4.1

Çfarë tha Pejgamberi s.a.a. për lutjen?

Spread the love

Çfarë tha Pejgamberi s.a.a. për lutjen?

Pejgamberi Muhamed (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) në lidhje me lutjen ka thënë:

* “Lutja është thelbi i adhurimit (ibadetit), askush që lutet nuk do të pësoj”.

* “Lutja është arma e besimtarit, shtylla e besimit dhe drita e qiellit dhe e tokës”.

* “Më i pafuqishmi nga njerëzit është ai i cili nuk është në gjendje të bëj lutje”.

* “Ibadeti (adhurimi) më i vlefshëm është lutja. Kur Allahu e lejon robin të bëj lutje, Ai ia hap dyert e mëshirës. Në të vërtetë, kush e bën lutjen, ai nuk vuan”.

(“Peshorja e urtësisë (përmbledhje e haditheve)”, përmbledhjen e përzgjodhi: Muhamedi Rej Shehri, përktheu: Besa Bytyqi, botues: “Zehra” Prizren 2010, fq. 220-221)
There are 5 comments

Add yours
 1. 3693

  I just luke tthe helpful info yoou supply forr your articles.
  Iwill bookmark your blog and check onche mofe here regularly.
  I’m farly certain I wiull bbe informed a lot of neew stuiff right right here!
  Good luck for tthe next!

 2. najlepszy sklep

  I see You’re actually a excellent webmaster. This website loading speed is amazing.
  It sort of feels that you are doing any unique trick.

  In addition, the contents are masterwork.
  you’ve performed a excellent activity in this matter!

  Similar here: https://thebestsex.store/ and also here:
  Ecommerce

 3. List of backlinks

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Appreciate it!
  I saw similar blog here: GSA Verified List


Post a new comment