1621a

I njihni të gjitha përfitimet e hurmave? Zbuloni këtë fryt të mbushur me energji.

Spread the love

Arabët thonë se “kushdo që ha hurma, mbushet me lumturi”. Dhe ndoshta është e vërtetë, sepse ekziston dëshmi se këto fruta të shijshëm ishin të njohura në antikitet dhe madje edhe farat e tyre që u gjetën në gërmimet arkeologjike që datojnë 2000 vjet.

Hurmat sigurojnë shumë energji dhe janë të mira për trurin sepse ato ndihmojnë në rritjen e gatishmërisë mendore dhe aftësive njohëse.

Ne do të dimë më hollësisht të gjitha përfitimet që hurmat kanë rezervuar për organizmin tonë. Ky është një fryt shumë i plotë por jo e gjithë bota e dinë. Është një mundësi e mirë për ne të nxjerrim në pah vlerat e hurmave dhe t’i përfshijmë ato në dietën tonë.

1) Për tretje: Përqëndrimi i lartë i fijeve të hurmave ndihmon në përmirësimin e tretjes dhe parandalimin e kapsitjes.

2) Për anemi: Vetëm një dozë prej 100gr hurmashsh në ditë siguron 11% të dozës së rekomanduar të hekurit. Ky mineral parandalon aneminë, dhe përmirëson oksigjenimin në tru.

3) Për zemrën: Hurmat përmbajnë kalium, një mineral i domosdoshëm për të mbrojtur sistemin nervor dhe për të zvogëluar deri në 40% rrezikun e goditjes së zemrës dhe sulmit në zemër. Ato gjithashtu përmbajnë prona anti-kancerogjene dhe rregullojnë nivelet e kolesterolit.

4) Për tru: Fosfori mbështet funksionimin e trurit, rrit aftësitë njohëse dhe mund të jetë një aleat i mirë për studentët që kanë nevojë për të përmirësuar shpejtësinë mendore. Përveç kësaj, është ideale për të luftuar stresin, lodhjen dhe lodhjen. Ato përmbajnë acid pantotenik, të aftë për të qetësuar nervat për efektet e saj qetësuese.

5) Për dihare: Edhe pse mirë sqaruam më herët se hurmat e shmangin kapsllëkut, një pjesë adekuate e këtij fruti do të lejojë pastrimin e zorrëve të të gjithë atyre agjentëve toksikë që shkaktojnë diare. Është ideale për t’u përdorur si pastrues.

6) Për të shtuar epshin: Nëse po vëreni një lloj mungese në këtë drejtim, ju rekomandojmë këtë ilaç natyral: ngjitni disa hurma në qumështin e dhisë, shtoni një lugë mjaltë dhe përzieni me një infuzion me kardamom. Kjo do të rrisë fuqinë dhe energjinë tuaj.

7) Rregullon peshën: Është e rëndësishme të kihet parasysh se hurmaat kanë dozë të larta të karbohidrateve dhe prandaj konsumimi i tyre në sasi të mëdha nuk është e këshillueshme për ata që duan të humbin peshë.

Vetëm disa mund të zëvendësojnë një meze të lehtë, në të njëjtën kohë japin energji dhe shtojnë përfitime të tjera shtesë.
8) Për kapsllëk: Hurmat janë shumë të dobishme për të ç’helmuar trupin, për të nxitur tretjen e mirë dhe për të parandaluar kapsllëkun. Përmbajtja e saj e lartë e fibrave mund të jetë shumë e dobishme për njerëzit që vuajnë nga kapsllëku. Vendosni disa hurma në një gotë uji dhe lërini të thithin brenda natës. Në mëngjes, pini këtë lëng në të njëjtën kohë që hani hurmatat. Përveç pastrimit të zorrëve, ajo përshpejton metabolizmin.

9) Për gratë shtatzëna: Hurmat gjithashtu kanë përqendrime të larta të acidit folik që është pjesë e kompleksit të vitaminave B dhe mbështet shëndetin e grave shtatzëna.

10) Për presionin e gjakut: Studimet e kryera në lidhje me efektin e hurmave në pacientët hypertensive kanë treguar se marrja e pesë ose gjashtë hurmaave në ditë siguron sasinë e magnezit të nevojshëm për të zgjeruar enët e gjakut. Kjo shumë do të ishte e mjaftueshme për të siguruar magnezin e nevojshëm për të niveluar presionin e gjakut.

11) Për kollën: Hurmat janë gjithashtu të dobishme për zbutjen e kollës së thatë dhe luftimin e ftohjeve dhe sëmundjeve të tjera të traktit respirator.

Kush nuk duhet të konsumojë hurmat?

Konsumi i tepërt i hurmaveve mund të çojë në shfaqjen e problemeve të kalbjes së karies në dhëmbë. Rekomandohet larje e thellë e dhëmbëve pas konsumimit të tyre.

– Ato janë kundërindikuar në pacientët që vuajnë nga diabeti për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të sheqerit. Për të njëjtën arsye, nuk këshillohet për njerëzit me peshë të tepërt.

– Hurmat përmbajnë tyramine, një substancë që mund të shkaktojë migrenë. Njerëzit me dhimbje koke kronike duhet të konsumojnë hurmat me masë.

– Konsumi i tepërt i Hurmaveave mund të prodhojë urth, gaze dhe

 
There are no comments

Add yours