3.1

12 këshilla për mirësjellje në vendet publike

Spread the love

Hyrje

Në vendet publike një mashkull (vlen edhe për femrën) i edukuar:

 • Nuk harron kurrë që s’është vetëm. Ai duhet të përpiqet të sillet në mënyrë të tillë, që të mos pengojë të tjerët.
 • Nuk përtyp çamçakëz kur bisedon me dikë.
 • Nuk e pështyn çamçakëzin përtokë, nuk e ngjit atë pas karriges, tryezës, murit.
 • Hiqet mënjanë, kur përballë vjen një i/e moshuar.
 • Ndihmon kalimtarin që është rrëzuar.
 • Në autobus, lë të kalojnë të moshuarit, gratë dhe fëmijë.
 • Kur i shkel pa dashje këmbën dikujt, i kërkon ndjesë me mirësjellje. Kur e shkelin atë, përpiqet të durojë në heshtje.
 • Gjithmonë u liron vendin më të moshuarve dhe burrave (ose grave) të të gjitha moshave.
 • Kur del nga autobusi, ndihmon për të zbritur të moshuarit dhe gratë me fëmijë.
 • Asnjëherë nuk tregon me gisht diçka për të tërhequr vëmendjen e të tjerëve. Përpiqet të tregojë me vështrim ose me një gjest të përmbajtur.
 • Nuk hedh jashtë koshin e mbeturinave, lëkura frutash, letra karamelesh, çamçakëz.
 • Rrugën e kalon vetëm në vendet e caktuara për këmbësorët dhe vetëm me dritën jeshile të semaforit.
There are 83 comments

Add yours
 1. online verkoop van amen in Frankrijk

  Undeniably consider that that you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet
  the easiest thing to keep in mind of. I say to you, I definitely get annoyed
  even as other people think about worries that they plainly do not understand about.
  You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the entire thing with no
  need side-effects , other folks can take a signal. Will probably be back to
  get more. Thanks

 2. Esther Murray

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem toget there! Cheers

 3. telfast disponible en línea en Francia

  Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do
  with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 4. Lizzie Lucas

  Thanks , I have recently been searching for info about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 5. flutiform probleemloos kopen in België

  Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.
  You have some really great posts and I believe I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the
  load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Cheers!


Post a new comment