4.1

FAKTE NGA JETA DHE VEPRA E ISMAIL bej QEMAL VLORËS (1)

Spread the love

Cili është arsimi i tij? Cilat ishin detyrat e tij më të larta në hierarkinë e Perandorisë Osmane? Si e ngriti në Stamboll klubin për pavarësinë shqiptare dhe si u internua nga pushteti turk? Përse sulltani e emëroi këshilltar të tij? Si u emërua Vali në Libi, por ai nuk shkoi në Tripoli, por në Paris, nga ku nisi punën për pavarësinë e Shqipërisë? Historia e 28 Nëntorit, me kë shkoi dhe përse shkoi në Vlorë? Cilin flamur ngriti?

Një histori plot lavdi dhe kontradikta të një jete, që, siç vetë Ismail Qemali e ka thënë në fjalimin e 28 Nëntorit, Zoti donte që të ishte i pari shqiptar që ngriti flamurin. Këto janë pesëdhjetë faktet nga jeta dhe vepra e Ismail Qemalit:

1. Ismail Qemali, në fakt quhej Ismail bej Vlora. Emri i tij u ndryshua gjatë kohës së regjimit komunist mbi botëkuptime komuniste ndaj titullit “Bej”, por asnjëherë asnjë historian dhe personalitet nuk e ka shpjeguar këtë ndryshim.

2. Ismail Qemali ishte një nga personazhet më të rëndësishme të familjes së njohur Vlora, një familje e pasur dhe me shumë tradita, dhe që ka nxjerrë shumë personazhe të rëndësishme në jetën politike shqiptare.

3. Ismail Qemali lindi më 16 tetor 1846 në Kaninë të Vlorës dhe vdiq më 24 janar të vitit 1919 në Peruxha të Italisë. Vetëm pas vitit 1990 është mësuar nga historiani turk me origjinë shqiptare, Nexhip Alpan, që ditëlindja e Ismail Qemalit ishte në një ditë me atë të Enver Hoxhës. Në tekstet e historisë së Shqipërisë dhe tekstet mësimore datëlindja është shkruar më 24 janar 1844. Në fakt ajo është më 16 tetor 1844.

4. Ismail Qemali jetoi 72 vjet, 3 muaj e 8 ditë ose gjithsej 2628 ditë. Ai kishte një shtat mesatar dhe me një trup me peshë po mesatare. Ismail Qemali mbante një veshje të kohës, me kostum të kohës, kravatë e kohës, flokë të thinjur të krehur me kujdes dhe me një mjekër të bardhë të krehur edhe atë. Ngjyra e kostumeve në përgjithësi ishte e zezë dhe në kokë mbante kapele.

5. Ismail Qemali gjatë gjithë jetës së vet jetoi në këto shtete: Shqipëri, Greqi, Turqi, Itali, Bullgari, Siri dhe për pak kohë në Francë, Angli, Zvicër dhe Gjermani.

6. Ismail Qemali u diplomua në gjimnazin Zosimea në Janinë dhe pati një karrierë të konsiderueshme në administratën turke. U arsimua në Paris për Shkenca Juridike dhe Ekonomike. Me këtë edukim ai ishte një nga më të arsimuarit në administratën turke të asaj kohe.

7. Ismail Qemali njihej dhe si një poliglot, një armë që atij i shërbente në të gjithë aktivitetin e tij politik për çështjen shqiptare. Ai njihte shkëlqyer gjuhën shqipe, osmanishten, turqishten e re, greqishten e vjetër, latinishten, italishten dhe frëngjishten.

8. Ismail Qemali cilësohet si babai i kombit, duke qenë se ka kryer aktin më historik në të gjithë historinë e shtetit shqiptar. Ai ngriti flamurin e Pavarësisë në Vlorë, më 28 Nëntor të vitit 1912 dhe shpalli Shqipërinë shtet të pavarur duke i kërkuar fuqive ndërkombëtare ta njihnin këtë vendim.

