nurdan-sayfalar

EKONOMIA FAMILJARE

Spread the love

“Atij qe shpenzon me mase i garantoj se kurre nuk do te behet i varfer”

Të përkujdesuri për nevojat e gruas është vaxhib (obligim) për burrin. Gjegjësisht burri është i obliguar t’i paguajë shpenzimet e gruas së vet siç janë: ushqimi, veshmbathja, banesa, mjekimi dhe barërat. Do të bëjë gabim nëse nuk e përmban bashkëshorten e vet dhe mund të dënohet me ligj. Nuk mund të pritet që familja të jetojë pa asnjë harxhim. Të gjithë kanë nevojë për ushqim, barëra, veshmbathje dhe për vendbanim. Por, ato mund të kërkojnë gjëra të panevojshme, e në atë rast burri mund të mos i dëgjojë dhe mos tu nënshtrohet dëshirave të tyre të lloj-llojshme.

Njeriu i mençur do të harxhojë në bazë të të ardhurave. Ai patjetër të bëjë klasifikimin e gjërave, dhe t’i ofrojë ato sipas principit të prioritetit sa herë që të ketë mundësi. Ai, gjithashtu, duhet të ruajë ndonjë para për ditë të zeza. Disa para duhet patjetër të ndahen për qira ose për blerjen e banesës së re. Nuk duhet të harrojë rrymën elektrike, ujin, gazin ose pagesat e telefonit. Tatimi patjetër duhet paguar, por edhe shkollarisën nuk duhet harruar. Duhet t’u ik harxhimeve të tepërta dhe nuk guxon të harxhojë për gjërat e panevojshme. Mbajtja e llogarisë për shpenzime kurrë nuk do ta sjellë njeriun gjer te bankrotimi dhe borxhi. Harxhimin me masë All-llahu i Lartësuar e konsideron si dëshmi e imanit (besimit) dhe në Kur’anin Famëlartë thotë: ”Dhe ata, të cilët kur shpenzojnë nuk derdhin e as janë tepër dorështrënguar, por në këtë mbajnë mesataren” (25:67). Imam Sadiku paqa qoftë mbi të, ka thënë:

”Atij që shpenzon me masë i garantoj se kurrë nuk do të bëhet i varfër”. Imam Sadiku, gjithashtu ka thënë: ”Ka katër grupe njerëzish, lutjet e të cilëve nuk do të pranohen. Një ndër ata është edhe personi i cili harxhon pasurinë e vet, e pastaj i lutet All-Allahut të Gjithëfuqishëm: O All-llah më furnizo! Atëherë All-llahu i përgjigjet: ”A nuk të kam urdhëruar të jesh i matur në harxhime”. Abdullah ibën Ebi Abbasi ka thënë: ”E pyeta Musa ibën Ebi Xha’ferin për mirëmbajtjen e familjes, e ai tha: Harxhimet e tepërta dhe koprracia janë të papëlqyeshme. Njeriu nuk guxon ta humbasë maturinë”. Njeriu i mençur do të largohet që të mos huazojë ose të marrë borxh për gjëra të parëndësishme. Ekonomia e cila bazohet në borxhe (me kamatë) të marruar nga banka dhe nga institucionet e tjera, edhe sipas Islamit edhe sipas logjikës është gabim dhe e papëlqyeshme.

Blerja e gjërave në bazë të pagesës me këste, edhe pse kontribuon që shtëpia juaj të duket e bukur, ua merr juve komforin dhe qetësinë shpirtërore. Për se të blejë njeriu
gjëra të panevojshme me çmime të larta e t’ia mbush bankierit xhepat me këste? Çfarë jete është ajo kur gjithçka blihet me këste? Po a nuk është më mirë për njeriun që të pres dhe ta ruajë paranë e vet me qëllim që të blejë gjëra me çmime më të lira? Është e vërtetë se paraja fitohet me vështirësi dhe se ndikon në jetë, por shumë më e rëndësishme është mënyra se si njeriu e harxhon paranë e vet. Ka familje që kanë të ardhura të mira e që gjithnjë janë në borxh. Gjithashtu, ka familje që kanë të ardhura modeste e që jetojnë komfor. Ato dallohen në mënyrën se si i harxhojnë të ardhurat e veta. Mu për këtë, më mirë për familjen është që burri apo gruaja që mendojnë mirë si më lartë, ta marrë kontrollin mbi harxhimet apo ta mbikëqyrë atë që është përgjegjës për të.

