  Know demo slot sugar (Thad)

 20. home air conditioning installation near me

  Excellent post. I had been looking at constantly this blog site that i’m influenced! Very helpful info particularly the remaining period I sustain such information a lot. I had been seeking this kind of information to get a prolonged moment. Thank you and greatest of good fortune.

 21. Dawna

  Male Masterbator Tools To Improve Your Daily Lifethe One Male Masterbator
  Trick Every Person Should Learn male masterbator (Dawna)

 22. registered gas fitters near me

  Can I simply say exactly what a relief to locate a person that actually knows what theyre referring to over the internet. You definitely understand how to bring a difficulty to light making it important. More and more people have to check this out and appreciate this side in the story. I cant believe youre less well-known since you certainly hold the gift.

 23. local gas central heating engineer

  I was very encouraged to find this site. The reason being that this is such an informative post. I wanted to thank you for this informative analysis of the subject. I ate every bit of it and I submitted your site to some of the biggest social networks so others can find your blog.

 24. Bryan

  Designer Handbags Sale Tools To Make Your Everyday Lifethe Only Designer Handbags Sale Trick Every Person Should Know designer handbags
  sale (Bryan)

 25. Alfredo

  Situs Gotogel Terpercaya Tools To Streamline Your Daily Life Situs Gotogel Terpercaya Trick
  That Everyone Should Know situs gotogel terpercaya (Alfredo)

 26. best heating engineers near me

  After study just a few of the blog posts in your website now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and will likely be checking back soon. Pls try my web site as properly and let me know what you think.

 27. gas safe engineer

  I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your website. It seems like some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 28. vimeo.com

  The No. 1 Question Everyone Working In Online Shopping Sites In Uk
  For Electronics Must Know How To Answer Multi Mandrel Set (vimeo.com)

 29. air conditioner not working

  I?¦m now not sure where you are getting your information, however great topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thanks for great information I used to be looking for this info for my mission.

 30. M.Lomoshop.Kr

  Best Online Shopping Sites For Clothes Tools To Ease Your Everyday Lifethe Only Best Online Shopping Sites For Clothes Trick Every
  Person Should Know Best Online Shopping Sites For Clothes
  – M.Lomoshop.Kr,

 31. Web Page

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 32. boiler engineer wimbledon

  I’m happy with exactly how you have dealth with this subject matter in such a exact method. I discovered your web-site although searching by means of Google and I’ll need to admit that I’ve subscribed to it already.

 33. corgi registered cooker fitters

  Hey, just looking around some blogs, seems a pretty nice platform you are using and the theme as well. I’m currently using WordPress for a few of my sites but looking to change one of them over to a platform similar to yours as a trial run. Anything in particular you would recommend about it? Have a nice Tuesday!

 34. gas sure new boiler

  I am just commenting to let you know of the perfect experience my wife’s princess encountered studying your web site. She picked up numerous details, most notably what it’s like to have an ideal helping character to have many more very easily gain knowledge of selected advanced subject matter. You undoubtedly exceeded our own expectations. Thanks for offering such effective, healthy, explanatory and in addition fun thoughts on this topic to Gloria.

 35. central air repair near me

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this prior to. So nice to seek out somebody by incorporating original thoughts on this subject. realy we appreciate you starting this up. this excellent website is one area that is required over the internet, a person with a bit of originality. valuable work for bringing new things to the world wide web!

 36. gas engineer bangor

  I am curious to find out what blog platform you have been utilizing? I’m having some small security issues with my latest website and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 37. ac installation

  I am typically to blogging and i also actually appreciate your posts. The content has really peaks my interest. Let me bookmark your internet site and keep checking achievable details.

 38. heating and air conditioning repair

  This is the best weblog for anyone who desires to find out about this topic. You notice a lot its virtually laborious to argue with you (not that I really would want aHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 39. air duct cleaning services

  Gaming desktops are not as problematic as you might assume, and earning your personal gaming personal pc is not as tough as a lot of folks would make you imagine. Given that you by now have a precise software in thoughts when setting up your personal gaming device, there are truly only three most important elements you need to have to be concerned about, and almost everything else is genuinely secondary: the processor, movie card, and RAM.

 40. fix central

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 41. find gas engineer near me

  Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 42. 24 hour air conditioning service near me

  I truly wanted to post a word to be able to thank you for all of the fabulous guides you are writing at this website. My time intensive internet investigation has now been compensated with good quality details to share with my partners. I would declare that many of us website visitors are rather fortunate to live in a wonderful website with many special individuals with helpful concepts. I feel very fortunate to have used your entire web site and look forward to some more enjoyable minutes reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 43. vaillant gas safe registered engineers

  I became honored to obtain a call coming from a friend as soon as he discovered the important guidelines shared on the site. Looking at your blog post is a real great experience. Thank you for considering readers much like me, and I desire for you the best of achievements as being a professional in this area.

 44. 24 hour ac repair near me

  Alors oui et surtout non. Certes parce que il est probable qu’on acquiert d’autres sources qui mentionnent de semblables . Non car il ne suffit pas de copier ce que tout le monde peut trouver avec certains site internet tiers et le transcrire tellement aisément…

 45. Ductless mini-split installation

  I’m impressed, I have to admit. Genuinely rarely should i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve got hit the nail for the head. Your thought is outstanding; the problem is a thing that there are not enough everyone is speaking intelligently about. My business is happy i found this in my hunt for some thing regarding this.

 46. gas service engineer near me

  I became just browsing in some places but got to learn this post. I have to admit that we’re from the hand of luck today or else getting this excellent post to see wouldn’t are actually achievable in my opinion, no less than. Really appreciate your articles.

 47. lpg gas service engineers near me

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 48. all escape rooms

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good results. If you know of any please
  share. Thank you! I saw similar article here: Escape rooms

 49. find a gas boiler engineer

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 50. commercial kitchen gas engineer

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 51. ac installation

  I have to show some thanks to you for rescuing me from this particular predicament. Because of surfing around through the world wide web and coming across concepts that were not powerful, I was thinking my entire life was done. Living without the solutions to the difficulties you’ve sorted out as a result of this posting is a serious case, as well as ones that would have adversely damaged my entire career if I hadn’t encountered your website. Your expertise and kindness in maneuvering everything was important. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can also now look ahead to my future. Thanks for your time so much for this reliable and results-oriented guide. I will not think twice to refer the blog to any person who should have recommendations on this problem.