shega

Untitled

Spread the love

Përparësitë magjike shëndetësore të kësaj frute njihen tashmë disa shekuj. Nuk është e përshtatshme sikur disa lloje të pemëve, mirëpo dobitë e saj shëndetësore janë të magjishme.
Shega (punica granatum) i përket familjes Punicaceae. Ajo ka ngjyrë të kuqe dhe shije karakteristike majhoshe, e mjaft e njohur si simbol pjellorie dhe fati të mbarë. Lloji më i mirë i shegës është ajo më e lëngshme dhe me ngjyrë të kuqe të fortë dhe me lëkurë të hollë.

Brenda shegës gjenden 700-800 fara të vogla ngjyrë të kuqe. Shija e shegës sillet nga e ëmbla deri te e tharta. Shega kryesisht ka madhësi të një portokalli apo grejpfruti. Ka formë ovale dhe lëvore ngjyrë të kuqërremtë.

Shkenca po merret me zbulimin e sekreteve të shegës: hulumtohen përbërësit nutritivë dhe shërues të frutës, lëngut, madje edhe vajit i cili merret nga farat. Gjithashtu, shega kohë më parë është shpallur “kampione” midis pemëve dhe sërish është gjendur në qendër të vëmendjes, jo vetëm për shkak të shijes të mirë të thartë e deri te shija e ëmbël, por për shkak të kontributit të saj në ruajtjen e shëndetit. Shega kundër sëmundjeve

Shega, një nga frutat më të shijshme këshillohet që të jetë pjesë e dietës sonë. Fakti që ky frut maturohet plotësisht në fillim të vjeshtës dhe vazhdon të korret deri në fillim të janarit, na bind edhe më tepër se përmban vlera ushqyese dhe kuruese të jashtëzakonshme.

Mjekësi tradicionale: Që nga koha e Hipokratit, terapeutistë përdornin lëkurën, gjethet dhe farat e saj për diarrenë, dizenterinë kronike dhe plagët. Farat e pabëra përdoren për temperaturën, ndërsa të pjekurat për kollën. Në Romën Antike, ajo ishte e njohur për cilësitë kozmetike të saj. Kleopatra përdorte lëngun e saj në fytyrë, në flokë dhe në thonj.

Çfarë mbështesin të dhënat e reja: Specialistët theksojnë se, lëngu i shegës rrit prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, lehtëson nga temperatura dhe zvogëlon ngarkesën kardiake që vëzhgohet kur dikush është i sëmurë me grip.

Ajo është ideale të përdoret kur fëmijët e vegjël shfaqin kollë dhe temperaturë. Për më tepër, përmban një sasi të madhe fitoestrogjenesh (estrogjene bimore) dhe flavonoide, që kanë ndikim mbrojtës në lëkurë, flokë dhe thonj.

Studime të mëparshme kanë treguar se shega është e përshtatshme edhe për të parandaluar infarktin dhe sëmundje të tjera në zemër, pasi është i pasur me antioksidues të shumtë.

Hulumtimet e fundit mbështesin se, lëngu i saj mund të mbrojë nga infeksionet bakteriale, tumoret e lëkurës, bënë parandalimin dhe ngadalësimin e përhapjes së kancerit në mushkri, kancerit në prostatë, kancerit në gji, diabeti, osteoporoza, etj.

Një studim i ri i Universitetit Elizabetian të Edinburgut, në Skoci, provoi se konsumi i një shege në gjendje frutore apo si lëng, është në gjendje të rrisë dëshirën seksuale në orët në vazhdim.

Përse është e dobishme: Shkencëtarë amerikanë mbështesin se, konsumimi i përditshëm i shegës nga një mama e ardhshme, mund të pengojë një dëmtim të mundshëm në trurin e embrionit. Përmban lëndë antioksiduese që kontrollojnë tensionin arterial dhe ulin nivelet e kolesterolit.

Shega e pjekur është e nxehtë dhe e lagësht, i ndihmon fytit, mushkërive dhe bronkeve, vepron si lehtësues dhe qetësues i kollës dhe është i mirë për vrerin.

Si laksativ i lehtë, pengon kalbëzimin në lukth dhe është më e fuqishmja në mesin e kategorive të ngjashme të ushqimit si burim me vlera të shumta të substancave për tërë trupin. Shega tretet në lukth dhe thithet shpejt për shkak të temperamentit të saj të jashtë zakonshëm dhe të lehtë, e nxeh lukthin ngadalë, i nxjerr jashtë gazrat e lukthit dhe e rrit sasinë e spermës, megjithatë shega nuk duhet të hahet kur njeriu ka temperaturë.

Lëngu i shegës shuan etjen, rrit oreksin dhe i jep freski mendimit të njeriut për shkak të efektit pozitiv në sistemin nervor.

Gjithashtu përdoret me sukses për heqjen e njollave dhe rrudhave të fytyrës.

