Hafiz Ali Korça

Kush është Hafiz Ali Korça?

Spread the love

Ali Korça (Korçë, 1874 – Kavajë, 1957), është një nga iranologët më të shquar. Lindi në një familje me tradita patriotike dhe fetare. Trungu i tij familjar rrjedh nga: Iljaz Efendiu (babai), Aliu (gjyshi), Xhaferi (stërgjyshi), Osmani (katragjyshi), të gjithë kanë qenë intelektuale e fetarë me studime të larta. Ata i lanë Aliut një biblotekë të pasur, të cilën e shfrytëzoi më së miri, si dhe traditën në fushën e kulturës, që e përsosi me studimet që bëri. Gjuhën persiane e zotëronte në mënyre të përsosur. Njihte edhe frëngjishten. Qe nga të rrallët që njihte gjuhën sanskritishte, gjuhë nga e cila pati përkthyer një vepër (500 faqe). Në një artikull të tij, premtonte se do të botonte një listë me fjalë persiane, që kanë hyrë në gjuhën shqipe.

Që në moshë të re u angazhua në lëvizjen patriotike shqiptare, në atë fetare demokratike, si dhe në atë kulturore, ku në mënyrë të veçantë shquan kultura persiane. Si nacionalist shqiptar Ali Korça zhvilloi një veprimtari të gjerë për të cilën u ndoq, u burgos, u internua në Sinop e Anadoll. U dënua dhe me vdekje. Dha kontribut të madh për mbajtjen në këmbë të “Mësonjëtores së Parë Shqipe” ku qe edhe mësues i saj. Morri pjesë në Kongresin e Dibrës, ku hartoi dhe rezolutën e tij. Për një kohë qe edhe Këshilltar i Ministrisë së Arsimit të Qeverisë Shqiptare si dhe Drejtor i Përgjithshëm pranë saj (1914). Më 1916 u emërua Drejtor i Arsimit, për zonën që përfshinte Durrësin, Elbasanin, Dibrën, Matin dhe Pogradecin deri më 1918.

Si fetar u shqua në dy drejtime: në atë të botimeve dhe si personalitet në hierarkinë e Bashkësisë Islame Shqiptare. Shkroi:
– Tefsirin e Kur’anit
– Mevludin
– 303 fjalët te Imami Aliut
– Fe-rrëfenjësi
– Besimet islame
– Myslimania
– Historia e Shenjtë
– Përhapja e fesë islame
– Shtatë ëndrrat e Shqipërisë

Këto vepra dhe të tjera e bënë të njohur në publikun e gjerë shqiptar. Nga ana tjetër ai qe anëtar i Këshillit të Lartë të Sheriatit të Shqipërisë, Kryemyftiu dhe për një kohë të gjatë shërbeu si pedagog në Medresenë e Lartë të Tiranës. Si teoricien dhe politikan Ali Korça morri pjesë aktive në jetën politike. Ëndërroi për një Shqipëri në vitet ’20 -’30. Më 1925 botoi panfletin politik “Bolshevizma a çkatrrimi i njerëzimit”. Për pikëpamjet e tij politike, Ali Korça u përndoq dhe vdiq në internim.

Si intelektual u shqua veçanërisht si iranolog. Njihte më së miri letësinë persiane dhe në shkallë të lartë teologjinë duke përfshirë edhe tesavufin shiit. Diapazoni i gjerë kulturor që zotëronte i dha atij mundësi të shkruante e të përkthente nga gjuhët persiane, sanskrishte, arabe, e turke.

Prof. Sadik Bega, ish nxënës i tij në Medresenë e Tiranës, shkruante se atë e njihte edhe shtypi Persian, turk e arab, ku ka botuar shpeshherë artikuj të ndryshëm e me vlerë. Drejtori i Fletores “Hal-laxh” që dilte në Teheran e lavdëronte Hfz. Ali Korçën me këto fjalë: “Lutemi të na zbukuroni shtyllat e Fletores me artikujt e bukur të Zotërisë s’uaj”. Kurse Shejhu (Kryetari) i Al-Az’harit e falënderonte me një gjuhë të zjarrtë për shtresat që i kishte shkruar arabisht.

Ali Korça qe për një gjuhë të pastër:

Nuk duhet ta mbushim gjuhën tonë engjëllore me gjëmba e me ferra se pastaj s’i qërojmë dot asnjëherë”.

