5

Çfarë ngjyre ka aura juaj?

Spread the love

Ç’është aura?

Aura është një burim i energjisë që e rrethon trupin e një personi përgjatë gjithë kohës varësisht nga përvoja dhe rrethanat nga secili individ. Shkurtimisht, në esencë të njeriut ekziston kjo aurë dhe mund të kapet duke përdorur diçka të quajtur fotografia Kirlian ose elektrografia. Ndërsa shumë njerëz e konsiderojnë studimin e Auras si pseudoshkencore dhe e pabazuar, ky vazhdon të jetë një aktivitet shumë i popullarizuar dhe mund t’ju ndihmojë juve që të kuptoni pikat e forta dhe dobësitë tuaja në fushën energjetike.

Çfarë ngjyre ka aura juaj dhe çfarë nënkupton ajo? 

E verdha

Tiparet kryesore e atyre të cilët mbizotërojnë aurën me ngjyrë të verdhë janë intelegjentë, logjikë dhe mendjeshpejtë. Ata mendojnë me kokën e tyre, jo me zemrën e tyre, dhe mund t’i lënë mënjanë emocionet e tyre dhe të merren me problemet të cilat lindin. Ata nganjëherë mund të punojnë vështirë, pasi që ata lulëzojnë kur mbërrijnë qëllimet e tyre. Personat me aurë të verdhë preferojnë ta kalojnë kohën vetëm, megjithëse nuk ndjehen të vetmuar. Ata nuk kanë shumë miq sepse ata i përzgjedhin me mençuri, por ata i duan dhe i admirojnë miqtë e ngushtë të miqve. Personat me aurë të verdhë dëshirojnë muhabete shumë intelegjente, ata nuk i duan bisedat e vogla të pakuptimta. Dobësia kryesore e këtyre personave është se nganjëherë mund të jenë shumë gjykues për vetën dhe të tjerët.

E kuqja

Siç keni menduar, personat me aura të kuqe posedojnë zjarr, natyrë të zjarrtë dhe nuk mund të zbuten lehtë. Ata e duan lirinë, aventurën dhe ekspertimin, ata mërziten shpejt. Personat me aurë të kuqe kanë një nivel të lartë të besimit në të gjitha fushat e jetës dhe normalisht nuk vuajnë nga sëmundjet mentale ose fizike. Ata i duan sportet dhe aktivitetet, kanë një natyrë të lartë konkurruese. Ata janë udhëheqës të lindur dhe nuk pëlqejnë që tjerët t’u tregojnë se çfarë duhet të bëjnë. Ata janë të hapur, të sinqertë, dhe nuk fshehin asgjë nga ju. Ata janë të drejtpërdrejtë. E vetmja dobësi e personave me aurë të kuqe është se nevoja e tyre për t’u ngritur në krye mund të djegë disa ura në rrugët e tyre.

Ngjyrë rozë

Personat me aurë ngjyrë rozë kanë bujari, ëmbëlsi dhe energji të afrueshme, japin dashuri lirshëm dhe janë romantikë të pashpresë. Ata gjithashtu janë empatik me një aftësi të çuditshme psikike me kreativitet të talentuar. Personat me ketë ngjyrë të aurës janë idealistë, gjë që e bën të vështirë që ta shohin botën ashtu siç është. Ata duan që ta ndryshojnë atë disi dhe konsiderojnë që misioni i tyre në jetë është që ta bëjnë këtë. Ashtu sikur personat me aurë të kuqe dhe njerëzit me aurë rozë janë shumë të sinqertë, dhe i japin çdokujt një shans. Sidoqoftë ata duhet të mësojnë që të ngriten për veten e tyre, sepse njerëzit kanë prirje të ecin përmbi ta për shkak të natyrës së butë.

