53. Violence in family

Fjalët fyese shkatërrojnë personalitetin e fëmijëve

Spread the love

Të jesh prind nuk nënkupton vetëm rritjen dhe ushqyerjen e fëmijëve. Ajo që është më e rëndësishmja ka të bëjë me edukimin dhe formimin e personalitetit të tyre. Shpeshherë, nënat dhe baballarët përdorin një qëndrim jo të avancuar të mirësjelljes komunikuese dhe bashkëvepruese me fëmijët. Jo rrallë herë atyre u drejtojnë fjalë, të cilat, fare nuk u kushtojnë rëndësi dhe nuk i vënë në llogari se çka përbëjnë ato në esencë. Kështu, ata nuk e arrijnë dot synimin e natyrshëm edukues e të shëndetshëm të fëmijëve të tyre.

Fjala është thelbësorja dhe esenca e edukatës, si rrjedhojë e kësaj, prindërit gjithmonë iu drejtohen fëmijëve me fjalë, i ulin në bankën e të pyeturit dhe komunikojnë me ta me fjalë; po ashtu i nxisin, i motivojmë ata me fjalë, apo edhe i lavdërojnë dhe i hidhërojnë, gjithashtu me fjalë. Të dhënit edukatë fëmijëve, ndodh ose nëpërmjet fjalëve, ose nëpërmjet veprimeve. Fjala është edukatëdhënie dialoguese, kurse veprimi është edukatëdhënës është jo dialogues dhe ajo që kontribuon në prapambeturi të edukimit është cilësia e ulët e dialogut dhe e trajtimit të fëmijës në aspektin e bashkëveprimit të fjalës!

Shumë nga prindërit përdorin fjalë që prishin disponimin dhe cilësinë e jetës tek fëmijët dhe shumë nga ato fjalë janë investuese për keq në devijimin e mëvonshëm të tyre. Njëra nga këto është ofendimi i fëmijës duke e përshkruar atë dhe duke i ngjitur paturpësisht karakteristikat e kafshëve, si p.sh: “Oj lopë, o kali, o gomar, o hajvan…” Ose vazhdon në ekstremin tjetër dhe e ofendon aq rëndë duke ia mallkuar edhe ditën në të cilën është lindur.

Fyerja e fëmijëve si p.sh: “Ti je gënjeshtar, i shëmtuar, trashë, bezdisës” etj., përgjatë synimit të heqjes nga ata të cilësive negative veçse e rëndon më shumë gjendjen psikologjike të tyre. Krahasimi e shkatërron personalitetin e fëmijës, pra të krahasohet ai me një fëmijë tjetër, kjo sepse çdo fëmijë në vetën e tij ka aftësitë, avantazhet dhe talentet e tij, sigurisht, të ndryshme nga fëmija tjetër. Krahasimi, pa mëdyshje që do ta bëjë fëmijën tënd të ndjejë të meta apo ngecje në veten e tij. Veç këtyre, ai e vret edhe vetëbesimin me këtë pesimizëm që e merr dhuratë nga prindërit dhe fillon që të ndjejë urrejtje dhe inat ndaj fëmijës, me të cilën është krahasuar nga ana e prindërve.

Kushtëzimi i fëmijës me kthim të dashurisë, duke ia imponuar një vepër të caktuar, si p.sh.: “Unë nuk do të të dua për shkak se e bën këtë vepër, por në qoftë se e bën këtë do të të dua, apo nëse do të korrësh sukses!” Mësimet profetike nga psikologjia islame na mësojnë se nëse fëmijët bëjnë vepra te këqija atëherë prindërit duhet t’u drejtohen në atë mënyrë qe ta shprehë dashurinë e madhe ndaj tyre, se ata e duan shumë, mirëpo nuk ia duan veprat e tij.

