zehra1

NUK ËSHTË DHE S’MUND TË JETË!

Spread the love

Autor : Zehra Huduti

Shoh gjeneratën time që është kundër atyre që manipulojnë mesazhin
Pasi thirrja dhe qasja e tyre është arrogante
Ata projektojnë madhështinë në një faltore, por vetëm janë oratorë të zot.
Ata mendojnë se të gjithë e duan atë çfarë ata predikojnë
Përderisa nuk i ngjason dhe as që i afrohen imazhit të një predikuesi
Ata ndajnë njerëzit e mi në gjysmë dhe i devijojnë masat
Përkrahin kriminelët dhe justifikojnë atë me një pasazh të rastit
Ata çjerrin gurmazin me vargje lufte, ngase ajetet e paqes nuk përmenden.
Harrojnë kuptimin e emrit Islam, që paqja është lumturia e vërtet
Dhe ne jemi të shpejtë për të vënë në pikëpyetje logjikën tonë
Ne jemi të shpejtë për të vënë në dyshim emocionet tona dhe zemrat tona
Ndërsa fjalët e predikuesit, kurrsesi jo, ato nuk mund të merren në pyetje
Si mund të rrish ulur atje dhe të më thuash të vrasë njerëzin?
Si mund të presësh që unë të kujdesem dhe të qojë në vend thirrjen tuaj?
A je ti Profeti im? A je i privilegjuar me udhëzime hyjnore?
Apo mos ndoshta Profeti ju ka thënë se mesazhi i tij ka nevojë për reforma dhe renovim?

Shohim shumë predikues që po na mësojnë të rinjtë tanë si të zemërohen
Si të urrejnë dhe si të ndajnë
Ata vijnë me një mesazh të shkruar me gjak
E megjithatë ne përsëri ia japim gjithë përqendrimin!
Dhe ua japim lotët tanë!
Ne hedhim një sy qorr ndaj gjenocidit dhe ata jetojnë me krenari ndërsa ne jetojmë me frikë?
Na është thënë të ndalojmë gjithë të keqen nga kudo që të ndodhë
Në vend se të dashurojmë e të bashkohemi pa paragjykime
Kur Allahu lejon diversitetin si begati për ne, kush jemi ne të dalim mbi Lartmadhërinë e Tij?
Me predikimin tuaj, miliona ëndrra shkatërrohen, miliona jetë shkatërrohen dhe miliona humbin vullnetin për të jetuar.
Pasi të gjitha debatet dhe diskutimet në mes të llafazanëve dhe ligjërueseve janë:
Cila duhet të jetë pozita e duarve, këmbëve e kokës gjatë lutjes?
Cila duhet të jetë gjatësia e mjekrës?
A mund të lejohen jomuslimanët të vizitojnë xhamitë?
A mund t’u jepet një kopje e Kur’anit jomuslimanëve?
Sa hurma duhet të hani gjatë iftarit?
Si të deklaroj këdo që nuk pajtohet me interpretimin tim të Islamit si devijant?
Si t’i hedh poshtë ata që nuk pajtohen me mua?
Cili është statusi i atyre që nuk e dinë si ta recitojnë Kur’anin me tingullin e duhur?
Dhe të tjera dhe të tjera dhe shumë të tjera…

