be9dff330bdf7baecb2ab9a11a252279

FATIMJA ËSHTË FATIME. Gratë me veçanti

Spread the love

Hazreti Fatimja kështu jetoi dhe kështu vdiq.

Dëshiroja të them:”Fatimja është vajza e Hadixhes; së njohur”. Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroja të them: ”Fatimja është vajza e Muhamedit a.s.” Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroja të them:”Fatimja është bashkëshortja e Aliut”. Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroja të them: ”Fatimja është nëna e Hasanit dhe Husejnit”. Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroj të them:”Fatimja është nëna e Zejnebes” Sërish ndjeva se ajo nuk është Fatimeja”. Po, të gjitha këto janë të vërteta por asnjëra nga këto nuk është Fatimeja.
FATIMEJA ËSHTË FATIME.

Pas vdekjes se saj, ajo filloi një jetë të re në histori. Ajo paraqitet në fytyrat e të gjithëve që janë të shtypur. Të gjithë ata që torturohen, që vuajnë, e që uzurpohen e kanë si shëmbëlltyrë Hazreti Fatimenë.
Përkujtimi i Fatimesë u zhvillua me dashuri,emocione e besim të plotë në mesin e burrave dhe të grave, të cilët gjatë historisë islame luftuan për liri e pavarësi. Zëri i tyre u ngrit për shkak të zemrave të tyre të plagosur! Për këtë shkak Fatimeja u bë burim i inspirimit për liri, për drejtësi dhe për rezistim kundër presionit, ashpërsisë, krimit e diskriminimit të masave të privuara.
Është shumë vështirë të bisedohet rreth personalitetit të Fatimesë. Fatimja është ashtu siç kërkon Islami prej gruas në jetë! Koncepti i fytyrës së saj është vizatuar nga vetë Pejgamberi s.a.a. Pejgamberi e ka mësuar si t’u përballojë vështirësive, varfërisë e rezistencës, si të kuptojë thellë dhe si të jetë humane.
Ajo është simbol i të gjithave femrave në jetën si gruas; Simbol i vajzës kur takohet me babain, Simbol i gruas kur takohet me burrin. Simbol i nënës kur takohet me fëmijët dhe simbol i përgjegjësisë në shoqëri.
Ajo vetvetiu është udhëheqëse. Ajo është shëmbëlltyra më e bukur për çdo grua që dëshiron ta mbrojë personalitetin e vet. Ajo e mëson gruan se si të bëjë përpjekje në mënyrë permanente e të rezistojë në dy fronte, brenda dhe jashtë, në shtëpinë babait dhe të burrit, në shoqëri, në mendime, sjellje dhe në jetë.
Unë s’di ç’të them. Fjalët janë të pakta për ta thënë atë që dua!
Ajo që më impresionon më së shumti është shpirtgjerësia e saj. Ajo është bashkudhëtare, hap pas hapi fluturon bashkë me shpirtin e Aliut.
Ajo nuk ka qenë vetëm bashkëshortore e Aliut. Aliu e konsideronte si pjesëmarrëse në të gjithë vuajtjet dhe në gjithë dëshirat e tij. Ajo ishte prehje e tij! Ajo i dëgjonte fshehtësitë e tij. Ajo ishte shoqëruesja e vetme në vetmi.
Për këtë shkak Aliu kishte një respekt të posaçem ndaj saj dhe ndaj fëmijëve të saj.
Pas Fatimesë Aliu është martuar me gra tjera dhe ka patur fëmijë me to,por që në fillim i ka ndarë fëmijët e Fatimes prej fëmijëve të tjerë. Fëmijët tjerë quheshin “Fëmijët e Aliut”, kurse të parët “Fëmijët e Fatimes”. Nuk është për t’u habitur,ngase fëmijët e Fatimesë i ngjanin nënës.
Ne gjithashtu vërejtëm se Pejgamberi kishte një qëndrim të posaçëm ndaj saj. Ai më së tepërmi e disiplinonte Fatimenë. Ai mbështetej vetëm në të. Që nga mosha e re, ajo kishte pranuar thirrjen e madhëruar!
S’di se ç’të flas rreth saj! Më kujtohen fjalët e një shkrimtari francez i cili në një konferencë rreth Merjemes , thotë:” Rreth 1700 vjet është biseduar rreth Merjemes; rreth 1700 vjet filozofët dhe mendimtarët e Lindjes e të Perendimit kanë folur rreth vlerave të Merjemes; rreth 1700 vjet poetët kanë thurur poezi rreth Merjemes; rreth 1700 vjet piktorët kanë vizatuar piktura rreth Merjemes; por asnjëherë nuk kanë patur mundësin që të pershkuajnë gjendjen e saj si nënë e Krishtit”.
Edhe unë dëshirojë të fillojë në këtë mënyrë me Fatimenë. Dëshiroja të them:”Fatimja është vajza e Hadixhes; së njohur”. Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroja të them: ”Fatimja është vajza e Muhamedit a.s.” Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroja të them:”Fatimja është bashkëshortja e Aliut”. Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroja të them: ”Fatimja është nëna e Hasanit dhe Husejnit”. Ndjeva se ajo nuk është Fatimeja. Dëshiroj të them:”Fatimja është nëna e Zejnebes” Sërish ndjeva se ajo nuk është Fatimeja”.
Po, të gjitha këto janë të vërteta por asnjëra nga këto nuk është Fatimeja.
FATIMEJA ËSHTË FATIME.
There are 106 comments