E gjelbra

Nëse ti ke një aurë të gjelbër, atëherë ju keni një dashuri të patundur për jashtë dhe e konsideroni veten një dashuronjës të natyrës. Ti poashtu me gjasë ke një nivel të lartë të vetëdijes njerëzore dhe ushqehesh vetëm me ushqime të shëndetshme. Ti i mban këmbët vendosur në tokë dhe nuk sinkronizoni me idealet në qiell. Ju keni një qasje praktike dhe reale në jetë, mbani kujdes për veten dhe shtëpinë që ta mbani të lëmuar e të pastër. Ju gjithashtu gëzoni siguri dhe stabilitet, nuk u pëlqen që të ju ndodhin shumë ndryshime në jetën tuaj. Sidoqoftë, nganjëherë bëheni i ngurtë ndaj qasjes së jetës, kështu që përpiquni që t’u ec më rrjedhshëm.

Ngjyrë vjollcë

Kjo ngjyrë nënkupton aftësi të mëdha psikike dhe ndjeshmëri të lartë ndaj emocioneve dhe energjive. Njerëzit me ngjyrë të aurës vjollcë janë misterioz, me natyrë të qetë dhe mendojnë për të gjitha pyetjet e mëdha të jetës. Ata kurrë nuk pushojnë së eksploruari dhe duan që të mësojnë për tema të reja. Ata jetojnë shumë brenda mendjeve të tyre, por ata kanë shpirt të bukur. Personat me ngjyrë të tillë tentojnë të kalojnë një pjesë të kohës në natyrë dhe me kafshët e tjera, pasi që ata ndjehen të keqkuptuar nga shumica e njerëzve. Ata nuk kanë shumë miq, por ata i admirojnë dhe i çmojnë ata të cilët i kanë. Nganjëherë, njerëzit përfitojnë nga natyra e hapur e tyre, nga natyra e dashur, kështu njerëzit me këtë aurë kanë nevojë të bëjnë më shumë vetëkujdes që të mbrojnë energjinë e tyre.

E kaltra

Të poseduarit e një ngjyre të tillë është mjaft e rrallë, por kjo simbolizon forcën në komunikim dhe personalitet të fuqishëm. Siç mund të keni supozuar, kjo aurë nënkupton një natyrë të qetë dhe të butë, dhe kështu këta njerëz janë paqebërës dhe zgjidhës së problemeve. Ata mund t’i qetësojnë gjërat shpejt me një argument, dhe kanë një mënyrë të sinqertë, të drejtë dhe elokuencë për të komunikuar me njerëzit. Këta njerëz kanë një balancë të përsosur të të menduarit dhe të ndjenjave, dhe gjithmonë e thonë të drejtën në kohë të duhur. Megjithatë, ata nganjëherë mund të kalojnë shumë kohë në punë dhe të gjejnë kohë të mjaftueshme për lidhjet e tyre.

Ngjyrë ari

Personat me aurë ngjyrë ari ushqejnë dashuri për të gjitha gjërat e bukura dhe elegante të jetës Ata lulëzojnë duke qenë në qendër të vëmendjes dhe kanë jetë shoqërore aktive. Ata janë mikpritës, argëtojnë njerëzit, dhe u pëlqejnë që të kërkojnë ndihmë ose këshilla nga të tjerët. Këta njerëz nganjëherë mund të vijnë si të cekët për shkak të shijeve të tyre ekstavagante, por ata thjesht gëzohen duke u dhuruar njerëzve gjëra të mira dhe duke dekoruar hapësirën e jetës me ta.

E bardha e argjendtë

Njerëzit me këtë aurë janë shumë të talentuar dhe fleksibil në të gjitha fushat e jetës, njeriu me këtë aurë mund t’i përshtatet çdo situate. Është pothuajse njëjtë sikur ata që të formojnë vetë në çfarëdo që kanë nevojë të bëhen, dhe ata shkëlqejnë në arena të ndryshme të jetës. Ata tërheqin suksesin në të majtë dhe në të djathtë, dhe zakonisht bëhen udhëheqës dhe mësues të mirë. Njerëzit janë të tërhequr prej tyre për shkak të bukurisë së brendshme dhe të jashtme, por personat me aurë të tillë kanë nevojë të kenë kujdes që kjo të mos u shkoj në kokë.