Na vjen keq por edhe unë jam bekuar me logjikën e vërtetë
Asnjë njeri nuk është i imunizuar nga kritikat, kjo është evidente
Dhe gjatësia e mjekrës sate nuk është matja e devotshmërisë suaj
Por, ne jemi të barabartë në këtë shoqëri, nëse gjaku im është i lirë atëherë gjaku juaj është i lirë,
Kur ju gjuani fjalën e urrejtjes, atëherë ne do të përgjigjemi me fjalën e dashurisë
Sepse ky është mesazhi që kam mësuar dhe shpresoj që të mësoj farën time
Për mijëra vjet bashkëjetesa jonë ka qenë e shenjtë, dhe tani dëshiron ta shkatërrosh?
A e keqkuptoi gjithë bota Islamin? A donte të thoshte gjenocid kur tha paqe? A donte të thoshte të vriste kur tha se nuk bën asnjë të keqe?
Të krishterët, hebrenjtë, sekte të tjera besojnë në Zotin, mos harroni.
Ju duhet të mendoni dy herë para se të copëzoni më shumë pjesë me shpatën tuaj
Sepse keni ndaluar krijimin e jetës për të ndërtuar arkivole më shumë
Shiko se feja ime më urdhëron mua për të kultivuar dhe kthyer paqen nëse nuk ka
Këto mbrapshtira që predikoni dhe prodhoni nuk është Islami im.
Kjo urrejtje që predikoni nuk është Islami im
Ky barbarizëm që flisni nuk është Islami im
Ky mesazh që ju po shkulni nuk është Islami im
NUK ËSHTË! DHE S’MUND TË JETË!
There are 480 comments

Add yours
 1. assef

  This is a simple game of no limit Texas Hold ‘Em Poker where you play against 4 computer players. What makes up the best online poker software? How do you find the best online poker site for your skill range and playing style? After spending hours reviewing several online poker sites, we gathered the most important tips and advice and put it all together for you. When choosing a good poker site for real money, consider these questions: Game play is simple and the site will automatically let you know when it’s your turn to act, so you don’t have to make everyone at the table wait while you try to figure out how to play. That’s one of the benefits to online poker compared to live poker. If you’re playing live poker and you hold up the game, chances are that others at the table will yell at you.
  http://www.daonmindclinic.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=42215
  These bonuses also make the online poker industry more competitive. Every website will aim to produce the best online poker bonus, giving more rewards to new members. There’s no limit as to what these virtual rooms can offer when producing the best bonuses around. Thanks to our long-standing partnerships with the biggest poker sites in the world we only offer the best online poker signup bonus for our players. Players who sign up through our review pages using a PokerListings link or code not only get the biggest possible deposit match but also exclusive freerolls with very small fields. This is where you enter your “Bonus Code” (see table above) to secure your no deposit bonus. After signup, the bonus is instantly credited to your account. You can then hit the tables and get started.

 2. stola

  nasdaq articles news-and-insights what-is-cryptocurrency-and-how-it-works Select analyzed over three dozen apps offered by robo-advisors, fintech start-ups, big banks and traditional brokerage firms. When ranking our top picks, we looked at the apps’ pricing (trading costs, minimums and account fees), mobile features, educational resources, user reviews and ratings. We also took into account the various investment products that each app offers its users. Gemini is SOC 1 Type 2 and SOC 2 Type 2 compliant. We are the world’s first cryptocurrency exchange and custodian to complete these exams. When: Performance is optimal during a bull market and steady at any stage. There is a lot of jargon out there in crypto land and often it can be difficult to decipher. Makara Digital Corporation (“Makara”) is an investment adviser registered with the US Securities and Exchange Commission. Registration as an investment adviser does not imply a particular level of skill or training. Makara exclusively provides investment advisory services related to investing in cryptocurrencies and other digital assets.Makara is not a broker-dealer, exchange, custodian, or wallet provider, and is not intended for frequent trading activity. Investing in digital assets is highly speculative and volatile and Makara is only suitable for investors who are willing to bear the risk of loss and experience sharp drawdowns.
  http://no1shop.net/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=84761
  The data on the price of Poodl (POODL) and other related information presented on this website is obtained automatically from open sources therefore we cannot warrant its accuracy. COINCOST is in no way related to the cryptocurrency Poodl, its developers and representatives. Cryptocurrency logos are very popular and effective, which is why the majority of them are very simple and basic. The idea behind most of these logos is that they have to move people to think about their coin rather than just make them recognize the logo itself. If you’re trying to create a logo for your new cryptocurrency project, look no further than these 10 examples. If your cryptocurrency doesn’t end up looking like one of them, then maybe you should rethink your design. Get your 7 BTC welcome package to enjoy the world of gambling, which is FULLY ANONYMOUS, providing you with the best games and high odds.