Në këtë mënyrë efekti i edukimit kultivohet me dashuri ndaj të mirës dhe shmangie të sigurt ndaj veprave të këqija. Kjo është e papranueshme, ngase dashuria e kushtëzuar e bën fëmijën që të ndjejë se ai është i padashur dhe i padëshiruar, dhe kur të rritet ai do të ndjejë pakujdesje prej familjes, për shkak se gjersa ishte i vogël, ai ishte i padëshiruar për ta, ndaj dhe fëmijët dashurojnë dhe dashurojnë shumë, për shkak se dashuria e tyre është e pakushtëzuar.

Në ato raste kur i thuhet fëmijës: “Mos qaj”, “Mos bëj kështu”, “Foshnjërinë e ke lënë pas”, fëmija merr informacion të gabuar dhe kështu atij i ndrydhen emocionet dhe nuk i lihet që të çlirohen e të shfaqen ato. Prindi e zhgënjen fëmijën, duke ia mohuar të drejtën të mendojë, si p.sh.: me shprehjet si: “Mjaft ore”, “Ti s’kupton gjë”, “S’ka dobi nga ti” etj..

Le të jemi të kujdesshëm se çfarë fjalë themi e flasim në shtëpitë tona, sepse fjala ka ndikim jashtëzakonisht të madh tek ne. Të zbuluarit e fshehtësirave të fëmijëve përpara të tjerëve ka efekt shkatërrues për personalitetin e tyre, andaj të mos e nënvlerësojmë e nënçmojmë fjalën; të kujdesemi për fjalën përballë fëmijëve tanë, me të cilën ne ua ndërtojmë personalitetin dhe investojmë në zhvillimin e tyre. Me fjalë të mira dhe të matura, ne bëjmë që fëmijët tanë të jenë të plotësuar në të gjitha aspektet njerëzore.

Si përfundim kemi kuptuar që këto janë 5 pikat që e shkatërrojnë personalitetin e fëmijëve:
1. Fyerja
2. Krahasimi
3. Kushtëzimi
4. Informacioni i gabuar
5. Të zbuluarit e fshehtësive etj.

Redaksia e revistës “Vlera.
There are 1,218 comments

Add yours
 1. Займкарта

  [url=https://onlain-zajm-na-kartu-bez-pasporta.ru/]Займ без отказа[/url]

  Я знать толк, яко эпизодично зарождаются непредвиденные финансовые картина, равно вам что ль пригодиться теледоступ к быстроногим наличным купюрами сверх надобности просунуться долгий и ювелирный процесс рассмотрения заказы на кредит.
  Займ без отказа

 2. Вавадаукр

  [url=https://vavada-kazino-onlajn.dp.ua/]Vavada[/url]

  Ласкаво выканючиваемо гравця на офібукваійний сайт он-лайн толпа Vavada UA. Гральний портал вважається найкращим на Україбукваі і функціонує буква 2017 року. Власником толпа є Delaneso Global Society Ltd.
  Vavada

 3. stola

  Having analyzed Amp prices, cryptocurrency experts expect that the AMP rate might reach a maximum of $0.0059994 in September 2023. It might, however, drop to $0.0049995. For September 2023, the forecasted average of Amp is nearly $0.0059994. We gathered together, analysed, and aggregated the price predictions of some of the most knowledgeable people in the crypto industry to arrive at our own price predictions which we believe are representative of a wide range of experts’ views. Price predictions are rarely spot on, however, and it is especially difficult to forecast price accurately in the ever-developing and highly-volatile crypto market. These predictions should therefore help inform your understanding of Amp’s potential but not be solely relied upon for investment decisions. Digest of the most important in the cryptocurrency market
  https://www.kdjpeace.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=78741
  En un país dolarizado, Bukele ha hecho grandes esfuerzos porque los ciudadanos utilicen bitcoin en su vida diaria, pero éstos no han rendido frutos, ya que existe una fuerte desconfianza entre la población, agregó Castaneda. Pingback: We give you a perfect sex partner Aunque también es una realidad que la regulación a Bitcoin y otras criptomonedas pretende allanar el camino para el establecimiento de las CBDC; es decir, las monedas digitales de los Bancos Centrales. Para los promotores del ecosistema cripto, esto no es más que un plan para erradicar los únicos instrumentos capaces de poner de rodillas al sistema financiero tradicional. El precio mínimo que tocó bitcoin en 2022 fue USD 34.600 el 24 de febrero, día en el que Rusia inició la guerra en Ucrania. Desde entonces su precio se ha mantenido mayormente por encima de USD 37.000, lo que se convirtió en su línea de soporte hasta hoy que la rompió cayendo por debajo de este monto. 

