hani-602×330

Duhet të hani këtë nëse keni rënie të flokëve, thonj delikat ose nëse nuk flini mirë

Spread the love

Gjëndrat mbiveshkore janë gjëndra në pjesën e sipërme të veshkave. Këto gjëndra luajnë një rol jetësor në rregullimin e funksionit të veshkave si dhe prodhimin e hormoneve, sidomos hormoneve seksuale si testosteroni dhe estrogjeni; dhe hormonet e stresit si kortizoli. Përveç kësaj, këto gjëndra janë përgjegjëse për sekretimin e disa hormoneve, si adrenalinë dhe steroidet. Këto hormone luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e presionit të gjakut, rritjen e sistemit imunitar dhe përmirësimin e shkallës metabolike. Si rezultat i kësaj, problemet me sekretimin e tyre mund të kontribuojnë në një numër të madh sëmundjesh.

Çfarë është lodhja e veshkave?
Lodhja veshkore është në të vërtetë një term i aplikuar për një sërë simptomash, përfshirë lodhjen, problemet e tretjes, dhimbjet e trupit, çrregullimet e gjumit dhe nervozizmi.
Kjo çështje shëndetësore mund të rezultojë në nivele të ulëta të hormoneve që mund të kenë ndikim në secilën pjesë të trupit. Nëse nuk trajtohet, lodhja veshkore mund të shkaktojë pamjaftueshmëri të funksionimit të veshkave.
Shenjat më të zakonshme të funksionimit të dobët veshkave:
Lodhje kronike emocionale dhe fizike
Çrregullimet e gjumit, humbje të kujtesës
Nervozizëm, depresion dhe ankth
Dhimbje kronike e muskujve ose dhimbje të trupit
Lëkura e thatë dhe thonjtë e brishtë
Rënia e flokëve
Fitimi i papritur i peshës ose humbja e saj
Probleme me gjendrat tiroide
Presion të ulët të gjakut
Shikim i paqartë
Më poshtë po iu tregojmë një ilaç natyral që mund t’ju ndihmojë të përmirësoni simptoma dhe gjendrat mbiveshkore
Përbërësit për recetën:
2/3 filxhan arra braziliane
5 lugë gjelle vaj kokosi ekstra të virgjër
1/3 filxhan me rrush të thatë
2/3 filxhan me gjethe të thata majdanoz
2 lugë gjelle rrënjë xhenxhefili
4 lugë mjalt i papërpunuar, organik
Përgatitja
Përzieni arrat braziliane dhe gjethet e majdanozit në një blender. Më pas shtoni xhenxhefil, rrush, vaj kokosit dhe mjaltë. Përziejini të gjitha derisa të krijoni një masë homogjene.
Përdorimi:
Ju duhet të merrni 2 lugë gjelle të këtij ilaçi natyral për të përmirësuar funksionin e gjëndrës mbiveshkore. Sigurohuni që të merrni ilaçin para mëngjesit, në stomak bosh. Konsumoni këtë dozë 2-3 herë në javë. Do të vini re përmirësime të mëdha brenda një periudhe shumë të shkurtër kohore.
Këshilla të tjera të rëndësishme se si t’i mbani këto gjëndra të shëndetshme:
Konsumoni shumë ujë
Shmangni konsumimin e sheqerit
Mos konsumoni alkool dhe minimizo gjithashtu marrjen e kafeinës
Shmangni përdorimin e vajrave si soja, misri
Shmang përdorimin e mikrovalës
Ju gjithashtu duhet të merrni këto produkte:
Rrënja e jamballit që mund të jetë në formë të kapsulave ose çajit
Borzilok
Vaj peshku
Magnez
There are no comments

Add yours