Përsa i përket alfabetit të përbashkët me shkronja latine, për të cilin u bënë kaq përpjekje për ta vendosur, ai shkruante: “Shkronjat janë vegla. S’janë as mumin (besimtare) as qafir (jobesimtare)”, dhe vjershëron:

Shkronjat ngjyrë feje s’kanë
vegla për të shkruar janë

gjuha me çdo shkronjë shkruhet
kjo hallall, kjo haram s’thuhet.

Kot e bëni vegël fenë
Na turbulloni atdhenë”.

Ali Korça duhet vlerësuar edhe si përkthyes i veprave letrare. Si iranolog, shqipëroi dy nga poetët më të mëdhenj persianë: Saadiun dhe O. Khajamin, nga i pari i “Gjylistanin” – (Trëndafilishtën), kurse nga i dyti “Rubaijjatin”, vepra që kanë tërhequr edhe shkrimtarë të tjerë shqiptarë. Në të dy rastet ka pasur partner” shumë të fuqishëm.

Përkthimi i një kryevepre botërore “Gjyslistanit”, në gjuhën shqipe më 1917, përbënte një ngjarje të madhe për kulturën shqiptare. Aq më tepër kur përmbajtja e saj përkonte me intereset etnike që shtroheshin në atë periudhë para shoqërisë shqiptare. Ndërmjet formave artistike, që përdorte Saadiu, këto vlera do të tërhiqnin lexuesit dhe duke u trasmetuar edhe me trajta didaskalitike do të bëheshin të kapshme dhe do t’i shërbenin anës funksioane të edukimit.

Por Ali. Korça, pavarësisht nga erudicioni i tij i gjerë, nuk e kishte freskinë që e përshkonte vargun e Vexhi Buharasë, as peshën e rëndë të origjinalitetit të Fan Nolit. Ai mbarte me vete idealizmin e Rilindjes, por në thurjen e vargut qe nën ndikimin e poetëve të alhamiadës shqiptare, ndërsa Vexhi Buharaja, jetoi ndjeshëm rrymat më të reja të poezisë shqiptare, e ka gjuhën më të zgjedhur, formon individualitetin e tij si poet dhe kur përkthen Naim Frashërin vargun e tij, ua bën më të afërt bashkëkohëtarëve. Së bashku me forcën e mendimit që nuk i mungon Ali Korçës. Vexhi Buharaja u dha vargut edhe veshjen gjuhësore, që kishin përpunuar Faik Konica. Mitrush Kuteli, Ali Asllani etj. Temave persiane Hafiz Ali Korça u është risjellë disa herë.

Marrë nga libri “Panteoni iranian dhe iranologët shqiptarë”, autor: Shefik Osmani, botues: Fondacioni Kulturor “Saadi Shirazi”, Tiranë 1998, fq. 272-276.
There are 2,218 comments

Add yours
 1. 오피뷰

  all already know how much iwant to give a subscribe or
  a follow for this. Let me tell you my ways on really amazing“오피뷰”stuff and if you want to have a glance? I will share info about how to make passive income check and follow me
  bros!

 2. karee

  News headlines, GlobalIssues.org… to produce this: Whether it’s solving the world’s biggest problems or investigating the potential of novel discoveries, researchers… Best States BLANTYRE, Malawi (AP) — Authorities are still getting to grips with the scale of Cyclone Freddy’s destruction in Malawi and Mozambique since late Saturday, with over 370 people confirmed dead, several hundreds still missing and tens of thousands displaced. do people actually use the app for consuming news or a majority of them use Google search or domain url of news publishers as a easy way to access news content DETROIT (AP) — The last gas-powered muscle car from Dodge isn’t leaving the road without some squeals, thunder and crazy-fast speed. PM Modi to inaugurate ITU Area Office, launch ‘Call before u dig’ App today
  https://smart-wiki.win/index.php?title=Koat_tv_news
  Hundreds of new connections await Etihad and partner airline passengers. Etihad Airways has added three new airlines to its interline partnership programme and enhanced links with existing partners, a move it says was facilitated to its switch to the Amadeus Altea passenger service system. “American is actively incorporating sustainability at every level of our business, from the fuel we buy to the food we serve our customers,” American CEO Robert Isom said. “And our all-the-above approach is just getting started. As Eco-Airline of the Year, we will continue to lead the industry as an innovator in this space and affirm our unyielding commitment to build an American Airlines that will thrive forever.” Yes, a duffel bag can be used as a carry-on provided it meets airline size restrictions. Garment bags and, on some airlines, pet carriers are also considered carry-on luggage.