Lëngu i shegës ka tre herë nivelin më të lartë të antioksidantëve se të rrushit të zi, çajit jeshil dhe se vena e kuqe.

Përmban një sasi të lartë të përbërësve bioaktivë, flavonoide; anthocyane, thartirën phenol; polyphenole; të cilat kanë shumë rëndësi në rregullimin, ripërtrirjen dhe zhvillimin e qelizave. Është edhe shumë e pasur me kalium, potas,hekur dhe Vitaminat A,C dhe E. Përdorimi i shegës në mjekësinë popullore

Në mjekësinë popullore përdoren frutat dhe lëvozhgat e tyre, lulet, farat, rrënjët dhe lëvorja e degëve dhe e rrënjëve, e cila ka shije te athet dhe ere.

Lëngu i shegës përmban mesatarisht 12 për qind sheqer, acide organike, pektinë, vitamine C, etj. Vetëm 30 minuta pas marrjes se lëngut te shegës aktiviteti ynë rritet me 32 për qind.

Lëngu i shegës shuan etjen, nxit oreksin dhe përmirëson tretjen e ushqimeve.

Ai përdoret me sukses në sëmundjet e stomakut dhe te zorrëve, është freskues dhe mënjanon helmet e organizmit.

Lëngu i shegës jep rezultate në luftimin e paraziteve që zhvillohen në zorrë.

Lulet e shegës përmbajnë taninë dhe kanë veti rrudhëse e tonike; ato rekomandohen në dhimbjet e barkut, në hemorragji, në hemorroidet, si dhe për gargara të gojës, kundër ënjtjes se bajameve dhe acarimeve te mishrave te dhëmbëve.

Merren 20-30 gramë lule shege në një litër ujë dhe vihen të zihen për gjysmë ore. Nga ky çaj merren 2-3 gota çaji në ditë. Edhe lëvozhga e frutave të shegës ka veti regjëse. Lëvozhga e thatë, para se të përdoret, duhet të vihet në ujë për disa orë që të zbutet.

Çaji i lëvozhgave të shegës përdoret kundër diarreve, si dhe për luftimin e krimbave parazitarë të zorrëve.

Lëvozhga e frutave të shegës lufton me sukses amebat, të cilat e dobësojnë shumë organizmin, e veçanërisht te fëmijët. Për këtë merren lëvozhgat e një kokrre shege, vendosen në një enë prej balte dhe zihen në gjysmë litri ujë derisa të mbetet gjysma e sasisë së ujit. Pasi ftohet lëngu, pihen dy gota likeri në ditë, një në mëngjes e një në darkë, gjithmonë para buke, për 10-15 ditë. Pa përdorur tjetër ilaç, organizmi do të çlirohet nga amebat.

Përzierja magjike: Lëng shege me kivi. Përzierje fantastike, antikancerogjene dhe energjike. Që të dyja përmbajnë sasi të konsiderueshme të vitaminës C.
There are 1,283 comments

Add yours
 1. Fub

  Pingback: Judi Poker Republik Berbekal lisensi dan izin dari provider judi Situs Slot Deposit Minimal 1000 resmi, Situs Slot Deposit Minimal 1000 Resmi menghadirkan banyak Situs Slot Deposit Minimal 1000 online terlengkap serta pengalaman yang berbeda dalam bermain Situs Slot Deposit Minimal 1000 online. Segera daftar Situs Slot Deposit Minimal 1000 dan mainkan Situs Slot Deposit Minimal 1000 online indonesia terbaik dan rasakan sensasi baru memainkan judi Situs Slot Deposit Minimal 1000 online jackpot terbesar hanya di situs judi Situs Slot Deposit Minimal 1000 online terpercaya indonesia dengan banyak bonus yang bisa diklaim bahkan sejak daftar slot. Pingback: judi poker Pingback: resthotel.pl Slot Resmi Selaku situs judi Situs Slot Deposit Minimal 1000 terbaik dan terpercaya no 1 menyediakan daftar situs judi Situs Slot Deposit Minimal 1000 gacor 2023 bagi semua bettor judi Situs Slot Deposit Minimal 1000 online dengan menyediakan berbagai macam game menyenangkan seperti idn poker, Situs Slot Deposit Minimal 1000 gacor, live casino online dengan bonus jackpot terbesar. Termasuk di dalamnya bermacam-macam game popular seperti: sbobet Situs Slot Deposit Minimal 1000 Gacor online, poker idn, 9Gaming Poker telah disediakan untuk memenuhi kepuasan para member.
  http://www.vinolian.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=44755
  Hot Shots Golf Każdy, kto ma nawet najbardziej podstawową wiedzę o pokerze mógłby zarabiać pieniądze na PartyPoker ze względną łatwością. Wyjaśnienie tego było proste: PartyPoker inwestowało dużo pieniędzy promocja, w wyniku czego wielu nowych graczy przychodziło, aby spróbować szczęścia przy stołach. Logiczne | hazardowe | karciane | tytuły ekskluzywne Nintendo Stwierdzenie „ta witryna nie jest PokerStars” jest często używane do scharakteryzowania harmonogramów turniejów wielu witryn pokerowych, które nie są PokerStars, i często używamy go w naszych raportach. PartyPoker jest jedną z najlepszych stron pokerowych online, jeśli chodzi o profesjonalizm i obsługę klientów. Firma jest oficjalnie notowana na giełdzie i nadzorowana przez autorytety finansowe giełdy, przez co masz gwarancje, że twoje pieniądze będą przechowywane bezpiecznie. PartyPoker software nie dopuszcza graczy z Stanów Zjednoczonych na swój poker room przez prawo Unlawful Internet