Add yours
 1. sklep

  Wow, superb blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you make blogging glance easy. The entire glance of your site is magnificent, as neatly as the content!
  You can see similar here najlepszy sklep

 2. najlepszy sklep

  Wow, superb weblog format! How lengthy have you been running a blog
  for? you make blogging look easy. The entire look of your web
  site is excellent, let alone the content material! You can see similar here
  sklep internetowy

 3. Manie

  Wow, fantastic blog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you made running a blog look easy. The total glance of your web
  site is great, let alone the content material! You can see similar here e-commerce

 4. sklep internetowy

  Wow, fantastic weblog structure! How long have you ever been blogging for?
  you made blogging glance easy. The total glance of your site is wonderful,
  let alone the content material! You can see similar here ecommerce

 5. Situs Judi Slot303

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or
  blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.
  Studying this info So i’m happy to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I most no doubt will make certain to do not overlook this web site and give it a
  glance regularly.

 6. Lequita

  you’re really a just right webmaster. The web site loading speed is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece.
  you have done a wonderful job on this topic!

 7. Yara

  Ahaa, its nice conversation on the topic of this article here at this webpage, I have
  read all that, so now me also commenting here.

 8. Teja

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere,
  when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this good paragraph.

 9. Tianna

  It’s difficult to find well-informed people in this particular topic, however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 10. sv388

  I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 11. joker123 deposit via pulsa

  My spouse and I absolutely love your blog and find many
  of your post’s to be just what I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind producing
  a post or elaborating on a few of the subjects
  you write with regards to here. Again, awesome site!

 12. naga169

  I do consider all of the ideas you’ve introduced in your post.

  They are really convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very brief for newbies.

  May you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 13. winning303

  Useful information. Fortunate me I discovered your website accidentally, and I’m stunned why this
  accident didn’t came about in advance! I bookmarked it.

 14. naga169

  It’s hard to find educated people for this subject, however, you seem like
  you know what you’re talking about! Thanks

 15. winning303

  Excellent site you have here but I was curious about if you knew of
  any user discussion forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of group where I can get comments from other
  experienced individuals that share the same interest. If you
  have any recommendations, please let me know. Bless you!

 16. winning303

  Greate post. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly digg it and for my part suggest to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this website.

 17. agen sabung ayam sv388

  When someone writes an paragraph he/she retains
  the image of a user in his/her mind that how
  a user can understand it. Therefore that’s why this paragraph is outstdanding.
  Thanks!

 18. cara deposit pulsa joker123

  Thanks for another informative website. The place else
  may I am getting that kind of info written in such a perfect manner?

