3.1

Fiku

Spread the love

Studimet mjekësore kanë provuar dobitë e ndryshme të fikut. Ai përmban dezinfektues, ul kolesterolin dhe ka një përqindje të lartë sheqeri dhe është kështu një burim i mirë energjie. Sipas disa studimeve, të hash disa fiq çdo ditë, parandalohet kanceri. Fiqtë janë, gjithashtu, shumë të dobishëm për të organizuar punën e zorrëve. Përveç kësaj, fiqtë parandalojnë dhe kurojnë hemorroidet ose duke ngrënë disa fiq, ose duke zier gjethet e fikut dhe duke vënë pjesën e infektuar në ujë.

Fiku ka edhe të mira të tjera mjekësore. Një nga zbulimet më të rëndësishme është se fiku dhe ulliri janë ndër ushqimet më të nevojshme për rinimin e organizmit të njeriut. Prandaj Allahu i Lartësuar i përmend këta dy së bashku në suren et-Tin, ajeti 1: “Pasha fikun dhe ullirin”.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 16, shtator/tetor 2015, fq. 48)
There are 9 comments

Add yours
 1. zoritoler imol

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Great job.

 2. advantplay slot demo

  I will right away seize your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me know so that I may just subscribe. Thanks.

 3. netent demo

  I’m not sure why but this website is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 4. cq9 slot demo

  I will right away snatch your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 5. situs slot gacor

  Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 6. pragmatic play demo no lag

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 7. Playslot77

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!


Post a new comment