1.4

GRATË MË TË FAMSHME NË ISLAM (4)

Spread the love

Vazhdim

Tërë lavdërimi i takon Allahut, Zotit të botëve, qofshin të bekuara zgjedhjet e Tij që ka emancipuar burrat dhe gratë nga zgjedha e shtypjes. Enesi rrëfen se Pejgamberi (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Në mesin e femrave që kanë arritur përsosmërinë dhe që ia vlenë për t’i pasuar ato janë: Merjemja e bija e Imranit, Hatixhja e bija e Khuvejlidit, Fatimja e bija e Profetit dhe Asija gruaja e Faraonit” (Transmeton Tirmidhiu).

Hadithi megjithatë referon se këto katër gra kanë arritur përsosmërinë në besim dhe karakter, nga virtyti i tyre, devotshmëria, durimi, mundi dhe morali. Jetët e tyre janë të ndriçuara me besim, devotshmëri, durim dhe mirënjohje. Jetët e tyre shërbejnë si fenerë të udhëzimit për të gjithë besimtarët, sidomos në kohën e mjerimit, vështirësisë dhe luftës.

Fatimja, bija e Muhamedit (paqja qoftë mbi ta)

Fatimja ishte e bija e Profetit Muhamed (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij). Ai shpesh thoshte: “Fatimja është prej mishit tim, ai që zemëron atë më ka zemëruar mua” (Transmetojnë Buhariu dhe Muslimi). Fatimja (paqja qoftë mbi të), ishte fëmija më i vogël i Profetit Muhamed (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) dhe i vetmi fëmijë që i ka mbijetuar atij. Ajo kalonte një jetë të varfër dhe në sakrificë.

Një ditë kur ajo ishte dhjetë vjeçare e shoqëroi babai e saj deri tek Qabja. Ai qëndroi në një vend i njohur si El-Hixhr në drejtim të Qabes dhe filloi të lutej. Fatimja qëndroi në anën e tij. Një grup nga fisi kurejsh u mblodhen rreth tij. Aty u përfshinë edhe Ebu Xhehl ibn Hisham që ishte daja i Profetit, Ukbe ibn Ebi Muajt, Umejjeh ibn Halef dhe Shejbe ibn Utbeh. Ebu Xhehli si kryetar, i kërkoi atyre: “Cili prej jush mund të sjellë zorrët e një kafshe të therur dhe të hedhin atë mbi Muhamedin?” Ukbe ibn Ebi Muajti, një njeri i ndyrë, doli vullnetar dhe nxitoi jashtë. Ai u kthye me një ndyrësi që kundërmonte një erë të padurueshme dhe e hodhi mbi shpatullat e Pejgamberit, ndërsa ai ishte ende në sexhde. Imagjinoni ndjenjat e Fatimesë kur ajo e pa babain e saj duke e poshtëruar në këtë mënyrë. Ajo shkoi te babai i saj që t’ia heqë shëmtirat dhe pastaj u ndal në mënyrë të vendosur dhe me zemërim përpara këtij grupi huliganësh kurejshit dhe u turrë kundër tyre. Skena të tilla të këqia dhe ngacmimet kundër babait të saj dhe myslimanëve të hershëm , ishin pothuajse skena të përditshme të Fatimesë si një vajz e re. Ajo nuk qëndrojë mënjanë, por u bashkua në luftën, në mbrojtje të babait të saj dhe misionin e tij fisnik.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 9, nëntor/dhjetor 2013, fq. 19)
There are 35 comments

Add yours
 1. etodolac problemlos in Belgien kaufen

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless imagine if you added
  some great graphics or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips,
  this blog could undeniably be one of the best in its field.
  Very good blog!

 2. tarief van adcortyl

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a developer to create your theme?

  Superb work!

 3. Ahmad

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome,
  nice written and include almost all significant infos.

  I would like to peer more posts like this .

 4. Medikamente ohne Probleme in Deutschland kaufen

  Can I simply just say what a relief to discover somebody who truly
  knows what they’re talking about on the internet. You actually understand how to bring an issue to
  light and make it important. More people ought to look at this
  and understand this side of the story. I was surprised you are
  not more popular since you certainly possess the gift.

 5. prix du silagra au Maroc

  Hello! I understand this is sort of off-topic
  however I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work?
  I am brand new to blogging however I do write in my
  diary daily. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and
  views online. Please let me know if you have any suggestions or tips
  for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 6. lithium 150 mg disponible en farmacia suiza

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult
  to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say that you’ve done a excellent job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Opera.

  Outstanding Blog!

 7. zakup markowego primorix Mylan

  Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might be a great author.I will
  make certain to bookmark your blog and may come back down the road.

  I want to encourage you to continue your great work,
  have a nice morning!

 8. Rastrear Teléfono Celular

  ¿Cómo sé con quién está chateando mi esposo o esposa en WhatsApp? Entonces ya estás buscando la mejor solución. Escuchar a escondidas en un teléfono es mucho más fácil de lo que cree. Lo primero que debe instalar una aplicación espía en su teléfono es obtener el teléfono objetivo.

 9. Cyril

  Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding something totally,
  but this post offers pleasant understanding even.

 10. achat Dolcidium de la marque Mylan

  Today, I went to the beach with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

 11. Quinn

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your site is
  magnificent, as well as the content!


Post a new comment