 2. GPGpQl

  ЩЃЩЋШ®ЩЋШ±ЩЋШ¬ЩЋ ЩЃЩЋЩ‚ЩЏЩ„Щ’ШЄЩЏ Щ…ЩЋШ§ Ш­ЩЋЩ…ЩЋЩ„ЩЋЩѓЩЋ Ш№ЩЋЩ„ЩЋЩ‰ ШЈЩЋЩ†Щђ Ш§Ш®Щ’ШЄЩЋШЁЩЋШЈЩ’ШЄЩЋ Щ…ЩђЩ†Щ‘ЩђЩЉ Щ‚ЩЋШ§Щ„ЩЋ ШЈЩЋЩ†ЩЋШ§ Щ€ЩЋШ§Щ„Щ„Щ‘ЩЋЩ‡Щђ ШЈЩЏШ­ЩЋШЇЩ‘ЩђШ«ЩЏЩѓЩЋ Ш«ЩЏЩ…Щ‘ЩЋ Щ„Ш§ЩЋ ШЈЩЋЩѓЩ’Ш°ЩђШЁЩЏЩѓЩЋ Ш®ЩЋШґЩђЩЉШЄЩЏ Щ€ЩЋШ§Щ„Щ„Щ‘ЩЋЩ‡Щђ ШЈЩЋЩ†Щ’ ШЈЩЏШ­ЩЋШЇЩ‘ЩђШ«ЩЋЩѓЩЋ ЩЃЩЋШЈЩЋЩѓЩ’Ш°ЩђШЁЩЋЩѓЩЋ Щ€ЩЋШЈЩЋЩ†Щ’ ШЈЩЋШ№ЩђШЇЩЋЩѓЩЋ ЩЃЩЋШЈЩЏШ®Щ’Щ„ЩђЩЃЩЋЩѓЩЋ Щ€ЩЋЩѓЩЏЩ†Щ’ШЄЩЋ ШµЩЋШ§Ш­ЩђШЁЩЋ Ш±ЩЋШіЩЏЩ€Щ„Щђ Ш§Щ„Щ„Щ‘ЩЋЩ‡Щђ ШµЩ„Щ‰ Ш§Щ„Щ„Щ‡ Ш№Щ„ЩЉЩ‡ Щ€ШіЩ„Щ… Щ€ЩЋЩѓЩЏЩ†Щ’ШЄЩЏ Щ€ЩЋШ§Щ„Щ„Щ‘ЩЋЩ‡Щђ Щ…ЩЏШ№Щ’ШіЩђШ±Щ‹Ш§ cialis online no prescription C Representative image of cancer cell colonies from one of the five fields captured from each well

 3. Gow

  The newest online casino, Super Slots Casino, is already making a big splash. Even though it is one of the newest online casinos, Super Slots Casino has a lot to offer in terms of slots and other casino games. The variety of slots available is one of the things that make Super Slots stand out. It has more than 500 slot games to choose from, ensuring that there is something for everyone. Tennessee Gov. Bill Lee has made his view on casinos clear. He believes this form of gambling is destructive. Thus, he has no plans to regulate live or online casinos. Duh! With technology only advancing, of course you can gamble online in Nebraska from your mobile device! There are newly released Nebraska casino apps that are available for download to your iPhone, iPad, Android, Galaxy, LG, Tablet, and any other gadget you may have. With these casino apps for Nebraska residents, you can play online casino games for money in Nebraska anywhere you go! The convenience is impeccable.
  https://royalbookmarking.com/story15176479/pair-plus-in-3-card-poker
  Yes you can. The idea is that you get to play real money games at the online casino using the No Deposit Bonus funds. You get to try out the games for free without risking your own bankroll, allowing you to test-drive the products ahead of real-money play. Take into account that the online casino won’t give you a huge amount of bonus cash or free spins to play with – it’s usually enough to give you a feel for the site. As such, your winnings will be proportionate to the size of the bonus.  You can email the site owner to let them know you were blocked. Please include what you were doing when this page came up and the Cloudflare Ray ID found at the bottom of this page. Luck be a lady tonight…or in the day! Actually, it doesn’t matter the time because the bright lights and big wins are always turned on! Come on in and experience the thrilling features of a Vegas style free slots hit!

