3.1

Fara e zezë – Nigella sativa

Spread the love

Hyrje

Në këtë farën e zezë gjendet shërimi i çdo shqetësimi, përveç vdekjes” – Pejgamberi Muhamed (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij).

Fara e zezë është ilaç për ethe, dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, ftohje e zakonshme. Ai është një faktor qetësues për shumë probleme të lëkurës, plagë dhe pezmatime të jashtme, dhe si një antifungal dhe mbytës kundër parazitëve dhe krimbave” – Ibni Sina (Avicena) “Libri mbi shërimin”.

Ta quajmë farën e zezë një kurë magjike me siguri do të jetë një ekzagjerim, por është e pamundur të mos e ekzagjerosh efektivitetin e saj” – M.D. Peter Schleicher.

Çfarë është fara e zezë?

Është farë e një bime shumëvjeçare, emri shkencor i së cilës është Nigella Sativa. Persianët e njihnin si ‘shoniz’, egjiptianët e lashtë e njihnin si ‘bar gjumi i zi’, ndërsa arabët e njihnin si ‘fara e zezë e bekuar’.

Historia e farës së zezë

Përdorimi i farës së zezë ka më shumë se 2500 vjet. Është përmendur në sistemin mjekësor grek, gjithashtu ajo ka luajtur një rol të rëndësishëm në praktikat e lashta mjekësore, veçanërisht tek egjiptianët e lashtë. Është përmendur gjithashtu në librat shkencor të el-Birunit, gjithashtu dhe Ibn Sina ka treguar rëndësinë e saj në librin e tij “Ligji i mjekësisë”, dhe për rolin e saj në trajtimin e shumë sëmundjeve.

Përmbajtja e farës së zezë

Studime të shumta vërtetuan se fara e zezë përmban elemente të shumta të pasura me vlera ushqyese si dhe aminoacide, fosfat, hekur, fosfor, karbohidrate, vajra, antibiotikë të ndryshëm me ndikim dhe me dobi të pakrahasueshme, që ndihmojnë në rregullimin e sistemit imunitar dhe shëron një numër të konsiderueshëm të sëmundjeve të ndryshme si: shkatërrimin e viruseve, përforcimin e aparatit të frymëmarrjes, përforcimin e aparatit tretës si dhe është materie qetësuese dhe aktivizuese në të njëjtën kohë.

Përdorimi dhe përparësitë

Dhimbja e shpinës, dhimbje te tjera muskulore. Ngroheni mesatarisht vajin e farës së zezë dhe vendoseni intensivisht mbi zonën e dhimbjes, dhe të shoqërohet bashkë me pirjen 3 herë në ditë të një luge çaji vaj fare të zezë (5 ml). Shërimi do të arrihet brenda pak javëve.

Dhimbja e kokës

Fërko me vaj të farës së zezë pjesën e ballit dhe zonat afër veshit, më pas fasho ballin. Gjithashtu të pihet një lugë çaji (5ml) vaj fare të zezë para mëngjesit.

Hipertensioni

Përziej çdo lloj lëngu me një lugë çaji (5 ml) të vajit të farës së zezë dhe shoqëroje me 2 thelpi hudhre çdo mëngjes në vaktin e ushqimit. Fërkoje të gjithë trupin me vajin e farës së zezë dhe ekspozoje atë në rrezet e diellit për gjysmë ore çdo 3 ditë.

Tensioni nervor dhe stresi

Një lugë çaji (5 ml) vaj të farës së zezë i shoqëruar me një gotë çaj apo kafe ju ndihmon të qetësoheni dhe të ulni simptomat e tensionit.

Problemet e stomakut

Pini një gotë qumësht të shoqëruar me një lugë çaji (5 ml) vaj fare të zezë 3 herë në ditë për 5 ditë radhazi.

Diarrea

Përziej një lugë çaji (5 ml) vaj fare të zezë me një gotë kos, pijeni përzierjen 2 herë në ditë për 3 ditë radhazi.

