go

Me lëkurën e mandarinave mund të shëroni shtatë probleme

Spread the love

Lëkurat e mandarinave ose dhe fruti i mandarinës është një frut i ngjashëm me portokallin. Është frut i ëmbël dhe gjithashtu ka një sërë vlerash ushqyese si vitamina ashtu edhe minerale, duke e bërë një zgjidhje perfekte për ta konsumuar shpesh herë gjatë ditës.

Lëkura e këtij fruti përmban vajra esencial që përdoren shumë nga industria e parfumeve, por edhe në produktet e kujdesit ndaj lëkurës.

Të hedhësh poshtë lëkurat e manderinës konsiderohet një nga gjërat më normale sepse mendohet një mbetje e frutit, por më poshtë do ju rendisim sëmundjet që lëkurat e mandarinave shërojnë dhe mënyrën si t’i përgatisni:

Bronkitin:

Shtoni 2 lugë me lëkura mandarinash në një gotë me ujë të zierë, lëreni të qëndrojë për një orë dhe më pas pijeni. Mund ta pini tre herë në ditë dhe do largoni në mënyrë të shpejtë bronkitin.

Kollën:

Duhet t’i lini lëkurat të thahen, më pas vendosini në një gotë me ujë të ngrohtë, më pas vendosini në një vend të ftohtë dhe mbajini aty për 1 javë. Pasi të ketë kaluar kjo kohë merrni vetëm 20 pika nga përbërja dhe hidhini në një gotë me ujë dhe piheni të paktën tre herë në ditë para çdo vakti.

Bllokimi i hundëve:

Në një tas vendosni disa lëkura mandarinash të freskëta dhe shtoni ujë të zierë. Ju rekomandojmë që të vendosni hundën mbi enën që është uji i zierë dhe lëkurat e mandarinave dhe qëndroni ashtu për 10 minuta. Pasi të ketë mbaruar kjo proçedurë ju këshillojmë që të vendosni një shall dhe mos ta ekspozoni vetën ndaj të ftohtit.

Mykun e këmbëve:

Kjo është një procedurë shumë e thjeshtë, mjafton të fërkoni lëkurën e mandarinave në zonën e afektuar dy herë në ditë për një javë.

Lodhje fizike dhe probleme me gjumin:

Vendosni disa lëkura manderinash në një çante prej rrobe dhe mbajini ato pranë jush, nuhasni aromën që del prej tyre për 15 minuta . Mund të shpëtoni dhe nga dhimbjet e kokës me këtë teknikë.

Hipertensioni dhe Takikardia:

Në tre litra ujë hidhni një gotë me lëkura manderinash, ziejini dhe më pas lërini të qëndrojnë për një orë. Kullojeni përmbajtjen dhe përdoreni për ti bërë trupit tuaj një dush relaksues. Ju rekomandojmë ta bëni këtë banjë një ditë po dhe një ditë jo.
There are 14 comments

Add yours
 1. Gaye

  After going over a few of the blog posts on your web page, I honestly like your way of blogging.
  I added it to my bookmark webpage list and will be checking back
  soon. Please check out my web site as well and let me know your opinion.

 2. Eleanor

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks
  for the post. I’ll certainly comeback.

 3. Preis von diodex auf Rezept

  Excellent beat ! I would like to apprentice at the same
  time as you amend your web site, how can i subscribe
  for a weblog web site? The account aided me
  a appropriate deal. I had been a little
  bit acquainted of this your broadcast provided vibrant transparent idea

 4. actonel legaal kopen in België

  I believe what you typed made a bunch of sense. But, think on this, what if you added
  a little information? I am not suggesting your content is not good,
  however suppose you added something that grabbed a person’s attention?
  I mean Me lëkurën e mandarinave mund të shëroni shtatë
  probleme | Revista Vlera is a little boring. You could look at Yahoo’s front page and
  watch how they write post titles to get people interested.
  You might add a video or a pic or two to grab people excited about what you’ve written. Just my opinion, it
  might make your posts a little livelier.

 5. disponibilidad de differin en Argentina

  It is appropriate time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to
  suggest you few interesting things or tips.

  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!


Post a new comment