intl_arab2_183_wide

Gjithçka që duhet të dini për trajtimin e gripit gjatë shtatzënisë

Spread the love

egjithatë, ekzistojnë disa mënyra përmes së cilave mund t’ia lehtësoni vetes këtë proces të vështirë.

A ndikon kolli ose gripi në foshnjën e pa lindur?

Të qenit e sëmurë me një grip normal, pavarësisht sa keq ju bën të ndiheni, nuk ndikon në shëndetin e bebes, transmeton Telegrafi.

A jeni më e prirë të sëmureni nga gripi gjatë shtatzënisë?

Gjatë shtatzënisë sistemi i imunitetit është më i dobët se zakonisht, gjë e cila ju bën më të prirë të sëmureni nga gripi. Por kjo nuk do të thotë se gripi do të jetë më i keq se zakonisht vetëm se jeni shtatzënë. Është e vërtetë se nuk mund t’i përdorni disa medikamente të caktuara, por ka shumë mënyra tjera përmes së cilave i lehtësoni dhimbjet. Kontrollojeni temperaturën e trupit dy herë në ditë kur jeni e sëmurë për t’u siguruar se nuk është shumë e lartë.

Si ta kuptoni a është grip apo keni ethe?

Me grip do të keni fyt të tharë, hundë të bllokuar, teshtima dhe koll. Gjithashtu mund të përjetoni dhimbje të kokë. Por ethet vijnë më shpejt, shkaktojnë dhimbje të muskujve, djersë, dhimbje të kokës dhe ju bëjnë të ndiheni tejet e lidhur.

Nëse nuk jeni e sigurt se cilën e keni, kontaktojeni menjëherë doktorin sepse kjo mund të jetë e dëmshme gjatë shtatzënisë.

Çfarë medikamente duhet të përdorni?

Është e këshillueshme t’i shmangni të gjitha medikamentet në 12 javët e para të shtatzënisë. Pas kësaj periudhe, këto barna guxoni t’i përdorni:

– Doza të vogla të paracetomolit

– Ilaçet natyrale

Ndërsa këto nuk guxoni t’i përdorni:

– Ibuprofenin

– Aspirinën

– Hapat/pijet për shërimin e gripit

– Antihistaminet.
There are 20 comments

Add yours
 1. etibi prijs in Uruguay

  I don’t even know the way I ended up right here, however I
  assumed this submit was good. I don’t understand who
  you are but certainly you are going to a famous blogger
  in the event you are not already. Cheers!

 2. acillin vrij verkrijgbaar in Parijs

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum
  it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for newbie blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 3. digoxin zonder voorschrift in België

  You’re so awesome! I do not believe I’ve read something
  like this before. So good to discover someone with genuine thoughts on this issue.
  Seriously.. thank you for starting this
  up. This web site is something that is required on the internet, someone with a
  little originality!


Post a new comment