stess

Si ta përballojmë stresin e provimeve?

Spread the love

Duhet të dimë që suksesi në provim, dhënia e përgjigjeve të sakta ndaj pyetjeve dhe
arritja e suksesit të volitshëm, në radhë të parë, mundësohet me përvetësim e mësimeve
dhe materialit mësimor. Pa këtë, paramendimi se mund të korrim suksesi është joreal; por
ka edhe faktorë negativ, që vështirësojnë arritjen e rezultatit të duhur.

Ajo që do të përmendim këtu janë disa pika kryesore që zbatimi i tyre do të na ndihmojnë
për arritjen e suksesit në provime. Në lidhje me këto pika duhet të kemi parasysh:
a) Ndonëse këto pika duken shumë të thjeshta, zbatimi i tyre në tërësi do të na
sigurojë një sukses të mirë.

b) Sa më shumë pika zbatohen, aq më shumë ndikim pozitiv do të kenë, në mënyrë
që suksesi do të jenë më i madh.

c) Nëse në provimin e parë nuk arritët t’i zbatoni të gjitha pikat, mos e humbisni
shpresën. Sa më tepër të stërviteni aq më tepër do t’ju përmirësohet rezultati.

d) Nëse nuk i zbatoni dot pikat në tërësi, mësojini ato në mënyrë graduale,
sistematike.

e) Do të keni sukses të plotë kur t’i zbatoni me qetësi dhe prehje shpirtërore të gjitha
pikat.

f) Nëse i zbatuat tërë pikat nga fillimi, por nuk arritët sukses mos u brengosni. Ky
mossukses është për shkak të brengës dhe ankthit që burojnë nga fakti që nuk keni
vepruar në bazë të shprehive paraprake që kishit dhe për shkak se e keni
mënjanuar. Jini të sigurt se me kalimin e kohës do të arrini sukses.

g) Nëse vëreni që nuk i zbatoni dot disa prej pikave, përpiquni të evidentoni shkaqet
për këtë dhe analizoni. Largojini gradualisht faktorët që ju pengojnë.

40 pika rreth provimit:

1. Hiqni dorë prej ngrënies gjysmë ore para fillimit të provimit.
2. Përpiquni që, disa orë para provimit, të konsumoni ushqim shumë kalorik,
por me sasi të vogël.
3. Mos konsumoni ushqim të rëndë një ditë, ose një natë para provimit.
4. Shkoni në banjë (kryeni nevojën) para se të filloj provimi.
5. Përpiquni të mos planifikoni punë të rëndësishme pas provimit.
6. Përgatisni dhe merrni me vete pajisjet e duhura që do t’ju nevojiten gjatë
provimit (stilolaps, fletë të pastër, gomë etj.)
7. Paraqituni në klasë së paku dhjetë minuta para fillimit të provimit.
8. Në provim duhet të uleni në një vend që ka mjaft dritë. (Në qoftë se nuk jua
përcaktojnë vendin paraprakisht).
9. Zgjidhni vend të përshtatshëm nga pikë pamja e temperaturës.
10. Vendi ku do të uleni gjatë provimit duhet të jetë i qetë, jo i zhurmshëm.
11. Kushtojini vëmendje mbikëqyrëse në provim.
12. Mësohuni me lëvizjet e mbikëqyrësve që kjo çështje të mos shkaktojë
shpërqendrimin tuaj.