 3. precio elevado de principen 500 mg sin receta

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was
  extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for beginner blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 4. avomine zonder voorschrift in Spanje

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year
  and am worried about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 5. Anita

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your site in internet explorer,
  may test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a huge part
  of people will miss your excellent writing because of this
  problem.

 6. Lula

  If you are going for best contents like myself, only pay a quick visit this
  site daily since it presents quality contents, thanks

 7. Kristin

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject
  matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 8. psymn

  A No Deposit Bonus’ main advantage is the ability to play without posing a risk to your actual bankroll. If casino players are still new to the online gaming scene, a No Deposit Bonus can give them a good start to casino gaming by learning the ropes and figuring out how the game mechanics work. To a returning player, a No Deposit Bonus might give an opportunity to test out a game they’ve been reluctant to play. New player or not, the cherry on top of this already delicious cake is that casino players can reap rewards in the process. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) 50. yıl kutlamaları kapsamında, dünyanın önde gelen bale topluluklarından Zürih Balesi’nin Anna Karenina gösterisini… The resource requested could not be found on this server!
  http://www.yiwukorea.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=6147
  You can rest assured that your Spinia Casino gaming experience is safe and secure as the online casino is SSL secure and applies the latest anti-fraud measures. Licensed in Malta, Spinia Casino encourages responsible gambling. A sound privacy policy prevents the online casino from sharing, selling, or revealing player data to any third party. ABD Federal Soruşturma Bürosu Başkanı ve İngiltere İç İstihbarat Servisi Başkanı, ilk kez beraber açıklama yaptı. Batı’nın güvenliğine yönelik en tehlikeli uzun vadeli tehdidin Çin olduğu uyarısında… With your free spins you can’t choose between games. You receive 50 free spins on one selected slot. At Spinia Casino you receive 50 free spins on The Golden Owl of Athena. The Golden Owl of Athena is a slot developed by Betsoft Gaming. After you finished your free spins at The Golden Owl of Athena you can play other games with your winnings. We guarantee you that you will win some money with your free spins. When we used the free spins we won C$9,25. With this money we played a few other games at Spinia Casino. You are able to play all other games with your money when you finished all 50 free spins.

 9. Marti

  Hello there, just became aware of your blog
  through Google, and found that it’s really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 10. nab

  The Crypto Kiosk Scroll down to ‘Services’ then slide the bar to find ‘Crypto2Cash.’ After Stripe approves your use case, your users can link a crypto wallet to their account and set USDC as their preferred currency. For any user with a default currency set to USDC, Stripe automatically converts Transfers to USDC. Now when you understand how to withdraw money from an ethereum wallet, let’s discuss transaction time. And how long does it take? In general, a few minutes. Mainly if you use a cryptocurrency exchange or cryptocurrency debit card. This way, you can convert Ethereum into fiat currency almost instantly. Selling on a P2P exchange involves a better exchange rate, but may take longer. A26. If you receive cryptocurrency in a transaction facilitated by a cryptocurrency exchange, the value of the cryptocurrency is the amount that is recorded by the cryptocurrency exchange for that transaction in U.S. dollars. If the transaction is facilitated by a centralized or decentralized cryptocurrency exchange but is not recorded on a distributed ledger or is otherwise an off-chain transaction, then the fair market value is the amount the cryptocurrency was trading for on the exchange at the date and time the transaction would have been recorded on the ledger if it had been an on-chain transaction.
  http://www.linkm.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=91277
  *= Affiliate-Link The latest price for one Little Rabbit LTRBT coin is $1.00E-18. It’s up by 0.38% in the last 24 hours.42.80% of days, the price of LTRBT closed above the opening. The maximum price ever recorded in our base for one LTRBT is $8.40E-8, it was 1 Year and 2 Months ago, currently price is down by -100.00% from that high. Current price of LITTLE RABBIT (V2) is $0.00000000131 The installer includes XMR Miner, a program that mines privacy-focused coin Monero, and Umbral Stealer, which steals information from a victim’s machine including browser-stored logins and credentials, cryptocurrency wallet keys and session tokens. LITTLE RABBIT Price 25.1K followers • 60 videos Cointelegraph Magazine is a new publication that goes beyond the daily news and delves much more deeply into the stories, trends, and personalities that inspire cryptocurrency and blockchain conversations around the world.

