truri

10 shprehitë që e shkatërrojnë trurin

Spread the love

Truri ynë është organi më i rëndësishëm në trupin tonë, duke kontrolluar gjithçka që bëjmë, si frymëmarrja, ecja, ngrënia, fjetja etj. Truri është procesori qendror për të gjitha funksionet tona trupore. Truri shërben si interpretues i asaj që shikon dhe dëgjojmë.
Me gjithë këtë rëndësi që ka truri, ne praktikojmë zakone të këqija të cilat në të vërtetë e dëmtojnë atë.
Pirja e duhanit
Ne e dimë se cigaret shkaktojnë kancer, por a e dini se nikotina në cigare mund të shkaktojë në tru, dhe shkakton tkurrjen e tij? Jo vetëm kjo, por tkurrja e trurit mund të çojë në sëmundjen e Alzheimerit!
Të folurit rrallë
Njerëzit që janë të prirur që të flasin më pak përballen me rrezik më të lartë të reduktimit të efikasitetit të trurit. Bisedat intelektuale janë stërvitje për trurin, ashtu si palestra për muskujt
Mosngrënia e mëngjesit
Qoftë për dietë apo për të kursyer kohë, shumë njerëz zgjedhin të anashkalojnë mëngjesin, dhe në këtë proces e dëmtojnë trurin e tyre. Pas gjumit, truri juaj kërkon lëndë ushqyese. Anashkalimi i mëngjesit privon trurin prej këtyre ushqyesve shumë të nevojshëm. Mungesa e mëngjesit gjithashtu do të çojë në sheqer të ulët të gjakut, e cila është gjithashtu e keqe për shëndetin
Teprimi në ushqim
Nëse ndjeheni shumë i uritur ose thjesht jeni duke e shijuar shumë pjatën tuaj, të mbushni barkun plot është ide e keqe. Teprimi në ushqim shkakton ngurtësim të arterieve të trurit – duke çuar në zvogëlimin e aftësive mendore.
Shumë sheqer në ushqim
Konsumimi i shumtë i sheqerit do të ndërpresë thithjen e ushqyesve dhe proteinave. Kjo mund të çojë në kequshqyerje. Një trup i kequshqyer pengon zhvillimin e trurit, kështu që minimizoni sasitë e ushqimeve me sheqer.
Ndotja e ajrit
Kjo nuk varet plotësisht nga ne si individ, por cilësia e dobët e ajrit çon në sasi më të ulëta të oksigjenit në tru – truri pa oksigjen nuk mund të funksionojë.
Fjetja me kokë mbuluar
Mund të ju duket e rehatshme dhe e ngrohtë, por fjetja me kokë të mbuluar çon në rritjen e marrjes së dioksidit të karbonit dhe uljes së marrjes së oksigjenit. Siç u përmend më parë, oksigjeni është jetik për funksionin e trurit, dhe mos marrja e mjaftueshme e tij mund të dëmtojë qelizat e trurit tuaj.
Mosangazhimi në nxitje të mendimeve
Truri juaj është si një muskul, dhe nëse nuk e ushtroni atë – ai do të tkurret. Sa më të thella mendimet – aq më mirë për trurin tuaj në planin afatgjatë. Pra, lexoni një libër, shikoni një dokumentar ose luani disa lojëra puzzle.
Puna kur jeni të sëmurë
Shumë të rritur dhe studentë kanë tendencë të heqin dorë nga shëndeti i tyre për karrierën dhe studimet. Kur jeni i sëmurë, trupi dhe mendja juaj duhet të pushojnë, kështu që nëse punoni e studioni kur jeni i sëmurë, do të zvogëloni efikasitetin e trurit tuaj dhe madje kjo mund të çojë në dëmtime afatgjata të trurit.
Nuk fleni sa duhet
Gjumi është thelbësor për shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Gjumi i mirë i natës (8 orë) është thelbësor edhe për trurin tuaj, si dhe për organet e brendshme. Është zbuluar se truri pastron veten nga toksinat vetëm gjatë ciklit të thellë të gjumit. Privimi nga gjumi përshpejton vdekjen e qelizave të trurit, të cilat mund të çojnë në kujtesë të dëmtuar dhe në aftësi të reduktuara.
There are 129 comments

Add yours
 1. wipbet

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. Hacklink Panel Hacklink

 2. ppu-prof_VoG

  Забота о домашнем пространстве – это забота о радости. Изоляция наружных поверхностей – это не только изысканный облик, но и гарантия сохранения тепла в вашем удобном уголке. Наша команда, группа специалистов, предлагаем вам преобразить ваше жилище в идеальное место для жизни.
  Наши творческие работы – это не просто тепловая обработка, это художественная работа с каждым элементом. Мы предпочитаем гармонии между визуальным восприятием и практической целесообразностью, чтобы ваше жилье стало не только теплым, но и изысканным.
  И самое существенное – разумная цена! Мы полагаем, что высококачественные услуги не должны быть неподъемными по цене. [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасада цена за 1 м2[/url] начинается всего от 1250 руб/м².
  Современные технологии и высококачественные строительные материалы позволяют нам создавать утепление, которое долговечно и надежно. Позабудьте о проблеме холодных стен и избегайте дополнительных расходов на отопление – наше утепление станет вашим надежной преградой перед холодом.
  Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]http://www.ppu-prof.ru/[/url]
  Не откладывайте на потом заботу о удобстве в вашем жилище. Обращайтесь к квалифицированным специалистам, и ваш дом превратится настоящим архитектурным искусством, которое подарит вам не только тепло. Вместе мы создадим дом, в котором вам будет по-настоящему удобно!

