bashke-696×696 (1)

15 “hile” për ta fituar zemrën e burrit

Spread the love

Si gra, ne dëshirojmë të kemi një lidhje të thellë emocionale me bashkëshortin. Ne duam të jemi të dashura dhe te perkedhelura.

Bërthama jonë e brendshme është e mbushur me kënaqësi dhe lumturi kur ndihemi të kuptuara dhe vlerësuara. Lista e tipareve që ne dëshirojmë t’i ketë burri ynë është e lehtë, por nxjerrja e më të mirave prej tyre do shumë përkujdesje.

Ne duhet të ushqejmë bashkëshortin tonë me dashuri, mbështetje dhe mirëkuptim. Pra, këtu janë 15 mënyra për të fituar zemrën dhe vëmendjen e burrit tuaj.

Vishuni këndshëm / jini tërheqëse. Shumica e grave vishen siç duhet kur dalin jashtë dhe në shtëpi veshin rrobat më të këqija… Ju duhet të visheni në atë mënyrë që burri juaj të ndihet mirë kur të ju shikoj.
Thuaj faleminderit me buzëqeshje. Kur bashkëshorti juaj bën një punë të shtëpisë, falenderojeni me të vërtetë. Ai do të dijë se ndihma e tij nuk merret si “obligim”, por vlerësohet edhe më shumë.
Prite në derë kur të vijë në shtëpi, sikur të ishit duke e pritur nga një udhëtim i largëtr. Buzëbuzeqeshi dhe përqafoje.
Përgatit ose porosit ushqimin e tij të preferuar. Pasi të kthehet në shtëpi nga puna në një ditë të zakonshme, befasoni burrin tuaj me darkën e tij të preferuar. Ai jo vetëm që do të jetë i kënaqur që të ketë ushqimin që i pëlqen më së shumti por do të vlerësojë kohën dhe përpjekjet që ju kaloni për përgatitjen e ushqimit të tij.
Mos i shtroni të gjitha problemet tuaja me burrin tuaj sapo ai të hyjë në shtëpi. Jepini atij një pushim të vogël mendor.
Mos e mundo duke i kërkuar atij, “çfarë po mendon?” … sepse për dallim nga gratë, mendimet e burrave janë aq të rastësishme sa rezultatet e një kërkimi në Google.
Silluni mirë me nënën e tij, sic ju dëshironi që burri juaj të jetë i sjellshëm me nënën tuaj. Trajtojini vëllezërit e motrat e tij si të tutë dhe babanë e tij si tuajin, dhe ju do të shihni se sa do t’ju respektojë.
Lavdërojeni për gjërat ku ai ndihet i pasigurtë. Kjo do të ndërtojë vetëbesimin e tij.
Nxiteni që të bëjë vepra të mira.
Nëse ai është i zemëruar me ju dhe fillon të bërtasë, lëreni sa të qëtësohet. Pastaj do të shihni se lufta do të përfundojë shumë më shpejt. Pastaj, kur ai është i qetë, mund t’i tregoni anën tuaj të tregimit dhe si dëshironi që ai të ndryshojë diçka.
Tregoni burrit tuaj se e doni shumë, dhe thuajeni këtë shpeshherë.
Bëji dhurata. Edhe nevojat e tij mund të jenë dhurata.
Dëgjoni me vëmendje. Kur burri juaj shpreh një mendim, kushtoji vëmendje. Kjo tregon se ju e respektoni atë dhe pikëpamjet e tij.
Lëreni të dalë me miqtë e tij, veçanërisht nëse janë njerëz të mirë. Nxiteni që ai të dalë, kështu që ai nuk ndihet “i bllokuar” në shtëpi.
Përdorni kohën tuaj me mençuri dhe organizoni gjërat. Nëse jeni shtëpiake, merrni mësime online dhe aktivizohuni në komunitetin tuaj. Kjo do t’ju bëjë të lumtur dhe një bonus tjetër është se e impresiononi burrin tuaj
There are 62 comments

Add yours
 1. Coy

  Hi there every one, here every person is sharing such experience,
  therefore it’s pleasant to read this weblog, and I used to pay a quick visit this web
  site every day.

 2. Beryl

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be
  on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people
  think about worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 3. Arturo

  I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for you?

  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome website!

 4. Pam

  Spot on with this write-up, I absolutely believe that
  this amazing site needs a lot more attention. I’ll
  probably be returning to read through more, thanks for the information!

 5. Compra griseofulvin en España

  I’ve been surfing online more than 2 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all website owners and bloggers made good
  content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 6. Manie

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had
  been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  concept

 7. aankoop van vancenase in Spanje

  Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you’re a great
  author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back sometime soon. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice evening!

 8. acquista anastrozole in Nederland senza problemi

  I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues
  with your site. It appears as though some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else
  please comment and let me know if this is happening to them too?
  This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 9. Ernestine

  hello!,I really like your writing so much! percentage we
  keep in touch more approximately your post on AOL?
  I require a specialist in this area to unravel my problem.
  Maybe that is you! Looking forward to peer
  you.

 10. Natisha

  After looking into a number of the blog posts on your web page, I seriously
  appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark
  webpage list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site as well and tell me what
  you think.

 11. cyclogal à acheter en pharmacie française

  Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re using?

  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot
  quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider
  at a honest price? Kudos, I appreciate it!

 12. norocin facilmente acquistabile in Milano

  Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back!

  LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 13. cyklokapron kaufen in Deutschland ohne Probleme

  Hey! I know this is kinda off topic however I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article
  or vice-versa? My site covers a lot of the same topics as yours and I
  feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel
  free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Superb blog by the way!

 14. Marsha

  First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just
  seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply
  just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Many thanks!


Post a new comment