auto_Screenshot_221515788359-810×459

Këto janë sëmundjet që shëron lëkura e mollës

Spread the love

Hipertensioni konsiderohet të jetë një “sëmundje e heshtur”. Ajo sulmon shumë njerëz në ditët e sotme për shkak të stresit, dietës së dobët dhe pirjes së duhanit. Disa nga simptomat më të zakonshme janë të vjellat, dhimbje koke të rënda, marrje mendsh dhe probleme me shikimin.

Nëse keni një ose më shumë simptoma, vizitoni mjekun tuaj për diagnozë ose trajtim. Megjithatë, ju keni edhe zgjidhjet natyrale si një alternativë. Mollët janë padyshim një nga ato.

Molla posedon aftësinë për të ulur presionin arterial sepse përmban flavonoide. Lëkura e mollës mund të ndihmojë rregullimin e hormoneve të lidhura me presionin tuaj të gjakut. Gjithashtu parandalon vasokonstruktimin që mund të sulmojë enët e gjakut.

Përbërësit e tjerë natyrorë që mund t’ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër.

Këtu janë disa përfitime të tjera që ju mund të merrni nga konsumimi i lëkurës së mollës:

-Detoksifikon mëlçinë tuaj

-Ul nivelin e kolesterolit të keq

-Është plot me pektin kështu që do t’ju ndihmojë të parandaloni hipergliceminë.

-Eshtë plot me vitaminë B12 kështu që do t’ju ndihmojë kundër pagjumësisë.

-Ul ethet

-Lufton kapsllëkun dhe diarenë

-Ajo stimulon prodhimin e lëngjeve të stomakut kështu që është e mahnitshme kundër ulçerës dhe gastritit.

-Lëkura e mollës është plot me fosfor kështu që është e mahnitshme kundër problemeve me kujtesën.

Konsumojeni lëkurën e mollës, të pjekur ose të papërpunuar, në lëngje, sallata ose si pure. Ajo nuk ka efekte anësore pra përdoreni sa më shumë që të dëshironi!
There are 28 comments

Add yours
 1. Kurt

  Hello! This is my first comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Appreciate it!

 2. comprar acyclovir

  Hi there are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 3. commander du retin-a en France

  Hi there, I found your web site by means of Google even as searching for a related matter, your web site came up, it appears good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply became alert to your blog through Google,
  and located that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate when you continue this in future. Many other folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 4. tavanic voor vruchtbaarheid

  Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you’re a great author.I
  will be sure to bookmark your blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice day!

 5. Precio del mebendazole 50 en España

  I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog.
  It appears as if some of the text on your posts are running off
  the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them too? This could be a problem with my web
  browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

 6. prilosec a un prezzo conveniente

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful info particularly the last
  part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for
  a long time. Thank you and best of luck.

 7. amaryl sin receta en Bolivia

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a
  difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 8. Rudolf

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks,
  However I am experiencing troubles with your RSS.
  I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody getting
  similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 9. sarotex en vente libre au Portugal

  Hi I am so delighted I found your webpage, I really found you by
  error, while I was looking on Google for something
  else, Anyhow I am here now and would just like to say
  cheers for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and
  also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read more, Please do keep up the great job.


Post a new comment