 3. Plisse_Sek

  Уважаемые Гости!
  Представляем вам оригинальное тренд в мире стилистики домашней обстановки – шторы плиссе. Если вы мечтаете к превосходству в всей аспекте вашего жилища, то эти сукна окажутся отличным вариантом для вас.
  Что делает шторы плиссе столь необычными? Они совмещают в себе в себе изящество, действенность и полезность. Благодаря особой форме, последним материалам, шторы плиссе идеально подходят для какого угодно помещения, будь то зала, спальная комната, плитка или должностное место.
  Закажите [url=https://tulpan-pmr.ru]штора плиссе на окна[/url] – совершите уют и красоту в вашем доме!
  Чем прельщают шторы плиссе для вас? Во-первых, их уникальный дизайн, который присоединяет привлекательность и лоск вашему дому. Вы можете выбирать из разнообразных структур, цветов и подходов, чтобы отметить уникальность вашего дома.
  Кроме того, шторы плиссе предлагают полный ассортимент практических возможностей. Они могут регулировать уровень сияния в месте, оберегать от солнечных лучей, обеспечивать интимность и создавать комфортную атмосферу в вашем доме.
  Мы сайт: [url=https://tulpan-pmr.ru]https://www.tulpan-pmr.ru[/url]
  Мы сами поможем вам выбрать шторы плиссе, которые прекрасно гармонизируются с для вашего интерьера!

 4. Seo-Ul-Nup

  Мы группа SEO-экспертов, специализирующихся на продвижении сайтов в поисковых системах.
  Наша команда получили заметные достижения и предоставим вам доступ к нашему опыту и навыкам.
  Какие услуги мы предоставляем:
  • [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]технический аудит сайта стоимость[/url]
  • Тщательный анализ вашего сайта и разработка персональной стратегии продвижения.
  • Повышение эффективности контента и технических аспектов вашего сайта.
  • Ежедневный анализ данных и мониторинг вашего онлайн-присутствия для постоянного улучшения его эффективности.
  Подробнее [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/[/url]
  У наших клиентов уже есть результаты: увеличение трафика, улучшение рейтинга в поисковых системах и, конечно, увеличение прибыли. У нас есть возможность предоставить вам бесплатную консультацию, чтобы обсудить ваши потребности и помочь вам разработать стратегию продвижения, соответствующую вашим целям и бюджету.
  Не упустите шанс улучшить свои результаты в интернете. Свяжитесь с нами уже сегодня.

 5. najtańszy sklep

  You’re in reality a excellent webmaster. This site loading velocity is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive
  trick. In addition, the contents are masterpiece. you have performed a wonderful job on this matter!
  Similar here: e-commerce and also here: Dobry sklep

 6. Scrapebox AA List

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thank you! You can read
  similar art here: GSA List

 7. Elliot06

  Wow, amazing blog format! How long have you ever been running a blog for?

  you made blogging glance easy. The entire glance of your site is
  great, as well as the content! I read similar here prev next and those was wrote
  by Florentino87.

 8. Candy80

  Wow, wonderful blog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of
  your website is great, let alone the content material!

  You can read similar here prev next and that was wrote by Florine66.

 9. MillaMor

  Wow, superb weblog format! How lengthy have
  you ever been blogging for? you make blogging glance
  easy. The entire glance of your website is magnificent, as well as the content material!

  I saw similar here prev next and that was wrote by Lyndon75.

 10. Cyrus Gor5

  Wow, superb weblog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you made running a blog look easy. The overall glance of your web
  site is excellent, as neatly as the content! You can read
  similar here Cyrus Gor5. 2024/04/23

 11. ductable ac installation

  Thanks for sharing excellent information. Your web site is so cool. I’m impressed by the info that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles.

 12. gas safety registered engineer near me

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 13. air duct cleaning services

  ok glad you are taking her to the vet. this will save my usual speal. depending on how long the hip has been out, you are looking at three main options, if the hip is in fact out. first an x-ray will have to be taken to prove this.. . your vet may be able to “pop” the hip back in and with some care at home to keep her quiet, you may not have any trouble.. . if the hip has been out too long to easliy “pop” back in then an ehmer sling will be applied. this will keep the leg pinched up toward the body so she can’t use the leg until the muscles tighten and allow the hip to stay in place.. . worst case she will need an FHO this is where the femoral head of the femur is removed. it is not a rare sugery. it’s been done several times and your vet should be able to do it or refer you to someone who can. aside from aftercare of being careful of the site and keeping her calm, most dogs do very well. she may always have a limp, but she’s a pup and would adjust very well. often this is better than a hip replacement or anything else like that fho dogs tend to not have arthritis issues later on from the surgery.. . good luck and hope everything just “pops” into place tomorrow.