 4. donde comprar lanolept en Chile

  Have you ever thought about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is
  valuable and all. But think about if you added some great pictures or videos to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with pics and
  clips, this website could undeniably be one of the very
  best in its field. Terrific blog!

 5. lopecia sur ordonnance prix France

  Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your
  page. Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have performed an excellent job.
  I’ll certainly digg it and individually recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this site.

 6. comprar aprovel en España legalmente

  We absolutely love your blog and find many of your post’s
  to be exactly I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write related to here.
  Again, awesome web site!

 7. psymn

  Club World Casino offers the following deposit methods: credit cards, EcoCard, Neteller and Skrill. The min and max deposit limits are $35 and $1,000 respectively. For cashing out players can use bank transfer, EcoCard, Skrill, Neteller, wire transfer, courier check and credit card payouts. The minimum cashout limit is $20, while the maximum is $5,001. Deposits are instant, while some cashout methods take up to 5 days to complete. Network progressive jackpot wins can be cashed out in one sum. Registration offer. No Deposit Required. $20 Free Chip to use on casino games. There will be x50 wager to complete. Bonus duration is 30 days. Max. cash out is x10 the bonus amount. Use the promo code “ALLGEM20” to activate. Gamble responsibly. T&C Apply.
  https://www.anicomvet.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=159918&page_type=
  PokerStars has organized round-the-clock technical support for its users. Players can contact support via email or online chat on the website. The operator also provides phone numbers to contact technical support managers in various countries. PokerStars support works around the clock and seven days a week. PokerStars is the only place where you can watch and play against Team PokerStars Pro – our group of elite pro players. Between them they have scores of World Series bracelets, EPT and WPT titles and more, adding up to millions in winnings. And now you can join them at the tables with PokerStars. We have reached the end of our PokerStars online casino review, and on the whole, it is a great gambling platform. The interface of both desktop and mobile versions is designed to ensure you have no trouble finding your way around. The game selection is pervasive, with many poker games, casino games, and sports betting options. The variation in each game category is something that you will be impressed with. There are some minor areas where the platforms lag, but it is undoubtedly a reliable and engaging platform to enjoy online casino games.

 8. nasobec disponible en Algérie

  You really make it appear so easy with your presentation but I to find this matter to be actually one thing which I
  think I’d never understand. It kind of feels too complicated and extremely extensive for me.

  I’m having a look ahead to your next publish, I will try to get the grasp
  of it!

 9. Desiree

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 10. prix du gestapuran au Maroc

  Right here is the perfect website for anyone who really wants to understand this topic.

  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually
  will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject which
  has been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful!

 11. Preis für prelone 5 in München

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit,
  but other than that, this is magnificent blog. An excellent read.
  I’ll certainly be back.

 12. en línea compra de dapoxetine en Madrid

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really good posts and I believe I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material
  for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

 13. kup myambutol w aptece w Warszawie

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed
  to get set up? I’m assuming having a blog
  like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 14. Preis für Medikamente in der Elfenbeinküste

  Greetings I am so glad I found your website, I really found you
  by error, while I was browsing on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a
  remarkable post and a all round interesting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read it
  all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the fantastic jo.