E kafta

Njerëzit me aurë ngjyrë kafe të ndritur ose të errët kanë tendencë që të bëhen shpirtra të humbur, duke u përpjekur që të gjejnë vendin e tyre në jetë. Ata mund të bien brenda zakoneve të këqija, dhe kanë një imazh negativ për jetën. Ata tentojnë që të fokusohen shumë në të metat e tjerëve, duke harruar t’i adresojnë dhe t’i rregullojnë të tyret.

E zeza

Aura me pika të zeza shërben për të bllokuar fushën energjetike. Kjo gjithashtu mund të nënkuptojë çështje të thella, të pazgjidhura, depresion, zemërim, stagnim, pakënaqësi ose ndonjë emocion tjetër negativ tek njeriu.
There are 87 comments

Add yours
 1. sklep internetowy

  Wow, marvelous weblog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The entire look of your site is wonderful, let alone the content!
  You can see similar: najlepszy sklep and here sklep
  internetowy

 2. sklep online

  Hi there would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time
  selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had
  to ask! I saw similar here: ecommerce and also here:
  sklep online

 3. dobry sklep

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the great work! I saw similar here: Sklep internetowy

 4. e-commerce

  Hello, i think that i noticed you visited my weblog so i got
  here to return the favor?.I am trying to to find things to enhance my web site!I
  guess its ok to use a few of your ideas!! I saw similar here:
  Najlepszy sklep

 5. sklep

  Hello to all, how is all, I think every one is getting more
  from this site, and your views are pleasant in favor of
  new visitors. I saw similar here: E-commerce

 6. najlepszy sklep

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good gains. If you
  know of any please share. Thanks! You can read similar text here:
  Sklep internetowy

 7. hitman.agency

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thanks! You can read similar blog here: Scrapebox List

 8. najlepszy sklep

  Wow, superb blog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
  you made running a blog look easy. The total glance of your site is fantastic, let alone the content!
  You can see similar here najlepszy sklep

 9. Opal85

  Wow, amazing weblog layout! How lengthy have you been blogging for?
  you make running a blog look easy. The whole glance of your website is fantastic, as neatly as the content material!
  You can read similar here prev next and that was wrote
  by Richard65.

 10. Jolie61

  Wow, wonderful blog format! How long have you
  been blogging for? you made running a blog glance easy.
  The total glance of your website is fantastic, let alone the content material!

  You can see similar here prev next and that was wrote by Rebecca89.

 11. home ac installation near me

  The next occasion Someone said a weblog, I’m hoping who’s doesnt disappoint me approximately brussels. After all, It was my option to read, but I really thought youd have some thing intriguing to talk about. All I hear is a couple of whining about something that you could fix should you werent too busy looking for attention.

 12. local ac installers

  Unquestionably consider that which you said. Your favourite reason seemed to be at the web the easiest factor to be mindful of. I say to you, I certainly get irked even as other folks consider worries that they just don’t recognize about. You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 13. gas engineer british gas

  An attention-grabbing dialogue is value comment. I think that you need to write extra on this topic, it might not be a taboo topic however typically people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 14. gas safe register find an engineer

  After city whatever of your blogposts I staleness say i constitute this fact one to mostly be top snick. I hump a weblog also and want to repost a few shear of your articles on my own journal tract. Should it be alright if I use this as longish I own write your web journal or make a inward unite to your article I procured the snippet from? If not I see and could not do it without having your acceptance . I hit assemblage marked this article to sound and zynga chronicle willful for testimonial. Anyway appreciate it either way!

 15. ac emergency repair

  I am extremely inspired with your writing abilities as smartly with the layout on your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Anyway stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to look a great blog like this one nowadays..

 16. gas engineer stoke

  I have learn several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to make this kind of excellent informative website.

 17. air conditioner service

  The the next time Someone said a weblog, I really hope that this doesnt disappoint me as much as this blog. What i’m saying is, I know it was my replacement for read, but When i thought youd have something fascinating to express. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you werent too busy looking for attention.

 18. lpg registered engineers

  I discovered your blog web site on google and check a few of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for ahead to studying extra from you later on!…

 19. air conditioning service

  Just lately, I didnrrrt offer lots of consideration for you to departing answers on-page page accounts and still have positioned replies actually much less. Examining by using your enjoyable article, can assist myself to do this sometimes.

