18920681_1924435001128817_4735283552240635110_n

DIJA DHE URTËSIA E EHLI BEJTIT

Spread the love

Një ditë prej ditësh Ebu Uehebi (BuhluIi) po ecte në një prej rrugicave të Kufes. Aty pa disa fëmijë që po luanin me arra dhe rrathë. Buhlulit i bëri përshtypje një djalë i vogël, i cili ishte ulur në anë të murit dhe po mendohej. Buhluli iu afrua dhe i tha: I dashuri im. Më jep dorën që të shkojmë sëbashku në treg që të të blej lojra si ata të atyre fëmijëve.

Djali i tha: Ne nuk jemi krijuar për të luajtur.
Buhluli i tha: Atëherë përse jemi krijuar i dashuri im?
Djali i tha: Për të adhuruar Allahun.
Buhluli i tha: Nga e ke mësuar këtë?
Djali i tha: Nga thënia e Allahut të Madhëruar në Kur’an: Mos vallë, keni menduar që Ne ju kemi krijuar kot dhe që nuk do të ktheheshit te Ne (për t’ju gjykuar)?!” dhe nga thënia e Allahut: “Xhindet dhe njerëzit i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë.”

Më pas Buhluli thotë: Unë e mora djalin dhe e ula në prehër dhe i thashë: I dashuri im. Përse e gjithë kjo frikë ndërkohë që ti je akoma i vogël dhe nuk ke bërë mëkate të mëdhaja. Përse flet kështu?
Djali i tha: Larguhu nga unë o Buhlul. Betohem në Allahun unë kam parë nënën time duke vendosur drunjtë e vegjël në zjarr para drurëve të mëdhenj. Unë e pyeta: O nëna ime. Lëri të vegjlit dhe vendos të mëdhenjtë në zjarr. Ajo më tha: O biri im. Të mëdhenjtë nuk punojnë veçse me praninë e të vegjëlve. A nuk duhet të frikësohet njeriu se ndoshta mund të jetë prej drurëve të vegjël të zjarrit të Xhehenemit? O Buhlul mos shiko vogëlsinë e asaj që bën por mendo madhështinë e Atij që i bën mëkat.

Buhluli tha: Kur dëgjova fjalët e djalit të vogël mua më rat ë fikët. Kur u zgjova nuk e pashë atë djalë. Unë pyeta se kush ishte ai djalë? Më thanë: A nuk e njohe atë o Buhlul? U thashë: Jo. Ata më thanë: Ai është Ali Rizai i biri i Musa Kadhim dhe gjyshi i tij është i Dërguari i Allahut (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të dhe mbi familjen e tij!). Pastaj Buhluli tha: Betohem në Allahun se këto urtësi nuk burojnë veçse prej tyre (Ehli Bejtit).
Allahumme sal’li ala Muhamed ue ala ali Muhamed
See Translation
There are 102 comments

Add yours
 1. Kelley

  I like what you guys are usually up too. This sort of clever
  work and reporting! Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to my own blogroll.

 2. Informatie over allegra in Marokko

  This design is spectacular! You certainly know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed
  what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 3. Lexxema disponibile in Svizzera

  After I initially left a comment I seem to
  have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there a way you can remove me from that service?

  Appreciate it!

 4. dropia ohne Zollprobleme kaufen

  Hi there, I found your site via Google at the same time as searching for a comparable matter, your website came up, it appears to be like great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just changed into aware of your blog via Google, and located that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate should you
  continue this in future. A lot of people will likely
  be benefited out of your writing. Cheers!

 5. Under-fire trans woman CEO of Endometriosis

  Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the screen in Safari.

  I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with browser compatibility but I figured I’d post to let
  you know. The style and design look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Thanks

 6. предуктал цена алматы

  With havin so much written content do you ever run into
  any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up
  all over the web without my agreement. Do you know any ways to help reduce content from being stolen?
  I’d definitely appreciate it.


Post a new comment