  I have a undertaking that I’m simply now working on, and I have been on the
  glance out for such information.

 19. winning303

  What’s up i am kavin, its my first occasion to
  commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant article.

 20. 搬床褥收費

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished
  to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your rss
  feed and I hope you write again soon!

 21. bo slot

  I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A small number of my blog visitors have complained about my
  site not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any advice to help fix this problem?

 22. Situs Judi Slot303

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I actually like what you have acquired here, really like what you are stating
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and
  you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you.
  This is really a tremendous web site.

 23. winning303

  I just like the helpful info you supply on your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check once more right
  here regularly. I’m quite certain I’ll be told many new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 24. naga169

  I was curious if you ever considered changing the structure of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 25. naga169

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 26. Hokicoy login

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your blog? My blog is in the very
  same area of interest as yours and my visitors would
  truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Regards!

 27. naga169

  Hi there to every , because I am genuinely eager of reading this website’s
  post to be updated regularly. It carries good information.

 28. naga169

  Greetings! Very useful advice in this particular
  post! It’s the little changes that make the most significant changes.
  Thanks for sharing!

 29. naga169

  Wow, awesome blog format! How long have you ever been blogging for?
  you made blogging glance easy. The total glance of your web site is wonderful,
  let alone the content!

 30. naga169

  Hi there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it
  and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited
  from this web site.

 31. naga169

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 32. fun88 ถอนเง น นาน ไหม

  fun88 ถอนเง น นาน ไหม เป็นเว็บไซต์ที่ให้บริการการเข้าสู่ระบบทันใจและปลอดภัยสำหรับการเดิมพันกีฬาและคาสิโนสดทุกวันที่ไม่ควรพลาด. ถ้าคุณกำลังมองหาประสบการณ์การเดิมพันที่น่าตื่นเต้นและเพลิดเพลิน ทางเลือกที่ดีที่สุดคือ fun88.

 33. naga169

  Great items from you, man. I have be aware your
  stuff prior to and you’re just too magnificent. I really like what
  you’ve bought right here, certainly like what you’re stating and the
  way wherein you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to take care of to keep
  it smart. I can’t wait to learn far more from you. This
  is actually a terrific website.

 34. bo slot

  I think this is among the most significant information for me.

  And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site
  style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 35. เกมสยงปลา fun88

  ไม่ว่าคุณจะเป็นนักพนันมือใหม่หรือมือเก๋า คุณจะพบความสนุกและความตื่นเต้นที่ไม่มีวันจบกับการเล่นคาสิโนออนไลน์ที่ แทงหวย fun88 . อย่ารอช้า มาสัมผัสความสนุกที่ Fun88asia.cc กันเถอะ!

 36. naga169

  Someone essentially help to make critically posts I might state.

  That is the first time I frequented your web page and
  up to now? I amazed with the research you made to create this
  particular post incredible. Great activity!

 37. Hokicoy

  great submit, very informative. I wonder why the opposite
  specialists of this sector don’t realize this. You should continue your writing.
  I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 38. daftar sv388

  I’m not that much of a online reader to be honest but your
  blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
  Many thanks

 39. naga169

  You’ve made some really good points there. I looked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views
  on this site.

 40. สม คร สมาช ก ใหม fun88

  เว็บไซต์ สม คร สมาช ก ใหม fun88 เป็นที่รู้จักในวงกว้างเนื่องจากความน่าเชื่อถือและความปลอดภัยของการให้บริการ คุณสามารถแทงบอลออนไลน์กับ Fun88 ได้อย่างง่ายดาย มีทั้งการแทงพนันกีฬาในลีกชั้นนำทั่วโลก เช่น ฟุตบอล, บาสเกตบอล, และเทนนิส คุณสามารถเลือกแทงในรูปแบบต่างๆ รวมถึงการแทงสดที่มีความเร็วและความตื่นเต้น

 41. naga169

  Hi terrific website! Does running a blog similar to this require a
  large amount of work? I’ve very little expertise in coding
  but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas
  or tips for new blog owners please share. I know this is off topic however
  I simply had to ask. Many thanks!

