DSC_0389

6 Fakte që nuk i keni ditur për kafen turke

Spread the love

Të gjithë në shtëpitë tona kemi kafe turke të cilën me shumë dashuri dhe përkushtim prindërit tanë e pinë në mëngjes ose në mbrëmje. Kemi dëgjuar aq shumë mbi kafenë turke e cila është e pranishme çdo ditë në shtëpi, por me shumë siguri nuk i dini këto “sekrete”.

1- Nëse mendoni se kafeja turke quhet turke sepse e ka origjinën në Turqi, gaboheni. Provat historike tregojnë se kafeja turke ka nisur të konsumohet në Jemen në shekullin e 15-ë. Më pas ajo u përhap në Kajro dhe Mekë. Historianë të njohur tregojnë se në vitin 1640 në Kostandinopojë është hapur kafeteria e parë.

2- Kafeja e mirë turke dallohet tek ajka që krijohet në krye të filxhanit. Ajka e ndihmon kafenë të qëndrojë e nxehtë për një kohë më të gjatë. Ajo duhet të jetë e butë dhe me bulëza.

3- Kafeja turke shoqërohet me një gotë ujë. Sepse uji do t’ju ndihmojë të ndjeni shijen e vërtetë të kafesë, dhe do të bëjë pastrimin e qiellzës nga llumi që ngelet në fund.

5- Në kulturën turke nëse duhet të përcaktohet burrëria e dhëndrit atëherë në kafenë e tij shtohet kripë. Vajza bën kafenë dhe sasia e kripës tregon interesin. Nëse kripa është e tepërt atëherë çifti nuk është për njëri-tjetrin. Nëse kripa është në nivele mesatare atëherë vajza ka interes, ndërsa kur vajza ka hedhur shumë pak kripë në kafe atëherë ajo është e gatshme për t’u martuar. Dhëndri duhet ta pijë kafenë e përgatitur në mënyrë që të quhet i gatshëm për martesë.

6- Kafeja turke është vendosur në listën e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s. Vendimi është marrë në seancën e 8-të të Komitetit ndërqeveritar të UNESCO-s të mbajtur në vitin 2013 në kryeqytetin e Azerbejxhanit, Baku.
There are 23 comments

Add yours
 1. Stella

  The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it
  can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83
  views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 2. Kazuko

  Thanks for another informative site. The place else may just I get that type of info written in such
  an ideal manner? I have a mission that I’m just now working
  on, and I have been at the look out for such
  info.

 3. Kauf von aristocort in Österreich

  Hello! I understand this is kind of off-topic however I had
  to ask. Does operating a well-established blog like yours take a massive amount work?
  I’m brand new to writing a blog but I do write in my diary everyday.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring
  bloggers. Thankyou!

 4. comprar medrol en Argentina

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come more
  formerly again since exactly the same nearly very
  often inside case you shield this hike.

 5. cymbalta a un precio asequible en Perú

  Hey great website! Does running a blog such as this
  require a lot of work? I have very little understanding of coding however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any
  ideas or tips for new blog owners please share. I know this is off subject however I just needed to
  ask. Thanks!

 6. lorvaten dostępny w aptece w Łodzi

  Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that
  you can do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is excellent blog. A great read.
  I’ll definitely be back.


Post a new comment