five-habits-of-successfull-people-1

5 zakone habitëse të njerëzve të suksesshëm

Spread the love

Sigurisht që edhe njerëzit më të sukseshëm në botë kanë pasur rënie dhe ngritje n jetën e tyre si dhe kanë mësuar nga gabimet që kanë bërë. Dhe, kjo është ndër elementet më të rëndësishme, sepse askush nuk është bërë i suksesshëm brenda natës.

Unik Portal ju sjellë pesë zakone që do t’ju habisin dhe që njerëzit e sukseshëm i praktikojnë gjithmonë.

Hani mëngjes
Shumë studime që kanë gjetur se të mëngjësi rritë kapacitetet e të mësuarit, duke filluar që nga fëmijëria. Tu zgjuarit disa minuta më herët se zakonisht dhe konsumimi i një mëngjesi të lehtë ju siguron energji për gjithë pjesën tjetër të ditës.

Merrni mësim nga secili
Shpesh e dëgjojmë shprehjen, “askush nuk i di të gjitha “. Nëse ju i afroheni jetës si një student i gatshëm për të mësuar, ju gjithmonë do të jeni në gjendje të fitoni aftësi dhe njohuri të dobishme.

Krijo marrëdhënie të qëndrueshme të biznesit
Rrjetëzimi është gjëja më e diskutuar në shekullin 21, por tani gjithçka është bërë më e lehtë dhe gjithçka kryhet përmes një ekrani kompjuterik dhe telefonave të mençur. Shkëmbimi i njohurive tashmë ka pushtuar jo vetëm fushën e biznesit. Sa më i madh të jetë rrjeti juaj, aq më i suksesshëm mund të jesh në gjetjen e përgjigjeve, duke krijuar partneritete biznesi apo edhe duke ndryshuar vendet e punës dhe duke lëvizur në botë.

Të jesh udhëheqës, jo bosi
Ju ndoshta keni pasur një punë në të kaluarën tuaj, ku shefi thjesht ka lëshuar “detyra me email” dhe ju është dashur ti përfundoni. Më e keqja është kur ju nuk keni marrë sqarime se si të kryeni këto punë. Në librin e tij, “21 Ligjet e Pakundërshtueshme të Lidershipit”, John C. Maxwell thotë se një udhëheqës me të vërtetë i suksesshëm është pjesë aktive në projektet e tij dhe në të vërtetë përpiqet të shtojë vlerën duke u shërbyer pasuesve të tij. Udhëheqësit efektiv shkojnë përtej vetëm dhënies së porosive, ata gjithashtu tregojnë se në të vërtetë kujdesen për njerëzit me të cilët punojnë.

Mendoni në mënyrë kritike
Jo çdo zgjidhje për çdo problem është i thjeshtë. Për të qenë i suksesshëm, duhet të jeni në gjendje të vlerësoni çdo situatë dhe të përcaktoni rrjedhën më të mirë të veprimit, pavarësisht sa komplekse është. Në librin e tij të shkëlqyer, “Fuqia e zakonit: Pse bëjmë atë që bëjmë në jetë dhe në biznes”, Charles Duhigg bën të qartë se ne duhet të identifikojmë zakonet e mira dhe të vrapojmë pas tyre.

Në anën tjetër, duhet të përpiqemi të eliminojmë zakonet tona të këqija. Ju gjithmonë duhet të mbani mend se kultivimi i zakoneve të mira dhe eliminimi i të këqijave nuk është një propozim i “rrokullisjes së dritës”. Që të dy marrin kohë. Nëse jeni të durueshëm, gjithsesi do të keni sukses
There are 33 comments

Add yours
 1. Koop synaze online in Nijmegen

  You actually make it seem so easy with your presentation however I in finding this matter to be really one thing which I believe
  I would by no means understand. It seems too complex and very vast for me.

  I am having a look ahead in your next submit, I will attempt to get the cling of it!

 2. prix du misolast sur ordonnance

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.

  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any points or suggestions? Thanks

 3. Mike

  naturally like your web site however you have to check the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the truth on the other
  hand I will certainly come back again.

 4. waar nolvadex zonder voorschrift te krijgen in Nederland

  Undeniably believe that which you said.
  Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people think
  about worries that they just do not know about. You managed to hit the
  nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 5. ¿Dónde encontrar cifran?

  With havin so much content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either created
  myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web
  without my permission. Do you know any ways to help prevent content from being ripped off?
  I’d truly appreciate it.

 6. Medikamente kaufen

  My brother suggested I would possibly like this website.
  He was totally right. This put up truly made my day.
  You cann’t consider just how much time I had spent for this
  info! Thank you!

 7. Kerstin

  Having read this I believed it was really enlightening.
  I appreciate you finding the time and energy to put this informative
  article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 8. motilium online beschikbaar

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to
  be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider
  worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing
  without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 9. Marina

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was conducting a little research on this.
  And he in fact bought me lunch due to the fact that I discovered it for
  him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to discuss this subject here on your website.

 10. Herbert

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and
  entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I stumbled across this during
  my search for something relating to this.

 11. commander benicar en Italie

  Admiring the time and effort you put into your website and in depth information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  out of date rehashed information. Fantastic
  read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 12. Ensuring quality when buying telmisartan online

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to
  reload the website a lot of times previous to I could get it
  to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?

  Not that I’m complaining, but sluggish loading
  instances times will often affect your placement in google and
  could damage your high quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS
  to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content.

  Ensure that you update this again soon.


Post a new comment