 15. dexambutol zonder recept in Zwitserland

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative
  and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is an issue that not enough men and
  women are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 16. Hosting_hiPa

  Хостинг сайтов|Лучшие варианты хостинга|Хостинг сайтов: выбор специалистов|Надежный хостинг сайтов|Как выбрать хороший хостинг|Хостинг сайтов: какой выбрать?|Оптимальный хостинг для сайта|Хостинг сайтов: рекомендации|Лучший выбор хостинга для сайта|Хостинг сайтов: секреты выбора|Надежный хостинг для сайта|Хостинг сайтов: как не ошибиться с выбором|Выбирайте хостинг сайтов с умом|Лучшие хостинги для сайтов|Какой хостинг выбрать для успешного сайта?|Оптимальный хостинг для вашего сайта|Хостинг сайтов: важные критерии выбора|Выбор хостинга для сайта: советы профессионалов|Надежный хостинг для развития сайта|Хостинг сайтов: лучший партнер для вашего сайта|Как выбрать хостинг, который подойдет именно вам?
  Хостинг сайтов https://www.hostingbelarus.ru/.

 17. tlover tonet

  I absolutely love your blog and find most of your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!

 18. nerzhaveyu_juKr

  Приобрести нержавеющие трубы в Покупка нержавеющих труб по Качественные нержавеющие трубы от Большой ассортимент нержавеющих труб на нашем сайте на нержавеющие трубы сегодня нержавеющих труб по Купить нержавеющие трубы оптом от Профессиональные по выбору нержавеющих труб
  Качество на каждую продукцию нержавеющих труб
  Оптимальные цены на нержавеющие трубы в нашем городе нержавеющих труб для Индивидуальные условия к каждому клиенту при покупке нержавеющих труб
  Квалифицированные монтажные работы нержавеющих труб на любом объекте
  Нержавейки – идеальное решение для промышленных нужд
  Разнообразие диаметров и толщин нержавеющих труб
  Срочный заказ и доставка нержавеющих труб по всей России
  Надежная продукция нержавеющих труб от лучших производителей
  Профессиональный подбор и помощь по выбору нержавеющих труб
  Многофункциональность нержавеющих труб для различных целей
  Скидки на покупку нержавеющих труб для производства
  труба нержавейка 25 мм цена nerzhavejushhie-truby.ru.

 19. medroxyprogesterone dostępny bez recepty medycznej w Krakowie

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely
  great. I actually like what you’ve acquired here, certainly
  like what you’re saying and the way in which you say it. You
  make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.

  I cant wait to read far more from you. This is actually
  a terrific web site.

 20. xbetegypt_glPt

  Приветствуем, игроки на xbetegypt!
  Получите успеха на xbetegypt с эксклюзивными бонусами!
  Делайте азартом на нашем сайте каждый день!
  Увеличьте выигрыш на xbetegypt с нашими лучшими предложениями!
  Заберите свой шанс на xbetegypt и победите самые многочисленные призы!
  Сделайте свою мечту реальностью с xbetegypt каждый день!
  Становитесь частью нашего сообщества и получите больше денег!
  Откройте новые горизонты с xbetegypt и успейте все!
  Научитесь играть на xbetegypt и получайте все больше выигрышей!
  Наслаждайтесь от игры на xbetegypt и забирайте бонусы!
  Раскройте свой потенциал игры на xbetegypt и получайте больших успехов!
  Восхищайтесь от игры на xbetegypt и изучайте новые возможности каждый день!
  Войдите в мир xbetegypt игры и получайте большими бонусами!
  Наслаждайтесь ощущением успеха с xbetegypt каждый день!
  Побеждайте вместе на xbetegypt и получайте большими выигрышами!
  Освоите свои навыки на xbetegypt и получите еще больше денег!
  Покоряйте игры на xbetegypt и получайте большие бонусы каждый день!
  Зарабатывайте каждый день на xbetegypt и отличайтесь!
  Успейте играть на xbetegypt и забирайте больше денег каждый день!
  Получите максимум удовольствия от игры на xbetegypt и получайте больше бонусов!
  Download 1xbet application http://www.1xbet-app-download-ar.com.