5.7

Sekretet dhe misteret e gjashtë veprave më të famshme në botë

Spread the love

Hyrje

Përpos arkitekturës dhe madhështisë që mbartin, ndërtesat dhe statujat ikonë të botës, fshehin detaje mistike që shumë pak prej nesh i kanë vënë re. Por, jo pa qëllim ato janë aty, mesazhi që përcjellin është aq i vjetër sa dhe jeta e tyre.

Apartamenti në katin e fundit të Kullës Eiffel

Gustav Eiffel, njeriu që dizajnoi monumentin më të famshëm të Francës, kroji dhe ndërtoi një apartament në katin e fundit të kullës, të cilin e përdorte për të pritur miqtë. Shpeshherë aty ai bënte diskutime të gjata me Thomas Edison-in, shpikësin e llambës elektrike. Sot ai apartament shërben si muze për turistët dhe sigurisht ofron pamje të mrekullueshme të Parisit.

Zinxhiri i thyer në këmbën e Statujës së Lirisë

Statuja e Lirisë iu thurua ShBA-ve nga Franca në 100-vjetorin e revolucionit amerikan. Simboli i saj është liria, demokracia dhe shfuqizimi i skllavërisë. Është ky pikërisht kuptimi që mbart zinxhiri i shkëputur nga këmba e statujës, fundin e epokës së skllevërve.

Mona Lisa e Isleworth-it

Në të gjithë historinë e artit njihet përpjekja e piktorëve për të riprodhuar figurën e Mona Lisa-s. Por besohet se ekziston një tjetër portret i saj, i pikturuar nga vetë Da Vinci, dhe se kjo nuk është një kopje. Thuhet se version i dytë i pikturës ka ndryshim pak në perspektivë. Aludimet se kjo pikturë është risjellë nga piktorë të tjerë janë të shumtë, por ekspertët besojnë se ky është thjesht një version më i hershëm i kryeveprës së Da Vinci-t.

“The time capsule” në malin Rushmore

Gjatë ndërtimit të këtij monumenti të famshëm, arkitekti i saj dëshironte të krijonte brenda shkëmbit një dhomë sekrete, ku gjeneratat e reja të njiheshin dhe të merrnin çdo lloj informacioni në lidhje me historinë e Amerikës. Kështu ata krijuan një shpellë në pjesën e pasme të statujës së Abraham Lincoln-it. Edhe pse projekti mbeti i papërfunduar, pas vdekjes së arkitektit, 50 vite më vonë, në hapësirën e krijuar u vendosën kopje dokumentesh shumë me rëndësi dhe kujtime të presidentëve të ndryshëm, që shërben sot si dëshmi e historisë së ShBA-ve.

Pamja e vërtetë e Sfinksit

Statuja më e vjetër e botës sigurisht që mbart mistere që nga krijimi i saj. Për pamjen e këtij monumenti ka patur gjatë gjithë kohës komente. Disa ekspertë besojnë se Sfinksi original ka patur kokën e një luani (ose ujku/anubis) dhe shumë më vonë është gdhendur fytyra e një njeriu. Kjo shpjegon gjithë dyshimet rreth diferencës së madhe midis trupit gjigant dhe kokës së vogël.

Ura Golden Gate

Ura Golden Gate ka qenë gjithmonë në fokusin e fotografive më të bukura të shkrepura ndonjëherë. Por ajo që nuk dimë, është se për ndërtimin e saj ka patur shumë debate me Flotën e ShBA-ve. Pasi u dha leje për ndërtimin e saj, flota dëshironte që ngjyra e kësaj ure të ishte me vija të zeza dhe të verdha, në mënyrë që të ishte e dukshme edhe në raste mjegulle. Por kjo u kundërshtua nga arkitekti i urës, i cili vendosi ta lyente me ngjyrë portokalli të errët. Në këtë mënyrë, përveçse do të ishte e dukshme në çdo situatë, do të afeksiononte të gjithë ata që e shihnin.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 23, korrik/gusht 2017, fq. 44-45)
There are 308 comments

Add yours
 1. Beatriz

  Greetings from California! I’m bored at work so I decided to check out your
  blog on my iphone during lunch break. I really like the
  info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!

 2. Medikamente online in Frankreich kaufen

  Hello! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established website like yours require a lot of work?
  I am completely new to operating a blog however I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and views online.

  Please let me know if you have any ideas or tips for new
  aspiring blog owners. Thankyou!

 3. Kauf von terbinafine in Wien

  I loved as much as you’ll receive carried out right
  here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly
  the same nearly a lot often inside case you shield
  this hike.

 4. waar osral te vinden in België

  Hey would you mind letting me know which hosting company
  you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend
  a good web hosting provider at a honest price?
  Kudos, I appreciate it!

 5. Darla

  Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to
  see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.

  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 6. MarvinBruct

  buying cheap propecia online [url=http://propeciaf.online/#]propecia rx[/url] get generic propecia price

 7. Eugene

  I am truly glad to glance at this website posts which contains plenty of useful data, thanks for providing these kinds of data.

 8. Charlesboaws

  prescription meds from canada [url=http://cheapestandfast.com/#]cheapest & fast pharmacy[/url] order medication without prescription


Post a new comment