9. Në asnjë rrethanë dhe në asnjë situatë, ai nuk e përdori këtë moment sublim për të përfituar dhe marrë vlerësime. Madje, në fjalimin e tij ditën e Shpalljes së Pavarësisë, ai është shprehur, se, siç e donte Zoti që të ishte i pari të ngrinte flamurin e pavarësisë, ashtu të bëhej edhe hero i parë i shtetit shqiptar.

10. Ismail Qemali është kryeministri dhe kryetari i parë në historinë e shtetit shqiptar. Ai qëndroi në krye të qeverisë nga data 29 Nëntor e vitit 1912 deri në 22 janar 1914 për 12 muaj e 56 ditë.

11. Ismail Qemali ngriti në Vlorë flamurin e kuq me dy krena shqiponjash, një flamur që deri më sot na vjen në tre variante. I pari, se këtë e qëndisi një Marigo, një nuse e shtëpisë ku fjeti Ismaili natën e fundit, atë që e solli Spiridon Ilo nga ShBA, varianti i tretë i Eqrem bej Vlorës, sipas të cilit ai ia dha flamurin që ia kishte falur Aladro Kasstriota burri i një princeshe që pretendonte se ishte pasardhëse e Skënderbeut.

12. Në vlerësimet e punës që i kanë bërë drejtuesit e administratës turke për Ismail Qemalin janë shënuar këto fjalë: Vali i denjë, diplomat, deputet, udhëheqës shteti, mendimtar dhe kryetari i parë i shtetit shqiptar.

13. Ismail Qemali e nisi karrierën e vet politike si përkthyes në Ministrinë e Jashtme të Turqisë Osmane në vitin 1860. Detyra e dytë në administratë e Ismail Qemalit ishte në vitin 1868, drejtor i Sekretariatit në Zyrën Juridike në Sofje të Bullgarisë, që në atë kohë ishte pjesë e Turqisë Osmane.

14. Ismail Qemali mori detyrën e nënprefektit të rajonit të Rusçuk, një detyrë që e mbajti për pesë vjet. Në vitin 1873, ai jep dorëheqjen dhe largohet nga ajo detyrë.

15. Ismail Qemali u emërua sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Turqisë në vitin 1876, një detyrë që e ndihmoi shumë të njihte diplomacinë turke nga brenda, por edhe atë të huaj. Në këtë detyrë qëndroi për një vit.

16. Në vitin 1877, ai pëson një dënim në karrierën e tij, pikërisht për aktivitetin e tij patriotik ndaj Shqipërisë. Me arsyetimin se kërkoi autonominë e Shqipërisë, ai internohet për shtatë vjet në Kytahja të Anadollit. Por presioni i një pjesë të administratës turke, por edhe të patriotëve shqiptarë, bëri që sulltan Abdylhamiti t’i hiqte internimin dhe ta emëronte madje Vali në Bollu të Turqisë.

17. Ismail Qemali emërohet Vali në Siri, një detyrë shumë e lartë në atë kohë dhe për më tepër që bëhej fjalë për një krahinë që më vonë mori edhe ajo pavarësinë si shtet i pavarur. Këtë detyrë e mbajti deri në 28 qershor të vitit 1892.

Vazhdon
There are 1,442 comments

Add yours
 1. AlbertBiada

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. п»їMedicament prescribing information.
  canadian cialis
  Get warning information here. Everything about medicine.

 2. 성인망가

  Hi, I do believe this is a great website I understand this is off subject but I just had to ask. Appreciate it! “성인망가” Freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since I bookmarked it.

 3. 온라인카지노

  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how so much effort you place to make one of these fantastic informative web site.
  온라인카지노” m really impressed with your writing skills and
  We finalize our work space and hamper within your budget
  , no matter what kind of programme you have in mind!

 4. Как разбудить в себе интерес?