Në fund përkujtojmë se koprracia gjithashtu është e keqe sikur derdhja. Nëse njeriu ka fitim më të madh, ai patjetër duhet që jetën e familjes ta bëjë më të këndshme dhe t’ia plotësojë asaj nevojat themelore në masë më të madhe. Pasuria dhe paratë janë për t’u harxhuar dhe për sigurimin e nevojave jetësore e jo të grumbullohen e të mbeten pas tij kur të shpërngulet në botën tjetër (të vdes).

Pasuria patjetër të hetohet në familje e në shtëpi. Çfarë dobie ka nëse punoni me zell e nuk harxhoni? Njeriu patjetër ta shfrytëzojë pasurinë e tij dhe ajo patjetër të ndikojë në familje dhe në konforin e tij. E pahijshme është të shohish dikë që është i aftë e fiton, ndërkaq fëmijët e tij janë të etshëm për ushqim të mirë e për rroba të mira. Fëmijët e një personi koprrac do të presin vdekjen e tij në mënyrë që ta ndajnë pasurinë e tij. Nëse dikujt All-llahu i Gjithëfuqishëm i ka dhuruar begati, ato patjetër duhet të shihen në jetën e tij.

Pejgamberi s.a.a. thotë: ”Nuk është prej nesh (prej ithtarëve të Pejgamberit s.a.a.) ai që posedon para, ndërsa familjen e vet e mban larg pasurisë së tij”. Musa ibën Xh’aferi r.a. ka thënë: ”Anëtarët e familjes varen nga mashkulli. Prandaj kushdo që i ka dhuruar Allahu nga begatitë e veta, duhet që të harxhojë për konforin e atyre që varen prej tij ose, përndryshe këto të mira mund t’i ndërpriten”. Imama Riza-paqa qoftë mbi të ka thënë: ” E lëvduar është që njeriu anëtarëve të familjes së vet t’u sigurojë, me paratë e veta konfor, në mënyrë që të mos presin vdekjen e tij”. Imama Aliu a.s. ka thënë: ”Siguronie ujin për çdo javë për ata që janë të varur nga ju kështu që të mund të gëzohen për javën që pason”.
There are 112 comments

Add yours
 1. site

  Inspired by the sents of the attractive Fern Canyon, this ddiffuser is like a getaway to Northern California in a bottle.

 2. www.gunma.top

  New Silkroad is no stranger too the island, with the company already opdrating the MegaLuck Casikno in the Jeju KAL Hotel, which permits entry to foreigners only.

 3. 온라인카지노

  If the arbitrator finds the arbitration to be non-frivolous, we will spend alll of the actual filing and
  arbitrator charges for the arbitration, offered your claim does not exceed $75,000.

 4. Online-Kauf von mometasone in Buenos Aires

  You are so awesome! I don’t think I have read through anything like
  this before. So great to find someone with a few original thoughts on this subject.
  Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with
  a little originality!

 5. precio de ciraset en Perú

  I just like the valuable info you provide on your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at once more here regularly.
  I am somewhat sure I’ll be told many new stuff right here!
  Best of luck for the following!

 6. looking for coolest lego kits

  These Lego sets show the power of creativity and imagination. These Lego sets remind us that we
  can build something amazing no matter what
  age we are. looking for coolest lego kits I don’t need a hoverboard when I have a mega LEGO set to keep me entertained
  for hours on end. The LEGO Starry Night set is such
  a masterpiece that it should be displayed in museums of modern art.
  Van Gogh might be impressed!

 7. compra de lquin de Mylan

  Its like you read my mind! You appear to know so much
  about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home
  a bit, but other than that, this is great blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 8. find out

  Я хотел бы выразить признательность автору этой статьи за его объективный подход к теме. Он представил разные точки зрения и аргументы, что позволило мне получить полное представление о рассматриваемой проблеме. Очень впечатляюще!

