Screen-Shot-2016-11-23-at-08.52.40-810×378 (1)

Fakte interesante rreth ushqimeve

Spread the love

Nevojiten rreth 45 litra ujë shiu për të prodhuar 1 kg ushqim nga toka.

Banania zakonisht cilësohet si një pemë, por ajo është në fakt një barishte.

Amerikanët konsumojnë rreth 3 miliardë pica çdo vit.

Domatet janë trajtuar fillimisht si bimë helmuese.

Gjatë gjithë jetës tuaj do të hani mestarisht rreth 30.000 kg ushqim. Kjo është e barabartë me peshën e 6 elefantëve.

Luleshtrydhja ka më tepër vitaminë C se sa portokalli.

Rrushi shpërthen në rast se vendoset në një furrë me mikrovalë.

Një qytetar mesatar në Francë konsumon rreth 500 kërmij në vit.

Një shalqi cilësor mund të kushtojë mbi 100 dollarë në Japoni.

Në botë ekzistojnë më shumë se 10.000 lloje domatesh.

Sipas një studimi, duhanpirësit konsumojnë më shumë sheqer se sa ata që nuk e pijnë duhanin.

Arrat e kokosit vrasin më shumë njerëz në botë se sa peshkaqenët. Afro 150 njerëz humbin jetën çdo vit prej tyre.

Në Kinën e Lashtë, njerëzit kryenin zakonisht vetëvrasje duke ngrënë një kilogramë kripë.

Të gjitha kafet në botë kultivohen në një distancë brenda 1000 miljesh nga ekuatori.

A e dini se çokollata mund të vrasë qentë? Kjo ndikon drejtpërdrejt në zemrën dhe sistemin e tyre nervor.

Qumështi i dhisë është shumë më i përdorur në botë se sa ai i lopës.

Mollët janë pjesë e familjes së trëndafilave.

Perlat shkrijnë në uthull.

Mollët janë më të efektshme se sa kafeina në mbajtjen e njerëzve zgjuar në mëngjes.

Kërpudha më e madhe gjendet në Oregon të SHBA-së. Ajo është më shumë se 2400 vjet e vjetër, dhe mbulon një sipërfaqe prej 3.4 milje katrorë dhe është ende në rritje.

Pija japoneze, Mam, përdor helmin e gjarpërinjve si një nga përbërësit e saj kryesorë.
There are 53 comments

Add yours
 1. Rachael

  Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 2. koop lithium in Antwerpen

  I think this is one of the most vital info for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna statement on few normal issues, The web site style
  is wonderful, the articles is truly excellent : D. Just right process, cheers

 3. zoloft sin receta en Sucre

  Magnificent items from you, man. I’ve be aware your stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I actually like what you’ve received here, really like what you are stating and the
  way wherein you assert it. You are making it enjoyable
  and you still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more
  from you. That is really a terrific site.

 4. comprar loxazol en Suiza

  I was suggested this web site by way of my cousin. I’m now not positive whether or not this put up
  is written by means of him as no one else know such precise approximately my difficulty.
  You’re wonderful! Thanks!

 5. achat de maxalt en Espagne

  After looking into a few of the blog posts on your website, I really like your way of blogging.

  I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking
  back soon. Please check out my website as well and tell me what you think.

 6. najlepszy sklep

  Wow, wonderful weblog layout! How lengthy have you been blogging for?

  you made blogging glance easy. The entire look of your web site is great, as neatly as the content material!
  You can see similar here sklep

 7. Commandez erythromycin en ligne dès maintenant

  Hi I am so excited I found your website, I really found you by accident, while I was browsing on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and
  would just like to say cheers for a fantastic post and a all round entertaining
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the
  great b.

 8. [c:/data/c8/decadron-keys.txt

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little research on this.

  And he actually bought me dinner because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanx for spending the time to talk about this topic here on your internet site.

 9. tedralan 400 mg je na voljo v nizozemskih lekarnah

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my
  blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new updates.


Post a new comment