1.31

ROLI I GRUAS NË ISLAM

Spread the love

Vazhdim

Autore: Mimoza SINANI

Allahu i Gjithëdijshëm i ka dhuruar gruas fuqi të jashtëzakonshme. Përparimi dhe lumturia, si edhe shkatërrimi i familjes janë në duart e saj. Gruaja mund të shndërrojë shtëpinë në xhenet ose në xhehenem të këndellur. Ajo ka mundësi që ta çojë burrin e vet gjer në piedestalin më të lartë të suksesit ose në fund të humnerës dhe mjerimit.

Gratë luanin një rol të rëndësishëm në shekujt e hershëm të Islamit, madje duke arrirë pushtet në çështjet shoqërore. Kurani insistoi mbi barazinë e gjinive dhe vrulli i hershëm islam për arsimim solli shumë dobi për gratë në shekujt e hershëm. Gratë u bënë poete, shkrimtare dhe udhëheqëse në fusha të ndryshme. Sukejna (vdiq 735 e.s.), bija e Husejn ibn ‘Aliut (paqja qoftë mbi ta), ishte drejtuese e salloneve letrare, mbrëmjet intelektuale të së cilës ishin të njohura në tërë botën muslimane të asaj kohe.

Rabi’ah el ‘Adevijja, në shekullin e dytë të Islamit, ishte një nga poeteshat më të famshme sufiste. Pas vdekjes së Pejgamberit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) e deri në shekullin tonë, gjendet një histori e mbushur plot me zonja të famshme muslimane, mësuese, edukatore, luftëtare, infermiere, poete, autore, hafëze, të ndershme e dinjitoze, që merren si shembull në shoqëri.

(Revista “Vlera”, nr. 7, nëntor 2011, fq. 13)
There are 24 comments

Add yours
 1. Marcela

  Woah! I’m really loving the template/theme
  of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to
  get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads very quick
  for me on Internet explorer. Superb Blog!

 2. Marcela

  Hi there! I know this is kind of off-topic however I had to ask.

  Does managing a well-established website like yours require a large
  amount of work? I’m brand new to blogging but I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and
  views online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 3. Juliana

  Howdy! Someone in my Myspace group shared this site
  with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this
  to my followers! Exceptional blog and outstanding style and design.

 4. spiractin sin receta en Ecuador

  Howdy very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds also?
  I am happy to find a lot of helpful information right here within the publish, we want work out
  extra strategies on this regard, thanks for sharing. . .

  . . .

 5. panoxyl online ohne Rezept erhältlich

  Hello there, I found your site by the use of Google at the same time as searching for
  a comparable topic, your web site got here up, it seems to
  be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just turned into aware of your weblog thru Google, and found that it’s really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will be grateful in the
  event you continue this in future. Many other people might be benefited from your writing.
  Cheers!

 6. seroflo ohne Rezept in Martinique

  Hey, I think your site might be having browser
  compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!


Post a new comment