1.2

LUTJA E DITËS SË MARTË NGA IMAM SEXHADI (a.s.)

Spread the love

Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim.

Falënderimi e Lavdërimi janë vetëm për Allahun. Falënderimet e lavdërimet më të shumta i takojnë vetë Atij. Me Atë unë kërkoj mbrojtje, prej të keqes së vetës sime, prej të keqes së djallit, i cili më shton mua faj mbi faj. Me Atë unë kërkoj të mbrohem prej çdo tirani të poshtër, prej çdo pushtetari mëkatar dhe prej çdo armiku shtypës.

O Zoti im! Më bëj mua prej ushtarëve Triumfues! Më bëj mua prej partisë Tënde, sepse vetë ata të partisë Tënde janë të shpëtuar. Më bëj mua prej të afërmve të Tu, sepse të afërmit e Tu nuk do të jenë as të frikësuar e as të hidhëruar.

O Zoti im! Më përmirëso mua në fenë time, se ajo është pagabueshmëria e punës time. Më përmirëso mua në botën e ardhshme, ku do të jetë vendqëndrimi im. Bëj që të largohem sa më shumë prej fqinjësisë me të këqijtë! Shtoje jetën për mua në çdo të mirë dhe vdekjen bëje për mua qetësim nga çdo e keqe!

O Zoti im, madhëroje e dhuro paqe e shpëtim për Muhamedin, vulën e profetëve, plotësimin e numrit të dërguarve, si dhe mbi familjen e tij të mirë e të pastër, mbi shokët e tij të dalluar dhe më dhuro në ditën e martë tri gjëra: mos lër asnjë faj timin pa e falur, mos lërë asnjë vështirësi pa e larguar dhe mos e lër as një armik pa e sprapsur.

Me emrin Allah, më të mirën e emrave, O Allah, Zoti i tokës e i qiellit, të kërkoj sprapsjen e çdo gjëje të urryer, fillimi i së cilës është zemërimi Yt. Të kërkoj afrimin e çdo të dashuri, fillimi i këtij afrimi është kënaqësia e Jote dhe përfundoje këtë dit për mua nga ana Jote me falje mëkatesh , o Zotërues i bamirësisë.

ALLAHUMME SAL-LI ALA MUHAMMED VE ALA ALI MUHAMMED

(Revista “Vlera”, nr. 7, nëntor 2011, fq. 26)
There are 235 comments

Add yours
 1. Vera

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more
  of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 2. Eva

  If you desire to grow your familiarity just keep visiting this site and be updated
  with the most up-to-date news update posted here.

 3. acheter du solone en Espagne

  Hi I am so glad I found your weblog, I really found you by accident, while I was researching on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like
  to say thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up
  the fantastic work.

 4. Errol

  Thanks for any other informative web site. The place else may I am getting that type of information written in such
  a perfect manner? I have a venture that I’m simply now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 5. prijzen van etoricoxib 90 zonder voorschrift

  Good day I am so happy I found your web site, I really
  found you by mistake, while I was looking on Aol for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the great job.

 6. Penney

  Hi! I could have sworn I’ve visited this website before
  but after going through some of the articles I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I came
  across it and I’ll be bookmarking it and checking back
  frequently!

 7. Suivre Téléphone

  Grâce au programme de surveillance parentale, les parents peuvent prêter attention aux activités de téléphonie mobile de leurs enfants et surveiller les messages WhatsApp plus facilement et plus facilement. Le logiciel d’application s’exécute silencieusement en arrière-plan de l’appareil cible, enregistrant des messages de conversation, des émoticônes, des fichiers multimédias, des photos et des vidéos. Il s’applique à tous les appareils fonctionnant sur les systèmes Android et iOS.

 8. exbenzol vrij verkrijgbaar in Leuven

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us
  something informative to read?

 9. Suivre le téléphone

  urveillez votre téléphone de n’importe où et voyez ce qui se passe sur le téléphone cible. Vous serez en mesure de surveiller et de stocker des journaux d’appels, des messages, des activités sociales, des images, des vidéos, WhatsApp et plus. Surveillance en temps réel des téléphones, aucune connaissance technique n’est requise, aucune racine n’est requise.

 10. sklep online

  You are actually a excellent webmaster. The website loading speed
  is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, the contents are masterwork. you have performed a great job
  in this subject! Similar here: sklep online and also here: Dyskont online


Post a new comment