iq

8 mënyra për të përmirësuar IQ-në tuaj

Spread the love

Inteligjenca është një ndër atributet që nuk është dhënë komplet në mënyrë magjike nga natyra.

Përderisa ka shumë karakteristika që ju lejojnë të zhvilloni të menduarit tuaj në përgjithësi, inteligjenca është diçka që mund të përmirësohet përmes praktikës

Ja disa mënyra për të përmisuar IQ-në tuaj:

Shkruani mendimet

Duke shkruar mendimet që keni, ju mund të ndihmoni trurin që të jetë më i fokusuar, më i organizuar dhe do të filloni të trajtoni gjërat në mënyrë më efikase.

Kushtoni rëndësi frymarrjes

Frymarrja është një mekanizëm që kontrollon mbrendësinë tuaj, mendimet dhe frikën.

Luani lojëra të mendjes dhe puzzle

Lojrat si Sudoku ose Scrabble ju mundësojnë përmisimin e mendimit strategjik, prandaj edhe quhen lojra që zhvillojnë mendjen.

Ushqeni mendjen

Kjo mund të duket e çuditshme, por privimi i ushqimit për trupin tuaj, mund të ketë efekte negative në trurin tuaj.

Sfidoni mendjen

Mos lejoni që rutina të ju mposht. Kur të mësoni gjëra të reha, truri mund të përshtatet më lehtë edhe se me situata të reja dhe vazhdon të jetë më i mrehtë.

Ushtroni

Mendja dhe trupi janë të lidhura shumë me njëra tjetrën, prandaj ushtrimet luajnë rol të madh në ruajtjen e freskisë së trurit.

Merruni me muzikë

Mësoni ndonjë instrument muzikor dhe truri juaj do të fillojë të funksionojë në mënyrë më të shpejtë.

Rrini larg teknologjisë

Tekonologjia moderne ju lejon që gjithçka që ju nevojitet ta bëni në mënyrë mekanike, si organizimi i orarit, kujtimi i gjërave, apo plotësimi i detyrave tuaja. Kur lejoni të ndodhë një gjë e tillë, truri juaj del jashtë funksionit.
There are 235 comments

Add yours
 1. Cami Halısı Ankara

  Thank you for great article. Hello Administ . Metropol Halı Karaca Halı Öztekin ve Selçuklu Halı Cami Halısı ve Cami Halıları Türkiye’nin En Büyük Cami Halısı Fabrikasıyız…

 2. Medikamente ohne Rezept in Belgien

  Its like you read my thoughts! You appear to understand so much approximately this, such as you
  wrote the book in it or something. I feel that you simply could do with some percent to power the message
  house a bit, but other than that, this is excellent blog.

  An excellent read. I’ll definitely be back.

 3. Vertrauensvoller Kauf von prozac

  Hi, I believe your site might be having internet browser compatibility issues.

  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks
  fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, great
  site!

 4. die oroflox verkauft

  Howdy would you mind letting me know which
  webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different
  internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
  Cheers, I appreciate it!

 5. Veola

  I am curious to find out what blog platform you happen to be working with?

  I’m having some small security problems with my
  latest site and I would like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 6. Christoper

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to
  say that I’ve really enjoyed surfing around your blog
  posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write
  again very soon!

 7. metrosa prix France

  I think this is one of the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general
  things, The website style is wonderful, the
  articles is really nice : D. Good job, cheers

 8. betaxolol pedido en Buenos Aires

  Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if
  it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 9. Minnie

  Excellent post. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have done an incredible job.
  I will certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this website.

 10. MarvinDet

  800mg neurontin [url=http://gabapentinneurontin.pro/#]buy neurontin canadian pharmacy[/url] gabapentin 100mg


Post a new comment