download

5 gjëra fantastike të cilat i kanë shpikur femrat

Spread the love

Është një numër i madh i shpikjeve të cilat janë vepra të grave gjeniale, por për to dimë shumë pak. Ju sjellim gjashtë shembuj.

FSHIRËSET NË VETURA
Mary Anderson’it në vitin 1903 i është kujtuar se si fshirëset në veturë do të ishin shumë të dobishme. Një shufër me shtojcën e gomës të ngjitur për xham të veturës e patentoi pas një viti. Edhe pse ideja e saj hyri në prodhim serik pas disa dekadave, sot nuk mund të paramendojmë vozitjen pa shpikjen e saj të thjeshtë por shumë të rëndësishëm.

MONOPOLI
Elizabeth Magie është përgjegjëse për një prej lojërave shoqërore më të popullarizuara të gjitha kohërave. Kjo lojë në origjinale është quajtur “The Landlord’s Game” dhe është shpikur dhe patentuar në vitin 1903. Edhe pse qëllimi i sotëm është argëtim i mirë me familje dhe miq, kjo dizajnere e ka menduar atë në mënyrë që të demonstrojë efektin tragjik të cilin e sjellë lakmia dhe grykësia.

NGROHJA SOLARE
Hungarezja dr. Maria Telkes është përgjegjëse për sistem të parë të ngrohjes me energji solare. Në vitin 1925 u zhvendos në SHBA dhe u punësua në një projekt i cili merrej ekskluzivisht me këtë problematikë. Në vitin 1940 e zhvilloi sistemin e parë të ngrohjes së shtëpive, ndërsa në realizimin e projektit i kishte ndihmuar edhe një grua e suksesshme – arkitektja Eleanor Raymond.

SHKALLËT KUNDËRZJARR
Shkallët kundërzjarr në pjesën e jashtme të ndërtesës, të cilat do të shërbenin për evakuim në rast të rrezikut nga zjarri, në vitin 1897 i ka shpikur Anna Connlly. Idenë e saj e ka pranuar një numër i madh i arkitektëve, dhe kjo ide është aktuale edhe sot e kësaj dite.

XHAKETA PANCIR
Besoni apo jo, xhaketa mbrojtëse balistike, e njohur si pancir, e ka shpikur gruaja. Emri i saj është Stephanie Kwolek, ndërsa hulumtim të cilin e ka kryer ka rezultuar me shpikjen e pancirit, më saktësisht materialit i cili përdoret në prodhimin e tyre. Shpikjen e ka patentuar në vitin 1966. Por ky nuk ishte shpikja e saj i vetme. Në karrierën e saj të begatshme 40 vjeçare, kjo shpikëse ka patentuar më shumë se 40 shpikje të ndryshme prandaj është vendosur në “Inventors Hall of Fame”.
There are 26 comments

Add yours
 1. cena albenza w Krakowie

  What i don’t realize is actually how you are not actually a lot
  more neatly-appreciated than you might be now. You’re so intelligent.
  You already know therefore significantly in terms of this topic, made me individually
  believe it from numerous numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except
  it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs great.
  At all times care for it up!

 2. fluxus en vente en Espagne

  Someone essentially assist to make significantly posts I might state.
  That is the first time I frequented your web page and
  up to now? I surprised with the research you made to create this particular
  post incredible. Great task!

 3. Cleveland

  I believe this is among the most significant info for me.
  And i am satisfied studying your article.
  However wanna remark on few common issues, The web site style is great, the articles
  is really great : D. Excellent process, cheers

 4. Jayson

  This is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Short but very precise info… Appreciate your sharing this one.
  A must read post!


Post a new comment