 4. axorm

  Thời gian vay linh hoạt, tối đa 24 tháng Các loại hợp đồng vay vốn: Thông thường, khi được vay, cảm giác nhận được tiền dễ làm ngươi vay chủ quan và thoả hiệp với các điều khoản trên hợp đồng tín dụng và các hợp đồng khác. Nhiều khách hàng gần như không đọc nội dung hợp đồng, chỉ ký theo yêu cầu của ngân hàng. Điều này rủi ro nếu ngân hàng soạn sai nội dung hoặc cá nhân nào đó có hành vi lợi dụng gian lận. Tùy theo khoản vay của bạn mà thời gian sẽ khác nhau. Tuy nhiên, thời gian nhìn chung sẽ như sau: Thủ tục đơn giản, thời gian xử lý nhanh chóng. Khi công nghệ thông tin ngày càng phát triển và điện thoại thông minh ngày càng phổ biến, việc vay tiền online cũng trở nên quen thuộc với nhiều người. Vậy có nên vay tiền trực tuyến chuyển khoản ngay không? Câu trả lời là có!
  http://www.chungdamfeel.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=188629
  Về phần này, quý khách nên xác định trước đối tượng nào sẽ là người đứng tên chủ sở hữu của xe, là cá nhân hay tổ chức. Vì mỗi đối tượng khác nhau sẽ có thủ tục khác nhau cũng như mức cho vay, kỳ hạn của ngân hàng cũng sẽ khác nhau, đó cũng là lý do mà chúng tôi luôn khuyến khích quý khách liên hệ trực tiếp với Hotline 0938161464 để chúng tôi có thể tiện tư vấn cụ thể nhất. quý khách hàng sẽ làm rõ và giải đáp được những băn khoăn đó và giúp cho Quý khách có thể dễ dàng đưa ra được quyết định thông thái nhất cho việc mua môt 1 chiếc xe ô tô tải phục vụ công việc của cá nhân cũng như doanh nghiệp công ty mình.

 5. ten

  Come and find out absolutely everything you need to know about signing up to Luckyland social casino, including full details of the welcome bonus offer. We’ve got absolutely everything you need to choose your perfect online social casino, including useful tips for making the most of every promotional offer. From claiming the Luckyland bonus to using the latest Chumba Casino social casino promo code, we’ve got all you need to start social gaming online, so come and take a look! When a user creates a new account at LuckyLand Slots, he or she can also take advantage of a first purchase bonus. With this Luckyland Slots promo code, new users can make gold coin purchases at a one-time discounted price as a welcome bonus. Under this offer, 50,000 gold coins can be added to a user’s account for just $4.99. That’s a regular value of $10.
  https://donovanvofv024678.blogofoto.com/53842235/usa-online-casinos-no-deposit-bonus-codes-2023
  The most popular free game is probably slots due to its fun, fast pace and the wild varieties available to play. However, slots aren’t for everyone and some players prefer playing the classic casino table games like roulette, blackjack and craps. Free games are a great way for these players to practice their skills and strategies before taking it to the real money tables. Some of the slots that you can try out or wager real money on at FanDuel Casino include: Now you get to choose how you get rewarded for spending within Mystic Slots! Link your Club M card in the Mystic Slots app and start earning Mystic Slots Loyalty Points redeemable for hotel stays, dining credits, entertainment tickets, gifts, Mystic Slots coin packages, Club M Bonus Point packs and more!

 6. urist_zoAsymmemeBlirm

  бесплатные консультации юриста для всех вопросов о праве|юридическое обслуживание бесплатно на разнообразные темы
  бесплатная юридическая поддержка для граждан и предприятий по разнообразным вопросам юриспруденции от профессионалов|Получи бесплатную консультирование от лучших юристов по различным проблемам
  Бесплатные консультации юриста: решение конфликтов с соседями
  бесплатные юридические консультации москва https://konsultaciya-yurista-499.ru/.

 7. Renee

  Excellent blog here! Also your web site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 8. Kathryn

  I do not even know how I finished up right here, but I believed this publish was great.
  I do not know who you’re but definitely you are going to a famous blogger when you aren’t already.
  Cheers!

 9. Lilliana

  It is actually a great and useful piece of info. I am glad that you
  just shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 10. Ethereum догекоин бағасы

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your website?
  My blog is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit
  from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you.
  Appreciate it!

 11. Gidget

  Attractive part of content. I simply stumbled upon your
  site and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account
  your weblog posts. Anyway I will be subscribing in your
  augment or even I fulfillment you get admission to consistently rapidly.