einstein-611×480

4 të famshmit që njëherë kishin qenë refugjatë

Spread the love

Nëse këta refugjatë nuk do të mbijetonin bota nuk do të ishte kjo që është sot. Ata arritën të largohen prej vendeve të tyre të shkatërruara nga lufta për të gjetur strehim në Amerikë, ku u bënë këngëtarë, aktorë dhe politikanë të njohur që lanë gjurmë në histori.

Ja 10 të famshmit që ishin refugjatë:

Albert Einstein

Albert Einstein dhe familja e tij imigruan në Shtetet e Bashkuara në vitin 1932 pasi ikën prej Gjermanisë naziste dhe regjimit të Hitlerit. Sapo arritën në Shtetet e Bashkuara Einstein nisi të punojë në Institutin për Studime të Avancuara dhe aplikoi për shtetësi amerikane.

Madaleine Albright

Para se të bëhet femra e parë sekretare e Shtetetve të Bashkuara të Amerikës, Madeleine Albright kishte ikur nga vendi i saj i lindjes Çekosllovakia dhe atë dy herë. Kur nazistët sulmuan gjatë luftës së dytë botërore, Albright dhe familja e saj shkuan në Angli. Pas luftës familja u kthye për t’u nisur pastaj në Kolorado të Shteteve të Bashkuara.

Bob Marley

Në vitin 1976, ikona e muzikës rege u largua nga Xhamajka pasi u qëllua me armë zjarri në një tentim vrasje. Ai u sulmua nga një grup personash të armatosur gjatë provave sepse avokonte për Partinë e Popullit.

Dalai Lama i 14-të

Menjëherë pasi Kina pushtoi Tibetin, për ta shmangur vrasjen, Dalai Lama u nis për në Indinë Veriore i ndjekur nga mijëra persona. Gjatë 50 viteve të tij në arrati ai ka avokuar për pavarësinë e Tibetit mirëpo ende nga Kina shihet si një terrorist.
There are 186 comments

Add yours
 1. Medikamentenpreis

  You are so awesome! I do not believe I’ve truly
  read through something like this before. So great to find another person with
  original thoughts on this issue. Seriously..
  many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the
  internet, someone with a little originality!

 2. Online-Verkauf von Medikamenten in Frankreich

  I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site.
  It appears like some of the text on your content are running
  off the screen. Can somebody else please provide
  feedback and let me know if this is happening to them too?
  This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

 3. Medikamentenpreis in Belgien

  Hi I am so delighted I found your weblog, I really
  found you by accident, while I was looking on Google for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say kudos for a incredible
  post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent jo.

 4. Launa

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I
  was wondering your situation; we have created some nice methods and we
  are looking to exchange strategies with other folks, why not shoot me an email
  if interested.

 5. DavidOffem

  п»їcytotec pills online [url=https://cytotec.club/#]Abortion pills online[/url] buy cytotec online


Post a new comment