 3. Kaw

  Наличными или картой при получении заказа (только Москва, Санкт-Петербург, Нижний Новгород); Сыворотка для ресниц Карелаш (Carelash) Дорогие покупатели, став клиентами нашего магазина вы автоматически принимаете участие в программе накопительных скидок. Чем больше общая сумма ваших покупок, тем более высокую постоянную скидку вы получаете! В-третьих, Карепрост не оставляет на глазах неприятной масляной пленки. — купив сертификат, нужно позвонить по номеру 8-963-003-15-45 , и назвать код купона; Карепрост – это высококачественный и, пожалуй, самый эффективный тоник для роста и густоты ресниц и бровей. Добрый день, Юлия. Данный стимулятор предназначен для роста ресниц. С уважением, admin Виктория estportal.com основан в 2014 году как независимый профессиональный ресурс, посвящённый красоте. Первый эффект можно заметить примерно после 3 – 6 недель применения Карепроста. Длина Ваших собственных ресниц увеличится примерно на 25-30%, , кроме того, объём ресниц станет больше, Ваши ресницы станут намного выразительнее и полностью укрепятся.
  https://www.greencenter-mall.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=32351
  Наравне со своей эстетической функцией брови выполняют еще одну важную задачу – защищают слизистую глаз от попадания влаги, пота, пыли. Когда бровные волоски начинают осыпаться и брови истончаются, это одинаково сказывается на эффективности такой защиты и на восприятии внешности в целом. Расскажем, какие факторы провоцируют выпадение бровей и какими способами их можно устранить. 10 причин Естественная красота в моде, и девушки нередко задаются вопросом, как отрастить брови. Консультанты Almea советуют совмещать использование средств для роста ресниц и бровей с дополнительными процедурами. Шугаринг активно используется женщинами при сильном разрастании бровей. Средство лучше, чем воск, подходит для использования дома. С помощью шугаринга трудно получить ровные линии бровей или полностью удалить отросшие под ними волоски. Желательно применение других доступных средств.

 4. dating-online.net

  Tremendous things here. I am very glad to see your post.Thank you so much and I’m taking a look ahead to touch you.Will you kindly drop me a e-mail?Have a look at my blog post … forum.mamamj.ru

 5. cong xep inox

  You completed a number of good points there. I did a search on the subject matter and found the majority of people will go along with with your blog.

 6. bonus cash

  I needed to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you book marked to check out new things you post…

 7. Cua cuon Austdoor

  Thanks for the good writeup. It if truth be told usedto be a enjoyment account it. Glance complicated to moreintroduced agreeable from you! By the way, how could we keep cause of hair loss in women touch?

 8. dai ly vinfast ha noi

  Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get anything done.

 9. click here

  Thank you, I’ve just been looking for information about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 10. Joey Swift

  Hey! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you

 11. tvorba web stránok

  wonderful submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 12. I am looking for a Therapist near me

  I blog quite often and I really appreciate your content. The article has really peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 13. Sharon Mcleod

  excellent points altogether, you just gained a emblem new reader.What may you suggest in regards to your submit that you simply made a few days in the past?Any sure?

 14. Family Counselling near me

  Enjoyed examining this, very good stuff, thanks . „Curiosity killed the cat, but for a while I was a suspect.” by Steven Wright.

 15. mang hdpe

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog beforebut after checking through some of the post I realized it’s new to me.Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’llbe bookmarking and checking back frequently!

 16. buy blog articles

  Taxi moto line128 Rue la Boétie75008 Paris+33 6 51 612 712  Taxi moto parisNo matter if some one searches for his required thing, so he/she wants tobe available that in detail, so that thing is maintained over here.

 17. Adie Dixon

  Really enjoyed this post, can I set it up so I get an email when there is a new article?

 18. ARQQ stock

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 19. Irene Taylor

  great points altogether, you just won a new reader. What would you recommend about your post that youjust made some days ago? Any positive?