  За мужчиной и женщиной, вступающих в брак, стоят их семьи,
  стремящиеся одна за счет другой казаться лучше, аристократичнее.
  Подобное явление наблюдается и в более многочисленных
  социальных общностях. Так, враждебно
  относятся друг к другу немцы юга
  и севера, англичанин с пренебрежением смотрит
  на шотландца. Поэтому возникающая сильная неприязнь между людьми с
  такими явными различиями, как культура, вероисповедание, цвет кожи,
  совсем нас не удивляет. Однако эта враждебность не проявляется во время подкрепленного либидо самого процесса объединения людей в ту или иную группу.
  Как разбудить в себе интерес?

 5. fouri

  Our Makeup Brands “People have so much trust for the creators and influencers they follow, rather than the ads they see on TV. It’s they look toward creators to tell them what mascara to wear or what products to buy. So this feels like a violation of that trust,” said Zaven Nahapetyan, co-founder of social media platform Niche, which is designed to encourage more authentic online communities. “But you can have authentic brand sponsorships and partnerships. As we shift into a new era of social media and marketing, it becomes more important for brands to develop relationships with their communities.” Something I discovered about myself was that my mascara always transferred. I just thought it was due to my oily skin, and the humidity in the south. Years ago I had a makeup artist recommend a mascara for just my lower lashes. She was doing my makeup and asked me if my mascara ever transfers.
  https://codyvozz740741.blogofchange.com/21764846/fenty-longwear-foundation
  Because we use real, authentic rose quartz for our tools, your tool may vary in color. Your cart is empty Why not also add our Rose Quartz Guasha Tool to your collection? Guasha The Ancient practice of Gua Sha Facial Massage is to know for helping with loss of firmness and elasticity as well as fine lines and wrinkles. For best results apply a few drops of face oil prior to the massage. Thank you for signing up, Designed specifically to treat the delicate skin around the eyes, this tool: © All Rights Reserved 2023 · Powered by Shopify $30.00 NEXT ONE OF A KIND RELEASE – MARCH 4 Massage with Gua Sha regularly and you will notice the results very quickly. Your complexion will glow, become firmer and smoother. The contour of the face will be improved and the depth of fine lines will be reduced.

 6. 성인망가

  Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog
  hyperlink to your host I’m not sure why but this web site is loading extremely slow for me“성인망가” I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin.I wonder how so much effort you place to make one of these fantastic informative web site.

 7. 강남풀싸롱

  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.Aspectmontage makes it easy as can be and affordable for you to upgrade your windows, doors, roofing, showers or baths. “강남풀싸롱” this is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. I will be coming back to your website for Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with wonderful info.

 8. emumb

  While we don’t rely on the EPA’s specific efficiency breakdown, it’s arguably worth sharing. With electric and gas power combined, the PHEV returns an estimated 50 MPG-equivalent (or .1 gallons of gas and 63kWh per 100 miles). After the battery is discharged, the SUV returns just 20 mpg (5 gallons of gas per 100 miles). The 2022 BMW X5 Makes a bold impression. A revamped exterior and a comfortable, driver-oriented cabin create a space that’s as luxurious as it is practical. Exterior features include: It’s big, clever, good-to-drive and luxurious We may earn a commission for purchases made through our links. BMW made its intentions clear early on with the creation of the BMW i8. However, BMW has come a long way since then with several new hybrid models. The latest model is the electrified version of the family SUV, the BMW X5 45e.
  https://911-targa-4s.werite.net/post/2023/03/20/2019-maybach-s-560-for-sale
  For new vehicles purchased in 2023 or later, manufacturers of EVs must qualify under the process put in place by the Inflation Reduction Act of 2022. Audi Pre Sense® Basic, City, and Rear are standard safety features you’ll find on both the 2022 Q5 and Q5 Sportback. In the event of a collision, this technology will help keep you and your passengers safer. The Q5 & Q5 Sportback offer standard Side Assist and Parking System Plus while only the Q5 delivers standard Lane Departure Warning. You can upgrade trim levels on both SUVs to net Adaptive Cruise Control with Traffic Jam Assist but only the Q5 offers the available Audi Virtual Cockpit Plus and the innovative Head Up Display with Traffic Sign Recognition. Milton Keynes, – Part SUV, part coupé and now partly electrified – the new Q5 Sportback is the latest in an already long line of Audi models to adopt a plug-in hybrid TFSI e powertrain. The best-of-both-worlds versatility, with the environmental and financial benefits of zero local emission electric driving, but increased range, has been made possible by an increased capacity battery. This technology also comes to the Q5 TFSI e SUV and TFSI e versions of the A6 and A7 Sportback.