Kolla dhe astma

Fërkojeni kraharorin me vajin e farës së zezë, dhe pini një lugë çaji (5 ml) vaj fare të zezë në mëngjes, mesditë dhe natën. Thith avujt e vajit të farës së zezë të hedhur në ujë të nxehtë.

Diabeti

Përziej një gotë me gjethet e lules lakërishtë, një gotë fara të zeza, gjysmë gote me lëkura shege dhe gjysmë gote gjethe të llojit fumaria. Bluajini në grirëse derisa të bëhen si pudër. Pini gjysmë luge çaji të kësaj përzierjeje me një lugë çaji (5 ml) vaj të farës së zezë para se të hani kafjallin. Përsëriteni këtë për rreth 1 muaj.

Sëmundjet e zemrës

Pini vaj të pastër të farës së zezë të shoqëruar me një lëng të nxehtë. Kjo ndihmon në shkrirjen e dhjamërave, hapjen e venave dhe arterieve.

Tëmthi dhe gurët në veshka

Grini tërësisht 250 gram fara të zeza dhe përzieni me 250 gr mjaltë të pastër. Merrni 2 lugë çaji të kësaj përzierjeje me ujë të ngrohtë. Kjo përzierje është mirë të shoqërohet edhe me një lugë çaji (5 ml) vaj fare të zezë çdo ditë para mëngjesit.

Impotenca seksuale

Përzieni 50 ml vaj ulliri dhe 50 ml vaj fare të zezë si dhe 50ml mjaltë të pastër. Përzini tërësisht dhe pini një lugë çaji nga kjo përzierje para çdo vakti buke. Kjo do të rikthej vitalitetin.

Rënia e flokëve

Fërko skalpin e kokës me lëng limoni dhe lëreni për 15 minuta. Lajini me shampo dhe ujë tërësisht dhe në fund thajini flokët. Më pas në skalpin e kokës përdorni vajin e fares së zezë dhe pini një lugë çaji (5 ml) të shoqëruar me çaj ose kafe.

Skuqja e kofshëve dhe e nyjeve

Lajeni zonën e skuqur me ujë dhe sapun. Thajeni zonën dhe fërkojeni me vajin e fares së zezë, lëreni kështu nga pasditja deri në mëngjesin tjetër.

Për lëkurë te shëndetshme

Përziej në mënyrë të barabartë vajin e farës së zezë si dhe vajin e ullirit. Fërkojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni kështu për rreth 1 orë, më pas lani me sapun dhe ujë.

Përtacia

1 deri 2 lugë çaji (5 deri 10ml) vaji fare të zezë të përzier me lëng portokalli çdo mëngjes ju ndihmon të jeni më aktiv gjatë gjithë ditës.

Përmirësimi i kujtesës

1 lugë çaji (5 ml) vaji farë të zezë të shoqëruar me 100 mg mente të zier mirë.

Për gjumë të qetë

Një lugë çaji (5 ml) vaj fare të zezë të shoqëruar me një lëng të nxehtë ju garanton një gjumë të qetë gjatë gjithë natës.

