3.1

Çfarë tha orientalisti anglez për Imam Husejnin?

Spread the love

Çfarë tha Reynold A. Nicholson për Imam Husejnin?

Reynold A. Nicholson (1868-1945) ka qenë dijetar i letërsisë dhe misticizmit islam, përkthyes dhe orientalist i shquar anglez. Njihet si njëri ndër studiuesit dhe përkthyesit më të mëdhenj të Xhelaluddin Rumiut (Mevlanës) në gjuhën angleze. Ai në lidhje me Imam Husejnin (a.s.) ka thënë:

Benu Umejjët (Emevitët) ishin inatçorë dhe silleshin me despotizëm, i kishin lënë mënjanë ligjet islamike dhe i nënçmonin muslimanët. Kur e përsiasim historinë ajo na thotë: Besimi është ngritur kundër urdhërdhënësve oborrtarë dhe se pushteti fetar ishte ngritur kundër imperializmit. Historia, gjykon ndershëm se gjaku i Husejnit është në kurrizin e Emevitëve”.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 9, nëntor/dhjetor 2013, fq. 8)
There are 4 comments

Add yours
  1. Phil Belgrave

    An attention-grabbing dialogue is price comment. I think that you should write more on this topic, it may not be a taboo subject however usually people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

  2. Marie Leister

    I have read several just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you place to create this type of magnificent informative website.

  3. Ethereum Contract Wizard

    After examine a couple of of the blog posts in your website now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will likely be checking again soon. Pls take a look at my website as well and let me know what you think.


Post a new comment