kosova dhe liria

KOSOVA DHE LIRIA E SAJ JANË MISION DASHURIE (MESAZHI SUBLIM I ASHURASË)

Spread the love

Publicist: Fehmi Maliqi

“Fëmijët dhe pleqtë janë dy kategori delikate të një shoqërie, andaj kujdesi, edukata dhe mënyra fisnike e trajtimit të tyre na bënë të kuptojmë nëse fëmija do të ketë një fillim të mbarë dhe plaku një përfundim të lumtur. Apo thënë ndryshe është rrugëtimi i një qasje për atë se sa sublime duhet të jenë përpjekjet që një proces të finalizohet me suksesin e virtytit e jo të poshtërimit.’

Kosova e viteve nëntëdhjeta u gjet para një dileme ekzistenciale se në çfarë fryme duhet bërë zgjedhjen për çlirim, çmimi që kishte për pasojë një zgjedhje e tillë dhe mënyra e sanimit të pasojave. Angazhimet politike paqësore brenda kësaj periudhe nuk dhanë ndonjë rezultat të dukshëm dhe shpresëdhënës për heqjen e zgjedhës së robërisë. Madje nga një shoqëri që rrezatonte shpresë dhe ekzistencë u shndërrua në një shoqëri që rrezaton mjerim dhe një utilitarizëm ekstrem. Për fatin tonë të mirë, kjo periudhë përfundoi në vitin 1998 kur më nuk mbeti asnjë shpresë për zgjidhje paqësore të statusit të Kosovës, që do të nënkuptonte pavarësinë dhe çlirimin e plotë nga robëria serbe. Periudha e luftës u shqua me daljen në skenë të heronjve, burrave e grave që morën armët për çlirimin e plotë të Kosovës duke bartur me krenari uniformën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ndërkaq periudha e pasluftës u shqua me daljen në skenë të maskarenjve dhe grabitqarëve nga të gjitha taborët, qofshin ata që dikur çirreshin për nënshtrim ndaj Serbisë në emër të politikës paqësore dhe “sugjerimeve ndërkombëtare” dhe të atyre komandantëve që në kohë lufte kishin futur bishtin nën shalë dhe dirigjonin luftën nga hotele rezidenciale, duke mos çarë kokën edhe aq se çfarë realisht po ndodhte në teren dhe cilat ishin nevojat e njerëzve që vuanin si mos më keq edhe vrasjet edhe torturat më mizore. Pra njerëzit më të pamoralshëm të dy krahëve, të paqes dhe të luftës, morën në dorë edhe fatin e të ardhmen politike të Kosovës së pasluftës, duke bërë kështu pengesë e jetësimit të planeve, të hartuara dhe të miratuara në nivel ndërkombëtar, për pavarësimin, edhe de jure të Kosovës, sipas të cilave pavarësimi duhej të bëhej me referendum në vitin 2004.
Tani jemi në një fund të integruar e të përnjëhershëm të këtyre dy periudhave dhe karaktereve të cilave iu mbijetuam duke na mbetur forcë aq sa për ta rinisur një periudhë me vlera më të qëndrueshme etike,diturore dhe politike: atë të periudhës së politikanëve që paqen e promovuan si mundësi mbijetese pa kritere të qarta se çka në të vërtetë është paqja dhe çfarë kontributesh individuale e shoqërore e bëjnë atë të denjë dhe të suksesshme si proces dhe periudhën e një heroizmi të shpifur sipas të cilit heroi, luftëtari e trimi duhet doemos të jenë në ballë të një shoqërie, pavarësisht mungesës së njohurive elementare për ta drejtuar një shoqëri në kushte paqeje dhe të ndërtimit të paqes së qëndrueshme, zhvillimore dhe prosperuese mbi premisa të qarta shkencore, kulturore dhe etike. Në periudhën e parë e imagjinuam paqen si përpjekje e vetme për liri dhe në periudhën dytë e imagjinuam luftën dhe heronjtë si dikush që ka çelësin e zgjidhjes për çdo gjë, ndërkohë që imagjinata e tyre e trajtonte lirinë e fituar “prej tyre” si një kambial për gjithçka e gjithqysh.

