2.1

Dy fjalë për muzikën

Spread the love

Ka ‘ulema’ dijetarë dhe mendimtarë muslimanë, që e kanë konsideruar muzikën të ndaluar (haram), ndërsa të tjerë e kanë parë të lejuar për ata, të cilëve ajo nuk ua ndez pasionet. Sidoqoftë, kësaj çështjeje nuk i është dhënë kurrë përgjigje kategorike nga juristët në historinë islame, ndërkohë që muzika u zhvillua gjerësisht në viset e ndryshme të muslimanëve, shumë prej saj në mënyrë të kulluar fetare e shpirtërore.

Ekziston sigurisht muzika ushtarake dhe ajo e kënduar nga fshatarët në periudhë korrjesh etj., me natyrë më tepër folklorike. Por ekzistojnë gjithashtu traditat klasike të muzikës, nga të cilat më madhoret në qytetërimin islam janë arabja, persiania, turkja dhe ajo muslimane e Indisë së Veriut, që është bërë e njohur si muzikë indiane por shumica e ekzekutuesve të së cilës deri sot e kësaj dite kanë emra muslimanë. Këto shkolla të muzikës e pasqyrojnë në masë të madhe aspektin e brendshëm të këtij arti në botën islame.

Ato nuk janë arte që përdoren për qëllime shoqërore, si muzika e kërcimit që dëgjohet në Perëndim. Përkundrazi, ato zakonisht lidhen me poezinë mistike dhe gjendjet soditëse fetare e shpirtërore. Kjo muzikë u zhvillua ndër shekuj kryesisht nga mistikët islam, prej sufive të tillë si Xhelaluddin Rumiu dhe Amir Khusrovi. Kësisoj, muzika tradicionale u lidh ngushtë me letërsinë, sidomos poezinë, duke krijuar një mjet të përkryer për madhërimin e Allahut dhe një ndihmës të fuqishëm për kujtimin e Tij.

Sigurisht, siç u përmend më parë, arti i epërm që ka të bëjë me tingullin dhe i cili përbën “muzikën” supreme në Islam (megjithëse fjala muzikë nuk përdoret kurrë për të) është këndimi i Kuranit Fisnik. Këndimi i Kuranit është në një kuptim përvoja protomuzikore e shpirtit të muslimanit dhe burimi i etosit të shkollave klasike të muzikës që janë zhvilluar ndër shekuj, ashtu sikurse teksti i tij është burimi i letërsive së popujve islam.

Po kështu, Kurani i përmban në mënyrë të hollë parimet dhe përbën origjinën e shpirtit të arteve pamore të Islamit, qoftë kaligrafisë, e cila burimisht lidhej drejtpërsëdrejti me tekstin e Kuranit, apo arkitekturës, që krijon hapësira ku muslimani dëgjon përgjatë tërë jetës bukurinë qiellore të Fjalës së Allahut, e cila jehon nga mihrabi nëpër hapësirat e xhamisë dhe nga minarja nëpër hapësirat e mjedisit urban islam.

Autor: Dr. Sejjid Husein Nasr

(Revista “Vlera”, nr. 13, janar 2015, fq. 47)
There are 1,483 comments

Add yours
 1. Kacie

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog
  and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your rss feed and I
  hope you write again soon!

 2. pg slots

  With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
  My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all
  over the internet without my agreement. Do you know any
  solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 3. http://www.suntech-eng.co.kr

  I really love your site.. Excellent colors & theme. Did you
  develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog and would like to learn where
  you got this from or what the theme is named.
  Thanks!

 4. Augusta

  Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having difficulties with
  your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe
  to it. Is there anybody else getting similar RSS problems?

  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 5. sironiatexas.com

  Wonderful article! That is the kind of information that are meant to be shared across
  the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this
  put up higher! Come on over and consult with
  my website . Thanks =)

 6. เว็บ pg

  After checking out a few of the articles on your web site,
  I really appreciate your technique of blogging.
  I book-marked it to my bookmark website list and will
  be checking back soon. Please visit my website too
  and tell me your opinion.

 7. สล็อต og

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark
  your weblog and check again here regularly. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 8. webpage

  For calming and secating massages, you would additional probably use lavender, palmarosa
  or geranium to help iin releasing tension.

 9. 오피사이트

  I believe people who wrote this needs true loving because it’s a blessing.
  So let me give back and give my value on change your life and if
  you want to really findout? I will share info about howto make money Don’t forget..
  I am always here for yall. Bless yall!

 10. bentyl ohne Nebenwirkungen

  Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I
  decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 11. viregyt ohne Rezept in den Niederlanden

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much,
  However I am having difficulties with your RSS.

  I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone
  else having identical RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 12. prijzen van cefadroxil op voorschrift

  Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums
  that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable
  individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Bless you!

 13. MichaelrhymN

  zithromax online usa no prescription [url=http://azithromycin.men/#]where can you buy zithromax[/url] zithromax over the counter canada

 14. Sammy

  You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next
  post, I’ll try to get the hang of it!

 15. Preis von estrace in Deutschland

  Simply want to say your article is as amazing.

  The clarity to your publish is simply excellent and that i could
  assume you’re a professional in this subject. Fine together with your
  permission allow me to grasp your RSS feed to keep updated with impending post.
  Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 16. precio de doxepin sin receta

  Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
  you will be a great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to
  encourage continue your great work, have a nice holiday weekend!

 17. Haz un pedido de bactrim

  Greetings! This is my 1st comment here so I just
  wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy
  reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?

  Thank you!

 18. precio de spironolactone sin receta en Ciudad de México

  Hello there, I discovered your site by way of
  Google whilst searching for a comparable matter,
  your web site came up, it seems to be great. I have bookmarked it
  in my google bookmarks.
  Hi there, just become alert to your blog through Google, and found
  that it is really informative. I’m gonna be careful for
  brussels. I’ll appreciate if you continue this
  in future. Lots of other folks will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 19. mectizan sur ordonnance prix à Bruxelles

  Fantastic blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a
  little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any recommendations? Many thanks!

 20. compra en línea de ampicillin

  After exploring a number of the blog articles on your web
  site, I honestly appreciate your way of blogging. I book marked it to my bookmark
  site list and will be checking back soon. Take a look at
  my website too and tell me how you feel.

 21. acheter bactrim en Suisse

  Hey excellent website! Does running a blog similar to this take a massive amount work?
  I have no knowledge of computer programming but I had been hoping
  to start my own blog in the near future. Anyways, should
  you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I simply needed to ask.

  Many thanks!

 22. Theodore

  Thanks for every other informative web site. The place else may just I get
  that type of info written in such an ideal manner?
  I have a mission that I’m just now running on, and I
  have been at the look out for such information.

 23. kazakhstan nba player

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far.
  But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 24. Preise für rosuva in Marokko

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that
  automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog
  and I look forward to your new updates.

 25. celecoxib sin receta en Ciudad de México

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites
  for about a year and am anxious about switching to another
  platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into
  it? Any help would be greatly appreciated!