 20. Download phan mem

  An interesting dialogue is worth comment. I think that you need to write extra on this matter, it won’t be a taboo subject however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 21. Download phan mem

  Thank you, I’ve recently been searching for info about thissubject for a long time and yours is the greatest I have came upon till now.But, what concerning the bottom line? Are you sure about the source?

 22. Dorian Reynolds

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you!

 23. Quentin Schofield

  It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m happy that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 24. Kylie Martin

  I wanted to thank you for this wonderful read!! I certainly loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…

 25. take a look at

  Thanks, I’ve just been searching for info approximately this subject for ages and yours is the greatest I have found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 26. fajas colombianas

  whoah this blog is excellent i love studying your posts.Stay up the great work! You realize, lots of persons are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 27. Naomi Allen

  When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any means you can take away me from that service? Thanks!

 28. Kate Haynes

  Your way of telling all in this paragraph is in fact fastidious, everyone be capable of easily understand it, Thanks a lot. 0mniartist asmr

 29. ??????

  Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the good info you’ve here on this post. I might be coming again to your blog for extra soon.

 30. auto door system

  Normally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.

 31. Percy Newman

  I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you postÖ

 32. heatlh for life

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 33. Pest Control Boise

  Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get anything done.

 34. ant Exterminator Boise

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve truly enjoyedsurfing around your blog posts. After allI’ll be subscribing in your rss feed and I’m hoping you write again soon!

 35. click here

  I savor, cause I found just what I used to be looking for.You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.Bye

 36. ants in the bathroom

  Betist says:Betist, bahisçilerin tüm spor etkinliklerine bahis yapmalarına, favori takımlarını desteklemelerine veya nakit ödüller kazanmalarına olanak tanıyan yeni bir.Reply 11/17/2021 at 1:59 pm

 37. Rupert Cross

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 38. gia cat san lap

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 39. Julia Mcfarlane

  I’m a big supporter of this blog. I’ll return to read more sometime soon. Thank you for creating it.

 40. Bethany Finch

  I enjoy looking through a post that can make people think.Also, thanks for allowing me to comment!

 41. QLD Estate Lawyers

  I will right away snatch your rss as I can not find your e-mail subscription linkor newsletter service. Do you’ve any? Please let me realize so that I may subscribe.Thanks.

 42. Nelson Field

  united health services what causes blood pressure to riseivermectin tablets for humans pwjqcj

 43. Aubrey Reilly

  These are actually enormous ideas in concerning blogging.You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.

 44. Jill Moss

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 45. Bethany Howells

  write a personal essaycollege admission essay examples about yourselfwhat does essay mean in spanish

 46. visit our site

  Thanks for any other informative blog. The place else may I get that type ofinformation written in such a perfect way? I havea mission that I’m simply now working on, and I’ve been at the look out for suchinformation.

 47. xe o to dien tre em

  Hello! I could have sworn Iíve been to your blog before but after looking at many of the articles I realized itís new to me. Nonetheless, Iím certainly happy I discovered it and Iíll be bookmarking it and checking back frequently!

 48. WIreless Earbuds

  I do not even know the way I finished up right here, however I believed this publish used to be great. I do not recognise who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger in case you are not already. Cheers!

 49. Sylvia Elliott

  Istanbul Elektrikci Ustasi Olarak Bizi Tercih Edem Musterilerimizin 98’i Bizden Memnun olup Yakinlarina Tavsiye Etmektedir. Sizde Hemen Hizmetimizden Faydalanmak Istiyorsaniz Iletisim Sayfamiza Gidebilirsiniz. su tesisati tamiri

 50. Æthelburg Smart

  Good day! I could have sworn Iíve been to your blog before but after looking at some of the articles I realized itís new to me. Anyways, Iím certainly happy I stumbled upon it and Iíll be book-marking it and checking back regularly!

 51. danh gia san pham

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your usefulinformation. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 52. review san pham

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commentinganyplace, when i read this article i thought i could also create comment due tothis sensible paragraph.

 53. Japanese cam site

  wonderful put up, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector don’t realize this. You should proceed your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

 54. Unwanted object removal

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience concerning unexpected feelings.

 55. Poppy Reilly

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one elseknow such detailed about my problem. You’re incredible!Thanks!