 9. Kaw

  © Официальный интернет-магазин крымской косметики. 2016-2023 В любом случае, масло рекомендуется наносить на ночь, а утром – смывать. При его использовании днем не рекомендуется в это время выходить на улицу, чтобы избежать воздействия ультрафиолетовых лучей на брови или реснички. Если же на улицу выйти все-таки надо, предварительно масло придется смыть. Единственное противопоказание к применению масла усьмы – индивидуальная непереносимость подобной консистенции. Перед началом косметического курса рекомендовано нанести каплю экстракта на небольшой участок кожи, проверив реакцию покрова на жидкость. Масло из листьев и стеблей усьмы приготавливается на основе эфирных масел из косточек винограда, персика, миндаля или абрикоса. Листья растения настаиваются на базовом масле, такой способ называется мацерация. Масло, полученное при мацерации менее эффективно, но более безопасно. Хранится оно так же 3 года в темном и прохладном месте.
  https://www.planetpillars.com/community/profile/dirkdykes309198/
  ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ! Этот сайт был скопирован с ресурса izi.ua c целью незаконного получения ваших персональных данных и возможного мошенничества © ART-VISAGE Studio Laboratory, 2000-2023 Почему косметика для бровей стремительно обретает популярность? Раньше девушки обходились одним только карандашом, старательно наводя однотонные жгуче-черные полосы. Но тенденции моды не стоят на месте, предлагая современным дамам абсолютно новые, универсальные решения и простые уловки для создания идеального макияжа. Мы всегда рады вам и открыты с понедельника по субботу с 10:00 до 19:00, в воскресенье – с 11:00 до 18:00. Обращаем Ваше внимание, что возможность комментирования доступна только для зарегистрированных пользователей. – Кондиционирует и способствует росту волос Toplash Fix and Grow brow gel – новый продукт от компании Toplash Cosmetics.Инновационное средство для бровей действует в двух направлениях: обеспечивает гибкую фиксацию бровей, придавая им ухоженный вид, и питает волоски бровей – от корней до самых кончиков, за счет входящих в его состав активных компонентов.