Përgatiti: Z. Huduti

(Revista “Vlera”, nr. 12, tetor 2014, fq. 39-40)
There are 310 comments

Add yours
 1. Nom

  LIVE SCORECARD Shraddha Murder Case: Aftab Poonwalla’s Custody Extended By Four Days I Times Now I Latest Updates Text updates from the Melbourne Cricket Ground as England look to avoid a 3-0 ODI series sweep against Australia. Nov 16, 2022: Based on the BCCI deadline, all 10 Indian Premier League (IPL) franchises have announced their list of released and retained players ahead of the IPL … As mentioned, we will always give a betting tip based on our thoughts on who will win todays match, but we will also add in a few bonus bets we like based on the different matches, teams and players in action. Betting in the IPL is huge. The amount of live bettors rise way above than the average number during the IPL season which goes on for 70-80 days. IPL is organized every year by the BCCI & all rights of IPL are reserved with the same. BCCI has decided to organize all IPL matches in Maharashtra to save air travel. All matches will be played only in the Wankhede, Brabourne, & DY Patil Stadium located in the state of Maharashtra itself. So 55 matches of IPL alone are hosted by Mumbai and the remaining 15 matches by Pune (DY Patil Stadium). This is happening for the first time in the history of IPL. All matches of the league will be organized by 3 stadiums alone.
  https://wiki-neon.win/index.php?title=Flashscore_com_live_soccer
  All Games | LIVE | Finished Therefore, live football scores provide only the latest data. Moreover, you will be able to immediately see how the current result influences the overall position of the teams in the competition. This data is updated in real time. There have been a few surprises… Bet on Soccer from your mobile with 1xbet! “I could be the one to change football in Jamaica,” Khadija Shaw remembers thinking as a determined youngster. Now she’s leading the charge for Manchester City. © 2022 777score.com All Games | LIVE | Finished There have been a few surprises… UEFA Champions League Now you will be able to not only find out livescores of such matches but also follow the detailed statistical information of the game. For example, this information includes:

 2. cefly

  Dla przykładu, jeżeli wygramy 100 zł, to tę kwotę musimy obrócić trzydziestokrotnie, czyli postawić zakłady na kwotę łącznie 3000 zł, żeby móc wypłacić środki. Minusem aplikacji jest to, że nie znajdziemy jej w oficjalnych sklepach Google Play oraz App Store, a możemy pobrać ją wyłącznie ze strony Totalizatora Sportowego. Wizard 101 to wieloosobowa gra przygodowa online stworzona przez KingsIsle… Bonusy powitalne, które są powszechne i znane wszystkim, to z góry ustalony procent pierwszej wpłaty. Jednak niektóre kasyna online na prawdziwe pieniądze oferują pakiety powitalne składające się z kilku bonusów powitalnych przyznawanych dodatkowo do pierwszej wpłaty. Na przykład, jeśli zdeponujesz 500 $ w kasynie, które oferuje 200% bonus powitalny, otrzymasz 1000 $ w bonusie oprócz 500 $ w prawdziwych pieniądzach.
  https://coachellavalley.us/community/profile/mauriceconaway/
  Titan Poker już od ponad dekady jest jedną z największych stron pokerowych. Poker room otrzymał wiele nagród, wliczając w to Gambling Online Magazine’s Gold Award za najlepszą obsługę klienta w pokerze online. Titan Poker oferuje speed pokera i miliony dolarów gwarantowane każdego miesiąca w turniejach. Szczególną uwage należy zwrócić na progresywne turnieje jackpot, w których nagrody dochodzą do 300 000 $. Wypłacić pieniądze można na kilka różnych sposobów, a sam proces żądania wypłaty jest dość dobrze opisany w dziale Cashout na każdej platformie. Zazwyczaj jednak proces ten jest dość czasochłonny, możliwy jednak do przyspieszenia. Największe poker roomy wypłacają pieniądze praktycznie natychmiast. Jeżeli przykładowo korzystamy z portfela elektronicznego, to po zleceniu wypłaty na PokerStars, mamy pieniądze do dyspozycji za kilka minut na Skrill, czy Netellerze. Niektóre poker roomy natomiast rezerwują sobie czas na przetworzenie wypłaty. Wynika to z tego, że wykonują je ręcznie – musi przyjść księgowa i wykonać przelew do gracza. Czas na przetworzenie wynosi zazwyczaj do 48 godzin maksymalnie. Później wszystko zależy już od operatora finansowego – VISA, MasterCard (gdy chodzi o wypłatę na kartę kredytową), czy banku (w przypadku przelewów).

 3. 강남오피

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon
  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to
  “강남오피”
  come back once again since I book marked it. Money and freedom is the
  best way to change, may you be rich and continue to help others.

 4. Психологичные фильмы.