 9. directory

  Эта статья действительно заслуживает высоких похвал! Она содержит информацию, которую я долго искал, и дает полное представление о рассматриваемой теме. Благодарю автора за его тщательную работу и отличное качество материала!

 10. More Info

  Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 11. этому

  I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 12. site

  Я благодарен автору этой статьи за его способность представить сложные концепции в доступной форме. Он использовал ясный и простой язык, что помогло мне легко усвоить материал. Большое спасибо за такое понятное изложение!

 13. описание

  Это позволяет читателям самостоятельно оценить представленную информацию и сделать информированные выводы.

 14. такого типа

  Я бы хотел отметить качество исследования, проведенного автором этой статьи. Он представил обширный объем информации, подкрепленный надежными источниками. Очевидно, что автор проявил большую ответственность в подготовке этой работы.

 15. смотрим

  Я хотел бы подчеркнуть четкость и последовательность изложения в этой статье. Автор сумел объединить информацию в понятный и логичный рассказ, что помогло мне лучше усвоить материал. Очень ценная статья!

 16. этой

  Я оцениваю объективность автора и его стремление представить разные точки зрения на проблему.

 17. this hyperlink

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 18. Finley

  Hello my loved one! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all vital infos.
  I’d like to see more posts like this .

 19. линк

  Автор старается не высказывать собственного мнения, что способствует нейтральному освещению темы.

 20. committed crimes including

  You actually make it appear so easy with your presentation but I find this topic to be actually one thing that I think I’d never understand.
  It sort of feels too complex and extremely broad for me.
  I’m looking ahead on your next submit, I will attempt to get the hold
  of it!

 21. article source

  Я бы хотел отметить актуальность и релевантность этой статьи. Автор предоставил нам свежую и интересную информацию, которая помогает понять современные тенденции и развитие в данной области. Большое спасибо за такой информативный материал!

 22. achat de etibi en Espagne en ligne

  Does your website have a contact page? I’m having trouble
  locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some
  creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it
  grow over time.

 23. Myrtle

  Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4!

  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the great work!

 24. тут

  We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your site offered us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our entire group will probably be grateful to you.

 25. ссылко

  Я оцениваю тщательность и точность исследования, представленного в этой статье. Автор провел глубокий анализ и представил аргументированные выводы. Очень важная и полезная работа!

 26. ссылке

  An interesting discussion is worth comment. I do think that you ought to write more about this topic, it might not be a taboo matter but usually people do not speak about such issues. To the next! Many thanks!!

 27. go to this website

  Автор старается не вмешиваться в оценку информации, чтобы читатели могли сами проанализировать и сделать выводы.

 28. подробное описание

  Эта статья действительно заслуживает высоких похвал! Она содержит информацию, которую я долго искал, и дает полное представление о рассматриваемой теме. Благодарю автора за его тщательную работу и отличное качество материала!

 29. More Help

  Статья предлагает читателям объективную информацию, подкрепленную проверенными источниками.

 30. ссылка

  We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website offered us with useful information to work on. You’ve done a formidable process and our entire community will be thankful to you.

 31. ссылко

  Hey there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

 32. download

  Надеюсь, что эти комментарии добавят ещё больше положительных настроений к информационной статье! Это сообщение отправлено с сайта GoToTop.ee

 33. amlodipine disponible en ligne avec livraison sécurisée

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m
  a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform
  like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that
  I’m totally confused .. Any recommendations? Bless you!

 34. LarryDreaf

  PBN sites
  We will create a web of self-owned blog network sites!

  Pros of our PBN network:

  We carry out everything so Google doesn’t realize THAT THIS IS A PBN network!!!

  1- We buy domains from distinct registrars

  2- The principal site is hosted on a virtual private server (Virtual Private Server is fast hosting)

  3- Additional sites are on distinct hostings

  4- We designate a separate Google ID to each site with confirmation in Search Console.

  5- We design websites on WP, we don’t utilise plugins with assistance from which Trojans penetrate and through which pages on your websites are generated.

  6- We never reproduce templates and utilize only exclusive text and pictures

  We don’t work with website design; the client, if wished, can then edit the websites to suit his wishes


Post a new comment