 14. ac vent cleaning

  Thanks a lot for being our mentor on this niche. I enjoyed your current article very much and most of all cherished how you really handled the aspect I considered to be controversial. You are always quite kind to readers much like me and let me in my everyday living. Thank you.

 15. home ac repair

  First of all, permit my family recognize a person?s command during this make a difference. Despite the reality this is certainly brand new , by no meanstheless quickly soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Permit all of us to consider maintain of one?s rss to assistance maintain in touch with whatsoever probable messages Sincere understand but will pass it on to aid admirers and my individualized are living members

 16. gas engineer chatham

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like that just before. So nice to find somebody by incorporating original applying for grants this subject. realy we appreciate you starting this up. this web site are some things that is required on the internet, a person after some originality. helpful task for bringing interesting things on the internet!

 17. find a gas engineer near me

  After study a number of the blog articles on your web site now, we truly as if your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and you will be checking back soon. Pls take a look at my web site also and tell me how you feel.

 18. emergency gas engineer near me

  Great stuff from you, man. Ive scan your stuff before and youre just too fantastic. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to scan more from you. This is really a great site.

 19. hvac emergency service

  I’m impressed, I must say. Genuinely rarely do you encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you may have hit the nail to the head. Your thought is outstanding; the pain is a thing that not enough folks are speaking intelligently about. My business is delighted that we found this in my try to find some thing regarding this.

 20. hvac repair

  There are some intriguing points with time in this article but I do not determine if them all center to heart. You can find some validity but I am going to take hold opinion until I take a look at it further. Great write-up , thanks and now we want a lot more! Added to FeedBurner too

 21. Cost-effective cooling solutions

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and today whenever a comment is added I receive four emails using the same comment. Perhaps there is any way you may remove me from that service? Thanks!

 22. Energy-efficient AC systems

  I simply wished to appreciate you yet again. I do not know the things I could possibly have created without the entire secrets provided by you regarding my problem. It has been a very distressing difficulty in my circumstances, nevertheless understanding this skilled way you solved it made me to jump over delight. I am happy for your advice and in addition trust you comprehend what a great job you were undertaking training the rest thru your webpage. I am certain you haven’t met all of us.

 23. ac maintenance services

  I’m impressed, I must say. Actually rarely do you encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail for the head. Your thought is outstanding; the thing is a thing that insufficient consumers are speaking intelligently about. I am happy that I found this at my find some thing with this.

 24. boiler engineer wimbledon

  The guidelines you provided here are really useful. It was such an enjoyable surprise to have that awaiting me as i woke up this very day. They are constantly to the point and easy to understand. Thanks for your time for the innovative ideas you’ve shared above.

 25. Local AC installation experts

  I love your blog site.. great colorings & style. Did a person style and design this fabulous website you as well as have you actually hire an attorney to make it work to suit your needs? Plz respond as I!|m looking to layout my own, personal weblog in addition to would wish to understand in which ough bought the following via. appreciate it

 26. gas approved engineers

  of course like your web site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 27. out of hours gas engineer

  An impressive share, I just now given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And hubby actually bought me breakfast since I ran across it for him.. smile. So let me reword that: Thnx to the treat! But yeah Thnkx for spending enough time go over this, Personally i think strongly regarding this and love reading more on this topic. When possible, as you grow expertise, does one mind updating your site with an increase of details? It is extremely useful for me. Big thumb up with this short article!

 28. escape rooms list

  Good day! Do you know if they make any plugins
  to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  gains. If you know of any please share. Thank you!

  I saw similar text here: All escape rooms

 29. High-efficiency AC models

  I wouldn’t normally be so intrigued by content on this topic but the way you wrote this really grabbed my attention. It is very well thought out and interesting informative content. Thank you for sharing!

 30. emergency gas engineer

  There are some fascinating cut-off dates in this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There’s some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as well

 31. Residential AC unit installation

  Aw, i thought this was an extremely good post. In idea I would like to invest writing in this way moreover – taking time and actual effort to manufacture a very good article… but exactly what do I say… I procrastinate alot and no means apparently go completed.

 32. mini split ac installation

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 33. home heating repair

  I’m impressed, I must say. Really rarely should i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail within the head. Your concept is outstanding; the thing is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am delighted which i came across this inside my find something with this.

 34. home ac units

  I wanted to check up and let you know how great I cherished discovering your website today. We would consider it a great honor to work at my business office and be able to utilize the tips provided on your blog and also be involved in visitors’ responses like this. Should a position associated with guest article writer become on offer at your end, you should let me know.


Post a new comment