unnamed-21-1

Pesë mënyra të shkëlqyeshme për t’u çlodhur

Spread the love

Ju ndoshta të paktën një herë në vit jeni përballur me lodhje të madhe, edhe pse nuk keni bërë asgjë. Ju nuk mund të lëvizni, të flisni, e keni të vështirë që të qëndroni ulur në shtrat dhe të shikoni televizorin.

Në vend se të përdorni barna, provoni disa nga këto këshilla: Hani gjithmonë mëngjes. Nëse kapërceni këtë vakt metabolizmi ngadalësohet dhe do t’ju bëjë të ndiheni i lodhur. Nëse nuk keni kohë për mëngjes në shtëpi, paketoni ushqimin tuaj dhe merrni kos dhe fruta.

Pini mjaft ujë. Kur trupi është i dehidruar, ju ndiheni të lodhur. Prandaj është shumë e rëndësishme që të pini ujë të pastër. Megjithëse kafja ka qenë prej kohësh e konsideruar si një pije tradicionale e energjisë, do të ishte mirë të konsumoni më shumë ujë mineral, lëngje frutash ose çaji jeshil.

Nëse mendoni se keni nevojë, pushoni. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është një gjumë i mirë. Ndërkohë që flemë, qelizat tona rinovohen dhe përmirësohet edhe memoria dhe gjendja shpirtërore. Për të shmangur një funksionim më të dobët të trupit, do të ishte mirë të flini për 8 orë. Nëse dëshironi të flini, por ju nuk mundeni, bëni një banjë të ngrohtë ku do të shtoni livando për t’u çlodhur.

Kur ndjeni se jeni të lodhur, dëgjoni muzikë të mirë. Kjo do t’ju japë ndjenjën e çlodhjes.

Mos u shqetësoni për gjëra të vogla. Stresi ndikon në potencialin tuaj të energjisë në mënyrë shkatërruese. Megjithëse nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur stresin, mund ta mposhtni përmes mekanizmave tuaj mbrojtës. Kur hasni një situatë stresuese, vetëm rrudhni supet tuaja, i thoni “jo” stresit dhe kënaquni me jetën.
There are 44 comments

Add yours
 1. Russ

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don’t know the reason why I am unable to subscribe to
  it. Is there anybody getting the same RSS problems?
  Anyone that knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 2. Chris

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the terrific works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 3. Preis von azelastine ohne Rezept

  Can I simply just say what a relief to find somebody who
  really knows what they are discussing on the internet.
  You definitely know how to bring a problem to light and make it important.
  More people need to look at this and understand this side of the story.
  I can’t believe you are not more popular given that you definitely possess the gift.

 4. bestel venlablue in Brussel

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage?
  My blog site is in the exact same niche as yours and my users would really
  benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this alright with you.
  Cheers!

 5. salazopyrin en venta en Ecuador sin prescripción

  Awesome website you have here but I was wanting to know if you knew
  of any user discussion forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Bless you!

 6. acquisto del marchio Mylan myambutol

  Hi there, I found your blog by means of Google whilst
  searching for a related topic, your site came
  up, it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just become aware of your blog thru Google,
  and located that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you proceed this in future. Numerous other folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 7. Online-Verkauf von Medikamenten in Frankreich

  First of all I want to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if
  you do not mind. I was curious to know how you center yourself
  and clear your thoughts before writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting
  my ideas out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted
  just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Many thanks!

 8. Maurine

  Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading
  it, you are a great author. I will be sure to bookmark your blog
  and will often come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice day!

 9. bonna in vendita in Italia con prescrizione medica

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your site.

  It appears as though some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please
  comment and let me know if this is happening to
  them too? This could be a issue with my web browser
  because I’ve had this happen before. Thanks

 10. najlepszy sklep

  Wow, wonderful blog format! How long have you ever been blogging
  for? you made blogging glance easy. The full glance of your web site
  is excellent, as well as the content! You can see similar here sklep
  internetowy

 11. Candra

  Thank you for another excellent article. The place
  else may anyone get that type of information in such a perfect approach of writing?

  I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.

 12. achiziționarea mărcii Mylan baridium Mylan baridium

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but
  I had to tell someone!

 13. Odette

  It’s truly very complex in this active life to listen news on Television, therefore I just use web for that
  purpose, and obtain the newest information.


Post a new comment