 42. naga169

  I don’t even understand how I ended up here, however I thought this put
  up was good. I don’t understand who you might be however
  definitely you are going to a famous blogger in the event you are not already.
  Cheers!

 43. naga169

  Hello! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Keep up the
  fantastic work!

 44. Hokicoy login

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with
  SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 45. winning303

  I have been browsing online more than three hours today, yet
  I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all website owners and bloggers made good
  content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 46. Hokicoy Alternatif

  Wonderful items from you, man. I have remember your stuff previous
  to and you’re simply extremely excellent. I actually like what you’ve obtained here, certainly like what you are stating and the best way
  during which you assert it. You’re making it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I can’t wait to learn far more from you. This is actually a
  terrific site.

 47. winning303

  Howdy, I do believe your website could possibly be having web browser compatibility problems.

  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads
  up! Other than that, fantastic site!

 48. online poker old

  Deposit

  Store merᥙpakan hall yang perlu untuk awal unequivօcal
  kalian bermain di aցen pߋpker onlne tterpercaya dan terbaik.
  Stelah store itu jadi tarᥙhаn untuk anda mengawali Game.

 49. naga169

  Just want to say your article is as astonishing. The clearness on your publish is just spectacular
  and that i could think you’re a professional
  in this subject. Well together with your permission allow me to seize your feed
  to stay updated with impending post. Thank you one million and please keep up the rewarding work.

 50. Hokicoy Gacor

  This is very attention-grabbing, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to searching for extra of your great post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks

 51. Situs Judi Slot303

  Good day! Would you mind if I share your blog with my twitter group?

  There’s a lot of people that I think would really
  appreciate your content. Please let me know. Cheers

 52. slot303

  My family members always say that I am killing my time here at web, however I know
  I am getting know-how everyday by reading thes good posts.

 53. naga169

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I
  genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the
  same subjects? Thank you so much!

 54. slot gacor

  Thanks for the auspicious writeup. It in fact
  was once a leisure account it. Glance complicated to more introduced agreeable from you!

  However, how can we keep up a correspondence?

 55. laga ayam sv388

  Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I
  will come back once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the
  greatest way to change, may you be rich and continue to help other
  people.

 56. naga169

  obviously like your website however you have to take a look at
  the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife
  with spelling problems and I in finding it very troublesome
  to tell the reality however I’ll definitely come back again.

 57. naga169

  whoah this weblog is fantastic i love reading your posts.
  Keep up the great work! You already know, lots
  of individuals are hunting round for this info, you
  can aid them greatly.

 58. bo slot

  I needed to thank you for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it.
  I have you book-marked to check out new stuff you post…

 59. Hokicoy Alternatif

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you ought to publish more on this subject matter, it may not be a taboo subject but typically folks don’t speak about such issues.
  To the next! Many thanks!!

 60. naga169

  What’s up, I would like to subscribe for this website to get
  most up-to-date updates, so where can i do it please help
  out.

 61. naga169

  Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at some of the
  articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I discovered it and
  I’ll be bookmarking it and checking back often!

 62. Hokicoy Gacor

  That is a really good tip especially to those new to the
  blogosphere. Short but very precise information… Thank
  you for sharing this one. A must read article!

 63. naga169

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.

  I desire to read more things about it!

 64. Hokicoy Daftar

  Hello I am so delighted I found your web site, I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a
  all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome work.

 65. Hokicoy Alternatif

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you
  added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips, this blog could undeniably be one
  of the very best in its niche. Amazing blog!

 66. naga169

  I all the time used to read post in news papers but now as I am
  a user of web so from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 67. naga169

  Hi there, I do think your blog could be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 68. Hokicoy

  Hi there, every time i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, for the reason that i like to gain knowledge of more
  and more.

 69. Lacey

  Hi there! This post couldn’t be written much better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I am going to
  forward this information to him. Pretty sure he’s going to have a very good read.
  Thank you for sharing!

 70. Val

  Fantastic post but I was wanting to know if you could write a litte
  more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate
  a little bit more. Many thanks!


Post a new comment