 10. FER

  とはいえ、オンラインカジノのなかで悪質なものはごく少数であることも確かです。優良オンラインカジノはたくさんあるので、サービスが良く、信頼できるオンラインカジノで遊ぶようにしましょう。 話し相手が欲しいと思い、掲示板に書き込みをしたところ、病気で余命半年という女性と知り合った。無料の交流サイトを勧められたので登録し、メッセージをやり取りして悩みを聞いていたが、途中からお金が発生するようになった。今更相談をやめるわけにもいかず、サイトへの支払いが100万円を超えてしまった。 Casino Dungeon 〜カジノダンジョン〜 CASINO JUICE(カジノジュース)は、オンラインカジノのおすすめ情報や攻略情報など少しでもオンラインカジノをプレーされるプレイヤー様の支えとなる情報を提供しているサイトです。オンラインカジノのプレイヤー様が安全に楽しく遊べるようにしていくことが我々のテーマです。 一般的に、オンラインカジノからお金を引き出す方法は、ecoPayz、Venus Point、iWallet、STICPAY、銀行送金、仮想通貨など、複数の決済手段が用意されています。オンラインカジノによって、出金できる方法は様々ですが、特にecoPayzやiWalletは様々なオンラインカジノで採用されている傾向にあります。遊びたいオンラインカジノに、希望の出金方法が対応しているか最初に調べておきましょう。
  https://wiki-canyon.win/index.php?title=オンラインカジノ_損切り
  プレイワールドカジノ(Play World Casino)は2023年にオープンした新しいオンラインカジノです。ボーナスや入金出金方法、登録の仕方や実際に遊んだ感想など詳しく解説します。 ポイントカップで入金、出金するためにはWaFA以外にも現金化するための加盟サイトいも登録をしておくとよいです。ポイントを加盟店サイトに移動させる際の手数料はかかりません。手数料を少しでも浮かしたいという方は、手数料がかからないPointCup(ポイントカップ)は使い勝手がよいかもしれません。ポイントを移動させるときの手数料を取られるのが嫌だと思われる方は、手数料が取られないPointCupはとても便利です。 他にもオンラインカジノに使えるプリペイドカードはあるので、もしVプリカで入金失敗したら使ってみてください(コンビニで買えないものもあります)。 AV Watch6 19(月)0:45 オンラインカジノの登録方法がわかったものの「どのオンラインカジノを選んでいいかわからない」という方もいるでしょう。ここでは、オンラインカジノの選び方について解説します。 オンラインカジノでおすすめ情報をまとめてみました。オンラインカジノの登録方法から入金方法、さらに出金方法まで初心者の方でも分かりやすい内容にしています。これからオンラインカジノを始める方は、ぜひ参考にして下さい。

 11. acheter du vardenafil en Belgique en ligne

  After exploring a number of the articles on your web site,
  I truly appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark
  site list and will be checking back in the near future.
  Please check out my web site as well and let me know
  how you feel.

 12. sildenafil 100 mg en vente en ligne

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this submit and if I could I want to suggest you some interesting
  issues or suggestions. Maybe you can write next articles relating to this article.
  I wish to learn even more issues approximately it!

 13. compra de fluvoxamine en Bolivia fiable

  I’ve been browsing online greater than 3 hours nowadays, yet I by no means found any attention-grabbing
  article like yours. It is pretty value sufficient for me.

  In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net
  shall be a lot more useful than ever before.

 14. Kauf von perlutex

  Thank you for any other magnificent article. Where else may anybody get that
  kind of info in such a perfect method of writing?
  I have a presentation next week, and I am at the look for such
  information.

 15. Georgianna

  First off I want to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like
  to ask if you do not mind. I was interested to find out how you
  center yourself and clear your head before writing.
  I have had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing but it just seems like the first
  10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Thank you!

 16. psymn

  To redeem this offer, simply click the link at the top, or any of the BoVegas Casino images on this page, and create an account. After creating your account, go to the “coupons” tab in the cashier then click “Redeem Coupon code” and enter code 100ACG to receive your $100 in free casino chips to BoVegas Casino. Your casino winnings can be withdrawn upon completion of the wagering requirements. Not the oldest and not the newest. BoVegas Casino is building up a good reputation by having a fantastic game library, a great site with options to play on desktop or mobile and having multiple deposit methods available. Although the owner is not clearly stated and not all information is completely available, the needed security and safety measures are in place. The BoVegas Casino theme is fun and exciting and brings Las Vegas to the player’s devices in a smooth platform. Whether your choice is to play on the website through your browser or download it to your device, you can truly enjoy the BoVegas Casino gaming experience.
  http://www.taehyunshop.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=24062
  Online Casino Canada > Reviews > Саnаdiаn Dоllаr Оnlinе Саsinоs No deposit bonuses differ depending on the gaming site and can range from symbolic amounts to more generous offers like a $20 free bonus. However, casinos can also give you free spins as a no deposit promotion. You can receive from 10 up to a few dozen bonus spins to use in eligible online slots. No deposit bonuses awarding free cash are better options since you can play all types of games except those that are restricted.     As its name suggests, the $5 deposit casino bonus requires a min deposit of C$5 in order to activate the promotion. Players love it because it only asks for a small investment compared to the amount of bonus cash it offers. The chance to deposit $5 in online casino and get a bonus of C$20 to C$80 is the offer high rollers and experienced gamers shouldn’t miss. Nor should the newcomers to casino gaming, as they could get enough credit to test out multiple games and hopefully win some real money in the process.