13. Filloni provimin (merrni pyetësorin) duke përmendur emrin e Allahut të
Lartësuar. (mbështetuni te Zoti dhe shpresën kini te Ai dhe jo në faktin që
keni mësuar dhe memorizuar materialin).
14. Para se të filloni me përgjigjet thoni: Kërkoj strehim te Zoti dhe mbrojtje nga
Shejtani i mallkuar. (eudhu bi-lahi minesh-shejtanir=radhim.)
15. Lexojini pyetjet së paku tre herë me vëmendje (kuptimi i pyetjes është
gjysma e përgjigjes).
16. Nëse përgjigjja e disa pyetjeve ju duket shumë e lehtë kushtojini vëmendje të
kuptuarit e pyetjes dhe përkimit të përgjigjes me pyetjen.
17. Nëse në fillim nuk ia dini përgjigjen disa prej pyetjeve, mos u brengosni
sepse shumë prej çështjeve do t’ju sqarohen gjatë provimit dhe fokusimit të
plotë ndaj testit.
18. Pasi që e lexuat pyetjen dhe e formuat përgjigjen tuaj, pa nxitim dhe duke
pasur parasysh hapësirën që keni në pyetësor, plotësojeni atë.
19. Para se të kaloni në pyetjen vijuese lexoni me vëmendje, së paku dy herë,
pyetja dhe përgjigjen paraprake deri sa të bindeni që e keni plotësuar në
mënyrë të plotë.
20. Në shënimin e pyetjeve largojeni prej vetes nxitimin dhe stresin, sepse kjo
gjendje ju bënë që të harroni materialin e mësuar.
21. Mos nxitoni me të shkruarit dhe dorëzimin e testit.
22. Mos u shqetësoni për mungesën ose për kufizimin e kohës; sepse koha e
provimit natyrisht është në përputhje me pyetjet e parashtruara.
23. Gjatë provimit mos mendoni për ngjarjet negative që kanë ndodhur me
profesorin, në klasë.
24. Kur i plotësoni përgjigjet merrni frymë thellë.
25. Shmangni shikimet përreth dhe vëmendjen ndaj lëvizjeve (vajtje-ardhjet)
brenda sallës në të cilën jepni provimin.
26. Nëse ju kujtohet ndonjë përgjigje, mos u shqetësoni! Imagjinoni se profesori
kërkon t’jua sqaroj çështjen në të cilën keni ngecur në klasë si do ta
shpjegonte atë?
27. Evokoni lëvizjet ose mimika e profesorit që zakonisht e shoqërojnë atë gjatë
shpjegimit të asaj çështje.
28. Përfytyroni gjatë shpjegimit të asaj çështje në klasë, çfarë pyetjesh zakonisht
parashtrojnë nxënësit? Kjo gjë do t’ju ndihmoj për ta kujtuar përgjigjen e
harruar të pyetjes.
29. Në vend që t’u kushtoni vëmendje fjalëve dhe frazave përpiquni të
fokusoheni mbi domethënien dhe të kuptuarit e pyetjes dhe përgjigjes (anën
konceptuare).
30. Sillni në kujtesë çështjet dhe ligjet që kanë të bëjnë me pyetjen.
31. Nëse nuk ju kujtohet përgjigjja e pyetjes logjikoni dhe më pas kërkoni
ndihmë prej Zotit.
32. Kur i plotësoni pyetjet duke u kushtuar shumë vëmendje, keni parasysh se
plotësimi i saktë i pyetjeve është falë mirësisë së Zotit.
33. Pasi që plotësuat testin krejtësisht, lexojeni së paku dhe një herë pyetjet dhe
përgjigjet e juaja.

34. Dua të dini se 30% e nxënësve nuk e marrin numrin e duhur vetëm për këtë
shkak se nuk i rishikojnë përgjigjet e dhëna.
35. Në fund të provimit nuk duhet të ndaleni shumë mbi pyetjet e përgjigjet. Kjo
punë shkakton lodhje e ju pengon nga vazhdimi i provim dhënies.
36. Është e natyrshme që të ndjeni më shumë lodhje me kalimin e kohës, por
kini kujdes që niveli i kujdesit tuaj të mos bjerë.
37. Trysnia e provimit është gjë e natyrshme dhe duhet përballuar, dhe jo t’i
dorëzohemi duke u larguar shpejt nga provimi.
38. Duhet të keni parasysh se rëndësi nuk ka largimi i shpejtë prej provimit, por
largimi me krenari.
39. Nëse koha e provimit ka përfunduar dhe keni dyshim për saktësinë e disa
prej përgjigjeve, mos i korrigjoni ato, sepse për shkak të stresit në fund të
kohës nuk mund të vendosni në mënyrë të drejtë.
40. Në fund të provimit dorëzojeni testin duke u mbështetur te Zoti me shpresa
dhe lutje.