 56. prosolution+

  As a Newbie, I am continuously searching online for articles that can benefit me. Thank you

 57. Rosalie James

  Sí, ese es probablemente el mejor lugar para ir, amigo, si estás interesado en subir este tipo de cosas. Tenga en cuenta que las comisiones pueden haber cambiado desde que se publicó el artículo. 

 58. prosolution pills

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. Rebekah Cory Annabal

 59. Madeleine Owen

  I do not even know how I stopped up here, but I believed this put up was once great. I don’t know who you’re but certainly you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already. Cheers!

 60. prosolution gel

  I will immediately clutch your rss feed as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 61. Madeleine Kaur

  kaşındın sen amk çocuğu senin içinden geçecen sabırla otur bekle adam nasıl sikilir öğretecem

 62. Jackie Davidson

  I needed to thank you for this very good read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you postÖ

 63. prosolution gel

  It抯 really a nice and helpful piece of information. I抦 glad that you simply shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 64. escape room developers

  You can certainly see your expertise within the workyou write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’tafraid to say how they believe. At all times go after your heart.Stop by my blog post; MegaXL

 65. ghe da giam doc

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard workdue to no back up. Do you have any methods to prevent hackers?

 66. ghe massage

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I in finding It really helpful & it helped me out a lot. I hope to give something again and help others such as you aided me.

 67. Trending Info

  Im no professional, but I suppose you just crafted the best point. You definitely comprehend what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for staying so upfront and so honest.

 68. visit site

  Binaural beats meditation is a technique that utilizes rhythmic auditory stimuli to induce a state of relaxation and focus. By presenting slightly different frequencies to each ear, the brain perceives a third “beat” which promotes synchronization of brainwaves, fostering a meditative state. This practice aids in reducing stress and enhancing mental clarity.

 69. pop over to this site

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this subject, it may not be a taboo matter but usually people do not speak about these issues. To the next! All the best.

 70. zavesy

  I have read so many content on the topic of the blogger lovers but thispiece of writing is in fact a fastidious article, keep it up.Here is my blog post … seeds exist

 71. porn

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 72. Taxi tesla

  Thanks for the auspicious writeup. It actually was once a amusement account it. Glance complex to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 73. lap mang wifi

  I am not sure where you’re getting your information, but great topic.I needs to spend some time learning more or understanding more.Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 74. sushi da nang

  Generally I don’t read article on blogs, however I wish to say that thiswrite-up very pressured me to take a look at and do it!Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great article.

 75. stock optom

  I blog qսite often and Ι genuinely than you for your information. This articⅼe has trulⅼy pеaked my interest.I’m going to bookmark your blog and keep checking for newinformation about once per week. I subscribеd to yоur Feeedtoo.

 76. diode laser

  Wonderful blog! I found it while searching on YahooNews. Do you have any tips on how to getlisted in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!Thanks

 77. live dealer casinos

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger,and I was wondering your situation; we have developedsome nice practices and we are looking to trade strategieswith others, be sure to shoot me an email if interested.

 78. Grisel

  excellent points altogether, you just received a emblem new reader. What could you recommend about your put up that you made a few days in the past? Any certain?

 79. click for more info

  I blog frequently and I seriously thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 80. Betflix casino

  Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 81. LarryFoumn

  best erectile dysfunction pills [url=https://cheapestedpills.com/#]treatment of ed[/url] treatments for ed

 82. LarryFoumn

  [url=https://pharmacyreview.best/#]canadian pharmacy world[/url] canadian pharmacy online ship to usa

 83. bimat recommandé par les spécialistes

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something
  new from right here. I did however expertise some
  technical issues using this website, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your
  quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am
  adding this RSS to my email and could look out for much
  more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon.

 84. JameslAr

  antibiotic amoxicillin: [url=http://amoxicillins.com/#]amoxicillin without rx[/url] buy amoxicillin online no prescription

 85. sogilen disponible sin receta en farmacia de Guayaquil

  Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for
  something completely unique. P.S Apologies for being
  off-topic but I had to ask!

 86. porn

  After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thanks.

 87. Peak Ai

  I savour, cause I discovered exactly what I used to be looking for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 88. clavepen prijs in België

  I was extremely pleased to uncover this great site.
  I want to to thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked
  to check out new things in your website.

 89. Lauretta

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment.Is there any way you can remove me from that service? Many thanks!

