3.1

Winston Churchill-it i pëlqente Islami

Spread the love

Letra zbulon se familja e z. Winston Churchill e kanë lutur atë të mos kthehet në Islam. Ai ishte një mbrojtës i vendosur i Perandorisë Britanike, por kishte një dashuri për Orientin dhe Islamin. Familja e z. Winston Churchill i kërkoi atij të luftonte kundër dëshirës për t’u kthyer në Islam – shkruan në një letër të sapozbuluar.

Kryeministri që udhëhoqi Britaninë drejt fitores në Luftën e Dytë Botërore me sa duket ka qenë tejmase i interesuar në Islam dhe kulturën e Orientit saqë familja e tij i ka shkruar letër drejtuar atij me përpjekjen për ta bindur të mos bëhej musliman.

Në letrën e cila daton nga gushti i vitit 1907, kunata e z. Churchill i kishte shkruar atij: “Ju lutem, mos u konvertoni në Islam. Kam vënë re dispozicionin tuaj për tendencat drejt orientales, tendenca lidhur me Pasha-të, unë vërtet e kam vënë re. Në qoftë se ju konvertoheni në musliman, ky ndërrim do të ketë me shumë lehtësi ndikim shumë më të gjerë se sa ju e keni menduari, do bëhet thirrje e gjakut, më kuptoni se çfarë dua të them, do të luftojnë kundër teje”.

Letra, e cila është zbuluar nga një hulumtues në Universitetin e Kembrixhit, Warren Dockter, është shkruar nga Lady Gwendoline Bertie e cila u martua me Jack-un, vëllanë e Churchillit. “Churchilli kurrë nuk e kishte menduar konvertimin më parëtregoi dr. Dockter për “The Independent” – “Ai ishte në atë kohë një ateist, por ishte i fascinuar nga kultura islame gjë e cila ishte e zakonshme në mesin e viktorianëve”.

Churchilli kishte mundësinë për të vëzhguar shoqërinë islame kur ai shërbeu si oficer i ushtrisë britanike në Sudan. Në një letër drejtuar Lady Lytton më 1907, Churchilli shkroi se ai “dëshironte të ishte një Pasha”, gradë kjo e cila ishte e dalluar në Perandorinë Osmane.

Ai madje ishte pasionant pas rrobave arabe – një entuziazëm i përbashkët me mikun e tij Wilfrid S. Blunt. Por dr. Dockter mendon se familja e Churchill-it nuk duken të kenë qenë të shqetësuar për interesimin e tij në Islam: “Lady Gwendoline Bertie do të kishte qenë e shqetësuar për shkak se Churchilli kalonte kohë të shumtë me mikun e tij, Wilfrid S. Blunt i cili ishte një arabolog i njohur, anti-imperialist dhe poet. Edhe pse ai dhe Churchilli ishin miq dhe visheshin njëlloj me rroba arabe në ndejat e Bluntit, ata rrallëherë ranë dakord me njëri-tjetrin”.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 20, tetor/nëntor 2016, fq. 34-35)
There are 31 comments

Add yours
 1. ks

  … [Trackback]

  […] Here you can find 3087 additional Info to that Topic: revistavlera.com/winston-churchill-it-i-pelqente-islami/ […]

 2. ks quik

  … [Trackback]

  […] Here you will find 28237 additional Information on that Topic: revistavlera.com/winston-churchill-it-i-pelqente-islami/ […]

 3. crystallon.top

  You are truly a good webmaster. This site loading pace is incredible.
  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, the contents are masterwork. you have
  performed a fantastic task in this topic!
  Similar here: bezpieczne zakupy and also here: Bezpieczne zakupy

 4. Link Building

  Hello! Do you know if they make any plugins to
  help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Many thanks! I saw similar art
  here: Scrapebox AA List


Post a new comment