  Говорит ли поведение людей об их установке
  на какой-либо смысл жизни?
  В принципе, да – люди желают счастья и хотят пребывать в этом
  состоянии. Психологическая сторона этого стремления – отсутствие боли и неудовольствия
  и, вместе с тем, – переживание удовольствия от сознания себя счастливым.
  Следовательно, смысл жизни находится в прямой зависимости от принципа удовольствия.
  Психологичные фильмы.

 5. con

  Please verify your current location on Earth and that you have completed at least 7,760 spins on our planet.(Hint: It means you’re 21+ years old) This is my favorite game ,so much fun, always adding some new & exciting things. Love the different themes for each album. Really addicting & so many awesome games, & perks, bonuses. Really fun unique game app, which I love & so many helpful cool fb groups that help you trade cards or help you for free ! ♡ SLOTOMANIA ♡ With over 1,200 slot and video poker machines to choose from, you’ll find a full selection of your favorite games. Mandalay Bay offers a variety of games, ranging from $0.01 to $100.00. Prosperity can be yours with this mystical fantasy game incorporating some of your favorite features. Indulge in the excitement of wilds that spread across the reels, free games, and mystery jackpot triggers that can be awarded at any point in the game. Increase your bet to improve your chances of hitting the progressive jackpot and lock in top symbols for even more wilds. Come experience Wu Dragon™ today at Mohegan Sun!
  http://topad119.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=38311
  Ruby Slots Casino uses RTG casino software. You will enjoy different products as well as a great selection of gaming options. Their games are checked by an independent auditor in order to ensure random outcomes, smooth operation, as well as fair gaming.  There is a strict guideline and policies that are needed to protect the information. The casino uses a 256 bit SSL encryption in order to make safely different banking transactions.  SIGN UP FOR 30 FREE SPINS NO DEPOSIT Ruby Slots Casino is giving away 65 FS on … @USCAdmission Feb 13 Excluding blackjack, Ruby Slots also offers these table games to players: 1st Deposit Bonus: 250% up to $2,500. This Bonus is to play Slots and Keno games. No wagering requirements and no max cash out. Or 100% up to $1,000 to play all games. Wagering requirements are 30x for Slots & Keno, 60x for Table games, and Blackjack. The maximum cashout is 10x. The minimum deposit for these bonuses to be activated is $30. T&Cs apply. 21+ to play.

 6. karee

  The medical, aged care and NDIS sectors are highly competitive, complex and sophisticated marketplaces with a suite of compliance guidelines not found in other industries. Effective marketing in these sectors needs strong industry knowledge, speaking in the right voice, reaching the right ear and delivering results. Levo Health is a full-service healthcare advertising and consulting agency that works with physician groups, surgery centers, health systems, and other healthcare-focused companies to increase their patient acquisition goals through data-driven marketing and direct-to-patient advertising strategies. A pharmaceutical marketing agency provides a necessary and valuable service to the pharmaceutical industry. A pharmaceutical marketing agency is responsible for developing, implementing, and managing marketing programs for its clients. This includes creating and executing marketing plans, managing budgets, and overseeing all marketing activity. In addition, a pharmaceutical marketing agency also provides support services such as market research, public relations, and advertising. They work with a variety of stakeholders in the pharmaceutical industry including doctors, pharmacists, patients, and payers.
  http://greenfive.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=17649
  Within that, native video advertising is one of the fastest growing segments. In 2020, eMarketer forecasts that advertisers will spend 38.7 percent of their digital video advertising budgets on native video. So, what is LinkedIn video? Well, what it is not is sharing a link from YouTube or another platform in your update. Just like Facebook and other social platforms that have been pivoting to video, they place a premium on video content that is natively uploaded. What Is Native Advertising? Native advertising is a form of paid media where the ad experience follows the natural form and function of the user experience in which it is placed. The music backing the clip is Breakbot’s “By Your Side,” but is labeled “Promoted Music.” Weirdly, when you tap on the “Promoted Music” you’re not taken to the soundbite on TikTok like usual, but instead get an error message saying “Ad videos currently do not support this feature.”