 90. cuc ke be tong

  zwrot podatku z zagranicy ile lat wstecz says:But a smiling visitant here to share the love (:, btw great style. “Make the most of your regrets… . To regret deeply is to live afresh.” by Henry David Thoreau.Reply 05/13/2020 at 5:51 am

 91. property mallorca

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assistwith SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very goodresults. If you know of any please share. Manythanks!

 92. how to dispose of a pc

  Thank you, I’ve recently been looking for information about this topic for a while and yours is the greatest I’ve came upon till now. But, what concerning the conclusion? Are you sure concerning the source?

 93. ox app suite

  Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 94. Property let campaign

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing manymonths of hard work due to no back up. Do you haveany methods to stop hackers?

 95. GlucoTrust Reviews

  Thank you, I have just been searching for info about this subject for a while and yours is the best I’ve found out till now. But, what in regards to the conclusion? Are you certain concerning the source?

 96. slot gacor hari ini

  Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a really good articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 97. steve gibbs penticton

  Normally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.

 98. ordenar cymbalta 30

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your blog when you could be giving us
  something enlightening to read?

 99. site

  Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 100. buy funguy chocolate bar

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 101. comprar seguidores Instagram

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’sreally informative. I am gonna watch out for brussels.I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefitedfrom your writing. Cheers!

 102. Kaylee

  The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested
  to see if it can survive a 25 foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and
  she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to
  share it with someone!

 103. Chatbots

  Excellent blog you have here.. It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 104. Dor123

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I would like to peer extra posts like this. 카지노사이트

 105. Dor123

  Hi there, its fastidious paragraph about media print, we all be familiar with media is a fantasticsource of information.my blog post: air con

 106. koop amen in Antwerpen

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I
  get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 107. Adrienne

  I am really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A couple of my blog visitors have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 108. Buy Negative Google Reviews

  I do accept as true with all the concepts you have offered for your post.They’re very convincing and will certainlywork. Still, the posts are very brief for newbies.May just you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 109. gsa vault door

  I am no longer sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was in search of this information for my mission.

 110. Online Learning

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to generate a top notch article?but what can I say?I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 111. Best SEO Agency Sydney

  หมดสมัยโต๊ะบอลแล้วครับ ด้วยเหตุว่าขณะนี้นักเดิมพันหันมาเดิมพันในรูปแบบออนไลน์กันแล้วเพราะอีกทั้งสะดวก รวมทั้งปลอดภัย UFABET เว็บไซต์แทงบอลออนไลน์ที่มีให้แทงบอลทุกแบบทั้งยังบอลโดดเดี่ยว บอลสเต็ป บอลสดและซัพเพียงพอตการำไพเคราะห์ผลการพนันด้วยครับผม

 112. 2024 year

  It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m happy that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 113. Phani Raju Bhima Raju

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 114. betflix1150

  Heya! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!

 115. naprosyn zonder voorschrift in Spanje

  I’ve been surfing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and
  bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 116. this link

  I’m very happy to find this page. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you book-marked to check out new things in your website.

 117. mang internet Viettel

  Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering ifyou knew where I could locate a captcha plugiin for my comment form?I’m using the same blog platform as yyours and I’m having trouble finding one?Thanks a lot!

 118. Timothy Perkins

  Nhà Cửa Dòng Coi Thẳng Soccer Bdtt Tv truc tiep bong da.comTrong thừa khứ, Bình Dương đang cướp ưu thế về thống kê với 15 thắng lợi, 8 trận hoà và chỉ thua SLNA 12 lần.

 119. Arturo

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright
  violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet
  without my permission. Do you know any ways to help prevent
  content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 120. Liza Bishop

  Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks

 121. Gabriel Dixon

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 122. Molly Newman

  I just like the valuable information you provide to your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at once more right here regularly. I’m slightly certain I will be told many new stuff proper right here! Best of luck for the following!

 123. Bernadine Broadhurst

  Children with disabilities is nuvigil the same as provigil But then, he made a deal almost as baffling as the Fister trade, sacrificing yet another frontline starting pitcher — in this case Rick Porcello, the 26-year-old Morristown, N.J

 124. download mp3 juice

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 125. lihat orang-orang ini

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this during my search for something relating to this.

 126. chiro treatment

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having problems with your RSS. I donít know why I cannot join it. Is there anybody having similar RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 127. click site

  I was extremely pleased to find this page. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you bookmarked to see new things in your site.