 11. precio del merapiran sin receta

  Just desire to say your article is as astounding.
  The clearness on your put up is simply spectacular and that i can think you’re knowledgeable in this subject.

  Well together with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with imminent post.
  Thank you one million and please keep up the gratifying work.

 12. doxepin disponible sin receta en farmacia de Bogotá

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any ways to help prevent content from
  being ripped off? I’d really appreciate it.

 13. betrouwbare aankoop van pristiq in Peru

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having
  a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.

  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 14. prezzo di disulfiram a Venezia

  Hi superb blog! Does running a blog like this take a
  large amount of work? I’ve very little expertise in computer
  programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or techniques for
  new blog owners please share. I understand this is off topic however I just had to ask.
  Thanks!

 15. prijs van slimex

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is
  really informative. I am going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 16. Maryjo

  Tremendous things here. I am very satisfied to look your article.
  Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 17. Cog

  Ασχολούμαι με τα αθλητικά πράγματα από το 2004. Δεν είδα ποτέ την περιπέτεια αυτή επαγγελματικά κι η λέξη «καριέρα» αποτελούσε πάντα μια αδιάφορη έννοια.Ποδόσφαιρο και ραδιόφωνο είναι δυο σχέσεις ζωής κι ως τέτοιες προτιμώ να τις αντιμετωπίζω. Για την εγγραφή σας απαιτείται μόνον η επίδειξη Ευρωπαϊκού Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή έγκυρου διαβατηρίου. Όλα όσα κάνουν συναρπαστική τη ζωή στη Θεσσαλονίκη αυτή την εβδομάδα
  http://www.perdormire.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=154784
  • Οι Καλύτερες Στοιχηματικές ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ live – ΟΠΑΠ – Για ακόμη μία φορά είχαμε έξι στα εννιά σημεία και αν δεν ήταν αυτές οι τρεις ισοπαλίες στα προγνωστικά στοιχήματος της Τρίτης θα είχαμε πάει πολύ καλύτερα και στα HT FT. Liveagones Team Ακόμα δύο ελληνικές ομάδες μπαίνουν απόψε στον… χορό των προκριματικών του ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Άρης και ΠΑΟΚ αντιμετωπίζουν αντίστοιχα την Αραράτ στην Αρμενία και την Μπεϊτάρ Στις νέες ενημερώσεις, το Πάμε Στοίχημα είχε μία ακόμα ευχάριστη είδηση με το άκρως βελτιωμένο Bet Builder. Όλα αυτά είναι φυσικά απόρροια της συνεργασίας με την OpenBet, της οποίας βασικό μέλημα αποτελεί η καλύτερη δυνατή στοιχηματική εμπειρία των παικτών.

 18. ordenar eldepryl en México

  Just wish to say your article is as astonishing.
  The clearness for your publish is just great and that i can think you are
  a professional in this subject. Fine together with your permission let
  me to seize your RSS feed to keep up to date with impending post.

  Thank you a million and please keep up the rewarding work.

 19. Bestellung von Medikamenten in Belgien

  After looking into a number of the articles on your website, I seriously appreciate your
  technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the
  near future. Please visit my website as well and tell me how you
  feel.

 20. waar oxybutynin kopen

  Hey There. I found your weblog the use of msn. This is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly comeback.

 21. achat en ligne de retin-a

  Appreciating the dedication you put into your site and
  detailed information you present. It’s great to come across a
  blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed
  material. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding
  your RSS feeds to my Google account.