Kapadahillëku pronësor ndaj paqes e luftës dhe vlerave sublime që kanë ato, na solli në një pozitë që tani të kemi fëmijë e pleq (sikur e thashë në fillim se janë kategoritë më delikate të një shoqërie) pa kurrfarë statusi shoqëror, të parët në huti e të dytët në skamje e mjerim. Mirëpo kriza e edukatës, diturisë/shkencës dhe kulturës te shqiptarët është e thellë dhe shumëdimensionale, andaj duhen kërkime multidiciplinare për ta gjetur fijen e zgjidhjes dhe çelësin i cili hap dyert e një perspektive me zhvillim normal në të gjitha fushat e jetës. Duhet punë e palodhshme që nga entet parashkollore e deri në Universitete dhe Akademi. Imagjinata shqiptare është kultivuar mes të pamundurës dhe të paqenmes, që si njëra ashtu edhe tjetra pas një periudhe si pasojë kanë mbjell zhgënjim dhe ikje. Tani na duhet një gjeneratë që fillon nga zeroja sepse vetëm në këtë pozitë njeriu i arsyeshëm del para pasqyre për ta parë veten, madje t’i qaset një procesi.Sepse shpejt do të vije dita që leckat e përdorura më nuk i duhen askujt.

Ne para luftës nuk kemi pasur kurrfarë subjektiviteti formësues Kemi qenë një mimezis politik, ekonomik, filozofik, social dhe psikologjike. Këto çështje po i shtjellojnë mjaft mirë disa të rinj në Kosovë, si Ardian Gola, Fatlum Sadiku, Sead Zimeri e shumë të tjerë. Mirëpo po na mungojnë të rinj në fushën e shkencave ekonomike dhe tekniko-telnologjike që janë të domosdoshëm për fillimin e një zhvillimi të hovshëm ekonomik, edhe jo se ata mungojnë fizikishtë por ende qëndrojnë në hijet e rënduara të estabilishmentit (pseudo e para )politik e pseudointelektual të Kosovës.

Njeriu është alkimisti i vetëm dhe bartë me vete eliksirin gjenerues të së mirës. Këtë nuk e kanë engjujt, edhe nëse e kanë, i detyrohen t’ia dhurojnë njerëzve të mire. E kjo gjeneratë duhet t’ia nisë nga dashuria, me dashuri, për dashurinë. Heronjtë e dashurisë janë e vetmja shpresë që do të bëhen forca tërheqëse e saja intelegjence të pakorruptuar me qëllimin më fisnik që t’ia heqim perden e hutisë fëmijëve dhe t’ia kthejmë buzëqeshjen në fundin e lumtur të pleqëve. Me këta heronj do të shporret diskriminimi, korrupcioni, krimi dhe injoranca, duke mos sakrifikuar më shumë se vendosmërinë për ta bërë një gjë të tillë me përkushtim dhe moral fisnik.

Dhe, shembulli më i mire është Imam Zejn-ul-Abidin i cili ishte i vetmi i mbijetuari i Qerbelasë nga Familja Profetike ( ngjarje kjo që sublimoi degradimin e një elite të pangopshme politike për mizori dhe i elitës tjetër Profetike që dha mesazhin e përjetësisë për mosnënshtrim ndaj të korruptuarëve dhe kriminelëve) por i mjaftueshëm për t’i dhënë vlerat më sublime e fisnike dëshmorësisë së të Atit të tij dhe Familjarëve të tjerë në një luftë tërësisht të pabarabartë në numra, por me një qartësi të mesazhit se dashuria është fara që mbinë, rritet e jep frytet e veta edhe aty ku më së paku shpresohet e besohet, është thesari Hyjnor i margaritarëve që rrezojnë në çdo kohë e në çdo vend.
There are 40 comments

Add yours
 1. fixorinox rezeptfrei erhältlich

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 2. commander du clopidogrel en France

  Today, I went to the beach with my children.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go
  back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 3. België

  Good day I am so excited I found your site, I really found you
  by error, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say many thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I
  have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up
  the great b.

 4. bonmax online zonder voorschrift

  Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog in the near future
  but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 5. Floyd

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

  Extremely useful info specially the last part
  🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 6. Annetta

  Ahaa, its fastidious discussion regarding this
  article at this place at this webpage, I have read all that, so
  at this time me also commenting here.

 7. hidrazida bez recepty dostępny w Hiszpanii

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I have learn this put up and if I could I wish to
  recommend you few attention-grabbing things or advice.
  Perhaps you can write next articles regarding this article.
  I want to learn even more issues about it!

 8. scabicin dostępny bez recepty w Warszawie

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s
  simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual
  appeal. I must say that you’ve done a awesome job with this.
  Also, the blog loads extremely quick for me on Chrome. Superb Blog!

 9. zakup phenergan w Katowicach online

  Wonderful site you have here but I was curious if you knew
  of any message boards that cover the same topics discussed
  in this article? I’d really love to be a part of community where I can get comments from other experienced people that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Thank you!

 10. etoricoxib vente libre pays

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is needed to get setup?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100%
  positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 11. omeprazole kopen in Duitsland

  certainly like your web site but you have to test the spelling on quite
  a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems
  and I in finding it very bothersome to tell the truth however
  I will surely come back again.


Post a new comment