Marrë nga broshura e “Kolegjit Saadi “- Tiranë
There are 368 comments

Add yours
 1. 강남안마

  Fantastic goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you’re just too fantastic.“강남안마”
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are
  stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.Thanks for sharing

 2. 강남오피

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon
  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to
  “강남오피”
  come back once again since I book marked it. Money and freedom is the
  best way to change, may you be rich and continue to help others.

 3. nor

  Para descargar OMG! Fortune MOD de Apkmody.io. ¿Has probado OMG! Fortune FREE Slots? Sé el primero en dejar tu opinión! Descubra lo que piensan los usuarios de OMG! Fortune Slots Casino 2020 leyendo las reseñas y verificando la calificación. Primeros puestos Descubra lo que piensan los usuarios de OMG! Fortune Slots Casino 2020 leyendo las reseñas y verificando la calificación. 100 percent free slots download-slot-machines online free slots tournaments vegas world slots free 2-free-slots Primeros puestos Use Filter Option By Time And Working Non-Working Gift Posts Soluciones 100 percent free slots download-slot-machines charlestown slots 2-free-slots Descubra lo que piensan los usuarios de OMG! Fortune Slots Casino 2020 leyendo las reseñas y verificando la calificación.
  https://wiki-nest.win/index.php?title=Los_mejores_slots_de_pragmatic_play
  Los juegos de casino online gratis tienen varios alicientes. Te dan la oportunidad de probar juegos de casino con los que puede que no estés familiarizado. Así, puedes aprender o repasar las reglas, practicar tus estrategias o simplemente jugar por diversión durante horas, sin arriesgar tu dinero. Además, los juegos de casino gratis no precisan inscripción, con lo que tu anonimato en línea se mantiene intacto. Utilizamos cookies propias para obtener y analizar datos estadísticos de la navegación de nuestros usuarios, mejorar nuestros servicios y ofrecer publicidad personalizada. Al hacer click en “Aceptar” aceptás que las cookies se guarden en tu dispositivo. Podés cambiar la configuración u obtener más información aquí

 4. Extew

  Z oferty kasyna internetowego takich jak betinia może skorzystać każda osoba pełnoletnia. W tym celu najlepiej wejść bezpośrednio na stronę danego kasyna online i założyć konto, dzięki któremu uzyska się dostęp do wszelkich udogodnień. Zajmuje to dosłownie kilka minut i nie musimy spełniać żadnych formalności. O czym dokładnie mowa? Przekonajmy się o tym! Możesz zdobyć darmowe spiny na kilka sposobów, w tym za prostą rejestrację. Z kolei darmowe spiny mogą być różnej formy i każdy będzie posiadać własne warunki. Wszystkich jednak łączy fakt, że przyjmując darmowe bonusy, gracz nie inwestuje ani grosza z własnej kieszeni i zaczyna grę na koszt online kasyna. Od wielu lat kasyna online cieszą się ogromną popularnością, a wszystko za sprawą interesującej i wciąż rozbudowywanej oferty. Wiele osób chcąc wejść do tego świata zastanawia się jednak, jak wykonać pierwszy krok. Sprawdźmy więc, od czego zacząć, a przede wszystkim o czym pamiętać już podczas samej gry. Zachęcamy do lektury naszego poradnika!
  http://www.bsland.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=51322
  Najlepsze kasyno internetowe Vulkan Vegas ma nawiązaną współprace z ponad 50 dostawcami oprogramowania do gier kasynowych. Każdy z nich tworzy ciekawe i unikalne gry, które warto poznać. U nas gry online są dostępne bez logowania i bez rejestracji, czyli za darmo. Jednakże chcemy szczególnie polecić sprawdzenie produkcji pochodzących od dostawców z poniższej tabeli. Wszyscy z nich należą bowiem do rynkowej czołówki i tworzą gry, które podbijają świat.  Slotum rozpieszcza swoich graczy już od samego początku. Na powitane czeka Cię 100% Bonus Powitalny do 100 EUR oraz 100 darmowych zakręceń. Aby otrzymać bonus wystarczy wpłacić 20 EUR (90 PLN). Spiny zostaną przyznane do Twojego konta sukcesywnie przez 5 dni jako porcja 20 zakreceń każdego dnia. Bonus należy obrócić 50x, jest to więc relatywnie wysoki wymóg.

