man

Çaji i Lëkurës së Mandarinave, një Mrekulli për Fuqizimin e Organizmit…

Spread the love

Por kur vjen puna tek riciklimi ne nuk jemi mësuar t’i japim një rol fisnik këtij aktiviteti, mirëpo në këtë artikull me baza shkencore i përgatitur dhe sjellë në shqip nga AgroWeb.org do të lexoni se pas lëkurave të mandiranave fshihet një shërues i madh…

Lëkura e tyre e portokalltë shkëlqen dhe është më e ndezur se e agrumeve të tjera.

Tuli i mandarinës është i ndarë në thela të barabarta që shkëputen lehtësisht dhe pa mund.

Çdo thelë është plot lëng dhe e pasur në shije dhe aromë.

Mandarina është e pasur në vitaminë C. Një mandarinë mesatare plotëson 31% të dozës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine të rëndësishme.

Përse Nuk Duhen Hedhur Lëkurat e Mandarinës

Kur hamë mandarina, na vjen natyrshëm që të hedhim lëkurat e tyre.

Lëkura e mandarinës është e fuqishme në uljen e kolesterolit.

Kjo aftësi është konfirmuar nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë dhe nga studime të ndryshme shkencore.

Shumë studime rekomandojnë përgatitjen e çajit të lëkurës së mandarinës sepse ky çaj:

Ul kolesterolin

Një studim i publikuar në revistën “Journal of Agricultural and Food Chemistry” tregoi se lëkura e mandarinës ka vlera shëndetsore më të fuqishme se vetë lëngu i mandarinës.

Këto vlera janë të larmishme sidomos për uljen e kolesterolit.

Sipas studimit, lëkura e mandarinës përmban 20 herë më shumë antioksidantë se lëngu i mandarinës.

Antioksidantët janë substanca kimike që neutralizojnë dëmin e shkaktuar nga oksidimi dhe toksinat në organizëm.

Vlera për Shëndetin

Ekspertët kinezë rekomadojnë përdorimin e lëkurës së mandarinës jo vetëm në çaj por edhe në gatime të ndryshme.

Sipas tyre, lëkura e mandarinës është e dobishme për të përmirësuar tretjen dhe kundër të përzierave tek gratë shtatzënë.

Vlera të tjera të lëkurës së mandarinës përfshijnë balancimin e sheqerit në gjak, pastrimin e mëlçisë dhe lehtësimin e simptomave të të ftohurës, gripit dhe stresit.

Përgatitja e çajit të lëkurës së mandarinës. Hiqeni lëkurën e mandarinës dhe lëreni të thahet.

Lëkurën e thatë mund ta mbani në enë qelqi me kapak të puthitur fort dhe ta ruani në një vend të errët dhe të freskët.

Në këtë mënyrë, lëkurën mund ta përdorni për shumë muaj.

Përgatitja e çajit kërkon copa të vogla të lëkurës së thatë të mandarinës.

Vendosini copat e lëkurës në një filxhan çaji.

Hidhni sipër tyre ujë të nxehtë dhe lërini të qëndrojnë së bashku për disa minuta.

Shtoni mjaltë sipas dëshirës dhe konsumojeni menjëherë.

Lëkurat e thata të mandarinës mund t’i shtoni edhe në çajra të ndryshëm siç është ai i ziu.
There are 68 comments

Add yours
 1. Jessicalynn

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if
  it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is
  now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had
  to share it with someone!

 2. เว็บ pg

  Hello there! This article could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 3. https://medea.medianet.cs.kent.edu/

  Hi there! I understand this is sort of off-topic however I
  needed to ask. Does running a well-established website like yours take a lot of work?
  I’m completely new to writing a blog however I do write in my journal every day.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and views
  online. Please let me know if you have any suggestions or
  tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!

 4. pg slots

  Hi everyone, it’s my first pay a visit at this web site, and paragraph is truly fruitful designed for me, keep up posting such articles.

 5. pg slot background

  I absolutely love your blog and find many of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content for yourself?

  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding
  here. Again, awesome site!

 6. Kasey

  Thank you for every other magnificent article.
  Where else may just anyone get that kind of information in such an ideal manner of writing?
  I’ve a presentation next week, and I am on the search for such information.

 7. read more

  We then reconfirmed that percentage via indexes off the inspection agencies and added the waiting timeframes for ypur withdrawals for a
  clearer picture.

 8. 미수다

  It looks overwhelming att very first glance, but you will be
  relieved to know that there is also an ample amount of jobs on there posted in English.

 9. 오피

  I believe people who wrote this needs true loving because it’s a blessing.
  So let me give back and show back my secrets on change your life
  and if you want to really findout? I will share info about how to get connected to girls easily and quick Don’t forget..
  I am always here for yall. Bless yall!

 10. 오피

  Let me give you a thumbs up man. Can I tell you exactly how to do amazing values and if
  you want to seriously get to hear and also share valuable info
  about how to make money yalla lready know follow
  me my fellow commenters!.

 11. Isidra

  Definitely imagine that that you stated. Your favourite justification seemed to be
  on the web the simplest factor to consider of.

  I say to you, I definitely get annoyed whilst folks consider concerns that they just don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need
  side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks


Post a new comment