 17. precio del butenafine 1% sin receta

  Hey there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 18. Earle

  Hello there, I discovered your web site by way of Google at the same time
  as looking for a related subject, your web site got here up, it looks great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply turned into alert to your weblog thru Google, and found that it is really informative.
  I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you happen to proceed this in future.
  Numerous other people will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 19. gestapuran pedido en España

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues
  with your blog. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please comment and
  let me know if this is happening to them as well? This might be a
  issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 20. Marianne

  Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the
  whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 21. commande de aricept en Belgique

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having
  a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.

  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 22. kopen alli in Spanje

  My partner and I stumbled over here from a different website and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward
  to looking at your web page for a second time.

 23. comprar cyclophosphamide en Bolivia

  Heya this is somewhat of off topic but I was wanting
  to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 24. compra de risofos en Marsella

  With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all
  over the web without my authorization. Do you know any solutions
  to help protect against content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

 25. Lic

  Other parts of the crypto ecosystem soured at the same time. On Tuesday, Coinbase, one of the largest cryptocurrency exchanges, reported a $430 million quarterly loss and said it had lost more than two million active users. The company’s stock price has plunged 82 percent since its triumphant market debut in April 2021. XRP has established a support level at $0.48144, which indicates a price level where buying pressure has historically outweighed selling pressure, potentially acting as a price floor. Conversely, it has encountered a resistance level at $0.55466, representing a price level at which selling pressure has historically outweighed buying pressure. Cryptocurrency prices also dropped precipitously. The price of Bitcoin fell as low as $26,000 on Thursday, down 60 percent from its peak in November, before rising somewhat. Since the start of the year, Bitcoin’s price movement has closely mirrored that of the Nasdaq, a benchmark that’s heavily weighted toward technology stocks, suggesting that investors are treating it like any other risk asset.
  http://jaechi.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=39645
  However, it does not apply in this case. Judge Mellor said that, based on the evidence, merely running a Bitcoin node to create a new block in the Bitcoin File Format does not meet fixation or sufficient identifiability requirements. Copyright law cannot be applied to something whose “subject matter which is not expressed or fixed anywhere,” he said. That’s not ambiguity then, is it? According to a lawyer for 14 of the developers, the Court of Appeal was inclined to take the matter to trial because all of the developers were beyond the court’s jurisdiction. Next year, a thorough trial is anticipated. The Trustee may deduct the amount of any taxes owed from any distributions it makes. It may also sell Trust assets, by public or private sale, to pay any taxes owed. Registered holders of Shares will remain liable if the proceeds of the sale are not enough to pay the taxes.

 26. comprar kenalogin en Italia

  Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My blog discusses a lot of the same topics as yours and I think
  we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog
  by the way!

 27. Italia

  Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the excellent work!

 28. exforge disponible en farmacia de Chile

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all
  is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Kudos

 29. Koop tridiavir online

  I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 30. prix du bupropion en Belgique

  A person necessarily help to make severely articles I’d state.
  That is the very first time I frequented your web page and up to now?
  I amazed with the research you made to create this actual publish incredible.
  Magnificent task!

 31. compra de norfloxacin en Italia en línea

  I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody
  else encountering problems with your site. It
  appears as if some of the written text on your content are running
  off the screen. Can someone else please provide
  feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve
  had this happen before. Thank you

 32. amirel sans ordonnance

  An intriguing discussion is worth comment.
  There’s no doubt that that you should write more on this subject matter, it
  may not be a taboo matter but usually folks don’t speak about these
  issues. To the next! Many thanks!!

 33. lumigan online beschikbaar in Nederland

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk
  about this site with my Facebook group. Chat soon!

 34. Lashay

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to
  my followers! Wonderful blog and amazing design.