vatikan_

8 Fakte për shtetin më të vogël në botë, Vatikanin…

Spread the love

Ja disa fakte interesante mbi Vatikanin:

1. Qeveria e Vatikanit ka një strukturë unike. Papa është sovrani i shtetit. Autoriteti legjislativ zbatohet nga Komisioni Peshkopal i Vatikanit, një trup kardinalesh të caktuar nga Papa, për një periudhe pesë-vjeçare.

2.Vatikani është qendra e fesë katolike dhe institucioni më i lartë i Krishtërimit. Çdo vendim që merr ky besim fetar padiskutim që kalon me parë nga Vatikani.

3.Gjatë gjithë historisë Vatikanit ka pasur 266 Papë, që e kanë drejtuar. Kisha katolike konfirmon Apostullin Pjetër si Papën e parë.

4. Papa më i korruptuar konsiderohet Aleksanderi VI ose Rodrigo Borxhia. Pati shumë lidhje martesore dhe fëmija i tij ishte Lukrecia.

5. Papë mund të zgjidhet cilido mashkull beqar i pagëzuar dhe në qofte se nuk ka marrë akoma urdhrat e shenjtë per t’u shenjtëruar veskov.

6. Eshtë traditë që Papa i ri të zgjedhë një emër për veten e tij.

7. Kishat protestante nuk i njohin asnjë autoritet superior veskovit të Romës pasi e konsiderojnë jo konform shkrimeve të shenjta.

8. Një rast i çuditshëm është fakti kur në 1938 kur Adolf Hitleri arriti në Romë me ftesë të mbretit Viktor Emanueli III. Papa Piu i XI nuk donte ta takonte dhe për të evituar këtë u transferua në vilën e Castelgandolfo.
There are 19 comments

Add yours
 1. Cortez

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 2. prix du benadryl en pharmacie

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very useful information specially the last part 🙂 I care for such information much.

  I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 3. Glory

  Hi my family member! I wish to say that this article is awesome, great
  written and come with almost all vital infos.
  I’d like to see more posts like this .

 4. aankoop van doxy in Peru

  I feel this is one of the most important info for me.

  And i’m glad reading your article. However wanna remark on some normal issues,
  The website taste is perfect, the articles is in reality nice :
  D. Just right task, cheers


Post a new comment