 5. waar M886 pill zonder doktersvoorschrift te krijgen

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 6. Chas

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 7. Nannette

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because
  of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve
  been using Movable-type on numerous websites for about a
  year and am concerned about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be really appreciated!

 8. Aidan

  I’m not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for magnificent information I was looking
  for this info for my mission.

 9. Rod

  Excellent blog here! Also your website loads up
  fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link
  to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 10. Nicki

  I got this site from my buddy who shared with me on the topic of this web site and
  now this time I am browsing this web page and reading very informative content at
  this time.

 11. tretinoin Maroc prix

  Hey would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you suggest a good web hosting provider at a honest price?
  Many thanks, I appreciate it!

 12. prix du actoplus-met

  I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this
  site. I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well.

  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal
  blog now 😉

 13. Erlinda

  I don’t even know how I finished up here, however I assumed this post was
  great. I don’t understand who you are however definitely you are going to a famous blogger in case you are
  not already. Cheers!

 14. singulair in Deutschland bestellen

  Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any points or suggestions? With thanks

 15. ipratropium venta libre en México

  Simply desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 16. famvir online ohne Rezept

  After looking into a few of the blog posts on your blog, I honestly appreciate your technique of writing a blog.
  I book-marked it to my bookmark website list and will be checking
  back in the near future. Please visit my web site too and tell me what you think.

 17. Katia

  Hi there friends, how is everything, and what you want to say concerning this article, in my view
  its in fact awesome in support of me.

 18. Gow

  As a bonus tip, combine this windfall with regular Cash Frenzy Casino bonuses to maximize your fun and rewards. Browse casino promotions happening today and throughout the month. Every thirty minutes, one guest will receive $500 Prairie Cash. 7 Lucky Winners will each get a chance to win up to $5,000 on the prize wheel. All drawings will be conducted using the Hot Seat Random Winner function in CMP (Casino Marketplace). Welcome to Wizard Slots! We’re a UK online casino that brings the fun of online slots to our players. You want to download or update Cash Frenzy – Slots Casino and it takes forever for the download to start or for the app to be completely downloaded because it just won’t load. Many then desperately try to restart the download of Cash Frenzy – Slots Casino, but this does not lead to any useful result either.
  https://biolinky.co/quiframpeawin1974
  777 Casino Bonus is C$1500 + 77 Free Spins No Deposit. 777 Casino pays you 30% – 100% matched bonuses for your first five deposits. When you make the first deposit of $10 or more, you’ll get a 100% match bonus up to C$100. Use bonus code: 1LUCKY777 and you’re eligible to receive the extra money on your deposit. It is an excellent first deposit bonus for Canadian players. The payout rate of the 777 online casino games is nothing out of the ordinary. 96.00% is the average payout rate for customers of the online casino. This is an iTech Labs-certified number, which you can check for yourself on the main page of 777 Casino. There are bonus codes that you need to enter to grab the amazing welcome bonuses from Casino777. For the 100 Risk-free spins please enter the bonus code: ROCKET, while for the Risk-Free Sports Bet enter the bonus code:  SPORT10. Make sure to read carefully all the conditions and terms of any running promotions and don’t forget to enter the needed promo codes!

 19. Wie kann ich adalat in der Schweiz bekommen?

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all.
  But think about if you added some great images or video clips to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with pics and
  video clips, this website could certainly be one of the very best in its field.
  Wonderful blog!

 20. zakup xeloda w Warszawie

  A person essentially lend a hand to make significantly posts I’d state.
  This is the very first time I frequented your website page and
  so far? I surprised with the research you made to create this
  actual publish amazing. Magnificent task!

 21. Deutschland

  I simply could not leave your website before suggesting that I extremely loved the standard information an individual provide in your guests?

