4.1

Rrobat para larjes

Spread the love

Disa këshilla para larjes së rrobave janë këto:

 • Ndani rrobat në grupe: rrobat me ngjyra, të bardhat që janë për zierje, për larje me dorë dhe ngjashëm.
 • Kurrë mos i lani rrobat të përziera, rezultati do të jetë katastrofal.
 • Para se të filloni larjen e rrobave kontrolloni xhepat, apo më mirë mësoni anëtarët e familjes, që çdo njëri për vete kur i hedh rrobat për larje le të praktikojë zbrazjen e xhepave. Mbyllni patentat për të mos i dëmtuar rrobat tjera, po ashtu mbërtheni pullat, sepse rroba do të jetë më e ruajtur nga shqepjet e padëshiruara.
 • Nëse në rroba ka ndonjë vrimë, e cila duhet arnuar, më mirë është që ta arnoni para larjes, se pastaj do të hapet vrima më e madhe apo do t’i shkojë fija e thurjes.
 • Rrobat e bardha, të brendshme, brekët, pizhamet etj., mos i lani me peshqirët e kuzhinës, sepse ato kanë njolla apo janë më të yndyrshme dhe do të kundërmojnë.
 • Lavatriqen mos e mbushni plot, sepse larja do të jetë më e dobët si dhe lavatriqja do të dëmtohet më shpejt.

(Përktheu dhe përshtati: H. Ikballe Berisha – Huduti, marrë nga revista “Kuća Stil”, revista “Vlera”, nr. 1, nëntor/dhjetor 2009, fq. 48)
There are 4 comments

Add yours
 1. sklep online

  I see You’re really a just right webmaster. The site loading pace
  is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick.
  Also, the contents are masterwork. you have done a excellent job in this
  topic! Similar here: dobry sklep and also here: Bezpieczne zakupy

 2. gsa list

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks! I saw similar art here: Backlink Portfolio

 3. Dollie96

  Wow, amazing blog format! How lengthy have you been blogging for?

  you made running a blog glance easy. The overall look of your website is great, as well as
  the content material! You can see similar here prev next and it’s was wrote by Edmund05.

 4. Novella05

  Wow, incredible weblog format! How lengthy have you ever been blogging for?
  you made blogging look easy. The entire look of your website is excellent, as smartly as the
  content material! I read similar here prev next and it’s was wrote by Brande96.


Post a new comment