 7. Kaw

  Кисть имеет длинный и гибкий ворс, что позволяет контролировать интенсивность нанесения! Классическая подводка глаз должна быть ровной и аккуратной. Для этого необходимо правильно подобрать кисточку. Разбираемся, каких форм они бывают. +7(925) 841-15-77 Мегафон Ваш город: Изменить Кисть для подводки тенями обладает пористым ворсом, который отлично удерживает продукт и не дает ему осыпаться в процессе нанесения макияжа и растушевки. Такое свойство позволяет выполнить аккуратный профессиональный макияж, не тратя время на удаление излишков продукта. Учишься выводить графические узоры – попробуй подводку с фетровым наконечником. Учти, что ее не стоит оставлять открытой дольше чем на пару минут, а также следи за тем, чтобы в кисточке не скапливался краситель. В противном случае она может высохнуть и помешать нанесению средства. Первое, что привлекает в любом макияже – глаза. Чтобы сделать взгляд глубоким и выразительным, недостаточно подводки – нужны также кисти для стрелок. Поэтому вы должны знать, какую стоит купить кисточку для стрелок для красивого и легкого макияжа.
  https://collinulie453063.blog-ezine.com/18434396/купить-подводку-для-стрелок
  Сыворотка для роста ресниц трудно найти, дорого В настоящий момент XLASH является последним трендом косметической моды более чем в 30странах мира, в числе Европе, Северной Америки, Японии и Корее. «Алира» — это уютная и доброжелательная атмосфера и профессиональная команда мастеров разных направлений. Сыворотка для роста ресниц Eyelash не только заметно удлиняет ресницы, но и укрепляет и питает даже самые маленькие волоски. Спасибо за это экстракту соевого протеина и лаванды. А тонкая кисточка позволит точечно нанести продукт. Время работы: с 10:00 до 21:00 (Пн-Вс) Внешний вид товара может не совпадать с изображением на сайте в связи с переодическим изменением дизайна производителем! Skin79 – это высококачественные крема, маски, бб крема и много другое! Главный принцип корейского бренда Skin79 гласит: “Время жизненно важно для оздоровления кожи”

 8. vet

  Dit is een nieuw soort poker format van GGPoker wat echt vernieuwend is op het internet. Hiermee probeert GGPoker zich te onderscheiden van andere Poker websites. Dit is echt de meest hardcore versie van Poker, want je moet dus elke hand een keuze maken of je All-in gaat of dat je fold. Als speler start je met 8x de Big Blind. En heb je meer dan dat in je handen, dan kan je kiezen om dat uit te cashen. Als je dus All-in gaat met je 8 Big Blinds en je wint, dan heb je een mooie pot om een deel uit te cashen. Met elke hand dat je All-in gaat, maak je ook nog eens kans op een jackpot. Dit kan een leuk extraatje zijn bovenop je winsten van de Poker hand. Om de jackpot te winnen moet je wel minimaal een Straight Flush hebben. De pokerspellen die door GGPoker worden aangeboden zijn zoal: All-In of Fold, Hold’Em en Omaha. Het gaat om de bekende varianten van poker en dat wordt aangevuld met AoF Sit & Go, Spin & Gold, Rush & Cash en Flip & Go. Kortom, een divers aanbod van allerlei opties die te spelen zijn via de speciale GGPoker app die voor verschillende platformen te downloaden is.
  http://www.sunnybag.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=8074
  Op dit moment kunnen we vaststellen dat Unibet niet operatief is op de Nederlandse casinomarkt. De website is wel actief in verschillende omringende landen, zoals U.K. en België, maar Nederland laat nog even op zich wachten. Toch staat Unibet garant voor goede quotaties bij talloze sportevenementen en het casino scoort ook een dikke voldoende. Het is dus eigenlijk afwachten totdat de Unibet deuren in Nederland opengaan De voorwaarden zijn echter wel wat zwaarder dan bij die van BetCity. Hier is de minimale storting namelijk €100 om de Odds Boost van 100.00 vrij te spelen. Verder werkt het principe hetzelfde. Registreer je, stort €100 en zet €1 in op ‘Feyenoord bereikt de volgende ronde’. Vervolgens kan je de winst uitbetalen als de eerste storting minimaal één keer is rondgespeeld. Dit gaat dus om de eerste storting van €100.