 22. prometrium prijs in Zwitserland

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s
  really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. A lot of people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 23. Ner

  The news and information contained on this site is by no means investment advice. All quoted exchange rates are indicative. We cannot guarantee 100% accuracy of third-party providers. El Salvador started buying BTC in September 2021, right after making it a legal tender. At the time, BTC was in the mid of a bull market and every purchase made by the nation looked lucrative as the price was hitting a new all-time high every other week. However, with the advent of the bear market by the second quarter of 2022, El Salvador’s early BTC purchases started to look like a gamble that incurred heavy losses. 1 BTC = 25849.4 USD © Copyright ExchangeRates.org – All rights reserved – Disclaimer & Privacy Policy Need to know when a currency hits a specific rate? The Xe Rate Alerts will let you know when the rate you need is triggered on your selected currency pairs.
  http://atooth.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=52470
  As much as the year 2022 was about unnerving crypto winter, abrupt collapses, and bankruptcies, it was also the year of the most-anticipated and revolutionary upgrade, “Ethereum Merge.” Several events, notably the Terra stablecoin collapse in May, the FTX bankruptcy in November, and the struggle that followed by other crypto firms to stay afloat in a bearish condition, had ripple effects. It’s worth noting that any investment in Ethereum is an investment in the future of the network. It is still highly speculative, and crypto is a small market. A lot of “hot money” came flowing into the ecosystem; for crypto, and of course Ethereum for that matter, price stability will be needed to become an everyday part of people’s lives. For example, Ethereum had significant problems before merging regarding gas fees. There were entire strategies based on when to move Ethereum based on network congestion. While that has been addressed, wild swings in the coin’s value can be just as detrimental. For crypto to thrive, the last thing you want to see is that the market goes parabolic again.

 24. Cayla Suthers

  Congratulations on your incredible gift for writing! Your article is an engaging and enlightening read. Wishing you a New Year full of achievements and happiness!

 25. togelon

  Well done on the article! The content is informative, and I believe adding more images in your upcoming pieces could be beneficial. Have you considered that?

 26. situs slot

  Fantastic article! 🌟 The information is presented clearly, and I’m curious if you plan to include more images in your upcoming pieces. It could make the content even more captivating. 🖼️

 27. udintogel

  Artikel ini fantastis! Cara klarifikasinya sungguh menarik dan sangat mudah untuk dipahami. Sudah terlihat bahwa telah banyak kerja keras dan penyelidikan yang dilakukan, yang sungguh layak diapresiasi. Penulis berhasil membuat topik ini tidak hanya menarik tetapi juga asyik untuk dibaca. Saya dengan semangat menantikan untuk eksplorasi konten seperti ini di masa depan. Terima kasih atas berkontribusi, Anda melakukan pekerjaan yang istimewa!

 28. slot gacor

  🚀 Wow, blog ini seperti perjalanan kosmik meluncurkan ke galaksi dari kemungkinan tak terbatas! 🎢 Konten yang menegangkan di sini adalah perjalanan rollercoaster yang mendebarkan bagi pikiran, memicu ketertarikan setiap saat. 🎢 Baik itu inspirasi, blog ini adalah harta karun wawasan yang inspiratif! #TerpukauPikiran Berangkat ke dalam perjalanan kosmik ini dari pengetahuan dan biarkan pemikiran Anda melayang! 🚀 Jangan hanya menikmati, rasakan sensasi ini! #MelampauiBiasa 🚀 akan berterima kasih untuk perjalanan mendebarkan ini melalui alam keajaiban yang menakjubkan! 🚀

 29. Gertrude

  Hello, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog in Firefox, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer, it
  has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, amazing blog!

 30. Compra synaze en Bélgica

  I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining,
  and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few men and women are speaking
  intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my search for something
  concerning this.

 31. comprar digoxin en Italia sin receta médica en Chile

  Heya great blog! Does running a blog such as this take a great deal of work?
  I’ve absolutely no expertise in computer programming but
  I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyways, should you have any suggestions or
  tips for new blog owners please share. I
  know this is off subject however I simply
  wanted to ask. Thank you!

 32. criminal

  I highly advise to avoid this platform. The experience I had with it was nothing but frustration as well as suspicion of deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or even better, look for a more reputable service for your needs.


Post a new comment