 20. commercial lpg gas engineer near me

  Thanks picking the correct to go about this approach, Personally i think powerfully with this complete and consequently adoration grasping much more about doing this idea. Assuming likelihood, due to the fact enjoy proficiency, exactly what brain improving a blog website using even more knowledge? This is very of great help for everybody.

 21. duct cleaning near me

  Would you mind basically if I cite a couple of your discussions given that I deliver you credit as well as article sources returning to your webblog? My web portal is in the identical market as your site and my prospects would definitely use some of the advice you actually present at this website. Please let me know if this is okay with you. Adios for now!

 22. corgi registered boiler repairs

  Superb page and additionally simple to make sure you figure out justification. Exactly how can Document keep performing obtaining concur to make sure you publish element for the document into my approaching e-newsletter? Getting correct credit scores in your direction all the journalist and additionally backlink to website won’t deemed a dilemma.

 23. ac blower repair

  I recently came across your blog and have been scaning along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed scaning what you all have to say

 24. gas boiler fitters near me

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 25. where to escape room

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Appreciate it! You can read similar article here:
  Escape rooms review

 26. heating and air conditioning repair

  Fantastic submit, I just given this onto a fellow employee who was doing a little investigation on this. And he in reality purchased me breakfast since I discovered it for him? smile.. So allow me to reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and get enjoyment discovering much more on this leadingic. If possible, while you turn out to be expertise, would you mind updating your weblog with additional details? It is highly beneficial for me. Two thumb up for this article!

 27. heat pump

  It is a scripting spoken communication for the common purpose. PHP is one of the most best loved languages accepted across the world wide for development. PHP coating development is the best use for frameworks and provides a aim structure. PHP based web sites volunteer more room to grow as PHP adds more functionality to your web site and allows your site visitors to interact with you through scripts. PHP programming language projects customer-oriented and eye catching web sites as well as best active web pages. This is fastest growing scripting linguistic communication that takes your business beyond your anticipation grade in this extremely private enterprise marketplace.

 28. lpg engineer near me

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out somebody with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that is wanted on the net, someone with a bit of originality. helpful job for bringing something new to the web!

 29. Split system air conditioning installation

  After study some of the content in your web site now, and i also really much like your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls take a look at my internet site as well and told me what you believe.

 30. heat pump

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this info So i am happy to express that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot for sure will make sure to do not fail to remember this site and provides it a look a relentless basis.

 31. Tyler

  I’ve been surfing online more than three hours as of late, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet will likely be a lot more useful than ever before!

 32. SEER rating for new AC units

  Thank you for another informative website. Where else could I am getting that type of info written in such a perfect means? I’ve a undertaking that I am just now working on, and I have been on the glance out for such info.

 33. ac repair

  An interesting discussion may be worth comment. I do think that you simply write on this topic, it will not certainly be a taboo subject but normally consumers are insufficient to communicate on such topics. To a higher. Cheers

 34. hvac emergency service

  My wife and i ended up being absolutely fulfilled Chris managed to carry out his studies from your ideas he had out of the web pages. It is now and again perplexing to just happen to be releasing facts that many many others may have been selling. Therefore we remember we now have the blog owner to thank because of that. All of the explanations you made, the easy blog menu, the relationships you can help to engender – it’s got mostly spectacular, and it’s really assisting our son and us reason why the theme is exciting, which is very indispensable. Many thanks for the whole thing!

 35. heating and cooling near me

  For having lived long, I have experienced many instances of being obliged, by better information or fuller consideration, to change impressions, even on big subjects, which I once thought right but found to be otherwise.

 36. heat exchanger replacement

  I and also my friends appeared to be looking through the excellent tips and tricks from your web page and so quickly I had an awful suspicion I never thanked the blog owner for those techniques. All the young men had been as a consequence very interested to study them and already have without a doubt been taking advantage of those things. Appreciate your getting well helpful as well as for deciding upon some excellent subject areas millions of individuals are really wanting to be informed on. My honest apologies for not expressing gratitude to sooner.


Post a new comment