 9. assef

  Poker apps offer similar security measures to traditional online poker sites. Downloading a poker app will also require downloading authorized geolocation software to make sure you are physically within the state offering legal online poker. RunItOnce is one of the newer poker apps for players who’d like to improve their online poker game, from understanding playing position in poker to deeper game theory. This poker software was created by online poker legend Phil Galfond, and the app only operates for poker training in the United States. You need to note one thing is that, even though the app can be downloaded for free in Playstore or AppStore, you need to use your real money to play poker in the app. That is, unlike other free poker apps, PokerStars doesn’t allow you to play poker without depositing your money in the app first. So, if you are not looking to spend money playing poker, then this app is not for you.
  http://1688-1933.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=28638&depth_1=&depth_2=
  The best gambling news source! Subscribe to get weekly updates: Saturday, April 15 & 29 Website: busanparadisehotel.co.kr Blowing up the world of online poker, Paradise Poker introduced late in July 2005 there Million Dollar Freeroll Poker Tournament. Heats ended just days ago for the qualifying tournament that will soon take place. The last 10 tournament players to survive the field will be shipped of to an island paradise to enjoy a weekend of poker and cold hard cash ($1 million). select vTitle, vContent from gen_updates where cStatus = ‘A’ and cProperty = ‘DR’ and (‘2023-04-30 22:03:36’ between dFrom and dTo) ORDER BY iRank DESC LIMIT 1 Along with gameplay, safe online poker sites ensure your funds are secure. That goes likewise for the deposit and cash out process. Whether you fund your account through e-check, debit card, or another form of payment (e.g., some poker sites now accept PayPal), the licensed poker site ensures your personal information, account and other information are secure.

 10. jesdaudge

  The restaurants, restaurants, tea shops, and trick shops in the city are full of guests online finasteride The G protein coupled receptor 30 GPR30, a seven transmembrane domain protein, was recently identified as a novel estrogen receptor structurally distinguished from the classic ERО± and ERОІ 14

 11. viagra 100 mg à prix abordable en Belgique

  Excellent site you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of group where I can get responses from other experienced individuals that
  share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Bless you!

 12. virval au Maroc

  Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through many
  of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly
  delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking
  it and checking back often!

 13. Anita

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I in finding It really helpful & it helped
  me out a lot. I am hoping to give one thing
  again and help others like you helped me.

 14. Ashleigh

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 15. Shanna

  Nice post. I used to be checking constantly this blog
  and I’m inspired! Extremely useful information specially the final section :
  ) I maintain such information a lot. I was looking for this
  certain information for a long time. Thanks and best
  of luck.

 16. Ava

  You could definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to
  say how they believe. At all times go after your heart.

 17. achat de xenical de la marque Mylan

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site.
  You have some really great posts and I believe I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please shoot me an email
  if interested. Many thanks!

 18. grisefuline disponible en venta libre

  Admiring the persistence you put into your website and detailed information you present.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

 19. metronidazole para pedir sin receta

  Howdy! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established website such as yours require a
  massive amount work? I am completely new to operating
  a blog but I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online.

  Please let me know if you have any ideas or tips for brand
  new aspiring bloggers. Appreciate it!

 20. nortriptyline dostępny w Katowicach

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but
  I had to ask!

 21. Займы онлайн на карту

  На днях мне понадобилось 1 000 рублей на неотложные расходы. В Twitter я увидел ссылку на yelbox.ru. На этом ресурсе я нашел много полезных советов о том, как взять онлайн займы и не попасть в долговую яму. Интересно, но некоторые МФО предлагают займы без процентов!


Post a new comment