  Is gonna be again regularly in order to check out new posts

 22. modalert dostępny w aptece w Krakowie

  Having read this I thought it was rather enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together.

  I once again find myself spending way too much
  time both reading and leaving comments. But so what, it was
  still worthwhile!

 23. mateine pharmacie en ligne

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Fantastic job. I really loved what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

 24. compra de pentasa en Brasil

  Everything said was very logical. However, what about this?
  suppose you added a little content? I mean, I don’t wish to tell you how
  to run your website, however suppose you added something to possibly grab people’s attention? I mean Si ta përballojmë stresin e provimeve?
  | Revista Vlera is a little boring. You could peek at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to grab viewers to open the links.

  You might add a related video or a related pic or two to grab readers excited about what you’ve written. In my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.

 25. arimidex dostępny online w Polsce

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this website, since
  I experienced to reload the site lots of times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is
  OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting
  content. Make sure you update this again soon.

 26. Angeline

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while
  you amend your site, how could i subscribe for a blog
  site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  concept

 27. zek

  I encourage you to take the 70% 30% approach to your commercial property investments because both baskets offer different benefits. Rental projects offer some excellent long-term benefits, but they tend not to generate profits in the short term. Value-added projects can usher in incredible short term gains, but they require investors to navigate a veritable minefield of risks. By putting the majority of your investment capital into rental projects and a sizeable minority into value-added projects, you’ll put yourself in an ideal position to get the best of both worlds: stable, long-term income paired with the prospect of solid short-term gains. See a Full List of Member Benefits, or Create an Account now. CommercialReady is an independently owned Australian company. You’ll need to make a sizable initial investment. Compared to buying residential properties, you’ll usually need to pay a lot more upfront for a commercial property. There may also be some large bills to pay for repairs, improvements and maintenance.
  http://goodjobdongguan.com/home.php?mod=space&uid=3121230
  Thank you for signing up! With thousands of historic residential and commercial property listings, United Country Real Estate is your largest single source for the purchase or sale of historic homes for sale across the nation. The IRON LION INN – Near Syracuse University – This opportunity won’t last. The eminently popular Iron Lion Inn is being offered for sale – for the first time fully and fabulously furnished – with an eclectic assortment of Chippendale & Stickley seating, Sancho & Horchow Window Treatments, as well as Kouznetsov, Getman, Witkin, Babayev, Photo credit: roarofthefour via Flickr, CC license. We have detected that you could be doing automatic requests from a virus infected computer or from an abusive shared IP address. To protect our partners we blocked these queries, we will restore them as soon as possible.

 28. Ner

  Ethereum is the decentralized, open-source technology that powers much of the crypto world. Applications ranging from decentralized finance to non-fungible tokens (NFTs) to enterprise blockchain solutions rely on Ethereum blockchain technology. Ethereum’s native token, Ether (CRYPTO:ETH), is the second-largest coin after Bitcoin (CRYPTO:BTC) by market size and value. Investing is the long-term strategy of buying and holding crypto assets for some time. Crypto assets are generally well suited to a buy-and-hold strategy. They are extremely volatile in the short term but have tremendous long-term potential for growth. With a funded MetaMask wallet, you’re ready to explore Web3 on your own terms. Ramp helps bring Web3 to our 55+ million users.
  http://jaechi.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=41834
  There are a variety of reasons people choose to buy cryptocurrency. Some buy crypto as an investment. Bitcoin had a 300% return in 2020, outperforming many popular investment vehicles. Crypto can also be used in place of traditional currency for goods and services. Thousands of companies accept cryptocurrency, with that number consistently growing year over year. See BitPay’s Merchant Directory for a curated list of companies that accept Bitcoin and cryptocurrency. Finally, some cryptocurrencies, like Ethereum, can be used to create smart contracts, NFTs and other creative purposes. Those who are looking for ways to buy small amounts of bitcoin may find the card options more convenient. If you are likely to buy large amounts of virtual currency, a bank transfer may be more suitable. However, bank transfers may take a little longer than card transactions. You must complete identity verification to use card payments, and address verification for bank transfers.


Post a new comment